Skocz do zawartości

Prośba o poradę


kriz kkk

Recommended Posts

31 minut temu, Butler napisał:

Pod tym kątem miałem obawy co do OLED bo wiedziałem że jeśli będzie użytkowany to głównie pod gry. A gry jeśli "namiętnie" dawkowane, to wszelkie ikonki na sztywno w tych samych miejscach to potencjalne źródło do wypaleń. Dużo jest sprzecznych i zróżnicowanych opinii na ten temat, niektórym obraz się wypala szybko, innym w ogóle.

Dokładnie. Jeden trafi dobrze i nic się nie dzieje, a drugi trafi gorzej i będzie mieć problemy. Wszędzie jest loteria. Ja kupując na przełomie x lat różny sprzęt zawsze trafiałem dobrze. Nigdy nie miałem z żadnym problemu. Widocznie mam dużo szczęscia😀 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam problemu z oledem. A mam go chyba piąty rok. Przy planszach testowych zawsze coś wyjdzie po czasie. Ale to samo jest z innymi technologiami. Mam w domu, czy u znajomych tv LCD. I można się zdziwić jakie tam wychodzą braki w obrazie czy jednolitości podczas testu. Tylko LCD nikt się nie przejmuje, bo każdy myśli tylko o wadach w oledzie. Ale i dobrze, że każdy ma swoje potrzeby i wymagania. Jeśli bym zmieniał tv to także na oled. No chyba, że jeszcze coś lepszego. Ale do LCD nie wracam. 

W ramach ciekawostki to LG w tym roku wraca do DTS, DTS:X, a także IMAX Enhanced Audio CODECs. Wcześniejsza decyzja na prawdę jest nie zrozumiała. Na szczęście gdy ja kupowałem LG to posiadał wszystko co było na tamten moment potrzebne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Wymiana się opłacała?

Dalej gram na plazmie i sie zastanawiam....

Hahahaha :P

Zło z ciebie wychodzi

😈 wypuść je :P

 

Zdecydowanie się opłaca.  Multimedia są na zupełnie innym poziomie . Oczywiście jakość generowanego obrazu , pomimo że plazmy miały świetną czerń/kontrast, to jednak w oledzie te parametry są dużo wyżej.  

Oczywiście wyższa rozdzielczość, hdr robią robotę.  

Dla graczy jest mega w wsparcie w postaci hdmi 2.1  szybkość reakcji matrycy , mniejszy input lag itp itd . Zupełnie inne granie .

Posiadam 2 plazmy Panasonica : g30 / vt60 .

Na g30 grało się fajnie . Na vt60 jeszcze lepiej- dużo mniejszy input lag . Z kolei na oledzie to inny poziom .

Naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. 

Tylko że, podobnie jak plazmy oledy są podatne na wypalanie. W plazmach pojawiały się powidoki , później przechodziły w wypalenia , gdy nie było reakcji w postaci zmiany kanału, treści by powidoki się rozładowały.  W oledzie natomiast nie ma czegoś takiego jak powidok. Pojawiają się wypalenia i nie da się z tym już nic zrobić  

Rekompensacja pixeli w oledzie? - jest to jakieś zabezpieczenie . Panasonic i Philips stosują radiatory odporadzające ciepło.  

Oled do grania jest super rozwiązaniem, ale dłuższe wyświetlanie na nim statycznego obrazu wcześniej czy później jest gwarantem wypaleń. Takie jest moje zdanie .

Posiadam oleda , ale służy mi tylko do kina. 

1 godzinę temu, MasterD23337 napisał:

Dokładnie. Jeden trafi dobrze i nic się nie dzieje, a drugi trafi gorzej i będzie mieć problemy. Wszędzie jest loteria. Ja kupując na przełomie x lat różny sprzęt zawsze trafiałem dobrze. Nigdy nie miałem z żadnym problemu. Widocznie mam dużo szczęscia😀 

Loterią w przypadku zakupu oleda będzie- równomierność podświetlenia matrycy, zafarb , martwe piksele.  Są salony , które po zakupie tv przed wysyłką sprawdzają te parametry . Natomiast wypalenia matrycy są wliczone w tą technologię i żadne zabezpieczenia nie są w stanie tego zjawiska wyel8minować . Wypalanie to tylko kwestia czasu  .

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fluid81 napisał:

Loterią w przypadku zakupu oleda będzie- równomierność podświetlenia matrycy, zafarb , martwe piksele.  Są salony , które po zakupie tv przed wysyłką sprawdzają te parametry . Natomiast wypalenia matrycy są wliczone w tą technologię i żadne zabezpieczenia nie są w stanie tego zjawiska wyel8minować . Wypalanie to tylko kwestia czasu  .

