Skocz do zawartości

Słuchamy oczami czyli design w audio


Asia

Recommended Posts

17 godzin temu, Artur Brol napisał:

Dobrze , że te najdroższe zestawy są też bardzo duże. Nie mieszczą się w moim pokoju więc mi nie zal.

One wcale nie są takie duże. Są dość wysokie, ale wąskie.

Aaviki nawet nieźle się prezentują, zresztą Borreseny też mogą się podobać, ale ja nie kupuję takiego projektowania kolumn. Kosmiczne materiały - jaki mają w ogóle wpływ na dźwięk? Czy są lepsze od ziemskich? 😏

Nawet jeśli ich koszty, badania i tak dalej sprawiają, że niejako muszą walić takie ceny na kolumny - choć wątpie w to, to sam sens używania unobtainium jest wątpliwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adi777 napisał:

One wcale nie są takie duże. Są dość wysokie, ale wąskie.

są zdecydowanie wysokie 194cm stojąc na podstawie, plus min. 2cm "nóżki"

29 minut temu, Adi777 napisał:

One wcale nie są takie duże. Są dość wysokie, ale wąskie.

Aaviki nawet nieźle się prezentują, zresztą Borreseny też mogą się podobać, ale ja nie kupuję takiego projektowania kolumn. Kosmiczne materiały - jaki mają w ogóle wpływ na dźwięk? Czy są lepsze od ziemskich? 😏

Nawet jeśli ich koszty, badania i tak dalej sprawiają, że niejako muszą walić takie ceny na kolumny - choć wątpie w to, to sam sens używania unobtainium jest wątpliwy.

piszesz w takim klimacie jakbyś był rozczarowany ich brzeminiem 😉

a może po prostu nie miałeś jeszcze okazji słuchać żadnego Børresen ? Czy chociażby Raidho ? 😙

Edytowano przez shureido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, shureido napisał:

piszesz w takim klimacie jakbyś był rozczarowany ich brzeminiem 😉

a może po prostu nie miałeś jeszcze okazji słuchać żadnego Børresen ? Czy chociażby Raidho ? 😙

Nie, nie rozczarowany, bo żadnych nie słuchałem, tylko nie widzi mi się taki sposób budowania kolumn, plus te ceny. Tylko tyle. Może będę miał okazję posłuchać, kto wie. 

PS Wiadomo, że jak kogoś bezproblemo stać na takie M6, to nie będzie rozmyślał, że zamiast nich mógłby kupić jakieś inne kolumny, wybudować pomieszczenie odsłuchowe, postawić całą ścianę płyt CD, i pewnie jeszcze sporo by zostało w portfelu.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Adi777 napisał:

Nie, nie rozczarowany, bo żadnych nie słuchałem, tylko nie widzi mi się taki sposób budowania kolumn, plus te ceny. Tylko tyle. Może będę miał okazję posłuchać, kto wie. 

PS Wiadomo, że jak kogoś bezproblemo stać na takie M6, to nie będzie rozmyślał, że zamiast nich mógłby kupić jakieś inne kolumny, wybudować pomieszczenie odsłuchowe, całą ścianę płyt CD, i pewnie jeszcze sporo by zostało w portfelu.

M6 to jest wierzchołek, więc bez sensu jest dywagować na ich temat mając nikłe szanse na odsłuch. 

Zacznie łatwiej zacząć od podstawkowca Børresen 01 albo M1 i zakładam, że wtedy zdecydowanie zmieni się Twoje nastawienie 🙂

A nawet zainwestuj czas i ochotę aby spotkać się z dźwiękiem Raidho x1.6... 😉

https://hifisystem.pl/pl/p/Raidho-X1.6-WHITE/7440

Edytowano przez shureido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, shureido napisał:

Zacznie łatwiej zacząć od podstawkowca Børresen 01 albo M1 i zakładam, że wtedy zdecydowanie zmieni się Twoje nastawienie 🙂

A nawet zainwestuj czas i ochotę aby spotkać się z dźwiękiem Raidho x1.6...

