Skocz do zawartości

Ustawienia / Kalibracja kina domowego


BaliGdynia

Recommended Posts

11 minut temu, Tasiorsa napisał:

Screen z web Marantz SR7015

no i tym się różnimy SR5013 nie ma tej opcji, a szkoda bo byłoby prościej użytkować. Więc pozostaje kwestia czy Direct uwzględnia opóźnienia/odległości i poziom głośności kanałów? bo wtedy przełącza dźwięk jak należy, a z korekcji Audyssey być może wtedy zrezygnuję.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czytelników 

Od jakiegoś czasu posiadam amplituner Yamaha Rx-v2700. walczę z jego ustawieniami i kalibracją, nie umiem wydobyć takiego basu z kolumn jaki miałem na starym yamahy amplitunerze rx-v396rds. Na frontach mam heco argon 70, rewelacyjnie grały na tamtym ampliku... Bass był niski bardzo i mocny, czuć go normalnie było. Wiem że stać te kolumny na dużo ale czy uda mi się wydobyć to z tego amplika??  Miał ktos może styczność z tym modelem i rozkminil go i jak go ustawić??  

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2023 o 06:06, DamianoDD napisał:

Witam czytelników 

Od jakiegoś czasu posiadam amplituner Yamaha Rx-v2700. walczę z jego ustawieniami i kalibracją, nie umiem wydobyć takiego basu z kolumn jaki miałem na starym yamahy amplitunerze rx-v396rds. Na frontach mam heco argon 70, rewelacyjnie grały na tamtym ampliku... Bass był niski bardzo i mocny, czuć go normalnie było. Wiem że stać te kolumny na dużo ale czy uda mi się wydobyć to z tego amplika??  Miał ktos może styczność z tym modelem i rozkminil go i jak go ustawić??  

 

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie. 

Masz resztę kolumn do kina domowego?

Czy tylko stereo?

Robiłeś kalibrację? Edytowales wyniki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po roku nieobecności się przypominam. Sorry jestem kompletnym laikiem w dziedzinie audio więc wybaczcie :)

Na apli które kiedyś miałem czyli: ONKYO TX-NR676E + kolumny atmos + sub Yamaha dźwięk z suba był tak mocny, że sąsiedzi mi się skarżyli... Dosłownie szyby chodziły... Oczywiście zmniejszyłem moc, ale zawsze bałem się, że będą za duże te drgania.

Ampli z uwagi na przerywanie sygnału z PC (o czym pisałem tutaj na forum) wymieniłem na: Denon AVR-S760H. Sub oczywiście i kolumny te same. No i tym razem dźwięk z suba jest mizerny. Właściwie to słyszę te efekty tylko na filmach z Atmosem. Na 5.1 przekonwertowane do jakiegoś DTS HD nie słychać prawie nic. Nie ma żadnych drgań. Nic. Ale co ciekawe na scenach gdzie jest jakaś muzyka np bohater wchodzi do dyskoteki to słychać suba z przednich dużych kolumn. Co nigdy wcześniej tam nie było słychać, żeby one cokolwiek dawały.

W rezultacie mam wrażenie, że bardziej słyszalny jest sub wbudowany w przednie kolumny niż ten właściwy dedykowany...

Zarówno Onkyo jak i Denona ustawiałem na autokalibracji, przy czym w Denonie są jakieś 2 miejsca odsłuchowe i nie wiem czy to właściwie zrobiłem choć miejsca są do siebie zbliżone.

W ustawieniach Denona dałem oczywiście opcję, żeby sub szedł zarówno z głównego jak i tych kolumn przednich. Wszystkie kolumny mam Taga.

Czy tak jak w video są profesjonalni kalibratorzy obrazu to do audio też można zamówić ? Bo mam wrażenie, że od roku mam coś nie tak ustawione... Nie ruszałem tematu bo sąsiedzi przestali narzekać :) I może tak powinno być, że tylko rzeczywiście w jakiś mocnych scenach akcji ten sub powinien dawać, a Onkyo mnie zdemoralizowało ?

W praktyce to wygląda tak - kiedyś na Onkyo samochód zderzył się z innym i już mi fotel drgał. Na Denonie samolot musi wybuchnąć na chałupie żeby cokolwiek usłyszeć. Ale z kolei jak np. na YT ktoś jedzie ciężarówką to nawet w stereo czuć te drgania.

Sam nie wiem... Ale wy tu macie ogromną wiedzę wiec może mnie na coś naprowadzicie.

