Skocz do zawartości

Prośba o poradę


kriz kkk

Recommended Posts

23 godziny temu, Butler napisał:

No zobaczymy. Na tą chwilę wydaje mi się że w kwestii rozdzielczości (4K), jakości kontrastu (np. OLED), wielkości (85") doszliśmy po prostu do ściany której przeskoczenie nie będzie w ogóle miało sensu. Mam wręcz nadzieję że 8K skończy podobnie jak telewizory Curved.

A właśnie jeszcze te zakrzywione były. Widzisz wyleciało mi to nawet z głowy. Ale był szał na to :P

No to co teraz?

Jak kupować, co kupować?

Kowalski (przepraszam za generalizowanie) musi mieć jakiś punkt zaczepienia.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze powalczyć z większym ekranem jak pisał @klips, ale tu już są konkretne problemy logistyczne, ponadto klitki z salono-kuchniami nie za bardzo nadają się na tak wielke przekątne.

Obraz w dobrej klasie TV mamy już żyleta, walka o poprawę jakości - Tu już są takie niuasne że nie potrafię sobie wyobrazić co mogło by być przełomem na który ludzie się rzucą.

Zostaje tylko dźwięk. To sobie wymyślili soundbary. Wyjęli dobre głośniki z TV i sprzedają je oddzielnie, a Kowalski się cieszy że ma "kino", no a jak jest jeszcze plakietka z mistycznym napisem ATMOS to już w ogóle doprowadza go do wzwodu.

Nie wiem co dalej. Zwiększenie przepustowości, większy bitrate. Tu jest realny potencjał. I łudzę się że dzięki temu TrueHD przebije sufit w VOD i w końcu dźwięk będzie taki jakiego można oczekiwać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2023 o 11:19, Butler napisał:

Zgadza się, ale kazdy patrzy pod siebie. Ja wykorzystuję e-ARC. Po pierwsze PS5 oraz XBOX-X są bezpośrednio podłączone do TV bo amplituner z tyłu jest w szafie. 

Ja również mam podłączone ps5 do tv hdmi 2.1 (LG C1) zauważyłeś może u siebie podczas gry brak synchronizacji głosu z ruchem warg postaci? U mnie głównie występują w scenkach filmowych. Próbowałem różnych ustawień i w tv i denonie 750 oraz ps5 ale zdarza mu się gubić synchronizację. Między innymi jest to mój  powód poszukiwania ampli z hdmi 2.1 licząc że wpinając konsole bezpośrednio do amp. będzie poprawa. 

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łukasz P. napisał:

zauważyłeś może u siebie podczas gry brak synchronizacji głosu z ruchem warg postaci?

Nie, wszystko ok. Gry są dynamiczne i raczej byśmy zauważli że coś nie tak.

2 godziny temu, Łukasz P. napisał:

Między innymi jest to mój  powód poszukiwania ampli z hdmi 2.1 licząc że wpinając konsole bezpośrednio do amp. będzie poprawa. 

Po co Ci 2.1? Żeby uzyskać 120Hz przy 4K? Konsole ledwo wyrabiają mocowo by 60Hz obrobić. Interfejs HDMI pozwala na 120Hz, ale to tylko magia marketingu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2023 o 08:43, Butler napisał:

No zobaczymy. Na tą chwilę wydaje mi się że w kwestii rozdzielczości (4K), jakości kontrastu (np. OLED), wielkości (85") doszliśmy po prostu do ściany której przeskoczenie nie będzie w ogóle miało sensu. Mam wręcz nadzieję że 8K skończy podobnie jak telewizory Curved.

Taką masz nadzieję, ale tak nie będzie. 

Produkcja wyświetlaczy 8k na chwilę obecną zwolniła.  Powodem tego jest ogólny brak dostępności poszczególnych materiałów,  ale jest coś jeszcze -  chwilowy brak treści 8k , co jest głównie spowodowane brakiem odpowiedniej   infrastruktury do ich streamowania/ przekazywania  . 

