Skocz do zawartości

Jaki zestaw do pomieszczenia 80m2?


DamianRyn

Recommended Posts

Witam
Jestem szczęśliwym posiadaczem zestawu składającego się z amplitunera Onkyo tx-nr616 oraz kolumn Dali Zensor 7. Przyszedł czas jednak na zmianę pomieszczenia odsłuchowego a co za tym idzie- czas na rozbudowanie bądź zmianę sprzętu grającego icon_smile.gif
Pomieszczenie w którym będę odsłuchiwał muzykę będzie miało około 80m2 na poddaszu. Mój ulubiony rodzaj muzyki to rock klasyczny i muzyka dyskotekowa lat 80' i 90'. Choć słucham każdej muzyki po trochu.
Co do zestawu który posiadam: z kolumn jestem bardzo zadowolony gdyż grają bardzo bajecznie i czysto. Amplituner niestety nie jest już tak dobry jak wydawało mi się na początku. Prostym językiem mówiąc nie daje sobie rady przy dość głośnym odsłuchiwaniu muzyki no i dźwięk w porównaniu do wzmacniaczy też pozostawia wiele do życzenia icon_sad.gif Kolumny jak na pomieszczenie około 25m2 świetnie się sprawdzają, ale myślę, że już na tym większym pomieszczeniu nie dadzą sobie rady.
Dozbierałem sobie trochę kasy i wpadłem na pomysł, że dokupię sobie kolejne Dali Zensor 7 a do amplitunera dokupię wzmacniacz np. Marantz PM6005 lub Marantz PM 8005 i podłącze je w systemie Pre Out.
Czy uważacie, że to dobry pomysł?
Pan w sklepie ze sprzętem audio stwierdził, że to nie jest za dobry pomysł i zaproponował mi ażebym sprzedał swój sprzęt i zakupił taki zestaw:
Marantz PM6005 i kolumny Mistral Sag 350
lub
Marantz PM8005 i kolumny Mistral Sag 350
Ponoć taki zestaw spokojnie da radę, a kolumny te są zdecydowanie lepsze niż moje Dali Zensor 7?!
Teraz trochę słów o moim budżecie:
Ogólnie na kolumny mam przeznaczone około 5000,00zł zarówno w przypadku gdy sprzedam swoje lub nie. Na wzmacniacz mam przeznaczone około 3000,00zł a w przypadku gdy w grę będzie wchodziła sprzedaż mojego amplitunera to kwota wzrasta do około 4500,00zł.
Na razie uzbieraną mam kwotę na kolumny. Na wzmacniacz kasę uzbieram w przeciągu około pół roku icon_smile.gif
Proszę o jakieś opinie o powyższych zestawach jak i propozycję innych zestawów mieszczących się w kwotach około mojego budżetu icon_smile.gif
Pozdrawiam
Daniel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 212
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Robisz według mnie Dwa duże błędy .
To że masz salon jakieś 8*9 metrów nie znaczy że musisz rozstawić kolumny na 7 metrów i tym samym usiąść 7 m przed nimi.( chyba że planujesz wstawić np 100 krzeseł i zapraszać mieszkańców okolicy;)).
Strefę odsłuchu robi się znacznie mniejszą , nawet w dużych salonach, np taką powiedzmy 4 na 4 metry.
Przecież tv też nie będziesz oglądał z 7-8m bo musiałbyś kupić chyba 200" oled, albo super ekran i projektor.

Druga rzecz, 4 kolumny-2pary icon_eek.gif piszesz, że cenisz jakość, wybierasz dobre marki( co nieznaczy że razem idealne) i chcesz to totalnie zniweczyć 4 kolumnami.