Pozdrawiam

Edytowano przez john maj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Szczerze to nawet nie wiem na ile jes ohm bo nie spotkalem tych ustawien w ampli, prwnie wogole tego nie ma bo to dosc prosty i podstawowy model. Przyznam ze instrukcje tylko pobieznie przekartkowalem 🤔

Fakt jak sie da wszystko na small to czuc bas na subie a jak wszystko na large to gdzies ten bas ginie. Mi osobiscie pasuje front na full i large

--------

MangaMonster - Read Manga Online Free

Website:  https://mangamonster.net/

Twitter:  https://twitter.com/MangaMonster_

Edytowano przez MangaMonster
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

witam,

zrobiłem kalibracje Diarc live

Onkyo 7100

Kolumny JBL Stage 180 5.1 Sub tez JBL

moje pytanie brzmi o odcięcia w amplitunerze i fizycznie na subie

w amplitunerze ustawiło mi z automatu jak na zdjęciu ( może coś zmienić ? )

na subie mam zakres od 50 Hz do 150 Hz  ja myślicie jak ustawić ?

zdaje się na wasze doświadczenie :) bo moje jest średnie

dziękuje bardzo

 

Onkyo.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2020 o 04:33, BaliGdynia napisał:

1. Ustawiamy głośność w samym subwooferze na połowę skali (np. godzina 12.

Tak sie nie da w Denon X3800, dzis kalibrowalem zgodnie z tym poradnikiem ale Denon sie klocil ze musi byc 75 dB i przypilnowal mnie abym zmiejszyl volume na subie. RSL Speedwoofer 10S MK II.

W instrukcji suba bylo ustawic 30% ale Denon chcial jeszcze mniej podczas kalibracji Audyssey.

Edytowano przez rafalsz76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, grzegorzkos napisał:

witam,

zrobiłem kalibracje Diarc live

Onkyo 7100

Kolumny JBL Stage 180 5.1 Sub tez JBL

moje pytanie brzmi o odcięcia w amplitunerze i fizycznie na subie

w amplitunerze ustawiło mi z automatu jak na zdjęciu ( może coś zmienić ? )

na subie mam zakres od 50 Hz do 150 Hz  ja myślicie jak ustawić ?

zdaje się na wasze doświadczenie :) bo moje jest średnie

dziękuje bardzo

 

Onkyo.jpg

Na subie ustawiasz na 150 Hz, bo i tak Denon Ci utnie. 80 Hz to dobrze Ci ustawil. 

2 godziny temu, rafalsz76 napisał:

Tak sie nie da w Denon X3800, dzis kalibrowalem zgodnie z tym poradnikiem ale Denon sie klocil ze musi byc 75 dB i przypilnowal mnie abym zmiejszyl volume na subie. RSL Speedwoofer 10S MK II.

W instrukcji suba bylo ustawic 30% ale Denon chcial jeszcze mniej podczas kalibracji Audyssey.

Ta 12:00 to jest wyjsciowe ustawienie, jak Denon kaze obnizyc to obniz. Mozesz miec mod pomieszczenia, i np. jak przesuniesz go metr albo dwa obok (albo mikrofon) to moze Ci juz pokazac inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.12.2023 o 08:27, rafalsz76 napisał:

Tak sie nie da w Denon X3800, dzis kalibrowalem zgodnie z tym poradnikiem ale Denon sie klocil ze musi byc 75 dB i przypilnowal mnie abym zmiejszyl volume na subie. RSL Speedwoofer 10S MK II.

W instrukcji suba bylo ustawic 30% ale Denon chcial jeszcze mniej podczas kalibracji Audyssey.

Za mocny sub do pomieszczenia :P

W pozytywnym sensie :)

Dnia 13.12.2023 o 19:35, grzegorzkos napisał:

witam,

zrobiłem kalibracje Diarc live

Onkyo 7100

Kolumny JBL Stage 180 5.1 Sub tez JBL

moje pytanie brzmi o odcięcia w amplitunerze i fizycznie na subie

w amplitunerze ustawiło mi z automatu jak na zdjęciu ( może coś zmienić ? )

na subie mam zakres od 50 Hz do 150 Hz  ja myślicie jak ustawić ?

zdaje się na wasze doświadczenie :) bo moje jest średnie

dziękuje bardzo

 

Onkyo.jpg

Fronty zostaw. Suba na 150

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, grzegorzkos napisał:

a na ile ustawiacie dB mniej więcej w 5.1 głośność i czułość mikrofonu ?

Odpowiedź na takie pytanie nic Ci nie da. Ustawiasz tak aby kalibracja głośności przed pomiarem była w zielonym polu. Nie może być za cicho, nie może być za głośno. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PanKlor napisał:

Odpowiedź na takie pytanie nic Ci nie da. Ustawiasz tak aby kalibracja głośności przed pomiarem była w zielonym polu. Nie może być za cicho, nie może być za głośno. 

posiadam Onkyo  ale znalazłem instrukcje z denona i tam był zapis aby wszystkie głośniki były w zakresie -15 do -30 db a w instrukcji dirac w zakresie komfortowego dzwieku :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ale ludzie mają różne głośniki, różne wzmacniacze, różne odległości do nich itp. itd. Oczywiście chodzi o to, żeby osiągnąć podobny poziom dla każdego z kanałów. -15-30 dB na każdym kanale jest ok. Natomiast nikt nie powie Ci jaki masz mieć master volume albo mic gain, żeby to osiąnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zrobiłem pierwszą kalibrację Dirac Live na Onkyo RZ50. W ustawieniach master volume i gain mikrofonu dużo pomógł mi opis w 1 poście na https://www.avsforum.com/threads/2021-onkyo-tx-rz50-owners-thread-nr7100-owners-welcome.3227263/ czyli znalezienie najmocniejszego głośnika i dopasowanie reszty kolumn do niego tak, by ich głośność była co najmniej o 20dB wyższa od noise level.