Zakup coraz to większych wyświetlaczy przez plebs staje się coraz częstszym  zjawiskiem , z racji przystepniejszych cen . Kiedyś nie do pomyślenia było, aby taki Kowalski mógł sobie pozwolić na tv w przekątnej 65" ( to było powodem udpadku 3d - dopiero umownie od przekątnej 65 cali w domowych warunkach zaczynała się zabawa z 3d).  Obecnie  zakup  jakiegoś leda w przekatnej 65" nie jest żadnym obciążeniem   Implementowanie rozdzielczości 8k do wyświetlacza z przekątną 65" cali mija się z celem.  Wyższa rozdzielczość=większa przekątna=wyższa cena takiego tv.  Za kilka lat  zaczną pojawiać się wyświetlacze 16k , a 8k stanie się standardem - naturalne kolej rzeczy .

Telewizory Curved dopadła ta sama przypadłość co technologię 3d . 

3d wróci z całą pewnością.  Curved raczej wątpię. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Butler napisał:

Nie, wszystko ok. Gry są dynamiczne i raczej byśmy zauważli że coś nie tak.

Po co Ci 2.1? Żeby uzyskać 120Hz przy 4K? Konsole ledwo wyrabiają mocowo by 60Hz obrobić. Interfejs HDMI pozwala na 120Hz, ale to tylko magia marketingu. 

Tak wiem, bardziej na zasadzie chce bo chce i to tylko dlatego. Wracając do tematu przesunięcia dźwięku zauważalnego tylko przy scenkach w grze to po podłączeniu konsoli bezpośrednio do amp. jest Ok 🤔 Tak samo jak podłączenie konsoli do tv i puszczeniu dźwięku z samych głośników telewizora, czyżby eArc powodowało jakieś opóźnienie które podczas gry jest nie zauważalne a widoczne w trakcie scenek gdzie się człowiek bardziej skupi na obrazie? Zmieniając w ustawieniach tv dźwięku wyjściowego z passtrought na auto lub pcm wtedy również jest dobrze.

#fluid81.  „Zakup coraz to większych wyświetlaczy przez plebs staje się coraz częstszym  zjawiskiem , z racji przystepniejszych cen „  

Zaleciało trochę wywyższaniem 😃

 

 

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie rozdzieczości nie da już polepszenia jakości obrazu. Kowalski przechodząc z HD n FHD widział sporą różnicę. Teraz pomiędzy FHD a 4K widzi, ale dopiero jak się przyjrzy. Pomiędzy 4K a 8K nie będzie w stanie jej zobaczyć z akceptowalnej odległości. Załóżmy że coraz bardziej popularne i tanie będą TV powyżej 85". Będziesz siedział 1,5m od ekranu by fizycznie móc wskazać 8K? Wątpię. Rozwój technologii musi mieć sens by nowinka przetrwała, a tu tego sensu nie ma. Marketing próbuje przemycić takie tezy, ale ja to już gdzieś widziałem. Pamiętasz jak się ściagali o Hz? Absurdalnymi pomiarami i magią cyferek wciskali że im więcej tym lepiej, a nikt do końca nie wiedział o co w tym wszystkim chodzi. To ile one tam "miały"? W sypialni wisi stary ale jary Samsung 40"... Chyba 800Hz 😅

39 minut temu, fluid81 napisał:

Produkcja wyświetlaczy 8k na chwilę obecną zwolniła.  Powodem tego jest ogólny brak dostępności poszczególnych materiałów,  ale jest coś jeszcze -  chwilowy brak treści 8k , co jest głównie spowodowane brakiem odpowiedniej   infrastruktury do ich streamowania/ przekazywania  . 