Jak chcesz głośno grać z dużymi 2 kolumnami( a już 4 to brrrr) to raczej nie marantz6005. Znaczy jest mocny, ale ma sporo innych mocniejszych atutów niż moc i niż łojenie, są mocniejsze w jego cenie np Nad 356, Yamaha as701. Jako kolumny coś dużego o wysokiej efektywności z popularnych np Klipsch , jbl . Modeli nie piszę bo niema sensu nagłaśniać całej hali.
Co do tych mistrali to są to kolumny bardzo wymagające , 2,5 ohmowe zdecydowanie nie do marantza 6005, prędzej Nad 356, jako minimum, albo jakiś używany nad 375, denon 1510. Zresztą nawet dość łatwe Dali 7 po zaaplikowaniu dwu par potrzebowały by wzmacniacza -elektrowni, choć i tak jakby dał radę 4em to muzyka z 4ech kolumn to burdel rodem z dyskoteki nie muzyka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Troszkę się nie zrozumieliśmy. W swoich wyborach przede wszystkim kieruję się jakością granej muzyki a nie poziomem jej głośności. Nie zależy mi głównie na mocy a na jakości, tylko wielkość mojego pomieszczenia mnie przeraża. Nie dość, że jest duże to i wysokie ( w najwyższym miejscu około 3,8m). Pokój (zwany pokojem rozrywek) będzie podzielony na kilka stref: do słuchania muzyki, w innej części atlas i worek do ćwiczeń, w innej stół do ping- ponga itp. Myślałem, że jak jest jedno duże pomieszczenie to trzeba tak dobrać sprzęt żeby jego dźwięk nie uciekał po całym pomieszczeniu mimo tego, że będzie on stał w swojej strefie. Czy to może bardziej kwestia odpowiedniego ustawienia sprzętu i jego otoczenia niż samego sprzętu, żeby w tak dużym pomieszczeniu grało to ładnie a nie głośno. Jakbym chciał głośno to bym kupił jakieś 2 LDM-y i końcówkę mocy i robiłbym imprezy. Nie o to mi chodzi.
A do tych Mistrali ten drugi Marantz PM8005?
Powiem tak te Mistrale zrobiły na mnie duże wrażenie choć nie odsłuchiwałem ich jeszcze. Czy może są kolumny które mogą lepiej zaspokoić moje potrzeby w tej cenie icon_wink.gif?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem, nawet mimo sprzeczności które popisałeśicon_wink.gif przecież napisałem "cenisz jakość i wybierasz dobre marki"
Jednak napisałem też, za twym pomysłem, co do tej cenionej jakości mają np. 4 kolumny, oraz że dobre kolumny i dobry wzmacniacz to nie zawsze musi być razem dobrana para... i na koniec kontekst dobrego, ale średnio wydajnego wzmacniacza do 2,5ohmowych kolumn...
Tak więc to niewiem kto kogo niezrozumiał ?

