Skocz do zawartości

Stereo do niewielkiego, otwartego salonu


Runior

Recommended Posts

Dzień dobry, proszę o pomoc przy zakupie kompaktowego zestawu stereo do nagłośnienia małego, otwartego salonu.

Zastosowanie: Radio internetowe, streaming Tidala, okazyjnie komputer przez Bluetooth. W przyszłości potencjalnie pliki FLAC z NAS'a.

Muzyka to przede wszystkim rock progresywny i metal. Niemniej przedkładam bas szybki nad niski i "tłusty". Lubię też detaliczność dźwięku jaką zapewniają moje słuchawki ortodynamiczne.

Nie potrzebuję możliwości rozbudowy, przedwzmacniacza gramofonowego i napędu CD. Kluczowym elementem jest funkcjonalność.

Pomieszczenie Cześć "odsłuchowa" to skrajnie prawa część pomieszczenia. Z jednej strony jest otwarta na jadalnię i kuchnię (ściana ze zdjęcia jest wyburzona), z drugiej ograniczona ścianą z oknami, zasłoniętą w całości zasłonami i firanami. Na podłodze jest dywan, a na szafce RTV kwiaty doniczkowe. Kolumny będą ustawione na szafce o szerokości nieco ponad 2m i wysokości ok. 60 cm. Głośniki nie mogą być wyższe niż 40cm. Głębokość szafki to 50cm + kilka cm na kable, więc dosyć blisko ściany. Chciałbym żeby sprzęt był mniejszych rozmiarów niż pełnowymiarowe hi-fi ze względu na niewielkie rozmiary półki: wysokość 19 cm i, co ważniejsze, głębokość 40 cm. Umieszczenie sprzętu na szafce to ostateczność.

Na obecną chwilę jestem nastawiony na Bluesound Powernode z kolumnami Elac Carina 243, które wstępnie odsłuchałem. Może jednak są jakieś kolumny podstawkowe, które dobrze zagrają umieszczone praktycznie rzecz biorąc w kącie. Poza tym zetknąłem się z opinią, iż DAC w Powernode jest średni. Przez moment zastanawiałem się nad kolumnami KEF LS50W, ale ponoć najlepiej grają z subwooferem, na który nie mam miejsca ani budżetu.

Nie nastawiam się na sprzęt z wyższej półki cenowej, bo obawiam się, że w moich warunkach nie wykorzystam nawet w części jego możliwości. Poza tym chyba miałbym problem z psychologiczną barierą 10 tys. za całość. Co najważniejsze, zA5A5122F-3C56-4EA3-8FCE-966EB3E9D6D1.thumb.jpeg.d07972d84c9203175cec4be4455e7c6d.jpegdaję sobie sprawę z tego, że akustyka pomieszczenia i warunki mocno ograniczają wybór. Przemeblowanie ani zakup innego mieszkania w najbliższym czasie nie wchodzą w grę :).

Pozdrawiam,

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jaki jest Twój budżet ale wnosząc po zestawie który słuchałeś, a który teraz jest zdaje się w promocji w @Top Hi-Fi & Video Design😉 to są to okolice 8000 PLN. Niestety nie miałem okazji słuchać wyżej wymienionego połączenia chociaż sam użytkuje blusounda node 2i. Z opisu Twoich preferencji dźwięku nasuwa mi się też zestaw, który sam użytkuję czyli Cyrus one plus kolumny audio physic classic 3. To połączenie, które da Ci dobry, punktowy bas i rozdzielczą ale nie natarczywą górę. Jeśli chcesz mieć all in one możesz wybrać Cyrusa one cast. Z kolumn o rozdzielczej, jasnej górze mogę polecić jeszcze audiovector qr1, z tym że to już trochę ostrzejsze i selektywne granie, które dla niektórych może okazać się męczące. Kolejna propozycja to focal aria 906, która też mieści się w Twoim budżecie. Ze wzmacniaczy w połączeniu z tymi kolumnami, a który mieści się w budżecie i spełnia Twoje wymagania co do wielkości może dobrym rozwiązaniem byłby audiolab 6000 Play, który też posiada funkcje sieciowe. Jutro pojawi się branża i na pewno padnie jeszcze kilka propozycji. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Runior napisał:

Na obecną chwilę jestem nastawiony na Bluesound Powernode z kolumnami Elac Carina 243, które wstępnie odsłuchałem. Może jednak są jakieś kolumny podstawkowe, które dobrze zagrają umieszczone praktycznie rzecz biorąc w kącie. Poza tym zetknąłem się z opinią, iż DAC w Powernode jest średni. Przez moment zastanawiałem się nad kolumnami KEF LS50W, ale ponoć najlepiej grają z subwooferem, na który nie mam miejsca ani budżetu.

