Skocz do zawartości

Konfiguracja układu audio w salonie


Michał Wolski

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Proszę o pomoc w opracowaniu rozwiązania nagłośnienia części salonowej, głównie pod kątem filmów. Załączam zrzuty wizualizacji, jak i zwymiarowany rzut pomieszczenia. Budynek w trakcie budowy - aktualnie wykonujemy instalacje, więc konieczność kładzenia dodatkowych kabli nie sprawi problemu. Generalnie nie zależy mi na doborze konkretnych, docelowych urządzeń, a bardziej na doradzeniu co do samego układu. Początkowo celowałem w 5.1 realizowanym przez przedni soundbar oraz dwa głośniki tylne zamocowane na suficie lub na ścianie tuż pod sufitem, skierowane na słuchacza (ze względu na okno HS niżej nie zamontuję). Po krótkiej lekturze wiem już jednak co większość użytkowników sądzi o tym rozwiązaniu 😉. Co do soundbara sprawa jest prosta, zawsze mogę zamienić go na 3 przednie, mam gdzie je postawić. Jedyny problem mam z głośnikami tylnymi, brakuje mi pomysłu, stawianie kolumn na podłodze to dla mnie ostateczna ostateczność. Rozważałem również montaż 2-4 głośników Atmos w suficie (podwieszany w całym pomieszczeniu), ale bez porządnej podstawy w postaci 5.1 to raczej bez sensu. Pomożecie laikowi z konfiguracją? :)

Pozdrawiam,

MW

20220217_163643.jpg

Screenshot_20220210-205958.jpg

Screenshot_20220210-210023.jpg

Screenshot_20220210-210041.jpg

Screenshot_20220210-210100.jpg

Screenshot_20220210-210116.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na układ pomieszczenie to faktycznie możesz iść w układ 5.1.2 lub 5.1.4. Zanim zdecydujesz się na konkretną opcję pamiętaj że amplitunery 7-kanałowe a 9-kanałowe to nie ta sama półka cenowa. Głośniki atmosowe 2 czy 4 nie będą problemem skoro jesteś na etapie budowy, umieść je tak jak na zaleceniach Dolby. Przy dwóch mają być lekko przed Tobą jak siedzisz - na wysokości kolan. Jeśli cztery, to dwa przed Tobą 45 stopni, a druga para z tyłu pod tym samym kątem. Gorzej z poziomem podstawowym w tym układzie pomieszczenia. Centralny pod TV, nie ma problemu. Subwoofer to też raczej dopiero na końcu miejsce znajdzie, warto jednak gniazda zasilania 230V gdzieś tam przy podłodze mieć dla niego. Zgrzyt jest przy planowaniu frontowych kolumn. Masz kominek z prawej strony co raczej wyklucza postawienie skrzynki w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli nie zmienisz koncepcji co do tego kominka to chyba trzeba je będzie powiesić je symetrycznie na ścianie po bokach telewizora. Heco Ambient 44FKLIPSCH RP-640D itp rozwiązania by wchodziły wówczas do rachuby. No chyba że coś na podłodze przed tym kominkiem.. Musisz sam zdecydować. Surround.... Lewy to super. Zabudowujesz, wieszasz, stawiasz, co tam chcesz to później zdecydujesz. Lekko z tyłu za odsłuchem na tej ścianie bocznej, na wysokości 1,2-1,5 od podłogi. Gorzej z prawym gdzie masz (chyba) drzwi tarasowe. Albo coś montujesz na słupku tych drzwi, albo stawiasz kolumnę głośnikową na standzie symetrycznie do lewej.

Patrz na schematy od Dolby, istotne są kąty.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

1738520624_pooeniewysokocigonikw.PNG.d6bfe3d43c946634d18da9961677ccfa.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka pod TV oczywiście będzie, ale niekoniecznie od samego projektowanego kominka. Wysokość myślę że około 45 cm, ale gabaryty zabudowy będę określał w trakcie wykańczania. Do TV faktycznie wychodzi około 3.5 m. Tak jak pisałem wcześniej, nie chodzi mi o konkretne modele, dlatego nie będę podawał budżetu. To co montowane na stałe jak np głośniki sufitowe mogę założyć od razu docelowe, ale resztę myślę że dołożę z czasem - na razie będę miał na co wykładać pieniążki 😉 przemyślę mocowanie do słupka drzwi, muszę sprawdzić w którym miejscu faktycznie on wypada i ile miałbym tam miejsca

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał Wolski wywalasz tą szafkę i wstawiasz mniejszą o wymiarach max . 1,4 szer x 0,5 gł. , wywalasz ten kominek , robisz ustawienie tak jak to pokazał @Butler i będzie elegancko.

