Skocz do zawartości

Pierwsze poważne stereo do 900 zł


franek6384

Recommended Posts

Dnia 16.10.2019 o 14:02, franek6384 napisał:

Pisałem już do kolegi @Pumpurek w tej sprawie, niestety zaproponował mi tylko w gratisie przewody głośnikowe, a budżet na wzmacniacz mam ok 800zł i w tym pułapie muszę szukać piecyka. Ten C370 niezły kolos, ale niestety ponad mój budżet. Kolega @Pumpurekzaproponował do Dali C325bee, ale w podobnej cenie można polować na C352, kwestia tylko, który lepszy i na czym się skupić ;)

TU: https://allegro.pl/oferta/nad-c370-8517855926

jest za 860 zł bez pilota i poklejone gniazda.  Za 1050 jest w lepszym stanie i z pilotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

A więc osłuchałem się kilka dni z Dali i zapadła decyzja o ich zwrocie. Głównym powodem jest efekt dudnienia, nawet przy niezbyt głośnym graniu. Myślę, że zmiana wzmacniacza czy kabli niewiele tu pomoże. Oczywiście próbowałem dać im szansę, zatykałem otwór bass reflex, przesuwałem kolumny, odsuwałem od ściany, stawiałem na taboretach, działania te w jakimś stopniu poprawiły brzmienie ale niepożądanego dudnienia w całości nie zlikwidowały a po kilku dniach słuchania jest to jednak uciążliwe. Gwoździem do trumny była wizyta mojego taty i jego komentarz "czemu tak dudni?" Widocznie taka akustyka pomieszczenia. Kolumienki super, ale jednak nie dla mnie. Muszę się skontaktować ze sprzedawcą i szukać dalej, a teraz ponownie prośba do Was...

1. Czy całkiem wyeliminować podłogówki nawet dwudrożne (tannoy m3, eltax libert 5+, mission 703 itp) i szukać głównie monitorów czy takie dwudrożne podłogówki nie będą tak "basować"?

2. Kolumny będą stały max 25cm od ściany (do tylnej ścianki kolumny). Czy szukać monitorów z przednim bass reflexem czy z tylnym również mogą być?

Wśród najczęściej proponowanych faworytów przewijają się:

- tannoy m1/m2

- liberty eltax 1+/3+

- acoustic energy aegis one/aegis evo one

- paradigm monitor 3/oraz sporo innych modeli

- monitor audio b2/br2/bx2/

Przypominam:

powierzchnia pokoju: ok 13m2

stan: nie boję się używek i raczej w nie bym celował

kwota: max 800 zł (albo nawet troszkę mniej gdyż standy to chyba koszt koło 300-400zł)

wzmacniacz: to będzie kolejny zakup do ok 800 zł już pod konkretne kolumny

muzyka: w zasadzie wszystko, głownie chyba rock, pop. Więc kolumienki uniwersalne

zastosowanie: na co dzień pod tv, a do muzyki tidal hifi lub flac z PC + chromecast audio (w przyszłości jakiś DAC)

czego oczekuję: dość wyrazistych wysokich tonów, ale nie przytłaczających. Stonowanych średnich tonów. Od niskich tonów punktowego i niskiego zejścia - nie dudniącego.

W przypadku Dali 505 + mój tymczasowy marny amplituner onkyo wysokie były ok, średnich zdecydowanie brakowało (instrumenty słyszałem jakby w oddali), niskie potężne, niskie zejście, dudniące - misiowate, nieprzyjemne

 

Za dotychczasową pomoc serdeczne dzięki :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dedal75 napisał:

To jeśli wina akustyki to z tym coś zrób a nie kolumny zwracasz 😎. Pzdr

A słyszałeś gdzieś, aby początkujacy inwestował w akustykę? Dla 90%, nawet już osłuchanych, akustyka i ustroje to abstrakcja, pomimo, ze w tym wypadku mogłyby pomóc niedrogie absorbery.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rega napisał:

A słyszałeś gdzieś, aby początkujacy inwestował w akustykę? Dla 90%, nawet już osłuchanych, akustyka i ustroje to abstrakcja, pomimo, ze w tym wypadku mogłyby pomóc niedrogie absorbery.

