Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

Rozumiem .Kanapy jakie najczęściej zakresy pochłaniania oscylują się i jaka mają skuteczność?.Szkoda że nie mogłem być na tym wykładzie.

Może inaczej czy kanapa Może skutecznie pochłaniać 50hz ?.Oczywiście jak jest cała z materiałów tekstylnych i posiada skrzynię na pościel i obszyta z gąbki tapicerskiej.

Edytowano przez Radek Kostrzewski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanapa może pochłaniać 50 Hz, raczej nie ze względu na obicie bo musiałaby wtedy mieć gdzieś z 50-60 cm grubości tego obicia, ale ze względu na jakiś mechanizm płytowy. Niestety, jest to stosunkowo mało prawdopodobne, 50 Hz to już bardzo niska częstotliwości. Jakaś szafa głębokości ok. 40-50 cm z ciężkimi drzwiami to tak, ale kanapa raczej nie

Pytanie o te rozpraszacze - to niestety nie rozumiem gdzie one miałyby być, czym jest miejsce "tylniej ściany boczne"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tylnią część pokoju na sciany boczne .W odległości 3/4 pokoju na sciany boczne. 

Bo jeśli już centralnie z tyłu za słuchaczem mam rozpraszacz w odległości prawie 2 metrów do tylniej ściany to czy można by było dać rozproszenie na tym odcinku na ścianach bocznych. 

11 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

Kanapa może pochłaniać 50 Hz, raczej nie ze względu na obicie bo musiałaby wtedy mieć gdzieś z 50-60 cm grubości tego obicia, ale ze względu na jakiś mechanizm płytowy. Niestety, jest to stosunkowo mało prawdopodobne, 50 Hz to już bardzo niska częstotliwości. Jakaś szafa głębokości ok. 40-50 cm z ciężkimi drzwiami to tak, ale kanapa raczej nie

Pytanie o te rozpraszacze - to niestety nie rozumiem gdzie one miałyby być, czym jest miejsce "tylniej ściany boczne"

Tak jest miejsce na ścianach bocznych w końcowej części pokoju na szerokości około 2metrów. Jeśli można to jakie rozpraszacze najlepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! Czy takie zestawienie może wpłynąć na lepsze rozproszenie tylnej części odsłuchowej, czy to za dużo nie wniesie do rozproszenia tylniego.

Przed chwilą, Radek Kostrzewski napisał:

Dziękuję! Czy takie zestawienie może wpłynąć na lepsze rozproszenie tylnej części odsłuchowej, czy to za dużo nie wniesie do rozproszenia tylniego.

Mam na myśli razem z rozproszeniem też typowo na tylnej ścianie pokoju.Taki np: set jak to się mówi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hejo :)

1) Jak bardzo trzeba "odejść" od kwadratowych wymiarów pokoju, żeby nie wkopać się w duże problemy z modami pomieszczenia? Czy pokój 480x465x260 jest wystarczająco "niekwadratowy"? :D

2) Czy jest jakaś bardziej lub mniej optymalna grubość MDFu, jeśli chodzi o rezonator Helmholtza?

PS: Będą może dostępne jakieś nagrania z Twoich wykładów na tegorocznym AVS? :)

Pozdrowienia!

Edytowano przez Munkiel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem od caraudio i wyciszania samochodów, ale z tego co wiem jeżeli to są SUVy i słychać że problem dochodzi z bagażnika, to prawie na pewno sprawa leży w hałasie przechodzącym przez nadkola. Trzeba by wykonać wyciszenie tam, za pomocą jakiś mat butylowych czy etylowych, ale to trzeba by w firmach specjalistycznych albo sklepach pytać

Wzmocnienie półki - moim zdaniem słaby pomysł, bo ona i tak jest nieszczelna, zmniejszysz funkcjonalność auta itd. bo cokolwiek miałoby do tego służyć będzie dość ciężkie żeby zapewnić izolację. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesteś pewny że ten produkt nie izoluje termicznie?

Dostałem taką odpowiedz od bitmatu:

"Zatem zapraszam śmiało do zakupu R180 - śmiało się sprawdzi to tego zastosowania i nie zblokuje przenikania ciepła do wnętrza pomieszczenia."

Edytowano przez JackTylerDurden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JackTylerDurden napisał:

Dostałem taką odpowiedz od bitmatu:

"Zatem zapraszam śmiało do zakupu R180 - śmiało się sprawdzi to tego zastosowania i nie zblokuje przenikania ciepła do wnętrza pomieszczenia."

Zdecyduje się jednak na mate kwarcowa od EuroFloors 

Tłumienie dźwięków transmisyjnych: [IS]: ∆Lw =19 do 20 dB

Opór cieplny: [R]: 0,01 m2*K/W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Dzień dobry/Cześć.

Nie wiem, czy właściwe miejsce, na tą kwestię - piszę pierwszy raz.

W latach 80-tych borykałiśmy się z nieznanymi problemami na czuja...poduszki, koce, różne bzdury...... 

Czasem było "lepiej", bo coś działało, na pewno też  placebo. Ktoś w końcu przeczytał o ślepym teście, który stał się naszą ulubioną formą weryfikacji. Co prawda nie dla wszystkich, brutalnie obnażył głuchotę.

Dzięki Panu Bartkowi i Panu z ProperSound, dostępnej wiedzy książkowej (oba wydania Pana A.Everest-a) pomału udaje mi się trochę lepiej czytać ze zrozumieniem oferty, dane techniczne, voodoo wpisy. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję.

