Skocz do zawartości

Cyrus – dobry dźwięk z Wysp Brytyjskich


Recommended Posts

QX ma ponoć najnowszy soft, tak mnie zapewniał sprzedający. Przy podłączeniu do kompa sam wyszukał sterowniki i zadziałał poprawnie. Karta dźwiękowa ma najnowsze sterowniki. Jak miałem go w Streamerze to pokazywał 192k z usb. Podejrzewam, że netbook ma słabą kartę (muszę sprawdzić na innym), albo kabel słabej jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakie doświadczenie chodzi, raz słuchałem takiego DAC’a spiętego właśnie ze Stereo 200. Wydaje mi się że technologia tej końcówki to coś podobnego do Cyrus One hybryda z olbrzymim toroidalny trafo. Brzmieniowo ciężko powiedzieć bo grała z Dynaudio podłogowymi. W domu jej nie miałem ale to co prezentowała u gościa gdzie słuchałem było zgodne z tym co od Cyrusa bym oczekiwał. No nie wiem jak to inaczej powiedzieć ... Może powiedz bliżej o co chodzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slaw0001 cieszę się że mój poprzedni post odnajdujesz jako pomocny, właśnie o to chodzi na forum super👍Pytanie czy słuchałeś jakiegoś Cyrusa? Według mnie znakiem „niejako firmowym” jest dźwięk dociążony  z dobrze kontrolowanym punktowym basem. Grają tak zarówno w klasie A jak i w klasie D oczywiście nie znaczy to że gubi szczegóły. W domu miałem jakiś czas także Cyrusa One. Podobna technologia jest zaimplementowana w Stereo 200 gdzie klasa D podczas uruchamiania sprawdza sobie sygnałem testowym impedancje podpiętych kolumn. Z Cyrusa słuchałem dość dużo sprzętów wzmacniaczy i końcówek mocy także w różnych wersjach u siebie w domu. Cyrus był pierwszym wzmacniaczem, wtedy jeszcze przed upgradem do 82DACQX, 8XPDQX ktory zagrał u mnie w dość wymagającym salonie 80m2/3,2m wysokości bez adaptacji akustycznej i nie dudnił basem. Było to dla mnie olbrzymim zaskoczeniem porównując do wszystkich pozostałych grajków jakie miałem okazje użytkować. Jezeli miałbym znaleźć przeciwieństwo grania Cyrusa to będzie to Cambridge Audio granie lekkie z uwypukloną góra i średnicą. Mam nadzieje że ten post tez coś Ci podpowie.

z Cyrusa dzisiaj mam:

82DACQX, STREAM X SIGNATURE, SMARTPOWER plus x2, 2x PSXR

sluchalem w domu: 8XPDQX, STREAM XA, CDI, ONE, 6A, 6DAC, Stream X2

na odsłuchach Power 200, Mono 300 Signature, Lyric 

No i jak podpowiesz o co Ci chodzi to będzie łatwiej.

pozdrawiam

PS. A i bym zapominali, myślę że RoRo pozwoli mi powitać w gronie Cyrus’owców potencjalnego użytkownika/słuchacza 🙂

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Inferno napisał:

No i jak podpowiesz o co Ci chodzi to będzie łatwiej.

Szukam motywacji do wypożyczenia 200tki 🤪

A tak na poważnie, jak napisałem w innym wątku szukam towarzysza do pre NAD C658. Ma zastapić mudowanego C356 i szukam inspiracji wśród forumowiczów. Wyglada na to, że Cyrusa muszę w końcu spróbować. Omijałem go szerokim łukiem, że względ na nazwijmy to "unikalny" design, ale z drugiej strony nie słyszałem jeszcze o nim złych opinii. 

2 godziny temu, Inferno napisał:

Było to dla mnie olbrzymim zaskoczeniem porównując do wszystkich pozostałych grajków jakie miałem okazje użytkować.

Jeżeli po przejścu "piekielnych" prób ma się takie referencje, to musi byc dobrze. 😀 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

W tej chwili nowa seria obejmuje 6 nowych urządzeń, w tym 2 wzmacniacze zintegrowane z przetwornikami cyfrowo-analogowymi (i9-XR i i7-XR), przedwzmacniacz (Pre-XR), 2 odtwarzacze CD (transport CDt-XR i odtwarzacz zintegrowany CDi-XR) i dodatkowy zasilacz (PSU-XR).
Nowy kolor "Phantom Black" pasuje do starego czarnego sprzętu, wyświetlacze są niebieskie o zwiększonej rozdzielczości.
Do tego nowy DAC we wzmacniaczach i pre (aż do 32bit/768khz, DSD512).

