Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Witam,

Wczoraj, szanowna izba złożona z szanownej małżonki, mnie a nawet dzieci wydała wyrok w sprawie Pro-Ject Phono box (wersja złota) konta Cambridge Audio 640P B (gdzie B na końcu oznacza wersję czarną). Przez chwilę w pojedynku preampów gramofonowych brał udział również preamp wbudowany w starą Yamahę DSP.

Starcie - dedykowane urządzenia kontra integra dało wynik łatwy do przewidzenia. Integra wypadła słabiej, choć .......... w kwestii detaliczności dotrzymywała kroku rywalom. Jednak dynamika i wypełnienie barw były już domeną dedykowanych urządzeń.
W związku z powyższym na placu boju pozostały Pro-Ject i Azur.
Jako zestaw testowy służyły, gramofon Thorens TD-190-1 uzbrojony we wkładkę MM Ortofon 5, IC Cordial "gitarowy", wzmacniacz Fatman iTube, kable głośnikowe Reson i kolumny Totem Mitte.

Co zaskakujące powyższy zestaw testowy wyraźnie nie potrafił się dogadać z preampem Pro-Jecta. Nie potrafię wytłumaczyć co było tego powodem, czy za słaba wkładka, czy fatman ale to co płynęło z głośników w żaden sposób nie przystawało do tego co pokazywał ten konkretny preamp u Marka.

W zasadzie Azur bił Pro-Jecta pod każdym względem, dynamika, kop, średnica i góra to w porównaniu z rywalem, domeny Azura. Detaliczność w obu testowanych preampach na zbliżonym poziomie. Jedyne miejsce gdzie Pro-Ject przeważał (i będące jednocześnie największą ułomnością Azura) to kontrola basu w najniższych zakresach. Zdażało się, że Azur nieprzyjemnie zaczynał dudnić, zwłaszcza w partiach gdzie basu było sporo, na gorzej zrealizowanych płytach. Owe krytyczne momenty Pro-Ject pokonywał z gracją.

Co do dynamiki. W testowym zestawieniu Project był strachliwy (grał za kolumnami) cichszy, i jakby przytłumiony.
Azur grał otwarcie, dźwięcznie i z powietrzem - zdecydowanie przed kolumnami.

Przy takich wynikach testów (biorąc pod uwagę, mój repertuar) wybór mógł być tylko jeden zostaje Azur.

W podsumowaniu - chciałbym podkreślić, że z zupełnie niewiadomych mi przyczyn ProJect nie sprawdził się u mnie. Jednak chciałbym zaprzeczyć twierdzeniu, że to marny przedwzmacniacz - a jedynie to zestawienie sprzętu nie leżało mu. Gdyby grał jak u Marka w systemie, werdykt mógłby być przeciwny. Czyżby był on po prostu bardzo wymagający i wybredny w kwestii towarzystwa?

Na koniec dodam, że urządzenia testowane były na następujących płytach:

Prince - Purple Rain
Pink Floyd - Dark Side of the Moon
Paul McCartney - Cnowa w CCCP
Iron Maiden - Fear of the Dark
Iron Maiden - Women in Uniform
Iron Maiden - Reincarnation of Benjamin Breeg
Iron Maiden - Iron Maiden
I składanka - Metal for Muthas

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju
a zatem werdykt wydany.
Po części tego się spodziewałem.
Azur jest preampem, który przynajmniej teoretycznie jest urządzeniem z wyższej półki, również cenowej i to się tutaj sprawdziło.
Myślę, że Pro-Ject na pewno zagrałby inaczej gdyby w torze znalazł się Baltlab lub Omak. Ale, czy dużo lepiej tego nie wiemy.
Z Twojego opisuje wnioskuję, że Azur jest przede wszystkim bardziej uniwersalnym urządzeniem.
Gratuluję wyboru. Czas na następne posunięcia. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju! Gratulacje!!!
Nie tylko z powodu dokonania wyboru, ale również z powodu doskonałych opisów! Patrzeć tylko, jak dostaniesz - lada chwila - propozycje z jakiegoś periodyku zostania redaktorem testującym!
Zatem kwesie źródła - przynajmniej w dziedzinie analogowej - masz z głowy!
Gratulacje raz jeszcze!
No i oczywiście dla Marka z powodu jego Millenium!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam Panowie icon_smile.gif

