Skocz do zawartości

Pierwsze poważne stereo do 900 zł


franek6384

Recommended Posts

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

Nie masz pojęcia o akustyce i jak mocno adaptacja potrafi zmienić brzmienie konkretnego zestaw

Oj byś się zdziwił.

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Ten sam zestaw wstawiony w te same rozmiary pomiepomieszczeń , czyli u Ciebie 15m, a później u mnie 15m nigdy nie zagra tak samo.

Ameryki tu nie odkryłeś.

7 minut temu, DiBatonio napisał:

Widziałem zdjęcia systemów co poniektórych z tego forum, aż dziw bierze jak czyta się porady spod ich klawiatury.

Tu popieram.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Z takich wątków jak ten później powstają kolejne wątki,  o naprawianiu brzmienia kabelkami i kolejnymi wzmacniaczami lub głośnikami.

A, że w większości przypadków gra pomieszczenie, to już nie istotne dla większości z was.

Pewne proporcje i regułki obowiązują, bo to czysta fizyka dotycząca akustyki pomieszczeń, tylko tyle i aż tyle.

Dali nie są moim celem zainteresowań, gram na ProAc Response D2 w ok 20m, tyle że z adaptacją akustyczną, jako taką oczywiście 😁😁😁😁

8 minut temu, mordor12 napisał:

Oj byś się zdziwił.

Chciałbym 😛

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka w audio jest rzeczą świętą. Każde pomieszczenie jest inne i wymaga indywidualnej adaptacji. Normalna sprawa.

Natomiast co do Twojej teorii, że każde kolumny powinno się wystawiać metr od ściany tylnej to już lekka przesada. Jak już wcześniej wspomniałem jest za dużo zmiennych w audio, aby twardo trzymać się takich schematów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie bez nerwów 😃 właśnie dlatego kupiłem od pewnego sprzedawcy, by w razie konieczności dokonać zmian. W pokoju mam w zasadzie tylko tv na ścianie ławę i kanapę. Tak naprawdę sam jeszcze nie wiem czego oczekuję od takiego zestawu. W zasadzie to rozwiązanie jest na max 2lata, gdyż później się przeprowadzam do nowego domu. Więc może to będzie czas by poznać swoje oczekiwania względem takiego zestawu, wiecie co mam na myśli 😁

Podpowiedźcie lepiej jaki piecyk do tego do max 800zl, sporo czytałem o NADach, pumperek ma ich kilka w ofercie. Do tego dojdzie jakiś DAC do laptopa i chromecast audio, tymbardziej że mam tidal master 😉 Przypominam, że to mój pierwszy poważny zestaw 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem żeby trzymać się sztywno 1m, ale w okolicach tego metra.

30cm razy dwa, owszem tak 😁

Nie wspomniałem o monitorach zamkniętych,  to jest wyjątek, chociaż niekoniecznie.

😁

4 minuty temu, franek6384 napisał:

Panowie, spokojnie bez nerwów 😃 właśnie dlatego kupiłem od pewnego sprzedawcy, by w razie konieczności dokonać zmian. 

To nie kwestia nerwów,  raczej oszczędzania tobie rozterek.

Minie trochę lat, później sam do pewnych rzeczy dojdziesz sam, nie pytając na forum, a nuż jakiś wróżbita się zamelduje w twoim wątku....

😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, franek6384 napisał:

Podpowiedźcie lepiej jaki piecyk do tego do max 800zl, sporo czytałem o NADach, pumperek ma ich kilka w ofercie.

Poczekajmy może, aż @DiBatonio coś poleci , gdyż pisząc w tym wątku jeszcze nie zauważyłem od niego żadnej sugestii odnośnie sprzętu czy też jakiejś innej merytorycznej wypowiedzi, tylko wytknięcie błędu , że kupiłeś za duże kolumny których w życiu nie słyszał i ogólne zamieszanie.

