Skocz do zawartości

VADEMECUM PODŁĄCZENIA - Czyli kiedy mam problem, jak co podłączyć


S4Home

Recommended Posts

Dnia 2.09.2023 o 10:19, sawio napisał:

Dziekuje za pomoc udało się:)

Problem był że wpiąłem kabel optyczny pod tv sat a trzeba  było w drugie pod cd i w apli tun i wybrać  tv sat :) pogmatwane ale działa

JESZCZE RAZ Dziękuję ślicznie wszystkim za pomoc 

To znaczy że w opcjach masz na odwrót przypisane wejscia to się da zmienić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
20 godzin temu, Tenfilip napisał:

W sumie ciekawe czemu. Kwestia licencji? Wydawaloby sie, ze nie ma nic prostrzego niz puscic dalej jak leci.

Nie wiem.

Może to kwestia softu.

Licencja pewnie też. Bo mimo że wchodzi coś to pewnie trzeba ieć licencje żeby to wyszlo.

Ale mówie, nie wiem. Nie śledze na bieżąco.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim :) Mam problem z "puszczeniem" dźwięku z tv przez głośniki z amplitunera. Sprzęt jest stary, ale chcę go reaktywować. Byłam z nim już w serwisie (żeby sprawdzić czy w ogóle działa), ale rady Pana serwisanta nie pomogły - zalecił mi kupno kabla optycznego i wpięcie go w tv i w amplitunerze. Niestety to nie pomogło. Telewizor nadal odtwarza dźwięk z własnego głośnika. Dodam, że sygnał do tv idzie z dekodera przez kabel HDMI. Chciałabym też aby tv odtwarzał dźwięk przez amlituner gdy puszczam coś z komputera stacjonarnego (komp jest podłączony, ale również korzysta z głośników tv).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lebcio, niestety nie widzę takiej opcji w ustawieniach na telewizorze (sony bravia). Natomiast faktem jest że samo wpięcie kabla optycznego nic nie daje - zero efektu…

 

Tomek72, mam tv sony bravia już dość leciwy. W ustawieniach dźwięku w menu są tylko takie opcje jak: efekt dźwiękowy, tony, balans, automatyczna głośność, korekta i podwójny dźwięk. W amplitunerze kabel optyczny jest wpięty w Line 1. Przełączając funkcje „optical” nie widzę. Ustawiam więc na line 1. Nadal jednak nie wiem jak ustawić tv bo żeby wyświetlał z dekodera to muszę go ustawić na hdmi1, z kompa wyświetla mi na hdmi2. I w sumie nie wiem co dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to OK, tam LINE1 jest optyczne, a LINE2 koaksjalne. Ale znalazłem dość dziwną informację na stronie suportu Sony:

"Jeśli materiał nie zawiera cyfrowego sygnału audio, nie można słuchać dźwięku przez to łącze. W takiej sytuacji do przesłania sygnału audio można wykorzystać pomocnicze połączenie analogowe. Dodatkowo, przez gniazdo optyczne nie można reprodukować dźwięku przesyłanego do telewizora łączem HDMI lub przez inne wejście. W takim przypadku, aby uzyskać dźwięk, należy połączyć gniazdo optyczne urządzenia źródłowego (odtwarzacza Blu-ray Disc lub DVD, tunera telewizji kablowej lub satelitarnej) bezpośrednio z zestawem kina domowego lub zestawem muzycznym."

z tego wynika że dźwięk docierający do TV gniazdem HDMI (jak w Twoim przypadku kablówka - dekoder i komputer) nie jest przesyłany do wyjścia optycznego - dla mnie bez sensu, ale różni producenci stosują różne czasem "dziwne" rozwiązania. A to znaczy, że to @Laelita u Ciebie po prostu nie zagra. Nie wiem czy to się tyczy wszystkich TV Sony, ale wygląda że tak.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja - strona 30

Trzeba wejść w menu- AV Setup - Speaker i sprawdzić jak się zachowa przy przestawieniu na "Audio System"

 

Przy okazji chyba wiem, czemu jest ten zapis o HDMI - jest taki kawałek w tym manualu:

"When using HDMI input with Super Audio CD or DVD-Audio, DIGITAL AUDIO (PCM) OUT (OPTICAL) may not output audio signals."

Podejrzewam, że dotyczy to niewspieranych formatów  których optyk "nie uciągnie" ze względu na swoje ograniczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Laelita napisał:

Podłączyłam do wyjścia wyglądającego na optyczne (podpisane jako SPDIF) i niestety zero rezultatu 😔

do wyjścia w dekoderze rozumiem, może w dekoderze też trzeba coś ustawić (chociaż to wyjście powinno pracować z automatu). SPDIF to nazwa ogólna i dotyczy zarówno koaksjalnego (RCA) jak i optycznego (TOSLINK).

21 minut temu, Chmarski napisał:

Podejrzewam, że dotyczy to niewspieranych formatów  których optyk "nie uciągnie" ze względu na swoje ograniczenia.

optyk nie uciągnie Dolby TrueHD i DTS Master Audio, w tych formatach nie nadaje żadna telewizja ani streaming (no może poza Bravia Core - tam jest wyższy bitrate), może również nie "puścić" DD+ już nie pamiętam dokładnie specyfikacji, a nawet jak puści to dekoder w tym sprzęcie tego nie ogarnie. Standardowe DD czy DTS puści bez problemu (też mało kto nadaje, w DTS chyba nikt), a stereo powinno iść w PCM więc tutaj nie powinno być problemu, pytanie czy ten sprzęt jest sprawny. Najlepiej by było podłączyć optykiem odtwarzacz CD / DVD i sprawdzić.

Ale z tego że nie obsłuży Dolby THD i DTS MA może wynikać ograniczenie w Sony o niepuszczeniu dźwięku z HDMI na optyk, po prostu nie zrobi downmix-u tylko puszcza bezpośrednio, dlatego na wszelki wypadek ten zapis i brak obsługi.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Chmarski napisał:

Instrukcja - strona 30

Trzeba wejść w menu- AV Setup - Speaker i sprawdzić jak się zachowa przy przestawieniu na "Audio System"

 

Hej, niestety to nie jest instrukcja od mojego modelu. Szukałam już instrukcji do KDL-40V4240 na stronie sony, ale nie ma. U mnie nie ma w ogóle takiej opcji w menu jak av-setup.

 

Przełączyłam natomiast opcję s dekoderze na dźwięk „kino domowe”. Niestety póki co brak rezultatu - podejrzewam że nadal telewizor robi problem…

Sam amplituner i głośniki działają (cd, radio fm)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że jeżeli dekoder ma wysyłać dźwięk do kina to kabel optyczny musisz puścić do kina, a nie telewizora. 

 

9 minut temu, Laelita napisał:

Hej, niestety to nie jest instrukcja od mojego modelu. Szukałam już instrukcji do KDL-40V4240 na stronie sony, ale nie ma. U mnie nie ma w ogóle takiej opcji w menu jak av-setup.

Ja się zasugerowałem tą tabelką ze strony 36:

image.png.f154e1ed23f790fdfd3132b29feb4bc4.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...