Skocz do zawartości
Yatza

kolumny pod amplituner Yamaha R-N602 (lub Yamaha R-N803D)

Recommended Posts

Cześć, jestem tu nowy.

chcę kupić amplituner Yamaha R-N602 (lub ew. R-N803D) i mam dylemat/problem nad doborem kolumn do tego sprzętu.

Pokój ma ok. 20 m2 w kształcie prostokąta o boku 4,2 x 4,75m, raczej słabo umeblowany: biurko, dwie małe komody, wąska witryna i kanapa centralnie na przeciwległej ścianie w stosunku do kolumn. Kolumny będą stały na dłuższym boku i oddalone  od ściany ok. 65-70cm (ta odległość jest liczona od przodu kolumny, więc od tyłu, w zależności od głębokości skrzyni będzie mniej). Rozstaw kolumn to ok. 1,9-2,0m (kwestia umeblowania). Odległość od każdej z kolumn "do ucha słuchacza" to ok 3,0-3,2m.

Muzyka to głównie rock przeplatany z metalem. Oczywiście od czasu do czasu przeplatane jakąś inną muzyką (radio internetowe, trochę elektroniki czy bieżące "hity radiowe" 🙂 )

Do słuchania głównie spokojnego, choć czasem/rzadko i nieco głośniej.

Moje pierwotne założenia to kolumny ze stajni B&W, a dokładnie 685 s2 na standach. Niby prawie wszystko fajnie, ale na odsłuchu (nieco większe pomieszczenie) brakowało mi nisko schodzącego basu na tych kolumnach (czy raczej na zestawie z R-N602). Nie, że nie było basu w ogóle, ale "brakowało tej kropki nad i" jeśli chodzi o dół.

Większe B&W, czyli 683 wydają się już za mocne do tego metrażu, nie próbowałem. Nie wiem jak wyglądałoby połączenie R-N803 z nowymi 606 B&W i czy w kwestii basu coś by się polepszyło - to oczywiście mogę sprawdzić.

Nie mniej jednak prośba o propozycje i sugestie co poradzilibyście jako bardziej obeznani: chciałbym się zamknąć w kwocie max 3000 zł za parę kolumn i wolałbym podłogowe. Nowe. Oczywiście mogę skusić się na inne firmy. Amplitunery Yamahy zostają.

Z analizy forum wynika, że najczęściej pada hasło HECO 700 Aurora, choć nie wiem czy to w moim przypadku najlepszy kierunek no i czy coś oprócz tego można byłoby rozważyć?

Edytowano przez Yatza

Witam,

Rzeczywiście Heco Aurora700 to naturalny faworyt ale można jeszcze dołożyć do tego Pylon Sapphire25 ale to spory gabaryt więc nie wiem jak z miejscem i mniejsze , grające fajnie Indiana Line Nota 550X choć tu dźwięk będzie delikatniejszy.

Cześć,

Złe zacząłeś. Wybrałeś amplituner i teraz szukasz kolumn. A szukaj na odwrót. Najpierw kolumny których dźwięk będzie ci odpowiadał a później amplituner. Może się okazać że na jednych kolumnach warto dołożyć a na drugich nie. 

Moje typy do odsłuchu to aurora 700, bronzer 6, zensor 7, quantum 725, może elac f6.

Chyba że szukasz monitorów to studio 16 Hz canto one, magnat humidor, 

A do tego dobierz amplituner.

Piotr

https://www.tophifi.pl/stereo/zestawy-stereo/yamaha-r-n803d-mission-qx-3.html

Ten zestawik to wprawdzie moja nieco naciągnięta górna granica budżetowa, nie mniej jednak do rozważenia.

Szukam w necie recenzji/testu tych QX-3 i opinii właścicieli - prośba o linka.

Nurtuje mnie pytanie czy te dwa 130mm głośniki sprostają wymaganiom odnośnie basu. Przypominają nieco 684 S2, a te jeśli chodzi o bas...

Wiadomo - do przesłuchania przy najbliższej okazji.

Edytowano przez Yatza

Seria QX jest bardzo świeża, może być ciężko z opiniami na chwile obecną. Test był w Audio albo Audio-Video parę miesięcy temu. O bas się nie bój, maja go zaskakująco dużo jak na te gabaryty. 

Cenę zostawmy na koniec. W odpowiednim czasie przyjdzie czas na negocjacje, bez czego się nie obędzie i na co liczę...

Wróćmy do głośników: jakieś dodatkowe propozycje do wspominanych Yamaszek?

13 godzin temu, S4Home napisał:

Moje typy do odsłuchu to aurora 700, bronzer 6, zensor 7, quantum 725, może elac f6.

Chyba że szukasz monitorów to studio 16 Hz canto one, magnat humidor, 

Przesłuchań to będziesz mieć obraz sytuacji.

Piotr

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się