Skocz do zawartości

Słuchamy oczami czyli design w audio


Asia

Recommended Posts

Odnośnie aktywnych Focal Utopia: producenci regularnie piszą o wpływie kształtu obudowy na rozchodzenie się fal (zaokrąglone krawędzie albo wręcz sfery, różne symetryczne lub niesymetryczne falowody, w których umieszczane są tweetery itd.), a tutaj nagle Focal przytwierdza jakieś boczne panele zachodzące na front. Nie dosyć, że ostre krawędzie, to jeszcze szpary, szczeliny… Coś podobnego widziałem w Sonus Faber Aida, ale Włosi podobno twierdzą, że wibracji obudowy uniknąć się nie da, więc uwzględniają je w swoich projektach i stąd taka konstrukcja.

Patrzę na takie Utopie i zadaję sobie pytanie, czy to wszystko bajki dla klientów-pelikanów, którzy uwierzą w te opowieści o setkach godzin poświęconych na pomiary obudów i materiałach wziętych wprost z lini produkcyjnej promów kosmicznych i odrzutowców stealth, a w rzeczywistości pi-razy-drzwi policzony poprawny projekt obudowy i dobrej klasy przetworniki załatwiają sprawę.

Z drugiej strony są też przytoczone Altusy, które na AVS 2023 pokazały, że grają tak, jak wyglądają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, kazda firma juz dawno wie jak sie kolumna o takim lub innym kdztalcie zachowa. Te wszystkie infirmacje, dorabianie filozofii do nowego produktu, to jesttylko by klient myślał że coś nadzwyczajneg kupuje.

A to wszystko to samo, mniej więcej te same kształty, ewentualnie inne wymiary - albo prostokąty, albo zaokrąglone bardziej lub mniej a potem to już udziwnienia. Tweeter osobno na kolumnie lub np. kolumny ja trumny itp.

Oni wiedzą jak na nas to wszystko działa. Wygląd oczywiście, to pierwsza i chyba na początku, najważniejsza rzecz. Kolumna która nań się nie podoba u nas na odsluchu nie wyląduje 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kaczadupa napisał:

Zdecydowanie cofam to co napisałem o Focal Utopia :)

Mi się altusy podobają ale szkoda , że nie grają za ładnie.

Szwagier ma oczywiście ze wzmacniaczem z epoki. Kontur zawsze włączony. 

 

Kiedyś będę miał ich klona na innych głośnikach inaczej strojone. 

Orbitale. Jeszcze nie słuchałem. Ktoś słuchał? 

 

 

253386433.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur Brol napisał:

Wygląd oczywiście, to pierwsza i chyba na początku, najważniejsza rzecz.

Na pewno masz gust i jakiś design w głowie. Kolorystyka itp

Jeśli chciałbyś kolumny unikatowe, namawiam do kontaktu z jednym z wielu konstruktorów kolumn. Nie wiesz który, pomogę. 
Najważniejsze, to „dobre” zdjecie. Pomogę.

A brzmienie. Będzie takie jakie lubisz. Przyjemne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, AudioTube napisał:

Na pewno masz gust i jakiś design w głowie. Kolorystyka itp

Jeśli chciałbyś kolumny unikatowe, namawiam do kontaktu z jednym z wielu konstruktorów kolumn. Nie wiesz który, pomogę. 
Najważniejsze, to „dobre” zdjecie. Pomogę.

A brzmienie. Będzie takie jakie lubisz. Przyjemne.

To jest bardzo dobra droga kolego. Mamy w Polsce wybitnych konstruktorów zestawów głośnikowych. Ja tą drogą poszedłem gdyż dostaje dużo więcej za podobne pieniądze niż w ,,salonie audio,,  przerzuciłem mnóstwo sprzętu z lat od 2000 w górę głównie zestawów głośnikowych i już miałem serdecznie dość a dalej nie miałem efektu mojego dobrego kolegi grającego na perkusji.

Beymy od Dawida z Rybnika czy aktualne BMS od Pawła Rzepczyńskiego to zestawy zawstydzające wiele popularnych marek a jakością wykonania czy projektem wizualnym biją je w całości. 

Marketing robi swoje oraz pewne nie czyste działania podparte mitologią. 

Wystawiłem moje beymy za śmieszne pieniądze za to co oferują a i tak większość ludzi woli kupić najtańsze focale czy inne pierdolety. Oczywiście wszystko się zmienia kiedy ktoś ich posłucha ale do tego długa droga. No i niestety ja na raty nie sprzedam.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...