Bartku Przesadzasz icon_redface.gif

Co do toru analogowego - to jeszcze nie koniec (została wkładka do wymiany bo Ortofon 5 to za dobry nie jest, no i kiedyś jakiś IC-ek z prawdziwego zdarzenia by się przydał - testowałem na pożyczonym)
Marku Czy Pro-Ject zagrałby wiele lepiej z Baltlabem? - Ależ wiemy, tak grał u Ciebie. Było nieporównywalnie lepiej.
Co do półek zaś - Azur przed promocją był ponad dwukrotnie droższy niż testowany Pro-Ject.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej
Gratuluję testów i decyzji, bardzo ładnie się stało że zsynchronizowałeś się z promocją Azura icon_cool.gif no i że wylądowałeś na tym droższym modelu mimo ograniczen budżetu...

A chociaż trochę testów już za Tobą / za nam, to jednak zostało nam jeszcze przetestowania Azura 640P z ProJectem Marka oraz moim...
a potem bedzie już wszystko w miarę jasne ... chyba / chwilowo icon_mrgreen.gif
Do czasu, aż ktoś wpadnie na pomysł, by sprawdzić Thorensa z Moonem oraz oczywiście Roteli (i inne preampy oraz wzmacniaczy jako pre) w funkcji preampa gramofonowego. icon_rolleyes.gif
A ponieważ już coś kiedyś na PW pisaliśmy o ciut lepszych niz standardowe preampach (i wzmacniaczach) z wbudowaną wkładką pre gramofonowego, więc nie będzie łatwo!

Marku
Lekko sie gubię: pre ProJect grał z Twoim gramofonem (i to całkiem nieźle wg słów Andrzeja) bez przestawienia na MC - czy to był pre MOONa?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Roman
tak jak pisałem już Pro-Ject grał z moim gramofonem bez przestawionych zworek na MC. Andrzej słyszał go właśnie w takiej konfiguracji i jak wcześniej napisał podobało mu się.....



To mało powiedziane.
Pro-Ject u Ciebie Marku Grał jak co najmniej bardzo dobrze.
Co więcej - nie jestem przekonany, czy Graham by mu sprostał (mimo, że to zupełnie nie ta półka).
Stąd też moje powtarzane jak mantra zastrzeżenie - to nie jest zły preamp, w innych zestawieniach niż u mnie, potrafi zagrać wyśmienicie
Co do Moona - hmm no ten jest klasą sam dla siebie i wszystkie wyżej wymienione zjadłby na śniadanie nawet nie mlasnąwszy.

A z tą promocją na Azury, no poszczęściło mi się icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zmiany male, ale jednak !

Theta ma juz zasilanie 230V i tak jak przypuszczalismy, zadnej roznicy nie zauwazylismy po przejsciu z autotrafo na zasilanie bezposrednio z gniazdka.

Kupilem tez bezpieczniki AHP II
6,3 x 32 mm
miedziane 60 zl sztuka, co sie okazuje lepsze niz pozlacane, ale tez drozsze.

W porownaniu do bezpiecznika za 1zl, roznica jest naprawde zauwazalna !
Poprawienie czystosci przekazu, lokalizacji, plankton, "czarne tlo".

Polecam do sprawdzenia w zrodle lub DAC. Ale mysle, ze sens wymiany bedzie tylko wtedy, gdy juz szlifujemy system.
W budzetowce nie ma sensu.

Polecam:
http://www.audioforte.pl/oferta.php?idp=34...;id=600&m=2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wzmaka wstawilem AHP pozlacanego (45zl). Tutaj zaszla juz mniejsza poprawa, nie tak wyrazna jak przy DAC.
No, ale to byl pozlacany, musialbym sprawdzic jaka byla by roznica z miedzianym. Moze zakupie w przyszlosci i miedzianego do wzmaka.
AHP polecaja glownie do zrodla i DAC.

Z tymi AHP jest jeden bol. Jak strzeli, to 60 zl pojdzie z dymkiem icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie lepiej niż teraz Jak jest lepiej nie mówić.Podoba mi się kondycjoner Marka ale to kiedyś.Jeśli uda mi się znaleźć odpowiedź na moje o niego pytanie Wątek nam się rozrasta i znaleźć stare posty to ciężka praca.