To, że matryca w Oledzie powoli się wypala, to wiem, bo to matryca organiczna. Ale jak mówiłem wyżej brat ma już 6 lat Oleda tego zakrzywionego i nie ma wypaleń, a obraz ma bardzo dobry i jasność też jest super. Wtedy te TV nie miały takich systemów zabezpieczeń jak teraz. Więc jak mój C11 wytrzyma 8 lat to będzie dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MasterD23337 napisał:

To, że matryca w Oledzie powoli się wypala, to wiem, bo to matryca organiczna. Ale jak mówiłem wyżej brat ma już 6 lat Oleda tego zakrzywionego i nie ma wypaleń, a obraz ma bardzo dobry i jasność też jest super. Wtedy te TV nie miały takich systemów zabezpieczeń jak teraz. Więc jak mój C11 wytrzyma 8 lat to będzie dobrze.

Nie nie . Ty mówisz zupełnie o czym innym , mianowicie : o żywotności paneli Oled .Przykładowo obecnie LG   mówi o żywotoności na poziomie 100 tys godzin , czyli daje gwarancję na bezproblemowe działanie telewizora mając tu na myśli, że w tym okresie czasu  diody organiczne nie stracą na generowanie jasności, kolory nie zmienią barwy , nie pojawią się martwe piksele  itp itd .

Diody organiczne  podobnie jak diody LED nie wypalają się z dnia na dzień, ale systematycznie z upływem czasu tracą na jasności.  Producent daje gwarancję, że w konkretnie  określonym terminie te parametry nie zmienią się, oczywiście zakładając normalne korzystanie z tv .

Wypalanie matrycy nie jest jednoznaczne z zużywaniem  się matrycy . To dwa różne od siebie aspekty .Producent, nie daje Ci gwarancji , że wyświetlanie statycznego obrazu nie spowoduje wypalenia matrycy . Co więcej, przestrzega nawet o tego typu działaniu, czyli oglądaniu treści z np.jaskrawym logo, paskami informacyjnymi itp przez dłuższy okres czasu . 

Poprostu na oledzie Twojego brata nie można zaobserwować żadnych wypaleń- powinien się z tego cieszyć.  A czy jasność panelu Jego oleda(ogólnie jakość) trochę spadła, to ciężko powiedzieć bo raczej ani ja , ani Ty czy On tego nie zauważymy, chyba że były bo to naprawdę diametralne zmiany, spadki . 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fluid81 napisał:

Przykładowo obecnie LG   mówi o żywotoności na poziomie 100 tys godzin , czyli daje gwarancję na bezproblemowe działanie telewizora mając tu na myśli, że w tym okresie czasu  diody organiczne nie stracą na generowanie jasności, kolory nie zmienią barwy , nie pojawią się martwe piksele  itp itd .

 

13 minut temu, fluid81 napisał:

Wypalanie matrycy nie jest jednoznaczne z zużywaniem  się matrycy . To dwa różne od siebie aspekty .Producent, nie daje Ci gwarancji , że wyświetlanie statycznego obrazu nie spowoduje wypalenia matrycy . Co więcej, przestrzega nawet o tego typu działania, czyli oglądaniu treści z np.jaskrawym logo, paskami informacyjnymi itp przez dłuższy okres czasu

no jakby Ci to powiedzieć to dałeś się nabrać bo sam napisałeś, że to jest jedno i to samo. Bo czym że jest zjawisko wypalenia się matrycy? No dokładnie tym co pisałeś jako gwarancja. Czyli utrata generowanej jasności tudzież koloru przez konkretne diody.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lolekdrugi napisał:

 

no jakby Ci to powiedzieć to dałeś się nabrać bo sam napisałeś, że to jest jedno i to samo. Bo czym że jest zjawisko wypalenia się matrycy? No dokładnie tym co pisałeś jako gwarancja. Czyli utrata generowanej jasności tudzież koloru przez konkretne diody.

 

 

Zdecydowanie to nie jest jedno i to samo .Nie potrafisz rozróżnić tych dwóch zależnośc, czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem ?! 

Nie wiem co gorsze , ale to Twój, nie mój problem .

Na forum hdtv jest użytkownik z podobnym Nickiem do Twojego . Ma te same problemy co Ty i z tą samą częstotliwością co Ty , wygauje tego typu dyrdymały  .

 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, fluid81 napisał:

Zdecydowanie to nie jest jedno i to samo .Nie potrafisz rozróżnić tych dwóch zależnośc, czy nie potrafisz czytać ze zrozumieniem ?! 

to jest jedno i to samo.

Zastanówmy się na czym polegać może dokładnie to zjawisko? Czymże różni się obraz statyczny od dynamicznego.

No tym, że w obrazie statycznym, jeden element świeci cały czas z tą samą jasnością i odcieniem. Natomiast przy dynamicznym obrazie ta jasność i odcień się zmieniają.

To doprowadza do sytuacji w której dioda świecąca cały czas tak samo "nie ma kiedy odpocząć". Czyli jej czas życia/żywotności jest dużo krótszy i można to policzyć stosując pewne założenia.