Zawsze Ktoś musi być pierwszy. 

Może Kolega prekursorem chciałby zostać. Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rega napisał:

A słyszałeś gdzieś, aby początkujacy inwestował w akustykę?

No właśnie nie, a to jest błąd. 

Dziś w prosty i wcale niedrogi sposób można sobie fajnie zaadaptować pomieszczenie, a panele dziś są takie, że potrafią przyozdobić przy okazji, a jak nie to można je wynosić po sesji odsłuchowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem podłogówki, gdyż obawiałem się, że monitory nie dostarczą wystarczających niskich tonów (ponoć normalka u początkujacych), ale nie sądziłem, że może być ich o wiele za dużo. 505 polecił mi @Pumpurek Po kilku dniach słuchania uważam że 505 są mocno basowe,  bas jest taki potężny ale niekoniecznie nisko schodzący. Na domiar złego teraz dopiero poczytałem wątki, gdzie wielu właścicieli 505 uskarża się na dudniacy bas, mimo adaptacji. Niestety nie mogę sobie pozwolić na odsunięcie kolumn od ściany na więcej niż 25-30cm. 

Teraz obawiam się, że nawet jak zainwestuje w granitowe podstawki, jakieś absorbery, pozatykam bass reflexy to sytuacja się poprawi, ale problemu nie rozwiąże. 

Może faktycznie 505 są po prostu za duże do 13m2 i niekorzystne do mojego pomieszczenia. 

O dziwo dużo więcej jest wątków dotyczących dudniących podłogowek, niż monitorów z niewystarczającą ilością basów. 

Co myślicie? 

 

 

Edytowano przez franek6384
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym wcześniej w tym wątku,  ale wróżbici "zakrzyczeli" mój głos. 

Teraz dochodzisz do właściwych wniosków, przekonując się na własnej skórze. 

Gram w 20m pokoju monitorami  i basu mi nie brakuje, a czasem bym chciał mniej, chociaż w miejscu odsłuchu zdaje się, że jest dobrze.

Za niedługo podejdę z pomiarami, chociaż mam adaptację akustyczną zrobioną na mój gust i moje upodobania dźwięku,  wiem jest dobrze, ale można lepiej.

Do 13m, a nawet do 15m nie dałbym podłogówek, choćby nie wiem co, miałem w swoich 20m podłogowe pierdziawki Epos M15.2 wiem jak to jest.

A to, że uskarżają się na 505ki mimo "adaptacji", pytanie jakiej i czy przeprowadzonej we właściwy sposób?  takich kolumn nie daje się do małych pomieszczeń. 

Bardzo wielu początkujących, ale jak widać i tych, którzy mają się za doświadczonych zapomina, że brzmienie kolumn determinuje pomieszczenie w jakim stoją i jak są ustawione, koniec kropka.

Jak ktoś tego nie rozumie, to niech przerzucić się na słuchawki. 

P.S.

Kup jeszcze inne podłogowe, a później kolejne jak chcesz słuchać wróżbitów, zamiast troszkę poczytać o akustyce i zależnościach kolumna+pomieszczenie.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 505 już odesłane, trochę poczytałem o akustyce pomieszczeń. Szukam monitorów, najlepiej z przednim bass reflexem, gdyż beda stały max 30cm od ściany. 

Wśród najczęściej proponowanych faworytów przewijają się:

- tannoy m1/m2

- liberty eltax 1+/3+

- acoustic energy aegis one/aegis evo one - bardzo dobre opinie, aczkolwiek może być za mało niskich

- paradigm monitor 3/oraz sporo innych modeli - ponoć potrafią zawstydzic nie jedne podłogówki 

- monitor audio b2/br2/bx2/

- b&w 602 - ponoć grają bardzo "metalicznie" i analitycznie, cokolwiek to znaczy

- Mission m32

- usher s-520 bardzo dużo pozytywnych opini, mało używanych 

Które z tych będą najlepsze dla mnie? Może jakieś inne propozycje? 