Faktem jest jednak, że nierozumiem teraz Twojego wpisu ," że Mistrale zrobiły na Tobie duże wrażenie, ale ich nie słuchałeś" icon_wink.gif
Pytasz jednak, czy są inne które lepiej od nich Cię zaspokoją...nikt uczciwie, poza wróżem Maciejem, nie odpowie na to pytanie, bo niewiesz co miałoby być lepsze, inne niż w nieznanych mistralach icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W woli sprostowania, bo chyba nie wszystko wytłumaczyłem tak jak powinienem.
Swój amplituner i Dali Zensor 7 zakupiłem około 2 lata temu. Do tego czasu sprzęty jakie posiadałem to były wzmacniacze głównie firmy Technics czy Unitra oraz kolumny głównie firmy Tonsil. Mój ostatni zestaw to był Technics Su-V670 oraz Altus 300. Nadszedł w końcu czas gdy powiedziałem sobie, że wymieniam sobie sprzęt na coś dużo lepszej jakości. Sprzedałem wzmacniacz i sprzedałem kolumny. Zaczęły się poszukiwania zestawu dla siebie. Kupiłem Onkyo i zostały mi do niego polecone kolumny Dali. Umówiłem się w sklepie na odsłuch i możecie sobie wyobrazić jakie było moje zaskoczenie gdy po wejściu do sklepu zobaczyłem te Dali. Pomyślałem sobie, że nie ma możliwości żeby kolumna tej wielkość (1/3 Altusa 300) mogła dobrze grać. Pomyślałem sobie co ja zrobiłem sprzedając swoje Altusy. Wszystkie moje zmartwienia minęły po usłyszeniu pierwszych dźwięków które popłynęły z Dali. Od razu wiedziałem, że muzyka którą słuchałem do tej pory jest zupełnie inną muzyką.
Kolumna Dali po zobaczeniu jej zrobiła na mnie bardzo negatywne wrażenie, a po usłyszeniu jej nie mogłem się nadziwić, że z takiego delikatnego pudełka i takich małych głośniczków mogą wydobywać się takie dźwięki.
Teraz gdy noszę się z zamiarem zmiany swojego niedawno zakupionego sprzętu gdy poszedłem do tego samego sklepu odsłuchowego i sprzedawca pokazał mi te Mistrale, to idąc moimi wcześniejszymi doświadczeniami, kolumna już po samym wyglądzie, solidnością wykonania, zastosowanymi tam głośnikami już robi na mnie wielkie wrażenie. Skoro wtedy z tak negatywnego wizerunku pojawiło się tak wielkie zaskoczenie to teraz po tak pozytywnym zaskoczeniu mogę się spodziewać samych superlatyw i to w stopniu jakiego jeszcze nie znam. Mam przy najmniej taką nadzieję icon_wink.gif Opinii oczywiście już też dość sporo o nich przeczytałem.
Wiem, że trop którym podążam nie jest właściwy, ale chciałbym żebyście podesłali mi kilka propozycji kolumn i dopiero wtedy wybiorę się na odsłuchy żebym mógł porównać ze sobą kilka różnych zestawów.
Kolumny które mogą lepiej zaspokoić moje potrzeby- chodziło mi o potrzeby mojego pomieszczenia a nie moje preferencje słuchowe.
Mam nadzieję, że zrozumiała jest moja krótka historia związana ze sprzętem audio i dla czego tak napisałem o Mistralach?!
Wiadomo, że różne rzeczy mogą się pojawić podczas odsłuchów i jak nie będę miał skali porównawczej to nie będę wiedział czy trafiłem odpowiednio.
I jeszcze jedno odnośnie Mistrali- producent podaje, że to są kolumny 4ohm?! Czy może nie o tym samym mówimy?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Mistral Audio SAG-320 są 4 omowe, ale minimum impedancji wynosi 2,5 oma. Poczytaj test Audio, podrozdział "Laboratorium". Nie są to zatem zbyt łatwe do napędzenia kolumny.
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...owe/373-sag-320
Od siebie dodam, że zawsze mnie denerwowało takie bezczelne zżynanie z cudzego dorobku. Źle bym się czuł kupując kolumny, które udają B&W.
Co do jakości dźwięku, to mają one swoje wady, ale i zalety. Co komu pasuje.