Ja już miałem piękne zwarcie po zakupie "nowej" lampy na Allegro .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może, Januszu, wspólnie "przyatakujemy sacowne grono macherów od forum o postulowaną przeze mnie z uporem maniaka funkcję "Pokaż cały temat"???
Mnie też nie staje cierpliwości na wertowanie strona po stronie tematu, by cokolwiek znaleźć - vide - wczorajsze me problemy z grafiką...
Hybyrd!
Sympatycznie się bawisz. Najważniejsze, że zmiany są i to na lepsze!
Cieszy mnie również to, że po powrocie do kraju również znajdujesz czas i ochotę na aktywnośc na AS!
PS. "Ja już miałem piękne zwarcie po zakupie "nowej" lampy na Allegro" Cóż za katastrofa Cię spotkała? Pochwalisz się - ku przestrodze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Koledzy!
A Wam znowu jedno w głowie... icon_mrgreen.gif
Jak znaleźć się nie udało - to proszę ... dorzucę swoje trzy grosze - pewnie to trochę pomoże

Temat kondycjonera Marka posty około numeru 945 z 24.05.2008 r, poniżej link
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...amp;#entry19411


Janusz
Najprostsza listwa Sonus Oliva to chyba koszt 300-400zł, dobrze mi się wydaje?
Chyba warto będzie poczekać jeszcze 3 tygodnie na AS, może będzie coś ciekawego do zobaczenia i kupienia?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak się chwalimy to się chwalimy.

Otóż dwa dni temu dotarło do mnie CD Sansui CD-117KII. Cena - 60 pln-ów wraz z kosztami przesyłki (ale się szarpnąłem icon_lol.gif )
Mimo starannego zapakowania (kartony, folie bąbelkowe, styropiany), Poczta Polska potrafiła jednak CD-ka uszodzić :!: CD-ek dotarł z wgniecioną obudową i ...... rozwalonym czytnikiem. Jak go otworzyłem to normalnie posypały się zębatki. Pomimo poskładania tego do kupy, cd-ek "czasem" grał - znacznie częściej pokazywał "no disc"- innymi słowy trup.

Po krótkich poszukiwaniach w necie znalazłem fabrycznie nowy laser wraz z całym zawieszeniem, prowadnicami i napędem we Wrocławiu, w cenie 70 pln-ów - zamówiłem.
Na następny dzień, to znaczy wczoraj przychodzi paczuszka a tam ...... pudełko w pudełku (3 kartoniki) dystansowane jakąś makulaturą i w końcu jest icon_smile.gif
Okazało się, wprawdzie, że jedna z kostek ma o jeden kabelek za dużo i tak wprost w płytę CD-ka to ja sobie tego nie podepnę, ale rozłożyłem kostki poprzekładałem kable i udało się dopasować jedno do drugiego.

Poskładałem urządzonko do kupy i gra !!!!!!!!!!
Testów porównawczych wprawdzie jeszcze nie robiłem ale tak na szybko gra zaskakująco dobrze. Ten model (sądząc z plastikowej obudowy, jedynie płyta górna jest metalowa) to jakaś bardzo niska budżetówka. Jednak jest to japońska budżetówka z lat 80-tych? czyli ze starej szkoły kiedy to księgowi nie wtrącali się do wszystkiego i nie oszczędzano na wszystkim. Przykład laser ma tłumienie drgań realizowane jednocześnie za pomocą gumek i sprężynowych amortyzatorów. Czyżby koronny dowód na to, że jednak warto kupować stare urządzenia?