Wysokie stonowane - nie męczące,  średnie wyraźne i detaliczne - nie wycofane, niskie punktualne i niskim zejściem. 

Mam nadzieję, że z Waszą pomocą w końcu ogarnę pierwsze poważne stereo 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usher s520 słyszałem kiedyś w salonie Koris z Nadem 356 bee, wtedy szukaliśmy systemu dla kolegi do pokoju 15m.

Zrobiły na mnie bdb wrażenie, a w salonie było dobrze 20m. 

Bardzo fajne brzmienie, kolega i tak później wybrał Usher v601 no i po przywiezieniu do domu całego zestawu NAD+kolumny zaczął jęczeć na nadmiar basu, a mówiłem żeby wziął s520 😁

Możesz wypożyczyć z salonu za kaucją, póżniej możesz oddać,  nie odpuścił bym s520 żeby ich nie odsłuchać, ale missiony  m32 też możesz sprawdzić, przyjrzyj się jeszcze takim jak Tannoy Mercury 7.2, czy podobnych.

Na czas kiedy będziesz testował postaw sobie na taborety , a jak się zdecydujesz, wtedy pomyślisz o dedykowanych standach.

Nigdy się nie dowiesz jak zagrają u Ciebie, jeśli tego nie zrobisz sam.

Nie czytaj opinii, że kolumny A są lepsze od B, a B od C itd. bo nikt tego nie wie, jak zagrają u Ciebie, to zadanie dla Ciebie, weź tylko kilka pod uwagę i te sprawdź, tylko tyle mogę ci doradzić, bo jak zagrają u ciebie tego nie wiem i nikt tego nie wie.

Powodzenia

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem Metas większe. Ale.. Głośniki były inne niż w oryginale, czyli tak jakbym nie słuchał. Do tego akustyka fatalna. 

@S4Home  zachwala.

Kolumny są 4 omowe. Więc im mocniejszy, wydajniejszy prądowo wzmacniacz, tym lepszy, pełniejszy dźwięk. Mocniejszy piec więcej z nich wyciągnie. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@franek6384 Mysle, ze doswiadczenie z podlogowkami na 12m jest bezcenne bo jest Twoje wlasne :) i bedzie Ci sluzylo jako punkt odniesienia na przyszlosc. int juz Ci nie bedzie potrzebny. Ja od dobrych kilku lat walczylem w pokojach od 10 do 17m z roznymi konstrukcjami: monitorami i podlogowkami roznych rozmiarow. Na dzien dzisiejszy moge powiedziec ze 12 m to tylko monitor i to ten mniejszy-sredni. Dla przykladu. W tym momencie mam w 16-17m pokoju Jamo Concert 8 ktore zaliczylbym do wiekszych monitorow. Pokoj nie jest super zaadaptowany akustycznie i basu mam troche za duzo. Jesli slucham muzyki mniej wiecej na srodu pokoju to jest jeszcze ok ale blizej scian mam juz podbicie. Za to Proac Response 1 juz sie ladnie prezentuje nawet kiedy siedze blizej sciany. Moge sobie podkrecic galke na wzmacniaczu bez obawe ze mnie bas "zaleje".

Jesli chodzi o typy co niektorych monitorow ktore wymieniles to mialem do czynienia z Tannoy M2, MA 2BR2 oraz B&W 601. Najbardziej przypadly mi do gustu M2. Do 12m pokoju powinny sie ladnie zmiescic. 

PS Dodam jeszcze od siebie, ze znalezienie TEGO WLASNIE zestawu poslugujac sie inernetem jest po prostu niemozliwe. Tak wiec najlepiej to traktowac jaka przygode. 

