Skocz do zawartości

Zamiana stereo na KD.


kryniu1

Recommended Posts

Cześć,

jako że to mój pierwszy post witam wszystkich.

Posiadam Kolumny Dali Oberon 7, które wcześniej wykorzystywałem w stereo, a teraz uzupełniam je o KD.  Jaki amplituner do tego dobrać?

Czy sub w postaci Rela HT 1003 będzie dobrym rozwiązaniem? Salon 25m2 w bloku, zależy mi bardziej na wieczornych filmowych seansach przy drineczku, niż na efekciarskim basie w filmach akcji. Nie lubię strasznie dudnienia, wolę nisko schodzący mruczący bas.

 

z góry dzięki za podpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kryniu1 napisał:

Cześć,

jako że to mój pierwszy post witam wszystkich.

Posiadam Kolumny Dali Oberon 7, które wcześniej wykorzystywałem w stereo, a teraz uzupełniam je o KD.  Jaki amplituner do tego dobrać?

Czy sub w postaci Rela HT 1003 będzie dobrym rozwiązaniem? Salon 25m2 w bloku, zależy mi bardziej na wieczornych filmowych seansach przy drineczku, niż na efekciarskim basie w filmach akcji. Nie lubię strasznie dudnienia, wolę nisko schodzący mruczący bas.

 

z góry dzięki za podpowiedź

Amplituner to w sumie jaki uda Ci się kupić bo ciężko teraz z amplitunerami. Nowy czy używany chcesz? Ile głośników planujesz i jaki budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten subwoofer jest na prawdę bardzo dobrym wyznacznikiem w swojej cenie. I do tego jaki dźwięk oczekujesz to on sprawdzi się bardzo dobrze.

Co do amplitunera to Yamaha 4A czy 6A była by do tych kolumn najbardziej odpowiednia. Ale jej nie ma. Albo prywatny import w mocno zawyzonych cenach.

Chyba że sam sprowadzisz zza granicy.

Pod koniec miesiąca mamy mieć mała dostawę Onkyo i Pioneera

A zapewne najszybciej jak ustawisz sobie jakieś alerty to dorwiesz Denona.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, S4Home napisał:

Ten subwoofer jest na prawdę bardzo dobrym wyznacznikiem w swojej cenie. I do tego jaki dźwięk oczekujesz to on sprawdzi się bardzo dobrze.

Co do amplitunera to Yamaha 4A czy 6A była by do tych kolumn najbardziej odpowiednia. Ale jej nie ma. Albo prywatny import w mocno zawyzonych cenach.

Chyba że sam sprowadzisz zza granicy.

Pod koniec miesiąca mamy mieć mała dostawę Onkyo i Pioneera

A zapewne najszybciej jak ustawisz sobie jakieś alerty to dorwiesz Denona.

Piotr

 

Czy Denon AVR-X1700H wystarczy? Czytałem tutaj na forum różne opinie na temat łączenia Dali z Denonem, ale rozumiem w tym przypadku zda to egzamin?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kryniu1 napisał:

Czy Denon AVR-X1700H wystarczy? Czytałem tutaj na forum różne opinie na temat łączenia Dali z Denonem, ale rozumiem w tym przypadku zda to egzamin?

Generalnie nie łączyło się niższych modeli Dali z Denonem. Spektor i Zensor (Oberon). Ale to było kiedyś. Jak była dostępność to mogło się wybierać. Teraz bierzesz co jest. I tak tego nie odsłuchasz. A już tym bardziej nie porównasz.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało się dorwać w bardzo przyzwoitej cenie Denona AVR-X2700H.

Trochę offtop, amplituner niestety będzie w szafce, w miarę wysokiej (28cm), ampli ma 16 cm. Chcę tam wrzucić jakieś wentylatorki, żeby pomóc w razie grzania. Ktoś może ma już podobne doświadczenia w tym zakresie i mógłby coś polecić?
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę skacze między tematami, ale nie będę zakładał oddzielnego wątku.

Podłączyłem kino i zrobiłem kalibrację.