Czekamy na propozycje ;)

Dla przypomnienia:

Muzyka : głownie  rock, pop, metal, heavymetal

Brzmienie: oczekuje dość wyrazistych wysokich tonów, ale nie przytłaczających. Stonowanych średnich tonów. Od niskich tonów punktowego i niskiego zejścia - nie dudniącego (jak w przypadku tonsila). Lubię dość głośną muzykę więc sporej efektywności, choć w przypadku 16m2 to żaden problem, niemniej jednak celuję w podłogówki. Lubię jak niskie tony są wręcz przeszywające, ale nie dudnią.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mordor12 napisał:

Poczekajmy może, aż @DiBatonio coś poleci , gdyż pisząc w tym wątku jeszcze nie zauważyłem od niego żadnej sugestii odnośnie sprzętu czy też jakiejś innej merytorycznej wypowiedzi, tylko wytknięcie błędu , że kupiłeś za duże kolumny których w życiu nie słyszał i ogólne zamieszanie

No i nie polecę, nigdy nie polecałem wiedząc,  że nawet gdybym tego słuchał u mnie u kolegi zagra inaczej i szlak trafi wszystkie propozycje.

Taki doświadczony, a jeszcze tego nie wiesz?

Mogę tylko polecić żeby kolega wybrał z 2 do 3 propozycji wróżbitów i je posłuchał w swoim pomieszczeniu, a wtedy wybierze ten zestaw, który jemu się spodoba.

Tylko tak może zrobić, bo to on będzie z tym na dłużej nawet jeśli to tylko 2 lata, a nie żaden mordor, czy inny DiBatonio.

Tylko tyle, jeśli tego nie rozumiesz, to przykro, wybacz nie jestem z tych wróżbitów, za wiele słyszałem o zgrozo nawet tych zestawów, które są krytykowane w przeróżnych klubach, ale wstawione w porządnej adaptacji akustycznej i wcale nie opartej na jakiś tam panelach, tylko konkretnych ustrojach wyliczonych pod dane pomieszczenie pokazały naprawdę ogromny potencjał, ze czapki z głów.

Niestety nie kazdy to rozumie. 

 

49 minut temu, mordor12 napisał:

Lubię jak niskie tony są wręcz przeszywające, ale nie dudnią.

Bez adaptacji opartej na pułapkach i rezonatorach Helmholtza wyliczonych pod dane pomieszczenie i jego rezonanse się nie da.

Chyba,  że ktoś ma wypaczoną definicję czystego, rozdzielczego punktowego i przeszywającego basu, wtedy owszem pewno tak.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jaki uniwersalny piecyk do tych Dali do ok 800zł? Wśród najczęściej polecanych do takiej kwoty pojawiają się:

- NAD 3240PE - najtańszy, ponoć kultowy, niewiele ofert, problematyczny potencjometr (w przypadku awarii), brak pilota

- Pioneer a400 - ponoć klasyka sama w sobie, niewiele ofert, brak regulacji barwy (jak dla mnie minus, przynajmniej teraz)

- NAD C320/c320bee jedni piszą, że rewelacja a inni, że bez szału
- NAD C325bee ponoć bardzo neutralny, ale polecany, coś pomiędzy c320bee a c352, jest kilka ofert w internecie
- NAD C352 sporo osób piszę, że to lepsza wersja c325bee, całkiem sporo ofert w necie , mój faworyt

Oczywiście nie wykluczam innych firm, po prostu sugeruję się opiniami i szukam sprzętu uniwersalnego. Wiem, że są dużo lepsze klocki jak np audiolab8000s ale to nie mój budżet ;) 

Za wszelkie uwagi chylę czoło :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/mocny-wzmacniacz-stereo-nad-c370-odsluch-myslenice-8545695811

@mordor12  już polecił ten wzmacniacz.