Pozostając miłośnikiem słuchania, bez adekwatnego wykształcenia od jakiegoś czasu zbieram różne ustroje akustyczne. i jakiś czas temu poczyniłem zakup dyfuzorów na potrzebne mi częstotliwości. Wykonanie z zewnątrz było dla mnie akceptowalne estetycznie. Nie piszę kto jest producentem, choć firma znana (nie MegaA 😀). Nie chcę nikomu robić przykrości, czy kłopotu, jeśli nie mam racji.

Otóż prosiłbym o odniesienie się do załączonych zdjęć i opisu.

Przerabiając panel pod kątem montażu musiałem zdjąć tylną blendę. 

Potwierdziło się, iż są szczeliny między listwami pion/poziom, co widać na zdjęciu ze źródłem światła z drugiej strony.

Pytania:

1. czy ma to słyszalne znaczenie? Zakładam, że policzalna strata jest.

2. czy przy takich wymiarach jest możliwe takie rozpraszanie?

  • podane pasmo rozpraszania: 775 Hz – 5375 Hz

Po wstawieniu wymiarów do kalkulatora QRD otrzymałem inny zakres, może wynika to z dodanej studni ( (nie wiem czy dobra nomenklatura).

Wymiary:

  • panel o wymiarach zewnętrznych z ramą: 60x60x11,5
  • rozmiar bez ramy: 560x560 mm
  • 18 studni o szerokości 28 mm,
  • kolejność głębokości:
    0/5/25/55/100/50/15/95/80/80/95/15/50/100/55/25/5/0

Z góry dzięki za odpowiedź.

Seweryn

IMG_20231230_102154.jpg

IMG_20231230_122427.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

taki dyfuzor czysto teoretycznie może mieć taki zakres, ale naprawdę - teoretycznie. Producent raczej nie zrobił nic więcej niż Ty tj. odpalił kalkulator i coś se tam napisał

Jak widać z konstrukcją dyfuzorów każdy sobie radzi jak może i są na to różne patenty. Takiego jeszcze nie widziałem i zaryzykowałbym stwierdzenie, że to umiarkowany pomysł. Oprócz tego, żeby mieć kształt i jakąś tam twardość skorupy zewnętrznej, bardzo ważna jest sztywność całej struktury. Jeżeli ten dyfuzor ma studzienki w postaci wklejonych klepek podpartych... nie wiem, to chyba pianka montażowa, to jest stosunkowo mało sztywny. W dyfuzorach 1D MegaAku ma super rozwiązanie, bo studzienki (klepki poprzeczne) są zagłębione w ścianki i całość jest mega sztywna (hehe). W dyfuzorach 2D już tak nie robi bo za dużo roboty i za drogo by było, ale wtedy podpiera się te klepki od spodu jakimiś klockami i dociska plecami, tak robi większość producentów. Pianki jeszcze nie widziałem. 

Taki zabieg odbiera dyfuzorowi sporo możliwości w zakresie niskich częstotliwości (niskich jak na taką strukturę), moim zdaniem praktyczny dolny start rozpraszania takiego dyfuzora to raczej nie 800 Hz tylko raczej bliżej 1000-1200 Hz

Gdyby ktoś chciał - źródło niżej, artykuł z 2011 od Adama i Tadeusza, szczególnie wykres nr 4. Przypomniało mi się że to jest, bo przedwczoraj wywaliliśmy te próbki z piwnicy ^^ 

https://acoustics.ippt.pan.pl/index.php/aa/article/view/157 

Kolejna sprawa jest taka, że te szczeliny mogą powodować istotne pochłanianie takie struktury, nad którym nie masz kontroli... więc zwłaszcza w niższych częstotliwościach, ten dyfuzor może robić za niekontrolowany panel pochłaniający. Jak nie ma ich dużo to raczej nieszkodliwe, ale no dyfuzory nie sa od tego żeby pochłaniać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie przenoszę z innego wątku.

 

Mam problem z pogłosem w niskich częstotliwościach i nie wiem czy powinienem stosować szerokopasmowe pułapki basowe czy jakieś strojone na konkretne problematyczne częstotliwości.

Na wykresie RT60 widać , że wszystko poniżej powiedzmy 120 Hz wybrzmiewa za długo , a na spektrogramie widać konkretne problematyczne częstotliwości z tego zakresu .

Na zbyt niski pogłos powyżej 180 Hz mam pomysł zastosować w absorberach płytę perforowana aby przywrócić trochę energii.

Od czego powinienem zacząć aby zbytnio nie błądzić w tych niskich częstotliwościach ? 🙂czaspogosu.jpg.67d35fe2b67b3b1dd344a9859c7fc478.jpgSpectrogram.jpg.75e0f37d0b2b10ccc28dc7b109a484eb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od tego, że ja z zasady nie opiniuję czyjegoś konkretnego pomiaru bo nie wiem jak został zrobiony, czy w ogóle poprawnie, jaka jest sytuacja w pokoju i w ogóle niczego

jeżeli chodzi stricte o cyferki, to wykres czasu pogłosu w pasmach 1/3 oktawy to tak jakby suma energii którą również widać w spektrogramie. Czyli, jeśli są tam bardzo silne rezonanse, to one odpowiadają za podwyższony czas pogłosu w danym paśmie. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim stłumić rezonanse najlepiej pułapkami strojonymi jeśli ma się pewność gdzie i co postawić, bo za tym automatycznie pójdzie bardzo duże zmniejszenie pogłosu. Dużo większy zysk mniejszą ilością paneli niż redukcja pogłosu jakimiś panelami ściennymi, to moze w ogóle mieć mierny wynik

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...