Pierwsze spostrzeżenie po przejściu że stereo na kino jest takie, że dialogi w stereo były takie jakby głębokie, wyraziste,wypelniały całą scenę przed tv,  pełne a tutaj są z centralnego one takie niby nijakie, pozbawione sprężystości, jakby bez takiej pełni, bez basu, grają punktowo z samego głośnika, jakby wydobywały się z taniego soundbaru. Czy to może być wina ustawień czy po prostu w stereo na oberonach wokale mogły brzmieć lepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, kpisarz napisał:

Podłączyłem kino i zrobiłem kalibrację.

Jaki amplituner? Jaki układ głośników? To że centralny nie grzmi basem to raczej normalne, zresztą w dialogach raczej tego basu nie mamy za wiele. Czy to nie jest tak że w stereo miałeś "podniesione" niskie tony na wzmacniaczu?, jakiś loudnes włączony itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek72 napisał:

Jaki amplituner? Jaki układ głośników? To że centralny nie grzmi basem to raczej normalne, zresztą w dialogach raczej tego basu nie mamy za wiele. Czy to nie jest tak że w stereo miałeś "podniesione" niskie tony na wzmacniaczu?, jakiś loudnes włączony itp.

Denon axr2700+ dali oberon7. Na stereo miałem standardowe ustawienia. W ogóle to jestem zawiedziony 5.1-myślałem że będzie wow a tu klops. Chyba muszę pogrzebać w ustawieniach amplitunera? 

O stereo nie wspomnę - nie da się tego słuchać w porównaniu do amplitunera Pioneer sxn30. Jest płytko, mało dynamicznie, po prostu słabo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, kpisarz napisał:

Na stereo miałem standardowe ustawienia.

Co rozumiesz przez standardowe ustawienia?

Jeżeli chodzi o odsłuch stereo to najlepiej wypadnie w trybie Direct, a jeżeli ze źródła po wejściu analogowym to masz jeszcze do dyspozycji tryb Pure Direct - odcinający cały tor HDMI itp. Stereo z ampli kina wypadnie słabiej, chociaż zależy do czego to porównasz, nie wiem jak gra Pioneer który posiadasz, ale może być tak że AVR Denon-a w stereo będzie słabszy.

Rozumiem że oprócz frontów Dali Oberon 7 masz podłączony centralny, głośniki dookólne i subwoofer.

52 minuty temu, kpisarz napisał:

W ogóle to jestem zawiedziony 5.1-myślałem że będzie wow a tu klops.

Bez wątpienia należy zrobić kalibrację, następnym krokiem będzie "dopieszczenie" ustawień. Czyli próbowanie jak to gra z Dynamic EQ, z jakim offsetem gra bardziej pod Ciebie, ponadto są jeszcze funkcje mające poprawić dialogi, ogólnie w Denon/Marantz tych ustawień jest naprawdę dużo. Ja po przesiadce (wymuszonej) z Onkyo TX-NR686 na Marantz SR5013 na początku też nie byłem zadowolony, dźwięk był podobnie jak u Ciebie jakby "przymulony", przytłumiony, mało dynamiczny. Dopiero jak zacząłem odkrywać tajniki ustawień doprowadziłem tego Marantza do życia, tzn. dostosowałem do moich preferencji. Nie wiem dlaczego, ale D/M domyślnie mają powłączane tzw. poprawiacze co nie zawsze powoduje poprawę. Do tego część funkcji jak np. Loundnes Mangement, Cinema EQ jest dostępna tylko przy ścieżce surround (ja np. te funkcje wyłączyłem i jest dla mnie o niebo lepiej). Należy jeszcze pamiętać że tą konfigurację ustawiasz indywidualnie dla każdego źródła - czyli jeżeli dojdziesz do satysfakcjonujących Cię ustawień na bp. źródle BD, to będziesz musiał je ponownie wprowadzić dla np. TV Audio, czy dekodera SAT/CAB. Reasumując przed tobą sporo "zabawy". Najważniejsze żeby każdy krok robić rozsądnie i korzystać z najlepszego dostępnego źródła. Później możesz te ustawienia przenieść na pozostałe źródła, ewentualnie poddając je tylko drobnym korekcjom.