Przychylam się do wcześniejszej wypowiedzi kolegi. Rozmawiaj z K. @Pumpurek o cenie za set razem z Dali. Może się coś uda?? 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już do kolegi @Pumpurek w tej sprawie, niestety zaproponował mi tylko w gratisie przewody głośnikowe, a budżet na wzmacniacz mam ok 800zł i w tym pułapie muszę szukać piecyka. Ten C370 niezły kolos, ale niestety ponad mój budżet. Kolega @Pumpurekzaproponował do Dali C325bee, ale w podobnej cenie można polować na C352, kwestia tylko, który lepszy i na czym się skupić ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem tego modelu m.in.z NAD C370 i grało to bardzo ciekawie w Rocku i Heavy Metalu.

NAD C 352 gra trochę inaczej od poprzedniej wersji tj. NAD C370/C350. Jest na pewno szybszy , bardziej energetyczny, a przy tym jaśniejszy i nie wiem czy z tymi Dali nie będzie to grało za szczupło i za jasno w cięźkiej muzyce, tutaj bym się tego obawiał.

Jeśli chodzi o NAD C 325 to bym wolał już polować na nowszy model - C 326 - bardzo ciekawy wzmacniacz w niedrogich pieniądzach i dobrze się odnajduje w takiej muzyce {ale i nie tylko}, pomimo , że to model drugi od dołu to stosunek cena/jakość w mojej opinii całkiem niezła. Wyższego modelu tj. NAD C356 bym osobiście raczej unikał do tych Dali przez jego podkreśoną wyższą średnicę.

A najlepiej jakby Ci się trafił NAD 319.

Taka mała uwaga zanim byś się zdecydował na którykolwiek wzmacniacz NAD'a z tutaj wymienionych. One mają pewną charakterystyczną cechę, która polega na tym. że się dość mocno grzeją niezależnie od głośności, więc zalecam nie pchanie ich w jakieś małe półki, czy też różnego typu wnęki. Trzeba zapewnić im trochę miejsca od góry i po bokach, aby była dobra wentylacja. Dopiero najnowsza linia jest , że tak powiem wolna od tej "cechy", ale to już też dosyć inne brzmienie niż starsza szkoła NAD'a.

Więc kupując któregoś z tych NAD'ów przygotuj dla nich trochę miejsca.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być piecyk stricte do muzyki ciężkiej, raczej uniwersalny, gdyż słucham wszystkiego, a rock, pop, heavy metal najczęściej ;)

Wszystko fajnie, tylko NAD c370 jak i c319 to już sporo ponad mój budżet... Kurde, to już sam nie wiem. Zdaje sobie sprawę, że ile osób tyle opinii niemniej jednak wydaje mi się, że mój ubogi budżet powinien wystarczyć na pierwszy poważniejszy wzmacniacz, w każdym razie musi. Chciałbym jeszcze zakupić chromecasta audio i jakiegoś niedrogiego DACa na początek. Czyli c325bee jak i c352 odpuścić? Są w podobnych pieniądzach.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad 326 Bee za 850 zł od innego sprzedawcy... 

https://allegro.pl/oferta/nad-c326bee-rewelacyjny-wzmacniacz-stereo-8558658209

Ten sam sprzedawca 50 zł taniej 

https://m.olx.pl/oferta/nad-c326bee-rewelacyjny-wzmacniacz-stereo-CID99-IDAE3yb.html#position=1&page=1

Zapytaj czy za 700 zł sprzeda. Negocjuj ile wyrwiesz tyle twojego. 😁

Oczywiście do zakupu nie namawiam, bo będzie to zakup w ciemno. Zrobisz co uważasz. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD 326 był np na allegro nieraz za 800 zł, a to nowszy model od C 325, który jest sprzedawany w nieznacznie mniejszych, a czasem bardzo podobnych pieniądzach, więc po co się cofać szczególnie jak dodatkowo możemy zyskać jeszcze na lepszym brzmieniu.

Cechą charakterystyczną starszych NAD'ów jest to , że potrafią zagrać całkiem nieźle cięższą muzykę, ale i oczywiście inne gatunki też w przeciwieństwie do nie małej liczby wzmacniaczy, które zagrają całkiem nieźle inne gatunki , a sam metal już dość tragicznie. Oczywiście to duże uogólnienie i są lepsze wzmacniacze do ciężkiej muzyki, no ale nie w takich pieniądzach, poza Rotelami oczywiście, ale te nie do Dali 505. Takie jest przynajmniej moje zdanie.

