Skocz do zawartości

Pierwsze poważne stereo do 900 zł


franek6384

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum!😉

Szukam pierwszych "poważnych" kolumn dla siebie, jestem po kilkugodzinnym researchu forum, już coś wiem albo nie wiem jeszcze więcej niż wcześniej 😀 do rzeczy...

budowa: podłogówki, gdyż do monitorów i tak muszę dokupić standy

powierzchnia pokoju: ok 16-17m2

stan: nie boję się używek i raczej w nie bym celował

kwota: max 900 zł

wzmacniacz: to będzie kolejny zakup do 500 zł już pod konkretne kolumny

muzyka: w zasadzie wszystko, głownie chyba rock, pop, metal, heavymetal. Więc kolumienki dość uniwersalne

zastosowanie: na co dzień pod tv, a do muzyki pod laptopa przez daca (w przyszłości)

do czego mam porównanie: grundig box 400, tonsil lg90, komputerowe "pudełeczka" creative. W aucie mam morel tempo 6 + czarny soniak

czego oczekuję: dość wyrazistych wysokich tonów, ale nie przytłaczających. Stonowanych średnich tonów. Od niskich tonów punktowego i niskiego zejścia - nie dudniącego (jak w przypadku tonsila). Lubię dość głośną muzykę więc sporej efektywności, choć w przypadku 16m2 to żaden problem, niemniej jednak celuję w podłogówki. Lubię jak niskie tony są wręcz przeszywające, ale nie dudnią 😉

moje propozycje po analizie setek postów: 

- tannoy m3

- eltax liberty 5 (słabo z dostępnością)

- dali 104, 505, 5005 (jest ich całkiem sporo)

- acoustic energy aegis 3

- mission 702

Będzie to moje pierwsze poważne stereo, więc pewnie każdym wyborem będę mile zaskoczony. Na chwilę obecną typuję tannoy m3, aczkolwiek czytając posty dużo osób pisze, że mają charakter spokojny i opanowany, więc nie wiem czy to dobry cel. Nie wyobrażam sobie zakupu bez odsłuchu, więc chciałbym mieć przynajmniej dwa obrane modele.

Za wszelką pomoc dzięki z góry 🙂

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

@franek6384

Skontaktuj się z kolegą @Pumpurek.

Ma wszystko czego potrzebujesz. Również Eltaxy Liberty +5. 😁

Do 1500 zł złoży Ci zestaw wg. Twoich oczekiwań. Łącznie z kablami. Dobrze doradzi. 

Sprzęt możesz odsłuchać w domu, a jak coś będzie nie tak, odsyłasz element toru i wymieniasz na inny. 

Gwarancja. Sprzęt w dobrej kondycji, a jak coś jest nie tak to o tym Ci powie. 

Wpłacasz np. Kwotę 1500 zł, p. Mariusz dobiera sprzęt wg Twoich preferencji, pakuje, wysyła i paczki lądują u Ciebie w domu. 

Musisz uwzględnić też źródło. Nic nie napisałeś z czego będzie odtwarzana muzyka: CD, komputer, może np. coś z serwisów Tidal, Spotify?

Możesz na początek zaopatrzyć się w Chromecast audio i tani dac. Polecam coś z Nostromo za około 200 zł kupisz nowy, taki podstawowy z wejściem optycznym i koaksjalnym. Dużo lepszy niż Fioo D03 Tishan. Polecam szukać daców tego producenta na rynku wtórnym. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.09.2019 o 10:07, 1Ender napisał:

@franek6384

Skontaktuj się z kolegą @Pumpurek.

Ma wszystko czego potrzebujesz. Również Eltaxy Liberty +5. 😁

Do 1500 zł złoży Ci zestaw wg. Twoich oczekiwań. Łącznie z kablami. Dobrze doradzi. 

Sprzęt możesz odsłuchać w domu, a jak coś będzie nie tak, odsyłasz element toru i wymieniasz na inny. 

