Skocz do zawartości
Damian.zg89

Subwoofer jako uzupełnienie?

Recommended Posts

2 godziny temu, Damian.zg89 napisał:

Daj namiar gdzie to znalazłeś bo u mnie w manualu takowej informacji nie ma.

jak oglądałeś klipy , tam to jest zaznaczone, ale dotyczy /sprawdź/ wzm kl.D nie słuchałem całości

Ty masz A/B wzm.

Widziałeś to; https://www.youtube.com/redirect?event=video_description&v=YIenhBQEtE4&redir_token=kNG1Jqfw_k8n_tWPytAZdK0_iJZ8MTU4MzE2ODI4N0AxNTgzMDgxODg3&q=https%3A%2F%2Frel.net%2Fhow-to-connect-my-rel%2F

Jeżeli to nie pomoże, to tak jak pisali wcześniej podałeś napięcie na masę i niestety uległ uszkodzeniuo.O

z opisu;

"Here’s where Class D amps get weird (not all, but about 90% exhibit the anomaly I will describe next). The Black speaker terminals on the rear of your amp traditionally, and by electrical convention, mean Earth Ground. Zero ohms, zero Hz. Ground. But with most Class D amps, that Black-colored speaker terminal* is no longer ground. Worse, it actually references to a positive voltage that is significant. We consistently measure 10-15 volts ABOVE ground. In practical terms, if your REL were mistakenly connected to a Class D amp or receiver the input of the REL would eventually be burned out because it would be pulling 15 volts through a circuit designed to see zero voltage. Over some period of time—months or a few years, this unwelcome voltage will burn out the front end of your REL."

Z opisu wynika że można uszkodzić subwoofer wzmacniaczem klasy D Ja mam A/B więc...

35 minut temu, Karol64208 napisał:

podałeś napięcie na masę i niestety uległ uszkodzeniu

Nie wykonalne. Dodajmy do tego fakt że wnioskując z cyt. "In practical terms, if your REL were mistakenly connected to a Class D amp or receiver the input of the REL would eventually be burned out because it would be pulling 15 volts through a circuit designed to see zero voltage" mój przypadek pokazuje że wyjście NS działa.

Z resztą kij w to. Jak pisałem poddaje się i zostaję z RCA.

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas. Pozdrawiam.