Ciekawym wyników porównań z Yamachą?
O wynikach tradycyjnie doniosę.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej
Niestety co jakiś czas zdarzają się takie problemy z poczta i kurierami icon_evil.gif
Dlatego zazwyczaj staram się odebrać osobiście lub mocno kombinuję z kupowaniem i przesyłaniem przez znajomych - tak jest pewniej i duuuużo bezpieczniej icon_cool.gif

A co do starych urządzeń - z jednej strony były robione trochę solidniej (a z uwagi na koszt urządzenia nie trzeba było tak ciąć kosztów), a z drugiej - jednak 20 czy 30 lat postępu też robi swoje...
A dostać laser do starego CDka czasami jest dużym problemem - a do tego również nierzadko kosztownym!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz
kondycjoner zamawiałem u znajomego audiofila z Kętrzyna. Piotr znany jest na forum audiostereo. Urządzenia wykonuje na indywidualne zamówienie.
Na stronie Piotra znajdziesz wszelkie informacje dot. urządzeń przez niego produkowanych.
http://audiopit.fm.interia.pl/
W ostatnich dniach obok wspomnianego kondycjonera pojawiła się listwa Enerr Power Point, która nabyłem wraz z kablem sieciowym tej firmy w salonie AF. Poniżej link do listewki:
http://www.audioforte.com.pl/oferta.php?id=600&i=419
Do listwy podłączone są głównie wzmacniacze.

Andrzej
Napisz parę słów w wolnej chwili jak wypadło porównanie Yamahy z Sansui. A co do staranności i solidności wykonywania urządzeń przed 20 laty to z tym też różnie bywało, chociaż należy przyznać, że zdecydowanie bardziej dbano o jakość urządzeń do tzw. masowego użytku. Współcześnie również mamy przykłady wielu firm, które potrafią wykonać solidne urządzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku!
Proszę, proszę! Coś z lubuskiego i w Twoim systemie! To cieszy!!!
To napisz jeszcze, którą z sieciówek ENERRa dokupiłeś do listwy Power Point oraz czy wyboru dokonałeś po odsłuchach, czy też wyłącznie po przeczytaniu recenzji w jednym z czasopism audio?
W sumie szkoda, że nic nie mówiłeś o chęci zakupu - można było odwiedzić p. Piotra i posłuchać doskonałej muzyki na świetnym systemie (ma tej muzyki od groma, a system też przezacny), a przy okazji nabyć dla Ciebie "listewkę"...
Jak się spotkamy na Audio Show, a mam nadzieję, że tak się stanie, opowiem Wam dykteryjkę usłyszaną od "Pana ENERRa" na temat tejże recenzji!
Ja wraz z monoblokami Omaka odziedziczyłem dwie lekkie Wioletki, czyli dwa razy "Violet Light" icon_wink.gif
Ale tak jak w przypadku Sonus Olivy - błagam - nie pytajcie o ich wpływ na dźwięk...
Usprawiedliwię się nieco - ja już leniwy się zrobiłem i raczej słuchanie muzyki, niż testowanie akcesorii mi w głowie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek!
Jak tam Twoje zaklęcia - fotki już się otwierają???

Od Marka dowiedziałem się, że moje info o sprzedaży Ambassadora w czasie wakacji (post parę dni temu) przeszedł bez echa - a przecież było co świętować, bo szkoda było jak ten zacny wzmacniacz/końcówka stał bezproduktywnie u handlarza icon_cool.gif
Zresztą w czasie poszukiwań następcy "Rudej Jolki b" był on rozważany ... jako potencjalny nabytek. Poniżej wzmiankowany tekst:

A jako ciekawostkę powiem, że nie będziemy jednak obchodzili rocznicy sprzedawania niezłego OMAKa Ambassador Number One
http://www.audiostereo.pl/Omak_OMAK_AMBASS...687-4139-2.html
bo w końcu znalazł nabywcę (co nie było dziwne z uwagi na klasę sprzętu i coraz lepszą cenę), no ale osoba sprzedającego (wszyscy lubimy Kraków, ale co do handlarzy z tego miasta są już duuuuże wątpliwości) była mocno .... niepewna.
Oczywiście opinia o OMAKu była bardzo pozytywna

Może i na AudioStereo ten temat się rozwinie ?