Gwarancja. Sprzęt w dobrej kondycji, a jak coś jest nie tak to o tym Ci powie. 

Wpłacasz np. Kwotę 1500 zł, p. Mariusz dobiera sprzęt wg Twoich preferencji, pakuje, wysyła i paczki lądują u Ciebie w domu. 

Musisz uwzględnić też źródło. Nic nie napisałeś z czego będzie odtwarzana muzyka: CD, komputer, może np. coś z serwisów Tidal, Spotify?

Możesz na początek zaopatrzyć się w Chromecast audio i tani dac. Polecam coś z Nostromo za około 200 zł kupisz nowy, taki podstawowy z wejściem optycznym i koaksjalnym. Dużo lepszy niż Fioo D03 Tishan. Polecam szukać daców tego producenta na rynku wtórnym. 

Pozdrawiam 

Na pewno odezwę się do niego, byłem zdecydowany na podłogówki ale cały czas czytam internety i sporo ludzi piszę, że na taki metraż podłogówki za duże. A do monitorów dochodzą jeszcze standy... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj kolegów, bo słucham głównie podłogówek.

Słyszałem i monitory i podłogowe, ale nigdy w bezpośrednim starciu, podłogówki kontra monitory w tych samych warunkach odsłuchowych i tego samego producenta. 

Najlepiej zapytaj branży. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Znalazłem Dali 505 na allegro od pewnego sprzedawcy za 800zł stan bardzo dobry, pojawiły się również Dali 104 w mojej okolicy (ok. 70km) w cenie 700zł i jak sprzedawca twierdzi stan idealny, wysłał mi zdjęcia ale wiadomo nie zawsze wszystko na nich widać. 
Czy jeśli zawieszenia piankowe tych 104 są w idealnym stanie to należy ich się obawiać, że się rozlecą i będę musiał je wymieniać? Jest sporo postów, które mówią, że 505 lepsze bo zawieszenie gumowe i wiadomo trwalsze niż w 104. Ale czy te pianki faktycznie są takie kiepskie skoro wytrzymały tyle czasu? Wiadomo kolumny nie są pierwsze młodości ;)

Jeśli 104 i 505 są identyczne to można zaoszczędzić kupując 104, albo może właśnie dołożyć te 100-200 na 505 choćby z uwagi na gumowe resory. Ot dylematy początkującego ;)

Załączam foto 104, które otrzymałem od sprzedawcy.

IMG_20191008_072658.jpg

IMG_20191008_072704.jpg

IMG_20191008_082547.jpg

IMG_20191008_082551.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął zestaw od @Pumpurek. Przynajmniej będziesz mógł coś wymienić, jak dźwięk nie będzie odpowiadać. Czyli te droższe.

Przy zakupie bardzo ważny jest odsłuch. Nie kupuj w ciemno. Biorąc od kolegi z komisu w Myślenicach masz tę możliwość posłuchania we własnych 4 kątach. 

Przede wszystkim skontaktuj się ze sprzedawcą i powiedz lub napisz pod jaką muzykę potrzebujesz zestaw. Pamiętaj o przewodach. 

Nota bene pisałem o tym wcześniej. 😏

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, franek6384 napisał:

Czy jeśli zawieszenia piankowe tych 104 są w idealnym stanie to należy ich się obawiać, że się rozlecą i będę musiał je wymieniać? Jest sporo postów, które mówią, że 505 lepsze bo zawieszenie gumowe i wiadomo trwalsze niż w 104. Ale czy te pianki faktycznie są takie kiepskie skoro wytrzymały tyle czasu? Wiadomo kolumny nie są pierwsze młodości ;)

Odradzam kupno modelu 104, nie ze względu na brzmienie, ale właśnie ze względu na zawieszenie piankowe głośników. To są dość leciwe kolumny i nie wiesz co będzie za pół roku, za rok. Ciężej też takie kolumny sprzedać jak nie podejdą. Oczywiście można bawić się w renowacje jakby co, ale w tym przypadku to szkoda totalnie kasy. Zalecam mocno zawieszenia gumowe głośników.