Nie nastawiam się na sprzęt z wyższej półki cenowej, bo obawiam się, że w moich warunkach nie wykorzystam nawet w części jego możliwości. Poza tym chyba miałbym

Witaj,

Konfiguracja BS Powernode 2i z głośnikami Carina 243 stanowi dobrą propozycję. Osobiście posłuchałbym jeszcze tego urządzenia z podstawkami B&W 706s2 

https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/bowers-wilkins-706-s2-bialy.html  - większy woofer na średnioniskotonowym zakresie, powinien zagwarantować Ci większy bas i większą skalę dźwięku.

Oczywiście, zapraszamy Cię na prezentację do naszych salonów, to umożliwi Ci podjęcie właściwej decyzji. Ewentualnie możemy wypożyczyć Ci sprzęt do domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra propozycję owszem ale moim zdaniem nie dla kolegi.

Jesli dobrze czytam opis to autor szuka brzmienia jaśniejszego o twardszym basie.

Tutaj propozycja od Top HiFi Bowers może się okazać trafna.

Jesli chcesz szerszy wybór to Audio Physic Classic 3, Magnat Signature 903, Monitor audio Silver 100 chodź te nieco wieksze.

Do nich mam kilka propozycji także wzmacniaczy lub amplitunerów stereo które sprostają oczekiwaniom kolumn oraz funkcyjnym autora wątku.

Zapraszam na odsłuch i po wypozyczenie sprzetu

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli szukasz brzmienia precyzyjnego ze zróżnicowanym basem oraz stawiasz na funkcjonalność to proponowałbym posłuchać zestaw Audiolab 6000a Play czyli wzmacniacza stereo z opcjami sieciowymi w połączeniu z Audio Physic Classic 3 lub Monitor Audio Silver 100. Audio Physic zapewnią bogatszą średnicę natomiast Monitor Audio bardziej zróżnicowany i szybki bas z czystą górą. 
Alternatywą dla Audiolaba może być Marantz PM7000n lub Cyrus One Cast w zależności od preferencji.

Zapraszam do kontaktu w sprawie wyceny oraz omówienia szczegółów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za propozycje. Czy macie jakieś doświadczenie odnośnie wpływu suboptymalnego położenia ww. kolumn?

Przypominam - ok. 20 cm od ściany z  tyłu i ok. 40 od ściany bocznej. Z pogorszeniem sceny mogę się pogodzić, ale nie chciałbym żeby dźwięk był zniekształcony zarówno przy cichym jak i głośniejszym niż średni dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Runior napisał:

Dziękuję wszystkim za propozycje. Czy macie jakieś doświadczenie odnośnie wpływu suboptymalnego położenia ww. kolumn

U mnie Audio Physic stoją około 20-25 cm od tylnej ściany i z basem problemu nie mam. Ale na bas może mieć też wpływ akustyka pomieszczenia, a ta jaka u Ciebie jest - tego nikt nie wie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem po pierwszych odsłuchach. Niestety nie miałem możliwości posłuchania MA Silver - kolumny z serii Bronze odsłuchałem, ale brzmienie było dalekie od satysfakcjonującego. Podobnie Elac Debut - granie spod koca i to nielekkiego. Audiovector QR1 miały swoje momenty, ale całościowo nie zachwyciły. Elac Carina były w porządku, natomiast ich brzmienie nie przypadło mi do gustu tak jak Focal Aria 906. Kolumny bardzo muzykalne, grające równo i bez zamulania. Właśnie Focale były moimi faworytami, dopóki nie usłyszałem B&W 706 s2. Nawet z Powernodem pokazały klasę - było wszystko, na czym mi zależało: szybki, kontrolowany bas, duża detaliczność i jednocześnie "faktura" dźwięków.

