Skocz do zawartości

RME DAC ......... i nie tylko :)


tomek4446

Recommended Posts

Najlepsze że nie usłyszycie mitycznego bit perfect. Mam teraz na sztywno 24b/88,2 żeby wymusić działanie Apo Equalizer i jest świetnie z Tidalem (włączenie trybu exclusive faktycznie powoduje zmiany częstotliwości jak w utworach, ale wyłącza wszystkie ulepszenia min Apo. Sprawdzałem godzinami i nie jestem w stanie rozróżnić. A poprawę z Apo słychać doskonale. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JohnDoe napisał:

Z Tidala możesz sobie tylko zobaczyć czy DAC wyświetla parametry pliku takie jak w opisie tidal. Ale to nie jest test bit-perfect.

Żeby przeprowadzić test bit-perfect musisz ściągnąć pliki testowe (wav) ze strony RME i potem je odtworzyć. Jeśli z kompa to możesz użyć Foobar. Poczytaj gdzieś wcześniej w tym wątku o tym jest. Żeby test był zaliczony, trzeba w Foobar wybrać sterowniki ASIO MADIface (o ile pamiętam).

 

Roon core wcześniej miałem na laptoku ale teraz mam na mini-PC zwanym NUC.

Roon to płatna aplikacja ale jest trial (chyba 14 dni)  jeśli chcesz zobaczyć jak to działa. 

Aha, no i test bit-perfect przez roon też można robić tymi plikami od RME. 

Nie wiem co tam oglądasz. Tam jest mnóstwo ustawień w menu. Zapytaj Tomka @tomek4446 może Ci podpowie co to są te szarości 🤣

Ja spadam zajarać ;)

No wlasnie się tgo obawialem ale wolalem zapytać, domyslam sie na czym polega test bit perfekt, wiec liczylem ze moze RME dogadalo sie z Tidalem aby wrzucili ich pliki, ale wyszukując bit perfect znalazlem tylko bitch perfect 🤣 wiec jesli z danej aplikacji nie ma mozliwosci zagrania plików rme to mozemy tylko wierzyc ze jest dobrze, ale 100% pewnosci nigdy nie bedziemy mieć.

O roonie tez czytalem, a spytalem dlatego ze napisaleś wczesniej że nie uzywasz windy do streamowania muzyki, ale mini pc to nadal pc wiec zgaduje ze tam tez jest windows. Chyba ze roon core ma jakis wlasny dedykowany system operacyjny na pc albo jest wersja pod unixa.

Szare ekrany to te w ktorych nie da sie nic zniemić czyli parametry narzucone przez inne ustawienia rme albo opisujace nadchodzace dane, musze to jeszcze sprawdzic zmieniajac udzadzenia wejsciowe, wczoraj poszedlem juz w kimę.

6 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Najlepsze że nie usłyszycie mitycznego bit perfect. Mam teraz na sztywno 24b/88,2 żeby wymusić działanie Apo Equalizer i jest świetnie z Tidalem (włączenie trybu exclusive faktycznie powoduje zmiany częstotliwości jak w utworach, ale wyłącza wszystkie ulepszenia min Apo. Sprawdzałem godzinami i nie jestem w stanie rozróżnić. A poprawę z Apo słychać doskonale. 

Pewnie ze nie uslysze różjicy ale bedzie mnie meczyła swiadomość ze jednak cos tam sie psuje. Mozna to nazwac paranoją.

Ale RME ma własny EQ, wiec czemu akurat APO?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kenobi napisał:

Exclusive i passthrough mqa włączone.

Exclusive działa od hi-fi (dlatego nie masz go w niższych trybach. Pastrough MQA musi być dac z MQA, nie wiem co daje jego włączenie przy DACu bez MQA 

Jak to masz skonfigurowane ze wyświetla CI na Smsl? 

SMSL Su9 z MQA? Myślałem że o Rme piszesz

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, marcinmarcin napisał:

Exclusive działa od hi-fi (dlatego nie masz go w niższych trybach. Pastrough MQA musi być dac z MQA, nie wiem co daje jego włączenie przy DACu bez MQA 

Jak to masz skonfigurowane ze wyświetla CI na Smsl? 

SMSL Su9 z MQA? Myślałem że o Rme piszesz

Mkk ma SU9, do niego pisałem, ja mam chwilowo oba.

