Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 1800


PetrolHead

Recommended Posts

Witam wszystkich 

Miło mi dołączyć do tak zacnego grona .
Zwracam się z prośbą o poradę w wyborze sprzętu do mojego pokoju 12m2.
W krótkim skrócie :
1.Szukam sprzętu do pokoju w bloku o powierzchni 12m2. (rys. poglądowy poniżej)
2.Kwota 1800zł.
3.Sprzęt nowy.
4.Na początku sprzęt będzie podłączony do PC , w przyszłości jakiś odtwarzacz .
5.Kolumny podstawkowe zamocowane do ścian .
6.Muzyka , bardzo szerokie spectrum zaczynając od rapu , elektroniki kończąc na starym polskim rocku.
7.Zależy mi na dobrej jakości dźwięku.


Co do rysuku u dołu mamy rogówkę , w górnej części od prawej biurko i szafka .
Interesuje mnie jaka kombinacja z wybranego przezemnie sprzętu zagra najlepiej , chętnie wysłucham innych propozycji :
https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/amplituner-pioneer-vsx-330-k
https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/amplituner-yamaha-htr-2067-czarny
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/wzmacniacz-denon-pma-520ae-czarny
https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/amplituner-stereofoniczny-yamaha-r-s202d-czarny
i z głośników :
https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/kolumna-wharfedale-diamond-220-czarny
https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/kolumna-boston-acoustics-a-26-bialy
https://www.ceneo.pl/19288724 

Wielkie dzięki za zainteresowanie i poświęcony czas 
Pozdrawiam

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Najpierw należy ustalić jaki rodzaj systemu chcesz zbudować. Na liście znalazły się amplitunery kina domowego oraz urządzenia stereofoniczne. Musisz zdecydować, czy docelowo będziesz budował system dwukanałowy czy wielokanałowy. Biorąc pod uwagę pomieszczenie, zdecydowanie namawiam na rozwiązanie dwukanałowe.

Druga sprawa to rozmieszczenie kolumn, na projekcie są pokazane trzy miejsca instalacji kolumn. Musisz określić tylko dwa miejsca. Na pewno warto pomysleć o postawieniu kolumn a nie wieszaniu, wpłynie to bardzo korzystnie na jakość dźwięku. Pomyśl o tym.

Wracajac do ko konkretów, zakładam system dwukanałowy z kolumnami podstawowymi. Zwróć uwagę na wzmacniacz NAD C316 BEE w połączeniu w kolumnami WharfedaleDiamond 220. Będzie to system gwarantujący bardzo dobrą jakość dźwięku. W opcji trochę tańszej zwróć uwagę na wzmacniacz Yamaha A-S201 w połączeniu z kolumnami Indiana Line Nota 260X.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź , co do systemu to zostanę przy dwukanałowym chociaż dobrze byłoby mieć możliwość dorzucenia jakiegoś subwoofer'a w przyszłości gdyby kolumny okazały by się nie wystarczające . Chętnie sprawdziłbym jak grają te zestawy jednak jestem ze śląska i jest to zbyt daleko . Poleca pan wzmacniacz Y A-S201 z INN 260X , czy stoi coś na przeszkodzie żeby grał z Wharfedale ? Na żółto i pomarańczowo zaznaczyłem 2 opcje umiejscowienia głośników , niestety nie ma możliwości ustawienia ich obu  na ziemi pod ścianą 
pozdrawiam

Edytowano przez PetrolHead
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku, poczytaj to:

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Na pewno nie ustawiamy kolumn w rogach pomieszczenia. Ani nie rozstawiamy ich tak szeroko. Zawieszenie na ścianie jest także ostatecznością. Tu przydałyby się solidne wysięgniki, nie takie blaszaki kupione w sklepie. Tylko robione na zamówienie, sztywne, odsuwające kolumny od ścian przynajmniej na kilkadziesiąt cm (powiedzmy chociaż od 30 - 40 wzwyż). I powieszone rzecz jasna tak, by głośniki wysokotonowe były na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz i słuchasz. Akustyka, to niemal połowa sukcesu a lekceważenie podstawowych zasad zemści się kiepskim dźwiękiem. A na pewno nie będzie można mówić, że jest dobry.

Do słuchania muzyki, by faktycznie dźwięk był dobry, to polecam wzmacniacz stereo. Klasyczny. A do niego DAC, by podłączyć telewizor. Z czasem konieczne jest dobre źródło, bo telewizor nawet z DACem da słabej jakości dźwięk.