Przyjmijmy, że dla obrazu dynamicznego, każda dioda świeci określonym kolorem maksymalnie przez 25% czasu.

To oznacza tylko tyle, że dioda świecąca stale jednym kolorem "zużywa" go szybciej natomiast ta która robi to dynamicznie, zrobi to dopiero czterokrotnie później (25% to 1/4 czasu ze 100%).

Tutaj nie ma żadnej magii.

 

18 minut temu, Adam Drzewososki napisał:

Przecież OLEDy nie mają podświetlenia matrycy. Na tym polega ich główna zaleta

pogubił się chłopak i tyle. Tutaj chodziło o nierównomierność świecenia poszczególnych diod.

I jeszcze podkładka opisująca dokładnie to co napisałem:

https://lifehacker.com/what-is-oled-burn-in-and-how-to-avoid-it-1848385970

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lolekdrugi napisał:

to jest jedno i to samo.

Zastanówmy się na czym polegać może dokładnie to zjawisko? Czymże różni się obraz statyczny od dynamicznego.

No tym, że w obrazie statycznym, jeden element świeci cały czas z tą samą jasnością i odcieniem. Natomiast przy dynamicznym obrazie ta jasność i odcień się zmieniają.

To doprowadza do sytuacji w której dioda świecąca cały czas tak samo "nie ma kiedy odpocząć". Czyli jej czas życia/żywotności jest dużo krótszy i można to policzyć stosując pewne założenia.

Przyjmijmy, że dla obrazu dynamicznego, każda dioda świeci określonym kolorem maksymalnie przez 25% czasu.

To oznacza tylko tyle, że dioda świecąca stale jednym kolorem "zużywa" go szybciej natomiast ta która robi to dynamicznie, zrobi to dopiero czterokrotnie później (25% to 1/4 czasu ze 100%).

Tutaj nie ma żadnej magii.

 

pogubił się chłopak i tyle. Tutaj chodziło o nierównomierność świecenia poszczególnych diod.

Nie tłumacz mi zjawiska wypalenia ,bo doskonale je rozumie(przerobiłem ten aspekt pierwszy raz w 2011 roku kupując pierwsza plazmę),tylko lepiej  naucz się czytać ze zrozumieniem .

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, lolekdrugi napisał:

xD Twierdzisz, że Ci co pisali artykuł na lifehacker też powinni nauczyć się czytać ze zrozumieniem?

Twierdzę,że  jak cię czytam i widzę Twój płytki rechot , to jestem utwierdzony , że dyskutuje z kimś kto myśli , że Księżyc jest ważniejszy od Słońca,  ponieważ świeci w nocy gdy jest cienno w przeciwieństwie do Słońca,  które świeci w dzień,  mimo tego , że i tak jest jasno .

Bez odbioru. 

Edytowano przez fluid81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo-spokojniej proszę!

Bez agresji, wycieczek osobistych i problemów ze zrozumieniem tekstów-żartów-złośliwości.

Weekend się zbliża-w razie czego jak będzie eskalacja to niestety trzeba się liczyć z możliwością jego przedłużenia jako wakacji od aktywnego uczestnictwa w naszym Forum (to też nie będzie koszerne-odnosząc się do stopki jednego uczestnika). A od dwóch godzin robi się tu mniej przyjemnie 😭

Pozdrawiam

PS. Czyżby wszyscy zrozumieli o co chodziło z tym księżycem Koledze Fluid81-za wyjątkiem adresata tej wypowiedzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak reklamowali oledy jako telewizory bez wad. Zapomniało się wspomnieć o zafarbie lub poziomych pasach. Tak samo jak z LCD każdy egzemplarz to loteria, nowa technologia i nowa gama wad które w większości każdy producent traktuje jako „cecha technologii” U mnie w C1 występują poziome pasy i nierównomierność świecenia diod. 
 

Kalibrowaliście swoje tv ? Ja skorzystałem z oferty popularnej firmy która się tym zajmuje i uważam że jest widoczna poprawa względem ogólnych ustawień które idzie znaleźć w necie.

 

#lolekdrugi znalazłem twojego posta odnośnie ustawienia LPCM w konsoli PS5, zmieniałem tylko w tv a w konsoli mam ustawiony bitstream. Jutro sprawdzę czy to może być  powodem przesunięcia dźwięku w moim amp.

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łukasz P. napisał:

#lolekdrugi znalazłem twojego posta odnośnie ustawienia LPCM w konsoli PS5, zmieniałem tylko w tv a w konsoli mam ustawiony bitstream. Jutro sprawdzę czy to może być  powodem przesunięcia dźwięku w moim amp.

nie ma sprawy. Ogólnie jest problem z eARC jeżeli chodzi o podpięcie na zasadzie:

 konsola -> TV -> Amplituner. Potrafią występować opóźnienia i może być je ciężko usunąć.

Ale napisz co i jak się udało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...