Rozumiem, że kolumny i wzmacniacz mogą być używane?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam
Przepraszam za tak długą nieobecność, ale brak czasu daje o sobie znać czasami icon_wink.gif
Przeczytałem zaproponowany mi przez f1angel artykuł i powiem, że wiem już co nie co więcej o tych kolumnach. Wiem jednak teraz jedno na pewno, nie przekreślę ich dopóki ich nie posłucham.
Jeżeli po odsłuchu zdecydowałbym się na ich zakup to czy w połączeniu z zaproponowanym mi przez jacek75 wzmacniaczem nad375 będzie to zgrany zestaw? Od razu powiem, że wzmacniacza tego nie mam gdzie odsłuchać i dla tego muszę tu polegać na opiniach innych icon_sad.gif Mogę posłuchać ich na wzmacniaczu Marantz PM8005- tylko po waszych opiniach nie wiem czy jest on wystarczający (porównując go parametrami technicznymi z podanymi przez jacek75 innymi wzmacniaczami).
Co do Denon-a, to jakoś nie podchodzi mi jego dźwięk. Odsłuchiwałem pewnego Denon-a kupując swoje Dali i w porównaniu z moim Onkyo słabo wypadł. Jakiś taki pusty dźwięk bez rozgraniczenia na wysokie i niskie tony. Tak jakby grał samym środkiem. Ogólnie dźwięk był brzydki.
Czy jeżeli zdecyduję się na te Sag-350 to czy dam radę swoim Onkyo jakiś czas je ponapędzać, czy może najpierw zaopatrzyć się w dobry wzmacniacz, a później kolumny?
Co do używanego sprzętu to zdecydowanie preferuję sprzęt nowy, ale jeżeli jakiś używany sprzęt w niemal idealnym stanie i z pewnego źródła się trafi to czemu nie icon_smile.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor Audio Silver 8 to dobre i bardzo ładnie wykonane kolumny, w sprzedaży jest nadal ich przedliftingowa wersja RX8- tańsza.
Jednak jest pewne ale, bo to nie są duże kolumny, rzekłbym nawet niewielkie podłogówki. Zresztą wystarczy zobaczyć jak stoją przy innych, czy przeczytać ich wymiary (bez cokołu).
Pewnym minusem może być tez ich niska impedancja i średnia jak na nią efektywność. Grają zamaszyście, precyzyjnie i efektownie w dobrym tego słowa znaczeniu z nieco naznaczoną górą i lekko ocieplonym wyższym basem, przynajmniej tak odebrałem RX8.
Czasem można spotkać głosy że coś tam się w nich wzbudzało w wyższym basie, tak więc według mnie wzmacniacz z dobrą kontrolą basu( raczej twardym) i nieagresywną górą, więc chyba mniej np. Nad 356/375 , a bardziej Marantz 8005, Yamaha as1000,1100.
Co do ich impedancji to mimo że jest niska to i tak chyba bardziej zjadliwa niż tych Mistarali. Czy te sag350 są jak piszesz 4 ohmowe ciężko zgadnąć, ale model sag250 jest 2,5 ohmowy, jak np niektóre Focale są 3 ohmowe. Tak wiec wzmacniacz musi być wydajny, a już o 4 kolumnach, pomijając kwestie brzmieniowe, to można i trzeba zapomnieć.

Może napisz w końcu jakie jest faktycznie to pomieszczenie raz piszesz 80m , a potem coś że 25m , Na pytanie jaka jest faktyczna strefa słuchania - bo zapewne mniejsza, a już nic konkretnego nie odpowiedziałeś .
Czy może mamy rozumieć że w tym obszarze dają sobie radę Dali 7 ? Natomiast obawiam się że przeskok z Dali zensor 7 na inne wspominane tu kolumny bezie zmianą kosmetyczną, niż przeskokiem w inna klasę i wymiar. W tym wypadku nieco więcej dałaby zmiana na inny wzmacniacz, a już dużo więcej jeśli nie spektakularnie więcej jeśli porównać z tym amplitunerem kinowym.


Co do amplitunera kinowego Onkyo to będzie miał z pewnością problemy z takimi zjadaczami prądu jak Mistral, wspomniany Focal. Zagrać zagra, ale bas i dynamika będzie cienki jak zupa z papierka.



Cytat

Umówiłem się w sklepie na odsłuch i możecie sobie wyobrazić jakie było moje zaskoczenie gdy po wejściu do sklepu zobaczyłem te Dali. Pomyślałem sobie, że nie ma możliwości żeby kolumna tej wielkość (1/3 Altusa 300) mogła dobrze grać. Pomyślałem sobie co ja zrobiłem sprzedając swoje Altusy. Wszystkie moje zmartwienia minęły po usłyszeniu pierwszych dźwięków które popłynęły z Dali. Od razu wiedziałem, że muzyka którą słuchałem do tej pory jest zupełnie inną muzyką.
Kolumna Dali po zobaczeniu jej zrobiła na mnie bardzo negatywne wrażenie, a po usłyszeniu jej nie mogłem się nadziwić, że z takiego delikatnego pudełka i takich małych głośniczków mogą wydobywać się takie dźwięki.