Gwóżdź programu to Unia Europejska https://hdtvpolska.com/ile-pradu-zuzywa-telewizor-4k-8k-pobor-klasa-energetyczna/

39 minut temu, fluid81 napisał:

Zakup coraz to większych wyświetlaczy przez plebs staje się coraz częstszym  zjawiskiem , z racji przystepniejszych cen .

No i przy obecnych 85" dochodzimy do kolnej ściany, gdzie logistyka zaczyna być realnym problemem. Większe przekątne to poważne problemy transportowe. Ponadto TV z ponad 85" wymaga sporej odległości do widza i w przeciętnym salonie będzie to bezsensowne. A jak ktoś faktycznie jest kinomanem i ma warunki, to stawia na projektor i wielką przekątną ekranu, 150", 180"... Pyk i masz. I spytaj kogoś z projektorem czy rozdzielczość jest najważniejsza. Zapewniam Cię że ten parametr nie będzie w czołówce jakbyś ankietę zrobił.

15 minut temu, Łukasz P. napisał:

czyżby eArc powodowało jakieś opóźnienie które podczas gry jest nie zauważalne a widoczne w trakcie scenek gdzie się człowiek bardziej skupi na obrazie? Zmieniając w ustawieniach tv dźwięku wyjściowego z passtrought na auto lub pcm wtedy również jest dobrze.

Obstawiam w takim razie że winowajcą jest tu TV a nie połączenie eARC same w sobie. Może masz opcję podłączyć inny TV na próbę? U mnie na Sony jest ok.

15 minut temu, Łukasz P. napisał:

„Zakup coraz to większych wyświetlaczy przez plebs staje się coraz częstszym  zjawiskiem , z racji przystepniejszych cen „  

Zaleciało trochę wywyższaniem 😃

Taka prawda ;) Wszystko drożeje, a za przeciętną pensję z roku na rok można kupić coraz więcej cali w TV. 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Zwiększenie rozdzieczości nie da już polepszenia jakości obrazu. Kowalski przechodząc z HD n FHD widział sporą różnicę. Teraz pomiędzy FHD a 4K widzi, ale dopiero jak się przyjrzy. Pomiędzy 4K a 8K nie będzie w stanie jej zobaczyć z akceptowalnej odległości. Załóżmy że coraz bardziej popularne i tanie będą TV powyżej 85". Będziesz siedział 1,5m od ekranu by fizycznie móc wskazać 8K? Wątpię. Rozwój technologii musi mieć sens by nowinka przetrwała, a tu tego sensu nie ma. Marketing próbuje przemycić takie tezy, ale ja to już gdzieś widziałem. Pamiętasz jak się ściagali o Hz? Absurdalnymi pomiarami i magią cyferek wciskali że im więcej tym lepiej, a nikt do końca nie wiedział o co w tym wszystkim chodzi. To ile one tam "miały"? W sypialni wisi stary ale jary Samsung 40"... Chyba 800Hz 😅

Gwóżdź programu to Unia Europejska https://hdtvpolska.com/ile-pradu-zuzywa-telewizor-4k-8k-pobor-klasa-energetyczna/

No i przy obecnych 85" dochodzimy do kolnej ściany, gdzie logistyka zaczyna być realnym problemem. Większe przekątne to poważne problemy transportowe. Ponadto TV z ponad 85" wymaga sporej odległości do widza i w przeciętnym salonie będzie to bezsensowne. A jak ktoś faktycznie jest kinomanem i ma warunki, to stawia na projektor i wielką przekątną ekranu, 150", 180"... Pyk i masz. I spytaj kogoś z projektorem czy rozdzielczość jest najważniejsza. Zapewniam Cię że ten parametr nie będzie w czołówce jakbyś ankietę zrobił.

Oczywiście, że przekątna robi/zrobi większe wrażenie, niż jakość generowanego obrazu. 

Wszystko co mówisz jest słuszne, ale telewizor jest bardziej uniwersalny. 