Pamiętaj, że kupując dobrze używane klocki, jak nie podejdzie to je sprzedaż bardzo mało na tym tracąc lub czasem w ogóle. Oczywiście zawsze polecam najpierw odsłuchać dane propozycje , najlepiej u siebie w pomieszczeniu, ale wiadomo nie zawsze się tak da. Dlatego trzeba kupować zadbane, zdrowe egzemplarze w razie ewentualnej odsprzedaży. Tak to działa w używanym sprzęcie.

Jak ktoś kupuje nowy sprzęt ze sklepu to logiczne , że najpierw powinien wypożyczyć do domu , aby sprawdzić w swoich warunkach jak to zagra.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem na portalach ten model w cenach 800 - 1000 zł w stanie bardzo dobrym/idealnym z pilotem, papierami i kartonem, więc można lepiej trafić. Tutaj cena moim zdaniem jest trochę przesadzona patrząc na stan i jeśli nie ma ani pilota, ani papierów itp. Osobiście max jaki bym dał to 650 zł za ten egzemplarz, oczywiście jeżeli jest w pełni sprawny. Jeżeli jest pilot to max 700 zł.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C326bee to całkiem niezła alternatywa, przejrzałem archiwalne ogłoszenia na alledrogo i olx i faktycznie za 900zl można wyrwać komplet. Osobiście mimo wszystko wolałbym wyciągnąć ze skarpety dodatkową stówke, by kupić komplet. Wydaje mi się, ze później też łatwiej sprzedać komplet. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, franek6384 napisał:

Osobiście mimo wszystko wolałbym wyciągnąć ze skarpety dodatkową stówke, by kupić komplet. Wydaje mi się, ze później też łatwiej sprzedać komplet. 

Oczywiście , że tak. Czym bardziej , że często sprzedają te modele pierwsi właściciele, którzy przerzucają się na coś z wyższej półki. Ja bym polował właśnie na taką aukcje, a nie od handlarza. To jest świeży model tak naprawdę i nie trzeba ryzykować tak jak często jest to ze sprzętem znacznie starszym jak np 25 - letnim, gdzie kupić taki od pierwszego właściciela jest znacznie trudniej , choć jak najbardziej możliwe.

8 minut temu, keray69 napisał:

Trzy miesiące temu kupiłem takiego NADA w stanie idealnym z (pilotem jeszcze nie używanym) , papierami , pudłem za 750 , albo jeszcze mniej , z odbiorem osobistym , tak że targuj się bo tych NADów jest zawsze dużo.

Zgadza się, ten model jest bardzo popularny i aukcje z nim bardzo często się zdarzają.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj odebrałem Dali 505. Z braku laku musiałem je podłączyć pod stary amplituner onkyo 7220 (na hybrydzie stk, więc jakość kiepściutka, mocy niewiele) a jako źródło tidal hifi po przez chromecast audio. Ustawienia barwy bass, treble na 0, loudness wyłączony.

wrażenia: kolumny grają bardzo czysto, jasno? (dominują wysokie tony, ale nie natarczywie) mi to pasuje. Niskie tony są bardzo potężne, zrównoważone, średnica zdecydowanie lekko wycofana. Nie słyszę instrumentów i nie wiem czy to wina wzmacniacza czy po prostu charakter kolumn. Powiedziałbym, że są bardzo dynamiczne. Już powoli łapię o co chodzi z popularnymi określeniami muzyki ;) 

akustyka: Kolumny stoją ok 30cm od ściany, w odległości od siebie ok 1.6m. Obawiałem się czy takie podłogówki nie będą za duże, muszę się osłuchać kilka dni. Przy dość głośnym słuchaniu słyszę nieraz niepożądane dudnięcia, ale to bym powiedział kwestia po prostu małego pomieszczenia przy głośnej muzyce, a nie kolumn. Chyba, że się mylę...? Z drugiej strony to pokój dzienny a nie dyskoteka ;) Eksperymentalnie zatykałem tylne otwory br i "punktualność" niskich tonów była troszeczkę lepsza.

