Skocz do zawartości

Prośba o poradę - pierwsze stereo do pomieszczenia ~24m2


Llordus

Recommended Posts

Witam.
Jako świeżo zarejestrowany użytkownik, chciałem wszystkich powitać.

Jednocześnie zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze sprzętu - ma to być mój pierwszy zestaw stereo z prawdziwego zdarzenia.
Niestety, kompletnie nie znam się na sprzęcie, więc nie wiem co faktycznie jest warte uwagi, a gdzie po prostu przepłaci się za logo producenta.

Zacząłem trochę grzebać w sieci, żeby zobaczyć co ewentualnie pozwoli mi zakupić zakładany budżet. Nie doszedłem jeszcze do etapu odsłuchów - najpierw chciałbym wytypować modele sprzętu które następnie mógłbym ze sobą porównać.

Z tego co z opisów wpadło mi najbardziej w oko - to sprzęty Advance Acoustic, ale bez odsłuchów na pewno nie będę tego kupować.

Sprzętem marzeń - najlepszym co faktycznie mogłem dłużej posłuchać - jest posiadany przez znajomego zestaw kolumn Sonus Faber Liuto ze wzmacniaczem Primare - ale to zdecydowanie wykracza poza moje możliwości finansowe, a i pakowanie do mojego małego pokoju takiego sprzętu nie ma chyba większego sensu.


Poniżej zamieszczam odpowiedzi na standardowe pytania, które powinny wyjaśnić czego szukam i w jakich warunkach będę sprzętu użytkować.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
Max do 12.000 pln.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
Tylko i wyłącznie nowy.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy
Zestaw stereo. Główne przeznaczenie: słuchanie muzyki. Inne zastosowania (np. filmy) są dodatkiem nie wartym specjalnie uwagi.
Poszukuję kolumn (celuję w podłogowe), wzmacniacza oraz odtwarzacza sieciowego (miło gdyby miał też wbudowany odtwarzacz CD, ale nie jest to koniecznym wymaganiem).

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Brak.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
Tak jak na załączonym poniżej schemacie. Sam pokój to ok 16m2, do tego aneks kuchenny - około 8m2.

6) Jakiej muzyki słuchamy
Prościej byłoby chyba wymienić czego nie słucham icon_smile.gif
Ale w kolejności będzie to:
- Rock (AC/DC, Leg Zeppelin, The Black Keys, Deep Purple, Pink Floyd, Queen etc)
- Ciężki rock (Rammstein, In this moment)
- Muzyka filmowa (Głównie kompozycje John-a Williamsa i Hansa Zimmera)
- zdarza się czasem muzyka symfoniczna (np. Mozart czy Bach)
- Wszystko inne co nie jest hip-hopem, rap, disco polo, techno (np. Katie Melua, Joss Stone)

Jeśli idzie o brzmienie - nie lubię gdy basy wylewają się i zaciemniają obszar tonów średnich i wysokich. Bas jednak jest elementem, który powinien być. Nie lubię też ostrych tonów wysokich. Na bazie dotychczasowych doświadczeń powiedziałbym, iż jestem zwolennikiem neutralnego brzmienia - ale może to mi się tylko wydawać icon_smile.gif

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Jednorazowy zakup.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
1. Możliwości podpięcia dodatkowych urządzeń - TV, dekoder TV, DVD player
2. NAS/telefon jako źródło danych - głównie pliki flac.
3. Jeśli są inne warte uwagi funkcjonalności których tu nie wymieniłem, to też proszę o zaznaczenie, iż warto byłoby je posiadać.

Z góry dziękuję za wszelkie porady - jeśli są jeszcze jakieś pytania, chętnie odpowiem w miarę możliwości icon_smile.gif

pozdrawiam
Llordus

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w praktyce może się okazać, że zrealizowane marzenia nie zagrają najlepiej.