Będę kontynuował odsłuchy, ale poprzeczka wisi już nieco wyżej. Pojawia się też wątpliwość, czy Powernode nie powinien ustąpić jakiemuś mocniejszemu wzmacniaczowi. W Top Hi-Fi jest NAD M10, którego cena trochę odbiega od pierwotnych założeń, Jego zaletą może być DIRAC, bo obawiam się, że bez korekcji Bowersy moim salonie mogłyby dudnić.

Przewertowałem już sporą część forum, niemniej chętnie usłyszałbym o doświadczeniach z DIRAC w typowym bloku z wielkiej płyty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem mikrofon Umik1 i się bawię pomiarami akustyki i korekcja w darmowych programach Rew i Rephase. Rezultaty wrzucam do Apo Equalizer (granie z PC). Do dźwięku bez korekcji ciężko wrócić... I to po samej korekcie amplitudy. Teraz dodatkowo walczę z fazą, ale to pierwsze przymiarki. W Dirac masz wszystko na tacy podane 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne odsłuchy za mną. Jak chyba często się zdarza, wzrok kieruje się w stronę wyższych półek.

Marantz PM7005 jest gabarytowo zbyt duży. Naim Uniti Atom gra dobrze i mocy mu nie brakuje. Gabarytowo mi odpowiada, ale nie ma korekcji akustyki ani obsługi MQA (to akurat przeżyję bez problemu). Możliwe, że spróbuję posłuchać Lyngdorfa TDAI-1120.

Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie Heco Celan Revolution 3. Niestety, są kilka centymetrów za wysokie. Monitor Audio Gold 100 zagrały znakomicie, ale jakoś tak zbyt poprawnie, grzecznie. Czy mogło to wynikać z neutralnego charakteru Marantza?

Opera Prima zagrały z dużą szczegółowością, ale odniosłem wrażenie, że to nie są kolumny do rocka. Było szybko i detalicznie, ale niskie tony wydały mi się zmiękczone.

Faktem jest, że wiem mniej niż kiedy zaczynałem "research". Momentami człowiek ma ochotę kupić pierwszy zestaw z brzegu i mieć temat z głowy :).

Edytowano przez Runior
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finalnie zakupiłem Naim Uniti Atom oraz głośniki Focal Aria 906. Kable głośnikowe Naima.

Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestie. Poszukiwania były żmudne i męczące, widać jestem fanem muzyki, a nie sprzętu. Zabawne wydało mi się, że prawie wszędzie (chlubny wyjątek to m.in. S4Home) proponuje się klientowi sprzęt circa dwukrotnie droższy niż deklarowany budżet - jako alternatywę dla Bluesound Powernode 2i proponowano mi NAD M10, dla Marantza 7005 - Moona Ace, a dla Naim Unity Atom - Lyngdorfa 3400.

Zestaw pograł na razie kilka godzin. Mocy jest aż nadto, brzmienie mi odpowiada, żonie się podoba. Tidal, radio internetowe, Airplay, Bluetooth - wszystko działa.

Co do samego Atoma, to poza drobną czkawką przy konfiguracji pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Pilot to duża zaleta, choć wygląda tak, jakby miał się rysować od samego spojrzenia. Pomimo obsługi z iPada, pilot pozostaje najwygodniejszą opcją do szybkiej zmiany głośności czy zatrzymania. Aplikacja Naim nie oszałamia, ale robi to, co trzeba, co mnie wystarczy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maciek72 napisał:

Jestem tylko ciekawe jak długo będą wspierane te wszystkie aplikacje .

Chyba każdy w ten sposób "postarza" swoje "cuda"

Rozważałem tę kwestię przy wyborze. Rzecz w tym, że kupiłem sprzęt na miarę moich obecnych potrzeb i aktualnego mieszkania. Tego, czy za pięć lat Tidal będzie istniał nikt nie wie, ale w takim horyzoncie czasowym można też się przeprowadzić, nagle wzbogacić, znaleźć nowe hobby albo ogłuchnąć :). Nawet jeśli aplikacje padną, to odtwarzanie plików FLAC po USB raczej nie wyjdzie z użytku. Sam wzmacniacz też nie utraci parametrów (oby), a wejść jest na tyle dużo, że z czegoś się będzie dało pograć.

Oczywiście są rozwiązania bardziej "postępoodporne", ale mają dla mnie niższą wartość użytkową, która była tutaj priorytetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...