Poza tym różnica między 4k a fhd jest znacząca . Gdy kupiłem pierwszego oleda w 2019 roku , a przesiadałem się z plazmy Panasonica Vt60(mam ją do dziś) , to zbierałem szczękę z podłogi! Takie wrażenie zrobił na mnie generowany obraz czyli : kontrast, czerń , hdr i oczywiście rozdzielczość uhd.  Zresztą po dziś dzień ten obraz robi na mnie wrażenie za każdym razem , gdy oglądam treści uhd hdr. 

Przy 8k nie będzie już takiej różnicy na korzyść, ale jednak coś poczujemy . 

Przez te unijne ograniczenia po części produkcja telewizorów plazmowych dobiegła końca. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fluid81 napisał:

Poza tym różnica między 4k a fhd jest znacząca

No tu zależy od przekątnej. Przy 55" które obecnie jest chyba najbardziej popularne, różnica FHD i 4K nie jest kluczowa, choć oczywiście widoczna. Istotniejsze są inne parametry jak kontrast, czerń, zużycie (jak porównujesz do starej plazmy).

7 minut temu, fluid81 napisał:

Przy 8k nie będzie już takiej różnicy na korzyść, ale jednak coś poczujemy . 

No zobaczymy... Obstawiam że 8k z hukiem zakończy swój żywot :D Ale oczywiście mogę się mylić. Pogoń za pikselami w aparatach foto też osiągnęła absurdalne wartości ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na mnie największą różnicę na + po przesiadce z plazmy na oleda zrobiła rozdzielczość, która w jakimś stopniu dodała efekt 3d ( ta głębia) . Swoją drogą kontrast/ czerń, chociaż plazma vt60 generowła już na wysokim poziomie te parametry obrazu, oczywiście nie na takim jak oled . Całego smaczku dodał hdr. 

Ja z kolei obstawiam, że implementowanie w tv coraz to  wyższej rozdzielczości skończy się na 16k 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Butler napisał:

:):)

Czekaj czekaj.

Czy to nie będzie coś takiego jak Atmos obecnie. Dalej nie dowierzam. Daj czas jak to wejdzie.

Mowie Ci :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fluid81 napisał:

Przy 8k nie będzie już takiej różnicy na korzyść, ale jednak coś poczujemy .

Też przesiadłem się z plazmy Panasonica Vt60 na Oleda 65C11. Tak samo uważam, że obraz 4k z hdr jest super. Ale dla mnie przy 65 calach to 4k to jest max. Ja dla siebie nie widzę sensu pchania się w rozdzielczość 8k. Ale pewnie dla osób posiadających większe przekątne będzie to zauważalne. Nawet oglądając dobrej jakości film 1080p obraz jest bardzo dobry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

):)

Czekaj czekaj.

Czy to nie będzie coś takiego jak Atmos obecnie. Dalej nie dowierzam. Daj czas jak to wejdzie.

Mowie Ci :)

I dodatkowo właściciele Samsungów oraz LG będą w ciemnej d...e przez brak DTS 🤣 Czekam i rączki zacieram

3 minuty temu, MasterD23337 napisał:

Ale pewnie dla osób posiadających większe przekątne będzie to zauważalne. Nawet oglądając dobrej jakości film 1080p obraz jest bardzo dobry.

Zacytuję tekst z którym się zgadzam

Cytat

 

Oko jest instrumentem analogowym, więc w uproszczeniu nie posiada rozdzielczości. Fizjologia tego narządu narzuca jednak pewne ograniczenia w rozróżnianiu detali. Jeśli będziemy mieli za małą rozdzielczość ekranu to widz dostrzeże poszczególne piksele i obraz będzie wyglądał sztucznie. We wschodzącej dobie 8K bardziej jednak prawdopodobne jest, że rozdzielczość będzie za duża i w ogóle jej nie wykorzystamy (a za nią zapłacimy). Zdrowe oko jest w stanie rozróżnić detale oddalone od siebie o minutę kątową. Oznacza to, że zwiększanie rozdzielczości w nieskończoność nie ma sensu i w związku z tym często lepiej wybrać telewizor 4K zamiast przepłacać za 8K. By wykorzystać wszystkie detale jakie oferuje dane rozdzielczość musimy zająć następującą pozycję:


