Skocz do zawartości

Niedrogie kable zasilające.


Recommended Posts

Może ktoś chce materiał na niedrogie przewody zasilające. Jakaś ekranowana melodika 3x2,5mm2, belden ekranowany 3x2,5mm2, oflex ekranowany, wszystkie z dodatkowym ekranem z siatki miedzianej. Garażowane w ogrzewanym, suchym pomieszczeniu 😉 Wystarczy wtyki dorobić i poskładać. Pisać PM. Wyślę na mój koszt na wskazany paczkomat 😎

Pozdrawiam. M

20240904_090829.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tu bardziej chodzi o pola elektromagnetyczne i zakłócenia wysokoczestotliwościowe. W tym przypadku prąd jest bardziej niż głupi. Płynie niemal wszędzie korzystając z najmniej oczywistych ścieżek kreślonych prawem Ohma. 

Płynie przez pojemności pasożytnicze, przez powietrze wykorzystując sprzężenia elektromagnetyczne, a nawet tam gdzie do przewodnika nie podłączono różnych potencjałów (patrz prądy wirowe).

O jakość miedzi bym się nie martwił. Nawet na przewodach z aluminium popłynie prąd, a niepożądanym efektem będzie co najwyżej grzanie, czyli straty mocy bo rezystancja większa. Podobnie zaśniedziałe końcówki czynią. Straty mocy i grzanie. Zadbaj o czystość złącz to unikniesz problemów. Ja używam taśmy miedzianej na końcówki, która skutecznie zapobiega utlenianiu pojedyńczych nitek przewodu. Wewnątrz otuliny przewody się tak nie utleniają. 

Oczywiście można inwestować w 7N miedź ale czy warto? Moim zdaniem nie warto, a płacenie za przewody Viablue po 2,5tys.za sztukę jest wg mnie marnowaniem kasy. No może gdy ktoś ma all in one za 20 tysi i potrzebuje 1 przewód to spoko. Może nawet bym zainwestował ale jak ktoś ma 10 klocków audio to już inna perspektywa jest. 

Niestety z EMC jest tak, że trzeba zadbać o cały system i całe okablowanie. Zostawisz okienko to RFI/EMI znajdzie je i tak Cię dopadnie 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaku zapytania więc nie bardzo wiem o co pytasz. O moją wiedzę, o naskórkowość czy prawo Ohma. 

Domyślam się, chcesz uwikłać naskórkowość i spatynialy przewód w jakość brzmienia?

Otóż mogę Cię rozczarować. Powierzchnią przy tym samym natężeniu płynie prąd o większej częstotliwości zatem ze względu na patynę będzie większy opór czyli dobrze dla tłumienia wysokoczęstotliwościowych zakłóceń, których większa gęstość będzie na powierzchni przewodnika 😉 

Uogólniając lepiej dla jakości prądu. Oczywiście na styku gdzie większa rezystancja to straty większe ale prąd o f=50Hz płynie nie tylko powierzchnią więc straty będą tylko na styku o który jak wiadomo trzeba dbać. 

Poza tym przewód sieciowy nie jest do przesyłania sygnałów audio. Tylko w przypadku pętli masy w systemie mamy przypadek gdy sygnał audio jest w tym przewodzie. Na tą bolączkę są inne rozwiązania takie jak ground liftery czy rozwiązania polegające na zagwarantowaniu lepszego stosunku rezystancji masy interkonektow do rezystancji przewodu PE w sieciówce. 

Masa IC ma być jak najmniejsza, rezystancja PE jak największą ale w granicach rozsądku pisanego bezpieczeństwem. Walczymy o miliomy czasami. Stąd moja pogoń za chudymi sieciówkami między innymi. 

Można to łatwo policzyć i udowodnić. Ma być wystarczająco mocna dla prądu i wystarczająco słaba (chuda) dla prądów różnicowych w pętli masy.

0,75mm2 miedzi wystarcza na ok. 10A czyli 2kW mocy 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawoooooo ! czyli chcąc wykonać kabel DIY  najlepiej jako materiał użyć wiązki elektrycznej z samochodu bo te są wykonywane z najtańszych materiałów a najlepiej z Fista 126p zwłaszcza ten od rozrusznika gdyż patyny to tam było chyba więcej niż samej miedzi -a jaki przekrój kabla ho ho ho !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

pod względem pieczołowitości wykonania dla mnie wzorem zawsze była Supra i Neotech

Tomek dla mnie są ogólnie OK tylko za grube. Nie namotam na dławiki i nie upchnę do wtyczki 🤣

20 minut temu, P-na napisał:

Brawoooooo ! czyli chcąc wykonać kabel DIY  najlepiej jako materiał użyć wiązki elektrycznej z samochodu

Po co wciskasz te bzdury. Napisałem wcześniej o Oflexie. Pytasz o patynę i liczysz, że Cię wyręczę w wydumkach. 

Na Oflexie po dwóch latach użytkowania nie ma grama patyny. To u mnie, w nadmorskim klimacie, z dużą ilością jodu. Nie wiem skąd te kable powyciągałeś. Z kopalni? Raz byłem 700m pod ziemią. Pełno wody, parno, kalosza zgubiłem w błocie. Tam może by tak się utleniły brzydko 😎

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

. Powierzchnią przy tym samym natężeniu płynie prąd o większej częstotliwości zatem ze względu na patynę będzie większy opór czyli dobrze dla tłumienia wysokoczęstotliwościowych zakłóceń, których większa gęstość będzie na powierzchni przewodnika 😉 

Robiłem kiedyś IC ze starych symetrycznych kabli antenowych. Były jeszcze dziurki po gwoździach :) Kurde , gdzieś jeszcze mam. Podłączę z ciekawości. Dzięki za przypomnienie. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...