Co innego kiedy mamy jakiś wyższy model kolumn z bardzo dobrym unikatowym brzmieniem które nam bardzo się podoba i chcemy mieć takie kolumny na dłuższy okres i liczymy się z myślą, że trzeba będzie ewentualnie bawić się w wymianę zawieszenia.

Swoją drogą czy aby na pewno Dali 505 mają zawieszenia gumowe? Tutaj nie jestem pewny, by trzeba było dokładniej sprawdzić.  Dali 5005 już na 100% takie mają.

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc sam myślałem, że 505 mają pianki, ale posty osób na forum twierdzą inaczej 😉 najbardziej obawiam się właśnie, że jeśli takie pianki rozleca się za pół roku to bedzie problem. Zamówię te 505, zawsze to pewny i sprawdzony sprzedawca a i kolumny odsłucham u siebie. 

Biorę się za szukanie wzmacniacza do ok 800zl 😉 sporo osób poleca NADy do Dali i ten sprzedawca też ma ich kilka w swojej ofercie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.10.2019 o 09:15, franek6384 napisał:

Wczoraj dokladnie pomierzylem pokój i wyszło mi raptem 13m2 😮 bylem zdecydowany na dali 505 ale chyba jednak bedzie zbyt basowo, no i bass reflex z tyłu jako dodatkowe utrudnienie przy ustawieniu. Chyba będę musiał rozejrzeć się za monitorami. 

Podstawkowe kolumienki wielu producentów dają radę nawet w 20m, a podłogówki no cóż,  są podłogówki i podłogówki, nigdy bym takich nie stawiał nawet w 16m.

Później będziesz jęczał na forum, że coś ci dudni, coś przeszkadza, a bez podstawowej adaptacji się nie da i tyle.

6 minut temu, franek6384 napisał:

Dali 505 kupione 😃 teraz wzmak, napisałem wiadomość do Pumperka, sporo ma tych NADow. Szukam za max 800zl fajnie jakby był pilot. W zasadzie to nie wiem czego szukać, bo to mój pierwszy zestaw, więc sugeruję się opiniami z internetu, że z NADami 505 dobrze się zgrywaja😉

No to pozamiatane.

A teraz zakładając,  że powinieneś poprawnie ustawić kolumny, załóżmy w trójkącie równobocznym uwzględniając minimum poprawności,  czyli kolumny ok 1m od tylnej ściany,  baza między kolumnami w okolicach 2m, może być troszkę mniej, to jak chcesz to ustawić w 13m pokoju?

Oczywiście nikt nikomu nie zabrania wstawiać takich kolumn nawet do 8-10m , bo są i tacy, ale nie ma mowy o przyzwoitym obrazie stereo, scenie i lokalizacji muzyków. Będzie jedna ściana dźwięku na jednej linii, czyli będzie grać plamami i łubu dubu. 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, Dali 505 to nie są kolumny, które mają nie wiadomo ile niskich tonów, one grają dość jasno, analitycznie, a nie basowo. Problem może wystąpić wtedy kiedy akustyka pokoju by wyjątkowo bardzo mocno podbijała niskie tony, ale raczej i wtedy nie powinno być tragedii nawet w takim pomieszczeniu jaki ma autor. Ważne tylko aby zapewnić rozsądną odległość kolumny od ściany tylnej i bocznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 1Ender napisał:

Jak kupione u kolegi @Pumpurek to nie powinno być problemu z wymianą na monitory + standy.

Chociaż, przy odrobinie adaptacji akustycznej mogłoby być całkiem w porządku. 

Myślę,  że w tym wypadku nie taka odrobina.