Full HD – 4 cm / cal ekranu (np. 65″ z 2,6 metra)

Ultra HD 4K – 2 cm / cal ekranu (np. 65″ z 1,3 metra)

Ultra HD 8K – 1 cm / cal ekranu (np. 65″ z 0,65 metra)

10K – 0,8 cm / cal ekranu (np. 65″ z 0,5 metra)

Powyższe nie wynika tylko z teorii jaką serwuje nam na przykład Wikipedia. Wielokrotnie przeprowadzaliśmy testy na publiczności, czy są w stanie rozpoznać detale (np. drobne czarno-białe prążki) z danej odległości. Zawsze (>95% publiczności) potwierdzało powyższe zależności.

 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Butler napisał:

I dodatkowo właściciele Samsungów oraz LG będą w ciemnej d...e przez brak DTS 🤣 Czekam i rączki zacieram

Zawsze jest jakieś wyjście. Mam Lg Oleda . Posiadam też Fire Sticka 4k Max. Zawsze można kupić taki exctractor audio

HDV-MB08 Deembedder ekstraktor audio HDMI 2.0 eARC/ARC HDR Dolby Vision

i wpiąć Sticka do wejścia hdmi, a wyjście podłączyć do TV a to drugie wyjście audio puścić na amplituner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, MasterD23337 napisał:

Też przesiadłem się z plazmy Panasonica Vt60 na Oleda 65C11. Tak samo uważam, że obraz 4k z hdr jest super. Ale dla mnie przy 65 calach to 4k to jest max. Ja dla siebie nie widzę sensu pchania się w rozdzielczość 8k. Ale pewnie dla osób posiadających większe przekątne będzie to zauważalne. Nawet oglądając dobrej jakości film 1080p obraz jest bardzo dobry.

Wymiana się opłacała?

Dalej gram na plazmie i sie zastanawiam....

16 minut temu, Butler napisał:

I dodatkowo właściciele Samsungów oraz LG będą w ciemnej d...e przez brak DTS 🤣 Czekam i rączki zacieram

Hahahaha :P

Zło z ciebie wychodzi

😈 wypuść je :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Butler napisał:

Zgadza się, wyjście jest. Dokup to, dokup tamto, przełącz na to i będziesz mieć. Udupienie DTS w to jakiś absurd, co oni myśleli że Dolby wyprze DTS? Zobaczymy jak rozwinie się konfrontacja HDR10+ vs. Dolby Vision.

Kupując Oleda miałem świadomość braku DTS. Ale posiadając już Fire Sticka to koszt 315 zł już nie jest jakiś tam kosmiczny, a pozwoli się cieszyć z DTS. Podałem rozwiązanie dla osób które posiadają TV bez obsługi DTS. 

 

6 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Wymiana się opłacała?

Dalej gram na plazmie i się zastanawiam....

Powiem tak. Dla mnie priorytetem wyboru TV była jakość obrazu i wielkość. Lubię oglądać filmy. Plazma już miała bardzo dobry obraz. Jednak filmy 4k z HDR czy DV robią wrażenie na Oledzie ( czernie i kotntrast. super).  Nawet jak oglądam dobrego remuxa 1080p, to obraz jest dobry. A co do grania to również dobrze gra mi się na Oledzie. Posiadam Xboxa Series X. Grając np w Shadow of the Tomb Raider można zachwycać się grą ,widokami ( obraz w 4k z HDR ). Na pewno obraz na Oledzie na plus. Ale nie wiem na jakim sprzęcie grasz, więć trudno doradzić. 