Nie chcę być negatywnie nastawiony, ale szanse na jakieś większe uniesienia są nikłe. Małe głośniczki nie są dla mnie. Musi być odpowiednia dynamika, uderzenie, a z takich bobasów tego nie będzie. Oprócz tego zauważyłem, już dość dawno, że nie lubię odsłuchu w bliskim polu. Plus minus 3,5 metra jest chyba idealnie. 

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adi777 napisał:

Nie chcę być negatywnie nastawiony, ale szanse na jakieś większe uniesienia są nikłe. Małe głośniczki nie są dla mnie. Musi być odpowiednia dynamika, uderzenie, a z takich bobasów tego nie będzie. Oprócz tego zauważyłem, już dość dawno, że nie lubię odsłuchu w bliskim polu. Plus minus 3,5 metra jest chyba idealnie. 

🤗

nie masz pojęcia o tym jaki dźwięk generują Raidho x1.6 ale już zdecydowałeś 🤭

Cóż, Twój wybór żeby żyć w nieświadomości i publikować swoje zdanie na temat, z którym nawet próbowałeś się zmierzyć

Powodzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej z tych kolumn brakowało mi tego o czym napisałem wyżej.

atc-scm150asl-pro-angle-720x720.jpg

Grimm-Audio-LS1be-02.webp

Beolab 90 2.jpg

ATC:

Zrzut ekranu 2023-10-03 155243.png

Grimm Audio - te białe ze zdjęcia.

"The response of the sub is flat down to 20Hz and turns the LS1be into a three-way active loudspeaker system with the sub crossing over at 70Hz with the LS1 – essentially this means that everything below 70Hz is handled by the sub."

Beolab 90.

 

Zrzut ekranu 2023-10-03 154938.png

Najbliżej były Beolaby 90.

Nie ma cudów Panie, fizyki nie oszukasz. 

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

One wcale nie są takie duże. Są dość wysokie, ale wąskie.

Aaviki nawet nieźle się prezentują, zresztą Borreseny też mogą się podobać, ale ja nie kupuję takiego projektowania kolumn. Kosmiczne materiały - jaki mają w ogóle wpływ na dźwięk? Czy są lepsze od ziemskich? 😏

Nawet jeśli ich koszty, badania i tak dalej sprawiają, że niejako muszą walić takie ceny na kolumny - choć wątpie w to, to sam sens używania unobtainium jest wątpliwy.

Coz ktos to kupi, nie myslac nawet czy uzycie tych materialow ma sens czy wymierne/slyszalne uzasadnienie.

Nie sadze by byly lepsze. Wiesz jak to jest - firma wprowadza nowy model glosnikow. Jak samochody - kazdy nowy model drozszy.

I w uzasadnieniu - ze to wynik ich 40 letniego doswiadczenia. Technologia juz tak stara, dopracowana i oni wciaz zbieraja doswiadczenie? Chyba jak ludzi w bambuko ladowac. Pewnie od jakis 20 lat juz tylko zmieniaja wyglad, ewentualnie troche konstrukcje, materialy i to wszystko. Jak niedawno Rotel - odswierzyl Michi -  wzmacniacz to chyba byl. 100 procent podzespolow wymienili. No ciekawe na co?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Adi777 napisał:

Musi być odpowiednia dynamika, uderzenie, a z takich bobasów tego nie będzie

Czym według Ciebie jest dynamika?

Ten aspekt często kojarzony jest błędnie z czym innym niż powinno.

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Plus minus 3,5 metra jest chyba idealnie. 

To dość dużo, żeby nie powiedzieć za wiele.

Gdyby to miało tworzyć trójkąt równoboczny, to baza między kolumnami 3,5m w warunkach domowych jest poza zalecanymi odległościami.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS @shureido Nie zdecydowałem, ja to po prostu wiem. Są za małe. Średnie i wysokie tony mogą być najlepsze na świecie, ale jak niskie będą takie jakie będą, to sorry. Bas to podstawa dźwięku, i to nie jest moje zdanie - nie tylko moje, ale były robione badania pokazujące, iż bas jest niezwykle ważny.