To po raz kolejny potwierdza słabość wielkich głośników w małych tanich skrzynkach. Od Altusów np.110 to nieraz niedrogie kolumny podstwkowe graja lepiej i mają niższy bas.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Szkic pomieszczenia zamieszczę wieczorkiem. Pomieszczenie faktycznie będzie miało 80m2, ale będzie w nim wydzielona strefa tylko do odsłuchu. Reszta pomieszczenia nie będzie oddzielona żadnymi ścianami od strefy odsłuchu.
Dostałem kilka propozycji:
1. Dali ikon 7
2. Kef iQ90
3. B&W 683 s2
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jbl ls80? icon_eek.gif
Czy może tylko mnie szokuje taka propozycja?
Czy Jbl to nie jest coś pokroju Tonsil?



Czyja to propozycja ?
Może masz masz na myśli "es"80 icon_wink.gif skoro porównujesz do Tonsila. Coć i tak Tonsilowi Altus 200( bo chyba to masz na myśli pisząc Tonsil) daleko nawet do es.
Serii LS nie słyszałem , jednak np. wyższe modele względem " es " np. JBL studio 280, 290, 580 grają całkiem solidnie, choć w stylu marki, co jest w sumie normalne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać pomieszczenie nie jest łatwe do nagłośnienia.
A może jeszcze jakieś podpowiedzi na temat odpowiedniego wygłuszenia tego pomieszczenia?!
Oczywiście w granicach rozsądku cenowego icon_wink.gif Od razu zaznaczę, że cała podłoga będzie wykończona wykładziną dywanową więc jak sądzę to już duży plus?!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwnikiem wykładzin dywanowych. Jeśli do tego jeszcze chcesz głyszyć to już chyba nie bardzo. Chodzi o to, że w zbyt dobrze wygłuszonym pomieszczeniu nie ma życia w dzwięku.
W naturze żadko zdażają się pomieszczenia gdzie nie ma odbić.
Ja uważam, że póki co nie masz się co martwić.
Powinieneś w gotowym, wykończonym budynku postawić zestaw, lub zestawy do czego dojdę i wtedy zabierać się za ustroje akustyczne. Pomyślałbym teraz o doprowadzeniu audiofilskiego icon_wink.gif prądu na góre i dół bo teraz łatwo to zrobić.
A myślałeś o jednym czy 2 zestawach stereo bo nie wiem czy jednym zestawem chcesz nagłośnić całość? Tzn dwie kondygnacje.

Jeszcze raz przeanalizowałem wszystkie posty. Narazie chyba nie ma co myśleć o konkretnych modelach.

Ja bym zrobił tak. Najpierw wykończyłbym ''po domowemu'' pokój rozrywek bez umeblowania. Oczywiście z 1 audiofilskim gniazdkiem gdzieś w okolicach okna. Jak byłoby wykończone to zastanowiłbym się ile miejsca chcę przeznaczyć na strefę odsłuchową. Postawilbym fotel, sprawdził gdzie dobrze się czujesz. Pewnie na przeciwko okna, tyłem do części otwartej. I wtedy będziesz wiedział ile możesz odejść z kolumnami od ściany tylnej. Filarami bym sie specjalnie nie przejmował. Większy problem stanowią skosy. Nie przewidzisz jak się zachowa dzwięk. Jak już ustalisz jaką konstrukcję powinny mieć kolumny: br przód, br tył, obudowa zamknieta to będziesz wiedział jaka marka i model. Po kupnie kolumn, później wzmaka włączysz i posłuchasz i wtedy dopiero będziesz tłumił, rozpraszał. Bo zakładam, że na skosach będzie wełna i kartongips...narazie nic nie przewiduj. Tylko prąd na oddzielnej linii, dobrym kablu i dobrym bezpieczniku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokojach gołych jak święty turecki czasem ta wykładzina może być zbawienna. Podłoga najlepsza chyba jest drewniana (parkiet albo deski), gorsza z betonu czy płytek ceramicznych. A najgorsza z paneli. Dlatego czasem choć nieduży dywan w trójkącie odsłuchowym bywa dobrym rozwiązaniem.
Dlatego zależy jaka jest podłoga i jaki dywan czy wykładzina. Ja akurat mam dobre doświadczenia z wykładzinami, choć osobiście wolę dywany.
Materiały pochłaniające dźwięk, rozpraszające i odbijające trzeba umiejętnie dobrać w pomieszczeniu, by nie przetłumić. Ale też dźwięk za mocno odbijający się może dać chaos w różnych aspektach odbioru.
Co do wełny mineralnej, to jest specjalna dźwiękochłonna Isover PT-80. A zamiast kartongipsów można by dać na skosach takie płyty perforowane jakie daje się na sufitach w budynkach użyteczności publicznej na sufitach oraz w niektórych studiach nagraniowych.
Tylko oczywiście w polu odsłuchowym.
Generalnie jednak, gdy kolumny nie stoją bardzo blisko czegoś (czyli więcej niż powiedzmy 60 - 80 cm.), to lepiej rozpraszać niż tłumić.
Dźwięk rozproszony nie przeszkadza a nie traci na żywości, blasku.
Szkoda, że te belki na suficie i skosach będą pewnie zakryte, wyrównane, bo stanowiłyby dobre pod względem akustycznym "przełamanie" płaskości, jednorodności powierzchni.