Edytowano przez luckyguliver
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem, że poszukiwanie kolumn bedzie takim problemem, tymbardziej jeśli nie mam jak odsłuchać sprzętu. a wiadomo ucho każdy ma inne, jednemu sprzęt odpowiada a drugiemu już nie. 

Tannoy m2? czyli jednak klasyka. Pojawiły sie w mojej okolicy na sprzedaż tannoye m3, niby to tylko m2 w wiekszej obudowie a i bass reflex z przodu na duży plus, ale czy warto się nimi interesować? Na odsłuch u siebie nie mam szans. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość odsłuchu w domu Tannoy, co prawda nie te modele, które wymieniali koledzy... Ale

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/stereo-kolumny-podstawkowe-20073?string=tannoy&order=p&bmatch=baseline-cl-dict42-ele-1-5-1024

 

Poniżej M2, zapytaj o możliwość odsłuchu w domu. 

https://allegro.pl/oferta/tannoy-mercury-m2-cherry-bdb-stan-gwarancja-8573130434#

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie po prostu nastwil, ze zanim Ci sie cos spodoba to kilka zestawow przez Twoj pokoj musi sie przewiniac. Jedyna droga "na skroty" to odwiedzac kolegow i salony. Tak ja bym to widzial. 

Z M3 nie mialem do czynienia. Moze teraz dla odmiany wezmiesz monitory i zobaczysz jak to gra w Twoim pokoju? Chyba ze chcesz dac szanse raz jeszcze podlogowkom? :)  Gdybys byl z okolic Rzeszowa to pozyczylbym Ci swoje bo to dla mnie graja w systemie no 3. 

Ps Nie ma tych M2 gdzies taniej?

Edytowano przez luckyguliver
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 1Ender napisał:

Masz możliwość odsłuchu w domu Tannoy, co prawda nie te modele, które wymieniali koledzy... Ale

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek/stereo-kolumny-podstawkowe-20073?string=tannoy&order=p&bmatch=baseline-cl-dict42-ele-1-5-1024

 

Poniżej M2, zapytaj o możliwość odsłuchu w domu. 

https://allegro.pl/oferta/tannoy-mercury-m2-cherry-bdb-stan-gwarancja-8573130434#

Pisałem do sprzedawcy w sprawie tych M2, nie ma problemu z odesłaniem. Cena troszkę wyższa, ale widzę ze to już norma jesli chodzi o tannoye czy inne marki, że cena używanych bardzo podobna jak nowych. A tu ogromny plus, że można odesłać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 7.11.2019 o 13:24, franek6384 napisał:

Pisałem do sprzedawcy w sprawie tych M2, nie ma problemu z odesłaniem. Cena troszkę wyższa, ale widzę ze to już norma jesli chodzi o tannoye czy inne marki, że cena używanych bardzo podobna jak nowych. A tu ogromny plus, że można odesłać. 

Witam, i jak tam temat kolumn? Zaciekawił mnie. Też chciałem kupić 505-tki ale post dał mi do myślenia. Miały by współpracować z Denon PMA700AE.

Dają radę te Tannoy m2?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, S4Home napisał:

Post z przed 2 lat.

Będzie to grało miekko. Bardzo miekko i ciepło. Lubisz tak?

 

W sumie ciężko mi to nawet określić czy tak lubię bo tak jak kolega który tworzył post zaczynam przygodę ze stereo.

Z tego co wyczytałem i przebuszowałem allegro i ranking hi-fi to te Dali 104, 505 i np. Tannoy M2 (notabene mam możliwość zakupu w miejscowości obok) to jedne z lepszych, jeżeli chodzi o ten zakres cenowy.

Podobają mi się wizualnie Dali, z racji tego że są po prostu troszkę większe.

Dali 104 i 505 mają z tego co wyczytałem zawieszenia piankowe więc co za tym idzie większe prawdopodobieństwo zużycia.

Szukam kolumn za około 600-700zł. Może jakieś rekomendacje, ew. linki do aukcji? Docelowo z denonem PMA700AE.

Z góry dzięki. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...