5 minut temu, DiBatonio napisał:

Czym według Ciebie jest dynamika?

Ten aspekt często kojarzony jest błędnie z czym innym niż powinno.

Nie mam na myśli SPL, bardziej coś w stylu "fali uderzeniowej". Coś jak w przypadku subwooferów, gdy ktoś zmienia, powiedzmy 10 czy 12 cali na 18. Głośność ta sama, ale odczucie inne. Może to właśnie bardziej odczucie niż słyszenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adi777 napisał:

Bas to podstawa dźwięku

Dosłownie i w przenośni.

Chyba, że skrzypce to inna rozmowa.

Adi, jeszcze dobrze nie wystartowałeś a już jesteś o pół stadionu z przodu. Trochę pochodziłeś po salonach. Nie zmarnuj i do mety.

Gratuluję i daj znać, gdy te aktywne przyjadą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Adi777 napisał:

Nie mam na myśli SPL, bardziej coś w stylu "fali uderzeniowej". Coś jak w przypadku subwooferów, gdy ktoś zmienia, powiedzmy 10 czy 12 cali na 18. Głośność ta sama, ale odczucie inne. Może to właśnie bardziej odczucie niż słyszenie

Tak podejrzewałem....,  niestety to nie jest do końca dynamika kolumny. 

Przy takim rozumowaniu, można powiedzieć, że Altusy (estradowe do remizy) mają najlepszą dynamikę. 

To że coś ma pierdolnięcie, nie oznacza, że gra dynamicznie.

Podobny błąd myślowy dotyczy oceny rozdzielczości, kolumn systemu itp.

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie, natomiast prawdopodobnie jest to - w dużej części - zasługa większych przetworników. Tak sądzę, ale oczywiście mogę się mylić.

11 minut temu, DiBatonio napisał:

Przy takim rozumowaniu, można powiedzieć, że Altusy (estradowe do remizy) mają najlepsza dynamikę. 

Dlaczego akurat one "najlepszą"? 

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adi777 napisał:

Nie wiem dokładnie, natomiast prawdopodobnie jest to - w dużej części - zasługa większych przetworników.

Tak, ale to nadal nie musi być tożsame z dobrą dynamiką brzmienia zestawu kolumn.

Chyba kraft w swoich testach kolumn kiedyś stwierdził, że z niewielkich kolumn można też uzyskać dobry bas.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adi777 napisał:

Dobrze, to co to oznacza Twoim zdaniem?

Moje zdanie nie jest ważne. 

Ale odnosząc się do pewnych zagadnień brzmienia, warto wiedzieć co z czym się je opisując jakieś kolumny, bo to często prowadzi do błednych ocen każdego z nas w ocenie tego samego zestawu.

Warto takie cechy brzmienia rozumieć odnosząc się do nich w opisach...

Chyba najbliżej i najtrafniej te zagadnienia są opisane tutaj, patrz też "dynamika".

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dynamika brzmienia związana jest z kontrastem, a nie z poziomem natężenia dźwięku."

Nie pisałem o kontraście, ale napisałem też, że nie jest to raczej poziom SPL - "W odniesieniu do sprzętu audio nie powinniśmy więc używać określenia „dynamiczny” w stosunku do zestawu, który potrafi głośno zagrać." 

Moje Edifiery też mogą głośno zagrać, ale nie mają dużej dynamiki.

 

 

 

34750906_10156525723546462_984190884000038912_n.jpg

Materiel-Home-Cinema589d99bd87fb5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Adi777 napisał:

Moje Edifiery też mogą głośno zagrać, ale nie mają dużej dynamiki.

No właśnie. 

W weekend byłem odwiedzić kolegę (prof fizyki), bo zrobił kolejne odgrody naprawdę fajny projekt.

Niezależnie zawieszony niskotonowy, kompletnie nie wpływa na drgania reszty konstrukcji obojętnie jak głośno słuchasz.

Pływa sobie na jakimś wynalazku z wykorzystaniem elastomerów itp. Nic więcej nie powiem, bo nie wiem, zręszta nie mógłbym bez zgody.