Rzeczywiście najpierw pokój urządź pod tym względem w miarę możliwości i bez przesady. A później gdy Ci będzie coś przeszkadzało zajmiesz się poważniejszą adaptacją akustyczną.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dywan w polu odsłuchowym musi być, choćby żeby zniwelować pierwsze odbicie, podobnie jak pewnie się przyda na skosach przed kolumnami wygłuszenie. Fajnym pomysłem jest właśnie umieszczenie tych perforowanych paneli.

Trochę martwiłbym się "brakiem" ściany za plecami, bo tak wstępnie zakładam, że baza znajdowałaby się mniej więcej w odległości 5m od okna. Kolumny odstawiłbym metr od ściany tylnej. Taka wstępna sugestia. Fotel oczywiście byłby na kółkach żeby można go swobodnie odstawić gdybyś nie słuchał muzy, a potrzebował miejsca na inne rozrywki icon_wink.gif

Zastanawiam się od razu nad kolumnami i ze względu na skosy szukałbym w konstrukcjach budujących scenę ''do środka", mieszczącą się między kolumnami. Może Proac...ale to za dalekie wybieganie w przyszłość...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolumny budują scenę zależy w bardzo dużym stopniu od akustyki właśnie, ale i od elektroniki oraz kąta skręcenia kolumn.
W moim poprzednim pokoju kolumny ProAc Studio 110, które są opisane w teście HFiM, że scena nie wychodzi poza bazę kolumn, poza boczne ścianki, bardzo mnie zaskoczyły. Scena była tak ogromna i szeroka, że po prostu u siebie takiej jeszcze nie słyszałem.
Ale kolumny grały w pomieszczeniu dobrze zorganizowanym akustycznie (Znajdziecie w wątku "Wasze systemy..."), wraz ze wzmacniaczem Mc Intosh MA 6850, odtwarzaczem Ayon CD 07, kablami ic: Acrolink 6N-A2400II Pro i głośnikowymi; Straight Wire Rhapsody S bi-wire.
Dobrze, że właściciel tych kolumn nie słyszał tego, bo by się załamał chyba. U niego w pokoju z inną, niestety niższej klasy elektroniką grają poprawnie, ale... .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem proac studio 100 z końcówką electrocompaniet aw 100 dmb i scena trzymała się w przestrzeni miedzy monitorami. Dodatkowo właściciel tychże miał wysokotonowce bliżej środka. Myślałem, że wysokie daje się na zewnątrz żeby poszeżyć scenę. On twierdził, że daje do środka żeby wypełnić scenę.

Tak na marginesie bardzo mi się spodobały. Właściciel trochę nażekał na wysokie, że nie najlepszej jakości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...