Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam

Panowie potrzebna pomoc...... 

Muszę wymienić (prawdopodobnie) MOSFET-y J50 i K135 (w sumie 6 par- 2 monobloki). 

Objaw: monobloki (identycznie) grzeją się do 50 stopni po prawej stronie, a po lewej do 20-kilku.

Serwis, który takie cuda naprawiał (Sphinx Project Twelve) stwierdza przez telefon, że to na bank ich wina..... naprawa nie opłacalna ze względu na brak takich dobranych par, a na zamówienie 6 par = cena monobloków.

Kurcze..... Nie wierze do końca, że nic nie da się zrobić. Widzę po innych forach typu Elektroda, że ludzie takie tranzystory wymieniają. 

Ogólnie sprzęt gra dobrze i gdyby nie próba sprzedaży połączona z dociekliwością kupującego (i chwała mu za to) ja byłbym świecie przekonany, że tak ma być (tak stwierdził serwis u którego były na przeglądzie w lutym tego roku). 

Pytanie: co kupić? Czy są "dobre" zamienniki? Interesuje mnie zakup z Polski (o ile to możliwe). 

Pozdrawiam 

IMG_20200730_231543.jpg

IMG_20200730_231546.jpg

Edytowano przez Kamill00

Ciężka sprawa.

Po pierwsze, odnośnie diagnozy serwisu, nieco podejrzane wydaje się, aby oba monobloki miały identyczną usterkę. Byłby to duży zbieg okoliczności. Jeżeli jednak, to problem staje się, nie chcę martwić, ale spory. Aby mieć pewność co do oryginalności, najlepiej byłoby kupić ze źródła polecanego na jakimś forum (lub "sprawdzonego" użytkownika forum - także handlują na ebay). Kolejna sprawa - parametry. Bez wiedzy o założeniach konstrukcyjnych wzmacniacza, podmianka na "cokolwiek", byle napis się zgadzał może nie dać dobrego rezultatu. A tu jest o tyle trudniej, że masz aż trzy pary (jeżeli to klasyczny PP). Być może trzeba będzie dobrać zarówno w poziomie (wszystkie N-kanałowe ze sobą i tak samo P-kanałowe), jak i w pionie czyli pary komplementarne N i P. Zapewne i tak nie obędzie się bez regulacji po wymianie. Co tu dużo mówić, najlepiej jakby całą operacje, włącznie z zakupem, przeprowadziła osoba obtrzaskana w temacie budowy wzmacniaczy, a najlepiej zaznajomiona z tym konkretnym układem.

Dziękuję @nowy78 za zabranie głosu. 

Na szczęście trafiłem na człowieka, który te MOSFETy wymieniał u siebie (dokładnie w takim samym sprzęcie) - wskazał mi całkiem nie drogie źródło gdzie je nabyć itd.