Rzecz jasna dużo lepszy byłby sprzęt używany. Pewnie o umowną klasę. Za 1800 zł, nowy zestaw będzie raczej funkcjonalny (wiele wejść, dekoderów), niż dobrze grający. Bo to niestety będzie tylko tzw. budżetówka.

Subwoofer, to na ogół zły pomysł w stereo. Lepiej jakby co sprzedać kolumny i kupić jakieś o większych, mocniejszych niskich tonach.

Dlatego też jak się nie ma przekonania do jakiegoś systemu, nie wie jak zagra, szczególnie w docelowym pomieszczeniu, lepiej kupić sprzęt używany. Na takim nie stracisz 25 - 50 % jak na nowym. Tylko odsprzedasz i kupisz bardziej odpowiedni.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Q21 napisał:

Dzień dobry.

Najpierw należy ustalić jaki rodzaj systemu chcesz zbudować. Na liście znalazły się amplitunery kina domowego oraz urządzenia stereofoniczne. Musisz zdecydować, czy docelowo będziesz budował system dwukanałowy czy wielokanałowy. Biorąc pod uwagę pomieszczenie, zdecydowanie namawiam na rozwiązanie dwukanałowe.

Druga sprawa to rozmieszczenie kolumn, na projekcie są pokazane trzy miejsca instalacji kolumn. Musisz określić tylko dwa miejsca. Na pewno warto pomysleć o postawieniu kolumn a nie wieszaniu, wpłynie to bardzo korzystnie na jakość dźwięku. Pomyśl o tym.

Wracajac do ko konkretów, zakładam system dwukanałowy z kolumnami podstawowymi. Zwróć uwagę na wzmacniacz NAD C316 BEE w połączeniu w kolumnami WharfedaleDiamond 220. Będzie to system gwarantujący bardzo dobrą jakość dźwięku. W opcji trochę tańszej zwróć uwagę na wzmacniacz Yamaha A-S201 w połączeniu z kolumnami Indiana Line Nota 260X.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania.

Dziękuje że udzielił się pan w moim poście .Chciałbym zadać jeszcze kilka pytań  ponieważ w tej materii jestem laikiem .  Z kilku propozycji które podałem wybrał pan jednak wzmacniacze stereo , i tu jedno z pytań , czy stracę na jakości kupując amplituner ? W tej cenie uzyskuje dostęp do np USB czego sam wzmacniacz nie oferuje , no i tuner . Pierwsza opcja którą pan podał wychodzi poza moje możliwości finansowe , czy kolumienki wharfedale diamond 220 mogły by zagrać z jakimś wzmacniaczem/amplitunerem Yamahy ? Zależy mi na niezawodności .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Pierwsze to akustyka i na nią powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Pisał Ci o tym @Angel. Na tym etapie nie ważne jest co kupisz i w jakim budżecie bo i tak będzie słabo przy takim ustawieniu kolumn głośnikowych. Czytałeś artykuły, które kolega @Angel zamieścił? Pewnie nie. Jak zgłębisz temat jak prawidłowo powinny być "ulokowane" kolumny głośnikowe, to wróć do tematu sprzętu audio.

Druga spraw w Twoim budżecie najsensowniejszym rozwiązaniem będzie zakup tylko i wyłącznie sprzętu używanego. W Myślenicach masz duży komis używanego audio (duży wybór Kolumn głośnikowych, wzmacniaczy stereo, kabli różnej "maści" itp.). Umów się na odsłuchy, później posłuchaj sprzętu w domowych warunkach. Myślę, że nie będzie problemu z wymianą lub zwrotem jak dźwięk Ci nie przypasuje.

Link do komisu http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=5157016&order=dd&id=11

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam Magnaty lub Bostony zamiast Wharfedale, to dobre kolumny, dość muzykalne i z ładnym basem. Jeszcze są Indiana Line Tesi 260. Co do wzmacniacza to nic się nie wymyśli, z USB może jakieś używki Yamahy R-N w okolicy 1 tys. albo Onkyo 8050. Nic więcej nie ma poza mini-wieżami. Z amplitunerów kina da radę kupić całkiem dobrze grające w stereo Yamahy z usb, z serii 700 lub 1000 (np 773 775 albo 1700 1800 itd, kolejne numerki). Nawet szczerze mówiąc wolałbym taką kinową Yamahę od Onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli sprzęt ma być nowy to polecam Yamahe A30 + Magnat 202. Mocne wyraźne granie i mieścisz się w cenie.