Pierwsza sprawa to pokój, akustyka i rozstaw kolumn. Nie jest dobrze jak widzę. Kolumny powinny stać dalej od ścian. Szczególnie tylnej.
Rozstaw kolumn w stosunku do odległości miejsca odsłuchowego jest zbyt mały. By poprawnie móc słuchać, musiałbyś siedzieć co najmniej dwa razy bliżej kolumn niż teraz.
Z lewej strony lewej kolumny, w miejscu pierwszych odbić dźwięku stoi komoda. Scena może się przesunąć w prawo, zwęzić.
O zniekształceniach tylko wspomnę. Z prawej strony niewiele lepiej. Stół.
Bezpośrednio za sofą ściana. odbite od niej dźwięki szybko będą trafiały do Twoich uszu. Będzie bałagan w dźwięku.
Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, bo to podstawa. Bez tej podstawowej choć wiedzy nie ma co myśleć o dobrym choć dźwięku.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Sonus Faber Principia 7 moim zdaniem nie bardzo nadają się do 16 m2. Są to kolumny z mocnymi, podbitymi niskimi tonami.
A kolumny te trzeba by ustawić dość daleko od ścian. Gdzieś około metra. W bliższym ustawieniu przekaz może być zdominowany przez niskie tony.
Zresztą nie są to kolumny już tak grające jak Liuto, czy starsze konstrukcje Franco Serblina.
W takim pokoju i ustawieniu bliżej ścian wolałbym dać na przykład starsze SF Minima Amator. Może niskich tonów nie byłoby za dużo, ale za to cała reszta klasa. I ta muzykalność. Tym bardziej, że nie chcesz zbyt mocnych, dominujących niskich tonów, to mogłoby się sprawdzić.
Ewentualnie podstawkowe o naprawdę mocnych niskich tonach Chario Constellation Delphinus. Też ładnie nasycone z dobrymi barwami. A jak mniej nasycone, ocieplone, to może jakieś Xavian'y?
Tak duże, nowe Sonus Faber w tej cenie jak Principia, to w dużej mierze opieranie się na prestiżu marki. A nie naprawdę dobre granie.
Wzmacniacz też nie wiem czy akurat Primare. Są to trochę sucho grające wzmacniacze. Ale co kto lubi.
Ja bym kupił kolumny i wzmacniacz używane. Jedynie odtwarzacz z funkcjami nowy, bo używany trudno kupić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą, że układ pomieszczenia jest fatalny. Nawet myślałem, jak go można poprawić, ale sprawa jest trudna. Być może plan jest niedokładny, bo wygląda na to, że wchodząc do pomieszczenia musisz przeskoczyć przez fotel. Może z dokładniejszym planem da się coś wymyślić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel, Kraft --> Dziękuję za odpowiedzi.

Co do ustawienia pokoju - wejście do pomieszczenia wg rysunku jest na dole z prawej strony. Przejście przy fotelu jest wąskie, ale jest.
Od lewej to co wygląda na łuk drzwi, to są drzwi balkonowe. Faktycznie fotel zagradza tam przejście, ale nie jest to większy problem bo z balkonu korzystamy rzadko, a w razie czego fotel da się odsunąć. Ot, uroki mieszkania w blokach icon_smile.gif

Co do akustyki pomieszczenia - to dość nowy temat dla mnie, powoli próbuję to zgłębiać. Obawiam się jednak że większych ruchów z posiadanym umeblowaniem nie wykonam - raz że przestrzeni brak, dwa - żona i jej wymagania icon_sad.gif

Jeśli idzie o sprzęt marzeń - bardziej go tu podałem jako przykład, licząc na to że ktoś miał okazję tego odsłuchać i byłby w stanie podać coś o możliwie podobnych parametrach, acz w niższych cenach - biorąc oczywiście pod uwagę różnicę klasy będącej pochodną różnicy w cenie.
Bynajmniej kierować się logo producenta nie zamierzam.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przestawić komodę na ścianę z półkami na książki, a fotel i sofę przesunąć z 1,5 m do przodu? Nie wiem jaki wielki masz telewizor, ale 4 m to chyba zbyt duża odległość do oglądania programów w HD. Będziesz miał bardziej komfortowe warunki oglądania TV i dość poprawne warunki do słuchania stereo. Dodatkowo poprawi się komunikacja na balkon;). Co Ty na to?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Może przestawić komodę na ścianę z półkami na książki, a fotel i sofę przesunąć z 1,5 m do przodu? Nie wiem jaki wielki masz telewizor, ale 4 m to chyba zbyt duża odległość do oglądania programów w HD. Będziesz miał bardziej komfortowe warunki oglądania TV i dość poprawne warunki do słuchania stereo. Dodatkowo poprawi się komunikacja na balkon;). Co Ty na to?



Wszystko jest do rozważenia icon_smile.gif
Zakładając powyższe ustawienie - co dalej w temacie sprzętu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 12000 to można poszaleć. Na pewno jutro z rana Branża zasypie Cię odpowiednimi propozycjami. Proponuję ewentualnie rozważyć jeszcze zmniejszenie nieco kwoty na sprzęt i przeznaczenie jej na niewielkie inwestycje w zmianę umeblowania. Może warto pozbyć się szafki kuchennej stojącej na ścianie z telewizorem i w to miejsce kupić prostokątny stół, który będzie dosunięty do ściany. Będzie to korzystne i brzmieniowo i funkcjonalnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz odejść z kolumnami od ściany min 50cm to patrząc na Twoje upodobania do rocka, filmów i muzyki filmowej kolumny, które sprawdziłyby się idealnie to Definitive Technology
http://sklep.rms.pl/definitive-technology-...bwooferem-2-szt