A odnośnie listewek i ENERRa - w lubuskie daleko (już raz nie udał się wyjazdowy duecik w Twoje strony), a do AudioForte blisko icon_razz.gif Zresztą na panach z AF można polegać, tudzież i na ich cennych i fachowych radach!
No i mam nadzieję, że będzie kiedyś okazja posłuchać warszawskiej mieszanki: ENERR z Gigawattem, a do tego pomieszać kable zasilające - mój Giguś powinien wtedy trochę jeszcze zyskać brzmieniowo (szkoda, że tylko chwilowo - na czas odsłuchu). Stanowczo powinno się odciążyć Marka z sobotnich obowiązków - coraz mniej okazji do wspólnych odsłuchów i "mieszania" sprzętem icon_sad.gif
Jego kabel zasilający do Power Pointa to też ENERR, model chyba odgadłeś ...
Pozdrawiam
Absinth3 - załapałeś się odsłuch i dotarłeś do Sosnowca by usłyszeć kolejnego OMAKa?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku
Zakup listwy Enerr był raczej przypadkowy. Szczerze mówiąc miałem zamiar nabyć tylko nowy preamp gramofonowy i jakoś tak się przytrafiło icon_biggrin.gif
Do listwy Panowie z AF sprzedali mi najtańszą sieciówkę tej firmy Enerr Green. Podobnie jak Ty na testowanie i bawienie się w jakiekolwiek porównania szczerze mówiąc też nie mam ochoty. Poza tym pojawia się powoli szansa, że po wielu miesiącach będę miał w końcu trochę więcej czasu na słuchanie muzyki.

Roman
Zgadza się na sobotnie odsłuchy szans nie ma. Chyba że po 21.00. Niestety z konieczności mam 6 dniowy tydzień pracy a sobota należy do tak zwanych przerąbanych dni - 11 do 12 godzin zajęć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bartku
Zakup listwy Enerr był raczej przypadkowy. Szczerze mówiąc miałem zamiar nabyć tylko nowy preamp gramofonowy i jakoś tak się przytrafiło icon_biggrin.gif

Marku
Jak ja tam byłem, to nie jest to przypadek - że wydałeś więcej niż planowałeś. Zresztą ja planowałem szerokopojęty zakup wiązany - widocznie o tym jeszcze nie wiedziałeś icon_mrgreen.gif

Zdaje się, że ENERR Green nawet nie występuje w cennikach jako oddzielny kabel...
Tym niemniej dostał od AF pochlebną ocenę icon_cool.gif

A po 21 to tylko w Erze ... no i w BigRed i BigBlue icon_wink.gif Czasami mają coś ciekawego poza płytami CD/DVD, telewizorami i KD!

Pozdrawiam
PS. A czy ktoś z Was ma jakieś informacje o takim DACu STELLO DA 100 za prawie 2 tysiące?
http://allegro.pl/item456988024_dac_stello...nie_okazja.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo, Marku, Koledzy!
Co do Omaka - cieszę się, że Omak znalazł nowego i, jak wynika z opinii, szczęśliwego nabywcę!
Jeżeli chodzi o ciekawostki związane z tą szacowną marką to wertując stare roczniki Audio znalazłem ogłoszenie z jakiegoś bodajże poznańskiego komisu o ofercie sprzedaży używanych monobloków Omak Jewl Three, które i ja posiadam. Oferowano je bardzo ładną cenę - uwaga - 11.999 złotych icon_razz.gif .
To, że są to świetne, to wiedziałem nie od dziś, to, że ich cena bywała pięciocyfrowa - lekko mnie zdziwiło!
Co do daca, o który pytał Roman - nic mi o nim nie wiadomo!
Niemniej jestem odrobinę rozbawiony - porównajcie:
Oferta 1
Oferta 2
Zwróć tylko uwagę na sygnaturę twórcy - "April music". Oby to nie był Prima Aprilis... icon_mrgreen.gif
Przeszło mi tylko po głowie, iż może to być jakiś kolejny DAC z przedwzmacniaczem a'la Beresford.
A jeżeli o DACi chodzi, to, jak wszyscy wiecie, lepsze jest wrogiem dobrego. Z obecną amplifikacją, mając na względzie również ewolucję gustu, nie miałbym nic przeciwko jakiemuś ultraszczegółowemu DACowi - ot, trochę surfowałem i parę rzezczy można znaleźć...
Przykładowo:
Theta z Antypodów za nieco ponad 1 k$, DAC Krella, a może Wadia???
Tomek cieszyłby się z Theta Gen VIII Generation tu
A ja przez cały czas oglądam się na stare szafy z głośnikiem Dual Concentric...
Szkoda, że kontynent Północnoamerykański niestety tak daleko... icon_wink.gif
Koledzy! To może sobotnie odsłuchy u mnie??? icon_mrgreen.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...