Do tego z czasem dokupisz DACa lub jak mówisz odtwarzacz CD.

A jeśli może być sprzęt używany to poluj na Onkyo 8050 czy też Yamahe RN500 i kolumny pokroju Magnat Quantum 505 czy też starsze 605. Pozostaje do dyspozycji a z podstawkowych Indiana Tesi 260 czy nowe Quantum 673.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Angel napisał:

Czyli masz słuch, co wczoraj sobie pewnie po raz kolejny udowodniłeś. Jeśli rzeczywiście nie da się postawić standów przed meblami i szerzej, to trzeba ustawić kolumny jak piszesz. Najlepiej, o czym wspomniałem, byłoby ustawić kolumny na grubych kolcach z drewna albo na granicie. Ewentualnie zrobić sandwich z tych materiałów. A takie standy mogą przecież wyglądać ładnie, jeśli znajdziesz odpowiednio dobre i ładne materiały. 

 

Na szczęście lokacja w której sprzęt będzie się znajdował nie jest docelowa :) . Mam już kilka propozycji , teraz może ktoś się wypowie co lepiej zrobić , zakupić droższy wzmak i tańszą kolumnę ? Czy na odwrót . 
Zestawy polecone przez forumowiczów :
1. Yamaha A-S201 +  Indiana Line Nota 260X
2. Pioneer A30   +  Magnat 202
 

Edytowano przez PetrolHead
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się stosunek zakupowy 40-60% całości budżetu na kolumny głośnikowe, 10-15% kable, reszta na wzmacniacz, cd, dac w zależności jaki zestaw stereo chcemy złożyć. Ale nie jest to sztywne. W dużej mierze to zależy od Ciebie. Są audiofile, którzy kupują kable niemal za połowę wartości zestawu, ale to już przy kwotach znacznie wyższych. W tysiącach, dziesiątkach czy setkach tysięcy. To podaję bardziej jako ciekawostkę.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PetrolHead napisał:

teraz może ktoś się wypowie co lepiej zrobić , zakupić droższy wzmak i tańszą kolumnę ? Czy na odwrót .
 

O ile na pierwszy rzut ucha moze sie wydawac, ze to oczywiscie kolumny sa priorytetem przed wzmacniaczem (przeciez to "ich" tak naprawde sluchamy), to po glebszym zastanowieniu sie kwestia przestaje byc juz tak oczywista. Swietne kolumny wyrazniej podkresla niedoskonalosci slabego wzmacniacza, ale równiez, jesli prezentuja sie efektownie, poprzez efekt placebo moga podniesc komfort/ocene odsluchu. Swietny wzmacniacz wycisnie ile sie da ze slabszych kolumn oraz przekaze sygnal zrodlowy o mniejszych dystorsjach, ale nie bedzie juz cieszyc sie taka charyzma wsród audytorium, jak autorytatywnie wygladajace kolumny.

Edytowano przez Kind of Daz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne @Kind of Daz, czasem lepiej jest kupić tańsze kolumny a droższyszy wzmacniacz. Ale moim zdaniem taka konfiguracja ma sens, gdy kolumny są dobre, pozbawione większych wad a wzmacniacz naprawdę świetny jakościowo, ciekawy barwowo itp. Do znudzenia już chyba na tym forum przypominam przykład Tannoy R 1 z elektroniką Marantza (CD i wzmacniaczem - nie pamiętam modeli) po 8 kzł sztuka. Grało wybornie. To samo RLS Callistio III a później IV z droższą elektroniką i wreszcie grające u mnie w domu jakiś czas Pro Ac Studio 150 ze wzmacniaczem Mc Intosh MA 6850 i odtwarzaczem Ayon CD 07. Oczywiście takich przykładów jest więcej. Choćby Xavian Primissima, które posiadam w drugim systemie też wymagają wręcz droższego od nich wzmacniacza. Choć już naprawdę dobrze grają z tanimi a wydajnymi prądowo.

W przypadku tak niedrogich, jakie podałeś @PetrolHead w poście #10 urządzeń i może dobrych w swojej klasie urządzeń (ale nie wybitnych), raczej nie zastanawiałbym się nad takim przypadkiem.