Jeśli zaś chcesz być bliżej ściany a nie jesteś przeciwny kolumnom podstawkowym to takie zagrają bardzo dobrze
http://sklep.rms.pl/definitive-technology-...mny-stereo-2szt

Jeśli musimy dosunąć się do ściany i lubisz przy tym kolumny okazałe to Polk Audio jest ciekawym wyborem
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a5-rtia...-podlogowe-2szt
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a7-rtia...-podlogowe-2szt

Elektronikę dobierzemy, gdy wskażesz mniej więcej jaki typ kolumn Cię interesuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli możesz odejść z kolumnami od ściany min 50cm to patrząc na Twoje upodobania do rocka, filmów i muzyki filmowej kolumny, które sprawdziłyby się idealnie to Definitive Technology
http://sklep.rms.pl/definitive-technology-...bwooferem-2-szt


Kolumny same z siebie wyglądają obiecująco (bez odsłuchu na silniejsze stwierdzenie się nie zdobędę icon_smile.gif).
Ale tyle miejsca co potrzebują do wykorzystania ich potencjału to nie zapewnię.

Cytat

Jeśli zaś chcesz być bliżej ściany a nie jesteś przeciwny kolumnom podstawkowym to takie zagrają bardzo dobrze
http://sklep.rms.pl/definitive-technology-...mny-stereo-2szt


Raczej myślałem o kolumnach podłogowych - wydaje mi się iż są stabilniejsze. A że mam w domu dwa kocury, które lubią mocno brykać, to stabilność kolumn ma spore znaczenie dla mnie.

Cytat

Jeśli musimy dosunąć się do ściany i lubisz przy tym kolumny okazałe to Polk Audio jest ciekawym wyborem
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a5-rtia...-podlogowe-2szt
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a7-rtia...-podlogowe-2szt


Tak, wyglądają ciekawie. Ale biorąc pod uwagę ich wymiary - potrzebują sumarycznie podobną ilość przestrzeni co wcześniejsze Definitive Technology. Wydaje mi się, że raczej coś mniejszego w budowie bym potrzebował.

Dzięki za propozycje i poświęcony czas. Masz może jeszcze jakieś sugestie po tym co napisałem? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W tej cenie nie obejdzie się bez odsluchu. Mało tego bez przymierzenia finalnie wybranego zestawu do pomieszczenia.
Pamiętaj jeśli system będzie ci odpowiadał w sali odsłuchowej nie koniecznie w domu.
Stąd moje propozycję są luźne, jedynie do odsłuchu. A później i tak sprawdzenie systemu w domu.
Dajemy taką możliwość więc jeśli mieszkasz blisko to zapraszam jeśli dalej to sprzęt po prostu byśmy wysłali.

Wzmacniacze: cayin a55tp, mt35s, marantz 8005, nad 368, naim xs2,
Kolumny: studio 16hz minas anor, heco celan gt 702, monitor audio silver 10, dali opticon 8, tannoy precision 6.4
Odtwarzacz sieciowy: marantz na6005, onkyo 6170, Denon dnp730.

Pozostaje do twojej dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja to na pewno wzmacniacz NAD C368 http://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-z...owane/c368.html
wraz z modułem MDC BluOS http://www.tophifi.pl/akcesoria/akcesoria-.../mdc-bluos.html , który w dość sprytny sposób załatwia sprawę odtwarzacza sieciowego.
Co do kolumn, to co mogę zaproponować w ciemno to ELAC Debut F6. http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wo...c-debut-f6.html
Bas tych kolumn jest bardzo rozsądnie zestrojony, więc nawet w małych przestrzeniach nie powinny dudnić, a i wysokie tony są prezentowane w sposób nienatarczywy, co pomaga z muzyką jakiej słuchasz.
Dobrze jednak byłoby, gdybyś doprecyzował swoje oczekiwania co do rozmiaru kolumn. Co jest ograniczeniem, tylko głębokość? Jeżeli tak, to ile tej głębokości jest do zaakceptowania?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wymiarów, na przykładzie Definitive Technology.
Min 50 cm od ściany + 33cm głębokość kolumny + 10-15cm marginesu od przodu/boku - żeby nie przeciskać się przy kolumnie i nie uszkodzić/popchnąć - to daje coś około 93-98cm przestrzeni od ściany licząc.
Pobiegałem jeszcze z miarką - i niestety to trochę za dużo.

Eksperyment z miarką ma jednak jasne strony - bo z Polkiem faktycznie podniosłem fałszywy alarm.
Zakładam 20 cm odstępu od ściany (będzie ok, czy za mało?) + 45cm kolumna + 10-15 cm dystansu od frontu. Razem max 80 cm. Powinno dać radę.

Za propozycję sprzętów dziękuję - mam o czym czytać następne parę dni, zanim wezmę się za bieganie na odsłuchy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj
W tej cenie nie obejdzie się bez odsluchu.