Pomimo większych basowców niż w poprzednich odgrodach plus sub, którego niemal nie słychać, jakoś zestaw grał mniej dynamicznie i mniej rozdzielczo, mniej różnicował.

Natomiast na bdb realizacjach była już bajeczka, wyszło na to, że jednak nie do końca rozmiar ma znaczenie, no ale gra cały zestaw i cały projekt.

Pomieszczenie bez jakiejkolwiek adaptacji, a zestaw strojony pod nie właśnie...

Jedna cecha była wybitna, kolumny naprawdę duże, jakich nie wstawiłbym do siebie w 20m, a potrafiły zniknąć niczym monitory, kolumn po prostu nie było w salonie. Mega efekt.

Ale muzyki słuchało się przyjemnie.

 

22 minuty temu, Adi777 napisał:

"Dynamika brzmienia związana jest z kontrastem, a nie z poziomem natężenia dźwięku."

"W sferze audio stosowane jest jednak niezwykle często. Często jednak termin ten stosowany jest niewłaściwie, zwłaszcza przez osoby, które nie rozumieją istoty określenia" 😉

A dalej:

"Z kolei określenie dynamika odnosi się do różnicy głośności między najcichszymi i najgłośniejszymi fragmentami utworu. Zestaw stereo lub słuchawki cechujące się dobrą dynamika będą w stanie dobrze zróżnicować poszczególne dźwięki."

Dlatego związana jest z kontrastem, mówiąc w uproszczeniu, a dodałem ten fragment, bo zacytowałeś, co Tobie było wygodne.😉

Tak dla równowagi.

Oczywiście można brnąć dalej, bo jeśli realizacja nagrania jest skopana i nie potrafi sama w sobie zaprezentować dynamiki instrumentów w nagraniu, to z g... bata się nie ukręci. 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Brol napisał:

Coz ktos to kupi, nie myslac nawet czy uzycie tych materialow ma sens czy wymierne/slyszalne uzasadnienie.

Nie sadze by byly lepsze. Wiesz jak to jest - firma wprowadza nowy model glosnikow. Jak samochody - kazdy nowy model drozszy.

I w uzasadnieniu - ze to wynik ich 40 letniego doswiadczenia. Technologia juz tak stara, dopracowana i oni wciaz zbieraja doswiadczenie? Chyba jak ludzi w bambuko ladowac. Pewnie od jakis 20 lat juz tylko zmieniaja wyglad, ewentualnie troche konstrukcje, materialy i to wszystko. Jak niedawno Rotel - odswierzyl Michi -  wzmacniacz to chyba byl. 100 procent podzespolow wymienili. No ciekawe na co?

weź pod uwagę, że pojawiają się nowe komponenty

a ci właśnie ludzie bazując na doświadczeniach ze Scan Speak, Vifa, GamuT, itp. potrafią wykorzystać aktualne materiały, nowe technologie o jakich 40 lat temu nawet nie marzyli

A kontynuując Twój tok myślenia, to do dzisiaj komputery zajmowałyby powierzchnię jednego pokoju 🤭

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, shureido napisał:

a ci właśnie ludzie bazując na doświadczeniach ze Scan Speak, Vifa, GamuT, itp. potrafią wykorzystać aktualne materiały, nowe technologie o jakich 40 lat temu nawet nie marzyli

To jedno, a drugie, że nawet jak zarzutem miałaby być tylko zmiana wyglądu, tym samym kubatury kolumn, komór akustycznych itd.

To tylko nielicznym udaje się dobrze zestroić akustycznie takie konstrukcje, nie grają same drivery, scan speaki, czy inne morele, jak się niektórym wydaje.

No cóż...?

Gdyby tak było, to takie manufaktury nie miałyby co robić, bo domorośli "konstruktorzy" jak im się wydaje, trzepaliby kolumny z byle desek wkładając w nie co popadnie, bez pomiarów w komorach itd.

 

12 minut temu, shureido napisał:

A kontynuując Twój tok myślenia, to do dzisiaj komputery zajmowałyby powierzchnię jednego pokoju

A smartfony nosilibyśmy w plecakach 😆

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...