Jak zamówiłem SU9 to korzystałem z PEQ w Moode w mailnie ale malina w tym stanie jakim teraz jest za bardzo mi nie odpowiada. RME odrzuciłem na początku z powodu ceny ale RME jednak daje ustawić EQ a potem niezależnie od urządzenie z którego puszczam muze mam te same ustawienia. Ogólnie szale przelało dodatkowo obsługiwany z pilota Bass Treble z którego bardzo często korzystam. Wcześniej mimo PEQ w malinie też korzystałem z Bass Treble w wieży JVC do drobnych szybkich korekt ja mi coś nie smakowało

Najśmieszniejsze jest to że byle amplituner KD wszystko to załatwia, a sprzet hifi jest tak wykastrowany że trzeba kombinować.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Kenobi napisał:

Najśmieszniejsze jest to że byle amplituner KD wszystko to załatwia, a sprzet hifi jest tak wykastrowany że trzeba kombinować.

Trzeba stworzyć potrzebę żeby ją móc zaspokajać w wyrafinowany i drogi sposób. Tzn wmówić że jedyne prawilne rozwiązanie to droższy sprzęt a stereofonia to kable... Ja mam kolumny symetrycznie rozłożone , ale po prawej mam drzwi. I tak się składa że dużo bardziej wolę dźwięk przy drzwiach otwartych... Ale to niestety wprowadza takie nierównomierności w niektorych zakresach że konieczny jest oddzielny EQ dla L i R. Więc Apo rozwiązuje mi 3 problemy. 1 - mody na basie. 2-poprawe stereofoni - nie mam już dużych rozlanych źródeł, tylko punktowe. 3 - korekte impulsu (fazy) 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Najlepsze że nie usłyszycie mitycznego bit perfect.

Marcin, tu nie ma żadnych mitów. W bit-teście chodzi o potwierdzenie czy dane urządzenie/odtwarzacz plików (to może być cokolwiek) jest w stanie przesłać niczym nie zmieniony plik audio do DAC. Nie chodzi jedynie o zmiany częstotliwości próbkowania ale również  EQ/DSP/Apo i wszystko co może zmienić oryginalny zapis. Czasem więc można usłyszeć różnice, chociaż ten test nie służy do nasłuchiwania. 

 

2 godziny temu, Kenobi napisał:

O roonie tez czytalem, a spytalem dlatego ze napisaleś wczesniej że nie uzywasz windy do streamowania muzyki, ale mini pc to nadal pc wiec zgaduje ze tam tez jest windows. Chyba ze roon core ma jakis wlasny dedykowany system operacyjny na pc albo jest wersja pod unixa.

Trochę źle wcześniej napisałem. Faktycznie kiedyś miałem zainstalowany Roon Core na Win10 ale zrezygnowałem z tego i teraz mam Ron ROCK zainstalowany na NUC. Roon ROCK to specjalnie spreparowana wersja Linux od Roon Labs. Nic więcej nie ma na moim NUC, to jest mini-PC dedykowany pod audio.

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Szare ekrany to te w ktorych nie da sie nic zniemić czyli

-czyli już sam sobie to wyjaśniłeś 👍

 

No i na koniec (bo nie wiem o czym tu wypisujecie) RME nie obsługuje MQA!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, marcinmarcin napisał:

Trzeba stworzyć potrzebę żeby ją móc zaspokajać w wyrafinowany i drogi sposób. Ja mam kolumny symetryczne, ale po prawej mam drzwi. I tak się składa że dużo bardziej wolę dźwięk przy drzwiach otwartych... Ale to niestety wprowadza takie nierównomierności w niektorych zakresach że konieczny jest oddzielny EQ dla L i R. Więc Apo rozwiązuje mi 3 problemy. 1 - mody na basie. 2-poprawe stereofoni - nie mam już dużych rozlanych źródeł, tylko punktowe. 3 - korekte impulsu (fazy) 

Ttż tak mam że jedna kolumna jest przy ścianie druga trochę w powietrzu ale na razie jescze się pomieszceniem się nie martwię, gdyby tak było to bym wybrał pewnie miniDSP SHD. Zobaczymy co przyniesie przyszłość :D

5 minut temu, JohnDoe napisał:

No i na koniec (bo nie wiem o czym tu wypisujecie) RME nie obsługuje MQA!!!

My tu tylko oftop o innych DACach.