1. Kalibracja

2. Testowanie z dobrego źródła (BD) przez oglądanie filmów i wprowadzanie korekt.

3. Po osiągnięciu najlepszych parametrów - zastosowanie ich dla pozostałych źródeł.

Myślę że powoli opanujesz, musisz jednak pamiętać o jednym - nie koniecznie dobry do testowania jest film akcji z bardzo dynamiczną i efekciarską ścieżką. Lepszy może okazać się film z mniejszą liczbą/natężeniem efektami, z dużą ilością dialogów i subtelnymi efektami (deszcz, szum wiatru, odgłosy "codziennego życia", wybuchy ale delikatne - w oddali) rozsianymi po wielu kanałach. Jak to skonfigurujesz dobrze to gdy przyjdzie czas na mega pier...nięcie z pewnością to odczujesz i usłyszysz efekt WOW. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, że kilku, kilkunastominutowe odsłuchy wiele tu nie dadzą, trzeba temu poświęcić "trochę" czasu i w pewnym momencie poczuć że brakuje albo za dużo jest tego czy tamtego dźwięku i delikatnie skorygować.

Życzę powodzenia w ustawianiu, a jak coś to służę pomocą w zakresie na jaki będę w stanie odpowiedzieć. Na razie jesteś na linii startu, jak będziesz miał bardziej sprecyzowane pytania czy odczucia będzie łatwiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler aab nie są ciche, są bardzo głośne według mnie

 

@kryniu1 proponuje Ci zamiast wentylatorów AAB i kombinowania z ich sterowaniem kupić sobie wentylatory firmy Noctua. Będzie drogo ale za to cicho i z przyzwoitym poziomem głośności. Jak ma być taniej to BeQuite Pure Wings 2. Będzie również cicho ale nie tak wydajnie jak noctuea. Jak możesz to kup 140mm zamiast 120mm. Większy wentylator równa się niższa prędkość aby przepchnąć tę samą ilość powietrza co mały wentylator na wyższych obrotach.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Butler napisał:

No co Ty? Serio?

ehh a co sam napisałeś?

1 godzinę temu, Butler napisał:

Mam te konkretne u siebie i jak dla mnie są bezgłośne, śpię 1,5m od nich. Ale nie chodzą na max obrotach.

czyli nie są same z siebie bezgłośne. Trzeba je skręcać czyli nie mają określonej wydajności. Zatem nie polecałbym ich. Wiem bo sam raz się nabrałem na to. Teraz jak potrzebowałem to Pure Wings 2. Następnym razem już tylko Noctua ale cena robi swoje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowany kupi jak mu wygodnie, podałem pomysł który skutecznie chłodzi, jest tani w realizacji oraz jest bezgłośny w akceptowalnym i wystarczającym przepływie powietrza. I tyle. Chcesz szukać więcej, mocniej, ciszej, droga wolna, rynek wentylatorów jest bogaty i zawsze coś można dla siebie dopasować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Butler napisał:

Chcesz szukać więcej, mocniej, ciszej, droga wolna, rynek wentylatorów jest bogaty i zawsze coś można dla siebie dopasować.

też kiedyś tak myślałem, ale niestety to jest tak, że jest Noctua, potem jest Be Quiet i jeszcze jedna firma i potem jest cała reszta. Tak to wygląda jak ma być cicho i wydajnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2022 o 09:36, Butler napisał:

 

podłączam rozumiem to w ten sposób, że wentylator do zasilacza, a gdzie podpinam przewód minijack? do ampli i wentylatora? nie wiem tylko co z tym przekaźnikiem 😞

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wyjście trigger 12V. To gniazdo minijack. W momencie uruchomienia amplitunera pojawia się tam 12V. Podłączasz ten przewodzik z drugiej strony do przekaźnika jako sygnał sterujący (85,86). Wyjście zasilacza 12V (albo inne, nie wiem jaki kupisz wentylatory, możesz też 230V zrobić) podpinasz pod wejście 30 przekaźnika. Wyjście do wentylatora do wyjść przekaźnika 87 albo 87A - zależy czy przekaźnik stale zwierny czy rozwierny. Masę prosto z zasilacza.

 

przekaznik.jpg

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...