Zresztą nie kupiłbym takich nowych urządzeń. Szkoda by mi było ciężko zarobionych pieniędzy na dużo słabszą jakość dźwięku, jeśli mógłbym uzyskać lepszą, kupując sprzęt używany. Co do nowego, to nic Ci z powyższych nie polecę. Nie robię tego, gdy nie mam do czegoś przekonania.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz wystarczy przyzwoity, ale ma mieć wydajność prądową, jak ma to można podłączać do każdych kolumn. Kolumny są najważniejsze, wzmacniacz estradowy z (niewymagającymi impedancyjnie) kolumnami hi-end zagra bez porównania lepiej niż hi-endowy wzmacniacz z Magnatami albo Indianą !

Kable są mało istotne, zwłaszcza w takim systemie, gdzie bitwa toczy się żeby zmieścić z przyzwoitymi kolumnami i wzmacniaczem.

4 godziny temu, PetrolHead napisał:

Na szczęście lokacja w której sprzęt będzie się znajdował nie jest docelowa :) . Mam już kilka propozycji , teraz może ktoś się wypowie co lepiej zrobić , zakupić droższy wzmak i tańszą kolumnę ? Czy na odwrót . 
Zestawy polecone przez forumowiczów :
1. Yamaha A-S201 +  Indiana Line Nota 260X
2. Pioneer A30   +  Magnat 202
 

Tych zestawów nawet najdroższe kable nie uratują. Wstrzymaj się trochę i dołóż 400-500zł do czegoś lepszego. Z nowych niestety nic nie wymyśli się w tym budżecie, albo poszukaj okazji powystawowych, wyprzedażowych itp. Ewentualnie jeden element używany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam , jeszcze raz dziękuje za rady . W temacie cisza , jednak udało się kupić pierwszy zestaw stereo . Postanowiłem jednak posłuchać sprzętu który mam kupić i udałem się do salonu w Gliwicach . Zaproponowano mi kilka opcji droższych i tańszych , jednak w salce odsłuchowej najlepiej zabrzmiał mi zestaw nad c316BEE i monitor MR2 w który się zaopatrzyłem . Jestem zadowolony z zakupu , narazie faza testów . I jedno pytanie sprzęt jest nowy , głośniki trzeba dogrzewać czy to tylko mit ? 
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również gratuluję zakupu. Być może jest do dźwięk jaki będzie cieszył Cię przez kilka lat, a może po pół roku czy kilku miesiącach do nas wrócisz. Bo stwierdzisz, że to do końca nie jest ten "dźwięk" co Cię "kręci". Wtedy całą zabawę zaczniemy od nowa. Ważne byś był szczęśliwy jaką daje radość słuchania muzyki.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Trzeba. I to długo. Myślę, ze po 200h zestaw zagra tak jak powinien. To nie mit tylko czysto fizyczne zjawisko. Sprzęt musi się ulozyć. Kondensatory ustabilizować, a przetworniki rozruszać. Gratuluję.

Narazie gram lekko , sprzedawca polecił 100h nieprzekraczająć 1/4 potencjometra :) . Ale wezmę pod uwagę to że można by trochę dłużej .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może na 1/5 lub 1/6 głośności ? Głupoty. A tak na poważnie, to słuchaj jak Ci pasuje, po prostu nie szalej z głośnością i dla pewności - nie ciśnij kolumn blisko ich możliwości (choć nic by się i tak nie stało...). Sprzęt się wygrzeje z czasem przy okazji słuchania.

Edytowano przez don
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe tylko czy skorzystałeś z jakiejś innej rady oprócz tej o wygrzewaniu. Bo to moim zdaniem owszemem ważna sprawa, ale nie tak ważna jak akustyka i ustawienie kolumn w pomieszczeniu. Jeśli masz kolumny tak powieszone przy ścianach i do tego w rogach pomieszczenia, to o czym mowa? To tak jakbyś pytał jakie opony nadają się do jazdy powyżej 200 km/h a jeździł tylko po osiedlowym parkingu. 

A mogłeś mieć dużo lepszy sprzęt używany. O okablowanie nawet nie pytam. Ale choć przyzwoite z miedzi beztlenowej OFC chyba masz?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

No to widzisz jak zacząłeś i jak skończyłeś. Na szczęście dobrze:)

Po sprawdzaj sobie jeszcze już po wygraniu sprzętu z tą akustyka. Może inne ustawienie da ci lepsze efekty. Nie ignoruj tego. 

Jasne że popracuję nad akustyka :) , jak wspominałem to nie jest miejsce docelowe . 
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...