 

2 minuty temu, mordor12 napisał:

Spokojnie, Dali 505 to nie są kolumny, które mają nie wiadomo ile niskich tonów, one grają dość jasno, analitycznie, a nie basowo. Problem może wystąpić wtedy kiedy akustyka pokoju by wyjątkowo bardzo mocno podbijała niskie tony, ale raczej i wtedy nie powinno być tragedii nawet w takim pomieszczeniu jaki ma autor. Ważne tylko aby zapewnić rozsądną odległość kolumny od ściany tylnej i bocznych.

I już nie mieć miejsca na nic innego, jak tylko krzesełko dla słuchacza 😁😁😁

No i może kilka paneli w narożnikach i na ścianach 😁

P.S.

Czy twoje spostrzeżenia jak grają te Dali dotyczą pomieszczenia 13m, czy raczej innego pomieszczenia w którym słuchałeś ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, DiBatonio napisał:

A teraz zakładając,  że powinieneś poprawnie ustawić kolumny, załóżmy w trójkącie równobocznym uwzględniając minimum poprawności,  czyli kolumny ok 1m od tylnej ściany,  baza między kolumnami w okolicach 2m, może być troszkę mniej, to jak chcesz to ustawić w 13m pokoju?

To nie są jakieś wielkogabarytowe kolumny podłogowe czy konstrukcje typu Dynaudio , aby od razu ustawiać je jakieś 1m od ściany, Wystarczy jakieś 30 cm licząc od tylnej ścianki kolumny. Jak najbardziej w pokoju 13m2 da radę bez problemu to ustawić, aby można było normalnie żyć. Bez przesady.

18 minut temu, DiBatonio napisał:

Czy twoje spostrzeżenia jak grają te Dali dotyczą pomieszczenia 13m, czy raczej innego pomieszczenia w którym słuchałeś ?

Słuchałem ich w pokoju dokładnie 12.5m2 oraz w 20m2.

@DiBatonio a Ty w jakim pomieszczeniu ich słuchałeś?

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mordor12 napisał:

To nie są jakieś wielkogabarytowe kolumny podłogowe czy konstrukcje typu Dynaudio , aby od razu ustawiać je jakieś 1m od ściany, Wystarczy jakieś 30 cm licząc od tylnej ścianki kolumny. Jak najbardziej w pokoju 13m2 da radę bez problemu to ustawić, aby można było normalnie żyć. Bez przesady.

Słuchałem ich w pokoju dokładnie 12.5m2 oraz w 20m2.

@DiBatonio a Ty w jakim pomieszczeniu ich słuchałeś?

Mam monitory i ustawione są ok 1m od tylnej ściany. 

Kogo chcesz oszukać prawa fizyki, czy samego siebie ?

😁

Nie przepadam za tym serwisem, ale proszę poczytać trochę o podstawach.

https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Jak coś znajdę, to mogę dorzucić, ale myślę,  że wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak. Sztywne regułki audio, a rzeczywistość to dwie różne sprawy ;) Za dużo zmiennych jest w audio , aby wszystko określać jedną miarą. Jak nie słuchałeś tych kolumn to lepiej nie wróżyć z fusów. To jest forum audio , a nie wróżbitów ;)

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, może w końcu kiedyś dotrze.

 https://rms.pl/baza-wiedzy/716-akustyka-pomieszczen

Wróżbici to raczej Ci, którzy nie znając warunków u klienta, proponują mu online wszelkiej maści wzmacniaczy i kolumn bez odsluchu w jego własnym pomieszczeniu, to są wróżbici.

Nie masz pojęcia o akustyce i jak mocno adaptacja potrafi zmienić brzmienie konkretnego zestawu.

Ten sam zestaw wstawiony w te same rozmiary pomieszczeń , czyli u Ciebie 15m, a później u mnie 15m nigdy nie zagra tak samo.

Widziałem zdjęcia systemów co poniektórych z tego forum, aż dziw bierze jak czyta się porady spod ich klawiatury.

😁😁😁

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...