MQA to format danych czy tylko certyfikacja ?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JohnDoe napisał:

Nie wiem co to jest ale bardzo żałuję, że to gówno w ogóle istnieje i zawraca dupę melomanom 😂

To samo można powiedzieć o bit perfect i innych cudach techniki.

Jeśli MQA to format danych, to znaczy że dla RME który go nie obsługuje musi zostać przekonwertowany, więc tzw bit perfect z Tidala nigdy nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MQA to skok na kasę

To jest kodowanie które jest rozbite na dwa systemy

jeden podstawowy (software) - dekoduje chyba do 96

Jak masz hardware-owy dekoder to i 384 potrafi dać

oczywiście audiopuryści kwękają ze to stratna kompresja jest ale i tak daje teoretycznie wiecej niz CD

Problemem jest raczej cena tej zabawki/płyt a dwa że remaster to kolejna wersja

Nie napalałbym się

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kenobi napisał:

Ttż tak mam że jedna kolumna jest przy ścianie druga trochę w powietrzu ale na razie jescze się pomieszceniem się nie martwię, gdyby tak było to bym wybrał pewnie miniDSP SHD. Zobaczymy co przyniesie przyszłość :D

Kup Umik1 za 450, pomierz REW. Zdziwisz się jak zobaczysz co jest prawdziwym problemem dźwięku u Ciebie. Aktualnie mam taniego Cyrusa One z przyzwoitymi ale też budżetowymi kolumnami (7k) i lepszego dźwięku w życiu nie miałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kenobi napisał:

To samo można powiedzieć o bit perfect i innych cudach techniki.

Jeśli MQA to format danych, to znaczy że dla RME który go nie obsługuje musi zostać przekonwertowany, więc tzw bit perfect z Tidala nigdy nie będzie.

test bitperfect ma ci tylko powiedzieć czy z twojego "źródła" wychodzi dokładnie to co zostało zapisane - tyle

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fafniak napisał:

MQA to skok na kasę

Nie napalałbym się

Akurat ja się nie napalam bo najmniej słyszę z całego grona albo najmniej daję się zwodzić umysłowi.

 

15 minut temu, Fafniak napisał:

test bitperfect ma ci tylko powiedzieć czy z twojego "źródła" wychodzi dokładnie to co zostało zapisane - tyle

 

Aż tyle, bo problemy z przesyłaniem dźwięku mogą być różne. mogą istnieć a my o tym nie będziemy wiedzieć.

Jeśli sprzęt dekoduje MQA to mamy pewność że mamy oryginał z źródła.

Jeśłi nie mamy MQA to dla odmiany bit perfect pozwoli zweyfikować cały tor cyfrowego przesyłania muzyki.

W przypadku Tidala i RME nie mamy ani jednego ani drugiego.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, marcinmarcin napisał:

Kup Umik1 za 450, pomierz REW. Zdziwisz się jak zobaczysz co jest prawdziwym problemem dźwięku u Ciebie. Aktualnie mam taniego Cyrusa One z przyzwoitymi ale też budżetowymi kolumnami (7k) i lepszego dźwięku w życiu nie miałem.

Jak zamknę sprawę sprzętu to wezmę się za pomieszczenie a potem będę myślał o korekcji pomieszczenia. Mogę jeszcze się pobawić jak YPAO w 803D działa. Za dużo tego , nie wiem gdzie ręce wsadzić :D

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca,

Z tego co rozumiem to DAC cię informuje że otrzymuje certyfikowany strumienia MQA. Jednak po jakiejkolwiek przeróbce oczywiście MQA jest tracone więc DAC nie powinien już wyświetlać MQA.

Nie znam Apo, ale jeśli nim robisz korekcję to MQA powinno trafić do niego i to w nim powinna pojawiać informacja że odbiera strumień MQA, więć w APO bym szukał takiej informacji. No i oczywiście jeśli jest korekcja to DAC z MQA nic nie wnosi w stosunku do DAC bez MQA.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung j3 via USB z Bubble 🙂 Tylko przechodzi testy na 192khz, dziwne jest to że też puszczając 24 lub 32 bit informuje 16bit passed

Przechwytywanie.JPG

Za to USB Audio Player Pro pomija sterownik systemowy i nie ogranicza się do jednej częstotliwości próbkowania, przechodzi testy 44,1 , 96 i 192 na 16 , 24 i 32 bit

Znalazłem też kolejną ciekawą aplikacje omijającą sterownik systemowy Hiby Music

Przechwytywanie1.JPG

Andek ma potencjał.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...