W trakcie pomiarów nie było żadnego błędu, że coś jest za cicho lub za głośno, a wynikowo poskutkowało tym, że wykres każdej z kolumn po kalibracji Diraca jest w okolicach 0dB. Rozumiem, że im lepsze kolumny tym spektrum jest właśnie w okolicach 0dB w całym zakresie Hz?

Po eksporcie do RZ50 brakuje trochę basu/głębi, dźwięk jest lepszej jakości, na pewno scena się poprawiła, nie jest taki przytłumiony i po prostu słyszę więcej dźwięków, szczególnie jak szybko apką na telefonie można robić on/off slotu z kalibracją Diraca i na żywo porównywać podczas odsłuchu. Jednak ten dźwięk jest dla mnie aż nadto delikatny i czysty.

Dobrze rozumiem, że powinno pomóc wgranie np. Target Curves +XdB stąd https://mehlau.net/audio/dirac-live-2/ ? czyli po prostu zwiększenie do +10dB na każdym kanale identycznie w zakresie np. do 100Hz?

Moje obecne wykresy po automatycznej korekcie Diraca:

Zrzut ekranu 2023-12-29 o 09.22.58.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PanKlor napisał:

Albo masz wszystkie głośniki identyczne albo coś słaby ten Dirac na Onkyo skoro wszystkie trafiły do jednej grupy... Te grupy są po to aby łączyć ze sobą głośniki o podobnej charakterystyce. 

to tylko ja tak dałem ręcznie specjalnie do 1 grupy, żeby na jednym zdjęciu pokazać, a nie wklejać ich kilka ;) po pomiarach jest tak (głośniki to Monitor Audio Bronze 500 + C150 + 100 + na razie sub Koda SW1000v2)

Zrzut ekranu 2023-12-29 o 10.04.21.png

Zrzut ekranu 2023-12-29 o 10.08.19.png

Zrzut ekranu 2023-12-29 o 10.09.01.png

Zrzut ekranu 2023-12-29 o 10.09.35.png

Edytowano przez sunnyluk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2023 o 10:29, PanKlor napisał:

Nie pamiętam czy nie powinieneś mieć pokazanych crossover na tych obrazkach. Co pokazuje amplituner jeżeli chodzi o odciecie głośników? 

Nie kojarzę też czy Dirac powinien crossovery pokazywać.
W amplitunerze Dirac ustawił:

- 70Hz dla frontów i surround
- 80Hz dla centralnego
- 100Hz dla suba

Dnia 3.01.2024 o 21:20, Piotr Sonido napisał:

Tak z  ciekawości ta niebieska druga krzywa to czego była?

 

Mówisz o tym drugim wykresie, który wstawiłem? Tam gdzie jest spadek przed 3k? to jest subwoofer i bardzo mnie to właśnie zastanawia jak mogło pokazać coś więcej niż 150Hz...

W ogóle to mam problem trochę z tym subem, bo ma on tylko wyłącznik ON/OFF na obudowie z tyłu i jeśli go nie wyłączę przed wyłączeniem amplitunera, TV i ATV (HDMI CEC włączone więc wszystko gaśnie w tym samym momencie) to subwoofer za każdym razem okropnie głośno raz strzeli. Jakby jakieś przepięcie czy coś? Trochę to upierdliwe..

Nie miałem tego na poprzednim apmplitunerze Onkyo 646. Dzieje się tak na RZ50. Kojarzycie co może być powodem takich wystrzałów z suba po wyłączeniu amplitunera?

Edytowano przez sunnyluk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.01.2024 o 09:43, sunnyluk napisał:

Mówisz o tym drugim wykresie, który wstawiłem? Tam gdzie jest spadek przed 3k? to jest subwoofer i bardzo mnie to właśnie zastanawia jak mogło pokazać coś więcej niż 150Hz...

Jest spadek a potem takie duże piki, Nie ma tam takiego łagodnego zejscia. Ale to chyba kwestia modów pomieszczenia w takim razie.

Co to za sub?

Dnia 8.01.2024 o 09:43, sunnyluk napisał:

Kojarzycie co może być powodem takich wystrzałów z suba po wyłączeniu amplitunera?

kabel. albo reklamował bym go. Bo to może być coś z wyjściem RCA.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
3 godziny temu, TomBob napisał:

Ja niestety przy montażu i ustawieniu swojego kina domowego musiałem skorzystać z pomocy profesjonalistów: http://www.anteny-krakow.pl/instalacje-kina-domowego-i-multiroom-audio/. Za dużo nagrzebałem i niestety nie działało jak powinno, na szczęście udało się wszystko ustawić i mogę się cieszyć muzyką i filmami z super efektami.

Rany. Wpadłeś tu tylko po to, żeby się tym pochwalić? Super. Gratulacje. Najważniejsze, że wszystko się dobrze skończyło. 💪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...