Cyrus udoskonalił również serię zasilaczy PSU: zaczęło się w 1987roku od PSX, później przez wiele lat panował PSX-R (i nowszy PSX-R2 kompatybilnym z wcześniejszym modelem) mamy teraz PSU-XR z nowym złączem (gniazdo 15pin - wreszcie nie musimy być skazani na krótki kabel zamontowany na stałe w PSX-R).

Według oficjalnych informacji będzie bardzo dobrze: automatyczne dopasowanie do podłączonego urządzenia, większa wydajność (trochę dziwnie określona, bo czym jest moc a czym wydajność: PSU-XR może dostarczyć o 60% więcej mocy niż PSXR-2 - a dzięki przemyślanej konstrukcji jest o 50% bardziej wydajny).
Mikroprocesor komunikuje się z produktem głównym, aby odczytać dokładne wymagania dotyczące dodatkowego zasilania. PSU-XR może zasilać do trzech oddzielnych obwodów w każdym produkcie głównym, zachowując precyzyjnie wymagania dotyczące mocy (aby zapewnić precyzyjne dopasowanie do dowolnego urządzenia, napięcie wyjściowe regulowane jest cyfrowo w 256 krokach).

obraz.thumb.png.1fe6d5811edb9f3b1d5e0d6c990a5c4a.png


obraz.png.d0d87a3580bc99f2f14f19499226e78b.png
Tylko trochę dziwne jest to, że parę lat temu w najmocniejszych końcówkach nie było możliwości podłączenia dodatkowego zasilacza, a teraz wprowadzają kolejny zasilacz.

Przedwzmacniacz - 1 para XLR na wyjściu, brak XLR na wejściu.
Cyrus zrezygnował z konstrukcji dual mono tłumacząc to chęcią uproszczenia konstrukcji i zmniejszenia zniekształceń.

obraz.png.eff02b1be3ca939146dddb4a1d315fe2.png

obraz.thumb.png.a5d639df5b95cb2c5939e458d2cffe57.png

Miałem nadzieję, że już na dobre u Cyrusa zawitały normalne gniazda głośnikowe (Cyrus One, ostatnie końcówki mocy...), ale tył nowych wzmacniaczy i7-XR oraz i9-XR jednoznacznie wskazuje że BFA trzymają się mocno...

obraz.thumb.png.87f0d1a43189e23c0527371ef70247a5.png


obraz.png.53de9d43217a5247b19f041280bf6736.png

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba będzie sprawdzić pocztę...

Teraz jeszcze nowy odtwarzacz i transport: CDt-XR oraz CDi-XR

obraz.png.98025b31b01445a9a26533eebcb2900e.png

Co do mocy wzmacniaczy: i7-XR ma 2x 52W/6ohm, zaś i9-XR ma 2x91W/6Ohm.
Oba wzmacniacze mają: 4 wejścia analogowe plus Phono - do wkładek MM i 5 wejść cyfrowych (2 optyczne, 2 koncentryczne, 1 USB typu B), nowy port do aktualizacji oprogramowania (wygląda mi to na miniUSB) oraz wyjścia analogowe o stałym i regulowanym poziomie, wyjście na słuchawki (nadal na tylnej ściance - miniJack) i wejście na nowy standard zasilacza PSU-XR, zaś podwójne wyjścia głośnikowe to jak pisałem w poprzednim poście - BFA. Dochodzi jeszcze wyjście PRE OUT oraz pojedyńcze wyjście o stałym poziomie -kiedyś to się nazywało TAPE OUT 🙂
Do tego jak każdy sprzęt Cyrusa - magistrala MC Bus (o trochę rozbudowanych możliwościach w stosunku do starczych wersji).

Sygnały cyfrowe (nie znalazłem informacji dot, połączenia optycznego):
SPDIF supported formats 16/44.1k – 24/192k
USB supported formats 16/44.1k – 32/768k
DSD supported formats up to DSD512
DOP supported formats up to DOP128

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnym okresie Cyrus i Rotel zmieniły konstrukcję odtwarzaczy i zamiast tacki pojawił się napęd szczelinowy. Rotelowi nie wyszło (były zastrzeżenia - zapewne stosował dość słabe napędy) i dość szybko wrócił do starej koncepcji. Natomiast Cyrus był OK i jak widać nadal mamy szczelinę.