Plazmy nie sprzedałem.😀 Poszła do syna do pokoju. Szkoda by było się jej pozbyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MasterD23337 napisał:

Kupując Oleda miałem świadomość braku DTS.

A ile osób jej za to nie ma! Przecież Samsung i LG to najlepsiejsze TV na świecie! Ale sam w sobie LG ma fajny ma obraz. Nie kupiłem jednak OLED świadomie, wiedziałem że będzie projektor z ekranem opuszczanym z sufitu na seanse więc postawiłem na Sony z Full Array LED. Przy 75" cena była 2x niższa niż akceptowalny funkcjami OLED. Jestem zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Butler napisał:

A ile osób jej za to nie ma! Przecież Samsung i LG to najlepsiejsze TV na świecie! Ale sam w sobie LG ma fajny ma obraz. Nie kupiłem jednak OLED świadomie, wiedziałem że będzie projektor z ekranem opuszczanym z sufitu na seanse więc postawiłem na Sony z Full Array LED. Przy 75" cena była 2x niższa niż akceptowalny funkcjami OLED. Jestem zadowolony.

Najważniejsze, że jesteś zadowolony i to się liczy. Przy Twoim rozwiązaniu to kupno Oleda nie miało by sensu. Mając w planach projektor też bym tak zrobił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MasterD23337 napisał:

Kupując Oleda miałem świadomość braku DTS. Ale posiadając już Fire Sticka to koszt 315 zł już nie jest jakiś tam kosmiczny, a pozwoli się cieszyć z DTS. Podałem rozwiązanie dla osób które posiadają TV bez obsługi DTS. 

 

Powiem tak. Dla mnie priorytetem wyboru TV była jakość obrazu i wielkość. Lubię oglądać filmy. Plazma już miała bardzo dobry obraz. Jednak filmy 4k z HDR czy DV robią wrażenie na Oledzie ( czernie i kotntrast. super).  Nawet jak oglądam dobrego remuxa 1080p, to obraz jest dobry. A co do grania to również dobrze gra mi się na Oledzie. Posiadam Xboxa Series X. Grając np w Shadow of the Tomb Raider można zachwycać się grą ,widokami ( obraz w 4k z HDR ). Na pewno obraz na Oledzie na plus. Ale nie wiem na jakim sprzęcie grasz, więć trudno doradzić. 

Plazmy nie sprzedałem.😀 Poszła do syna do pokoju. Szkoda by było się jej pozbyć.

A jak wygląda u Ciebie sytuacja z powidokami/wypaleniami  ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, fluid81 napisał:

A jak wygląda u Ciebie sytuacja z powidokami/wypaleniami  ? 

Mam od maja zeszłego roku telewizor. Nie mam żadnych powidoków czy wypaleń. Użytkuję normalnie telewizor. Oglądam filmy, gram w gry. Gram nie dłużej niż 3 godziny, ale to z braku czasu. Oglądam mecze. Nie oglądam żadnych kanałów informacyjnych typu TVN24 przez kilka godzin. Krótko mówiąc normalnie użytkuję.

Co ważne nie wyłączam wtyczki od TV z gniazdka. Zawsze TV jest na czuwaniu. Zresztą tak zaleca producent, aby odbiornik co jakiś czas robił sobie kompensację.

Latem byłem u brata, który ma Oleda od LG zakrzywionego 3D i ma go jakieś 6 lat. Normalnie go użytkuje i zero wypaleń czy powidoków. Obraz super.

Edytowano przez MasterD23337
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym kątem miałem obawy co do OLED bo wiedziałem że jeśli będzie użytkowany to głównie pod gry. A gry jeśli "namiętnie" dawkowane, to wszelkie ikonki na sztywno w tych samych miejscach to potencjalne źródło do wypaleń. Dużo jest sprzecznych i zróżnicowanych opinii na ten temat, niektórym obraz się wypala szybko, innym w ogóle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...