Skocz do zawartości

Wybór Tannoy mercury 7.4 czy melodika bl40 mk2


Robert Kalifornia

Recommended Posts

Witam,

Chce kupić używane (bo szansa że trzeba będzie wymienić jest duża;) ) kolumny podłogowe. Wzmacniacz to Onkyo 9150 a źródło dźwięku to Onkyo dx7355 lub Dac xDuoo XQ50 pro2. Najczęściej słucham rock, blues ale też cięższe brzmienia i trochę dance. Pomieszczenie ma ok 25 M2 w kwadracie. Zależy mi na detalicznym, dynamicznym dźwięku z basem. Poczytałem trochę i wydaje się że do wyboru mam Tannoy mercury 7.4 lun melodika bl40 mk2. Co polecacie w cenie do 2k. Wcześniej miałem monitor audio 300 i to było całkowicie nie to.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz nieco innego brzmienia chyba,

Tannoy da Ci w tym budzecie świetną średnice i czytelną góre. Bardzo dobre granie w tych pieniądzach. Bas jest zmienny, zróżnicowany ale nie tak potezny.

Melodika bedzie grac wycofaną góra, mniej rozdzielcza kolumna. ale jej bas jest wiekszy, bardziej obfity chodz mniej zróżnicowany.

Pewnym rodzajem połączenia tych brzmień ale nie do takiego poziomu jest faktycznie Polk S50,S55.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wypowiedzieć się co do charakteru grania Melodiki BL40 mk3. Kolumny grają z pokreślonymi skrajami pasma, więc góry i dołu nie brakuje. Przy czym góra, pomimo wyeksponowania jest przyjemna w odbiorze, bez ostrości. Kolumny te nie mają problemu z budowaniem przestrzeni, choć precyzja lokalizacja dźwięków i głębokość sceny mogła by być lepsza, ale to już nie w tym budżecie cenowym. Niskich tonów nie brakuje, mają charakter wypośrodkowany między twardością, a miękkością grania. Zaletą tych kolumn jest że basu nie brakuje nawet przy cichszym słuchaniu, gdzie często w przypadku innych kolumn dużo osób włącza już loudness we wzmacniaczu. Ich granie jest ocieplone i nastawione na muzykalność, dobrze zgrywają się ze sprzętami Onkyo, które grają dosyć neutralnie. Model mk2 gra podobnie, główna różnica jest w niskich tonach, są w nich masywniejsze i kolumny zazwyczaj wymagają większej odległości od ściany aby nie podbić ich nadmiernie.  Przed zakupem polecam odsłuch i porównanie z innymi kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Robert Kalifornia napisał:

A czy Mission LX5 MKII mogłyby tu też pasowac? 

Wersja I od II różni się. Uważam, że odświeżona wersja brzmi lepiej w zakresie przestrzeni. To coś, na co postawił Mission w swoich konstrukcjach od kilku lat. Sądzę że warto ich posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Z tych dwóch kolumn lepszy rozwiązaniem byłyby Tannoy Mercury 7.4, który zapewni bardziej detaliczne brzmienie oraz dynamiczniejszy dół. 
Bardzo ciekawymi kolumnami byłyby Q Acoustic 3050i ale w tym przypadku zapewne będziesz musiał nieco dołożyć.
Dali Oberon to nie kolumny dla Ciebie, uzyskasz zupełne przeciwieństwo czyli muzykalność z poluzowanym dołem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Robert Kalifornia napisał:

A czy Dali oberon mógłby też by z Onkyo zagrał ?

Zagra.

9150 jest jaśniejszym wzmacniaczem więc pasuje do tych kolumn.

12 godzin temu, Robert Kalifornia napisał:

Dziękuję za wszelkie informacje. Zapomniałem dodać że teraz mam teufel ultima 40. Tak więc wygląda że muszę szukać Tannoy mercury 7.4, Q Acoustic 3050i lub Heco Aurora 700. 

Sprawdź te 3 na odsłuchu i już będziesz wszystko wiedział.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem po pierwszych 2h sluchania heco aurora. Generalnie daly dużo szczegółów i trochę zmęczyły, bas wcale nie jest przesadny. One są w miarę nowe więc pewnie trzeba je wygrzać. Ale na tą chwilę tannoy 7.4 (miałem też kilka dni) dla mojego ucha, pomieszczenia, wzmacniacza i muzyki wygrywa. Niestety są słabo dostępne.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć,

No i finalnie kupiłem, heco aurora 700. Graja tak jak chciałem - a basu wcale nie jest za dużo. JBL Xtreme 3 ma go więcej;) . Dziekuje wszystkim za komentarze i pomoc. Bez nich pewnie bym skończył na melodikach (choc w końcu ich nie posłuchałem) bo 7.4 są niedostępne.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Robert Kalifornia napisał:

Bez nich pewnie bym skończył na melodikach (choc w końcu ich nie posłuchałem)

Nie skończyłbyś na melodikach. I nie mówię o tym, że każdy po czasie szuka czegoś lepszego. Po prostu te kolumny są słabe i znowu byś szukał zmiany. Zresztą w subtelny sposób branża dawała ci znać, żebyś nie kupował. Nie tyle krytykując je co proponując coś innego. No poza sklepem RMS, ale to już inny temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Niedawno w salonie audio słuchałem Melodiki bl40 ale mk3. Chciałem generalnie coś budżetowego i na odsłuchu mieli do tego jakiegoś Denona (chyba PMA600) i Onkyo TX-8270. Głuchy raczej nie jestem. Przy kompie mam zapięte dość tanie monitory aktywne Adam Audio t7v, które grają bardzo przyjemnie, ale to co pokazała ta Melodica na tych wzmacniaczach sprawiło, że wyszedłem zniesmaczony. Kłująca góra pasma, wyraźna średnica, ale dźwięk suchy, niskich tonów mało. Słuchałem od muzy elektronicznej, poprzez jazz, funk, rock, do metalu. Brzmiało to męcząco i nigdy bym nie wydał tych 6000-7000 na taki zestaw.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...