Pierwszymi odtwarzaczami bez tacy były wersje SE modeli CD 6 i CD 8 - około 2009 roku. Zastąpiły one modele 6S z 2005 roku (i wcześniejszy 6) oraz 8X (i wcześniejszy 8). Około 2012 roku pojawiła się wersja SE2.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo szacun 👍 jaki rus historyczny! O tego DAC’a to mi chodziło moduł QXR on jest od jakiegoś czasu na rynku. Pewnie nie bez powodu nazywa się QXR skoro cała nowa seria to XR. Ale wyglada dał mnie super, nowe przyciski dotykowe. Zmiana zdecydowanie na plus. Pytanie jak będą wycenione? Obawiam się że słono będzie trzeba zapłacić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz  i7-XR  2295 funtów

                         i9-XR  2995 funtów

                         Pre-XR  3995 funtów

CD                    CDt-XR 2195 funtów          

                         CDi-XR 1995 funtów

PSU                 PSU-XR   -brak ceny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Inferno napisał:

... cała nowa seria to XR. Ale wyglada dał mnie super, nowe przyciski dotykowe. Zmiana zdecydowanie na plus. Pytanie jak będą wycenione? Obawiam się że słono będzie trzeba zapłacić.

Mnie również bardzo podoba się nowa seria 🙂 Są zmiany na plus - sprzęt wygląda nowocześniej, a jednocześnie zachował swój styl i pasuje do poprzednich serii (mimo tego, że stare wyświetlacze były zielone). No i wreszcie nie jesteśmy skazani na krótkie kabelki w zasilaczach PSU (PSX-R).
Mam nadzieję, że można będzie wyłączyć potwierdzenie dźwiękowe wciśnięcia przycisków - bo to może być czasami denerwujące.

Pod kątem wygody - dla mnie największym (najfajniejszym) przeskokiem pod względem funkcjonalności było wprowadzenie kilkanaście lat temu w serii 8XP/wielostopniowego zmieniania głośności i nowego potencjometru (tego mi najbardziej brakowało w starszych modelach - niezbyt dużo poziomów przy cichym słuchaniu) głośności, pojawiły się wyświetlacze - możliwość przypisywania im nazw (a właściwie to kategorii nazw) oraz automatyczne rozpoznawanie czy jest podłączony PSX-R czy nie. A do tego wydajniejsze zasilacze.

Stream - dzięki za ceny.
Dopłata tysiąca złotych by zamiast transportu mieć odtwarzacz - jest wg mnie rozsądna.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.12.2020 o 12:21, RoRo napisał:

W podobnym okresie Cyrus i Rotel zmieniły konstrukcję odtwarzaczy i zamiast tacki pojawił się napęd szczelinowy. Rotelowi nie wyszło (były zastrzeżenia - zapewne stosował dość słabe napędy) i dość szybko wrócił do starej koncepcji. Natomiast Cyrus był OK i jak widać nadal mamy szczelinę.

Pierwszymi odtwarzaczami bez tacy były wersje SE modeli CD 6 i CD 8 - około 2009 roku. Zastąpiły one modele 6S z 2005 roku (i wcześniejszy 6) oraz 8X (i wcześniejszy 8). Około 2012 roku pojawiła się wersja SE2.

Pozdrawiam

Dzięki za wyjaśnienie 👍.  Może ktoś kojarzy kto robi optykę Cyrusowi?

I jeszcze pytanie czy linia ONE doczekała się kiedyś CD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Inferno napisał:

Wiem że od pewnego czasu to autorski napęd Cyrusa ale starsze modele wyglada że działają na Philipsie

Zgadza się, Philips siedzi w środku (co do DVD to nie pamiętam, co jest w Cyrusie).

Dlatego też pilotem Philipsa można obsłużyć CeDeki Cyrusa.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Inferno napisał:

Wiem że od pewnego czasu to autorski napęd Cyrusa ale starsze modele wyglada że działają na Philipsie

Wooow szacunek.

Nie wiele jest producentów optyki. Obstawiam że dalej może być tam Philips. 

Pioneer, LG robią jeszcze optykę . Chińczycy też mają swoje autorskie wynalazki. Sony, Sanyo i Lite On też robili jeszcze ostatnio optykę do cd.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Ja pilotem od amplitunera Marantz mogę sterować głośnością w cyrusie one. Coś to znaczy? 

Aż sprawdzę😁

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi - szkoda miejsca...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marantz i Philips to oczywista oczywistość 🙂
Widzę, że jeszcze trochę odkryć przez niektórymi 😋

Pilotem od Cyrusa sterowałem jeszcze np. Grundigiem z serii Fine Arts (Marantz w środku), Atollem, Micromegą ...

Zaś co do problemów z dostępnością nowych laserów - to m.in. dlatego niektóre firmy zaczęły stosować komputerowe napędy DVD w odtwarzaczach CD.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...