Natomiast po postawieniu kolumn na taboretach, zdecydowanie poprawiła się "scena" oraz średnie tony. Efektu dudnięcia przy bardzo głośnej muzyce praktycznie nie było (otwarte bassreflxy), więc jeśli Dali zostaną obowiązkowo jakieś podstawki.

wzmacniacz: wiadomo, najwęższe gardło całego zestawu, granie "syntetyczne", bez detali, bez mocy. Rozwiązanie zdecydowanie tymczasowe.

Jestem na etapie negocjacji ze sprzedawcą NADa c326bee, pierwszy właściciel. Może da rade wyrwać za osiem stówek ;)

Co dalej?

Jak oceniacie moje wrażenia? Ich granie bardzo mi się podoba, a wiem że może być tylko lepiej z innym piecykiem. Na taboretach granie zdecydowanie lepsze, czy to dowód by szukać monitorów? Czy normalne, że po prostu głośniki są bardziej na wysokości uszu i tym bardziej lepiej słyszymy? Niewysokie podstawki sam bym zrobił, więc to nie problem.

pozdrawiam i liczę na Waszą ocenę moich wrażeń :)

 

 

 

Edytowano przez franek6384
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, franek6384 napisał:

Czy normalne, że po prostu głośniki są bardziej na wysokości uszu i tym bardziej lepiej słyszymy?

Dali 505 nie są za wysokie i postawienie ich na podstawkach w taki sposób aby głośnik wysokotonowy znalazł się na wysokości uszu (co za tym idzie podniesienie całej kolumny) zmieni takie aspekty brzmienia jak niskie tony, przestrzeń, scenę.

Mój znajomy eksperymentował z tymi kolumnami z podstawkami o wysokości 30cm.

Ważne też jest materiał z jakich podstawek jest wykonany (też wpływa na takie aspekty brzmienia jak kontrola niskich tonów, ich utwardzenie, zmiękczenie, precyzję dźwięku itp.

Póki co możesz poeksperymentować z kolumnami skręcając je do środka, wysuwając do przodu, zwężając , rozszerzając bazę. Nawet kilka cm może zrobić dużą różnicę w dźwięku.

Nie znam tego Onkyo , ale patrząc na jego tabliczkę z parametrami to bym nie słuchał za głośno na nim , aby nie wprowadzić go w przester , a co za tym idzie uszkodzić głośniki. Także z umiarem.

NAD 326 doda Ci  średnicy i trochę złagodzi wysokie tony. Niskie ma dość mocne i podbite w średnim i wyższym podzakresie co wspomaga przy wydźwięku stopy perkusji. Po postawieniu kolumn na podstawkach , najlepiej solidnych, ciężkich powinna też być dobra kontrola całości.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przesterowaniu wzmacniacza nie ma mowy, zdaje sobie sprawę że wzmacniaczem z mniejsza mocą dużo łatwiej uszkodzić głośniki (poprzez zniekształcenia) niż wzmacniaczem z większą moca. W zasadzie przy volume 12/40 jest już dość głośno. 

Ten onkyo jest cieniutki i mam nadzieje, że to przez niego średnica jest mocno wycofana. Bo póki co rocku się kiepsko słucha, brak detali instrumentów,  pop się odnajduje gdzie dominuje góra i dół. 

Granie 505 jest potężne, nie wiem czy aż nie za bardzo jak na moje warunki. Obawiam się czy NAD tylko tego nie spoteguje, choć kontrola na pewno bedzie lepsza. Muszę przyznać, że są to kolumny dość basowe. 

Czy szukając ewentualnie monitorów powininem unikać tych z br z tyłu czy to bez znaczenia? Póki co cały czas słucham Dali 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...