Nie wyobrażam sobie wydać takiej kwoty na sprzęt bez uprzedniego odsłuchania.

Cytat

Pamiętaj jeśli system będzie ci odpowiadał w sali odsłuchowej nie koniecznie w domu.
Stąd moje propozycję są luźne, jedynie do odsłuchu. A później i tak sprawdzenie systemu w domu.
Dajemy taką możliwość więc jeśli mieszkasz blisko to zapraszam jeśli dalej to sprzęt po prostu byśmy wysłali.


Niestety, ale odległość jest zbyt duża, bym się stawił w salonie- z Wwy do Oświęcimia jednak trochę km trzeba pokonać.
Co do ewentualnego dosyłania sprzętu - jak już uda mi się trochę odsłuchać lokalnie i zawęzić poszukiwania do konkretnych modeli, być może skorzystam.
Btw - jak od strony techniczno/formalnej wygląda opcja skorzystania z przesłania sprzętu w celu odsłuchu w domu?

Cytat

Wzmacniacze: cayin a55tp, mt35s, marantz 8005, nad 368, naim xs2,
Kolumny: studio 16hz minas anor, heco celan gt 702, monitor audio silver 10, dali opticon 8, tannoy precision 6.4
Odtwarzacz sieciowy: marantz na6005, onkyo 6170, Denon dnp730.



Zacząłem sobie rozpisywać poszczególne modele i ceny.
No i mam zagwozdkę, bo nawet gdybym wybrał po prostu najtańsze urządzenia, nijak nie mogę tego zsumować do mojego budżetu icon_sad.gif

Wzmacniaczy lampowych raczej nie nabędę - raz że biegające koty w domu nie sprzyjają, dwa - z tego co zdążyłem poczytać, to lampowe wymagają trochę zachodu w utrzymaniu, a osobiście preferuję jednak sprzęt "bezobsługowy".
Ciekawie wyglądają marantz i nad.

Z kolum - przymierzam się między innymi do dali opticon, ale 5 a nie 8 - z 8 nie bardzo widzę szansę na sensowne zakupy pozostałych elementów w ramach budżetu. Opticon 5 ma coś co by je dyskwalifikowało przy moich wymaganiach?

Cytat

Pozostaje do twojej dyspozycji


Bardzo dziękuję icon_smile.gif


@Kraft -> to też szukam icon_smile.gif Ale że czasu w ciągu tygodnia mam dużo mniej niż bym chciał, to niestety to trwa icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moja propozycja to na pewno wzmacniacz NAD C368 http://www.tophifi.pl/stereo/wzmacniacze-z...owane/c368.html
wraz z modułem MDC BluOS http://www.tophifi.pl/akcesoria/akcesoria-.../mdc-bluos.html , który w dość sprytny sposób załatwia sprawę odtwarzacza sieciowego.
Co do kolumn, to co mogę zaproponować w ciemno to ELAC Debut F6. http://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-wo...c-debut-f6.html
Bas tych kolumn jest bardzo rozsądnie zestrojony, więc nawet w małych przestrzeniach nie powinny dudnić, a i wysokie tony są prezentowane w sposób nienatarczywy, co pomaga z muzyką jakiej słuchasz.


Można to w Wwie jakoś odsłuchać? Z tego co widzę, macie też sklep blisko dworca centralnego.Z jak dużym wyprzedzeniem trzeba się umówić na odsłuch?

Cytat

Dobrze jednak byłoby, gdybyś doprecyzował swoje oczekiwania co do rozmiaru kolumn. Co jest ograniczeniem, tylko głębokość? Jeżeli tak, to ile tej głębokości jest do zaakceptowania?


Tak jak pisałem w jednym z postów - głębokość kolumny + odstępy (od ściany i od otoczenia) łącznie do 80 cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura to także głębokość. Możesz mieć płaskie kolumny jeśli będą miały dużo szerokość lub wysokość. Kubatura to obojętność. Zmniejszając jeden bok wydluzasz drugi.
Zwróć także uwagę że wyjątkowo płaskie kolumny bez względu na to jakiej są wysokości i szerokości także grają płasko.
Przypominam że głośnik w kolumnie gra zarówno do przodu jak i do tyłu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home

Z całą sympatią i szacunkiem, to, że teraz powstają głównie kolumny głębokie to kwestia aktualnej mody we wzornictwie. Dawniej robiono szerokie i było OK. Niepotrzebnie mieszasz do tego fizykę. Co innego jeśli piszesz, że z Twoich doświadczeń odsłuchowych wynika, to czy tamto, a co innego, że to i tamto wynika z jakiegoś prawa fizycznego. Wtedy sprawa robi się już poważna i trzeba być przygotowanym na obronę takiego twierdzenia odpowiednim wzorem i badaniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...