A najlepiej , jak już mury staną , weź taśmę malarską lub kredę , zaznacz taki trójkąt na wylewce i będziesz wiedział wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wracając do tematu, co Panowie sądzicie o powieszeniu surroundów z tyłu na stojakach, na wysokości powyżej HS (czyli około 230 cm) z odsunięciem ich o jakieś 3m od punku odsłuchu (ukierunkowując je na słuchacza)? Wtedy atmos 2-kanałowy umieszczany nad glową na wysokości kolan (nie powinno być chyba problemu z lokalizacją dźwięku między surround a atmos). Nabazgrałem na szybko układ

Screenshot_20220406-120922_Drive.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem wiele lat temu, na początku swojej drogi z kinem podobny układ z wysoko zawieszonymi surroundami i efekt był słaby. Dźwięk zamiast "przelatywać" koło Ciebie, nienaturalnie unosił się ku górze. Natomiast moim zdaniem ustawienie surroundów, czy to 3m, czy 5m za słuchaczem, również może zrobić mało korzystny efekt "dziury", między frontem, a surroundami właśnie. Owszem, poziom głośności ampli powinien dać radę wyrównać, natomiast zabraknie jednolitego dźwięku z "boku", przy przejściach między kanałami front-surround

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zrobił sobie taki projekt domu że co by nie kombinował z tymi surround to zawsze coś nie pasuje. Pisałem wcześniej, najchętniej zamontował bym ten prawy surround gdzieś na słupku drzwi tarasowych. Są na rynku wąskie smukłe konstrukcje, jakoś by się tam coś wpasowało.

Z dwóch pozostałych niefajnych opcji - przy suficie i 3 metry od głowy vs na dobrej wysokości ale 5 metrów od odsłuchu - wybrał bym tą drugą. Ale tak jak koledzy wyżej piszą, to będzie bardzo duży kompromis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Z dwóch pozostałych niefajnych opcji - przy suficie i 3 metry od głowy vs na dobrej wysokości ale 5 metrów od odsłuchu - wybrał bym tą drugą

tu pełna zgoda ;)

natomiast zrobiłbym wszystko, co kolego @Butler podkreśliłeś, żeby surroundy umieścić w punktach "zielonych".

 

Screenshot_20220406-120922_Drive.jpg.1519ac3ae45f5a720d3fcb2d29ce9b85.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zacznę z innej beczki. Mam bardzo podobny układ do Twojego. Wiesz, że taki kątowy kominek będzie dawał sporo ciepła w stronę TV? Jaka jest moc tego kominka? Ja mam tylko 7kW   ( na drewno co prawda), a siedząc kilka metrów na wprost od niego jest bardzo ciepło. Pytanie ile z tego ciepła u Ciebie dojdzie do TV. Jeśli zrobisz kominek z szybą tylko na wprost to spokojnie postawisz kolumnę obok niego. Chyba, że chcesz zrezygnować z niego. Chyba jednak nie warto, bo możliwość relaksu przy ogniu ze szklaneczką whisky i słuchaniu ulubionej muzyki jest bezcenna.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj kwestia rozwiązana, bo  dosłownie godzinę temu zdecydowaliśmy w ogóle nie robić kominka :) co do nagrzewania to prawda, byłby problem, musiałby być zachowany dystans minimum metr (najlepiej półtora). Kominek około 6kw, ale modele narożne zwykle mają pojedynczą szybę, przez co nieźle dają i faktycznie stanowią ryzyko dla wszelakiego sprzętu.

Niemniej jednak, na środek ściany pójdzie TV 85 cali, po jego bokach głośniki frontowe (dystans między nimi między 2,5 a 3 metry), pod TV jakiś centralny na szafce lub na ścianie. Co do surroundów to może niektórzy mnie będą chcieli tutaj zlinczować, ale robię 2 głośniki sufitowe za głową. Przy okazji położę kable pod 2 kolejne sufitowce przed punktem odsłuchu, więc jak mnie kiedyś najdzie na zmianę to postawię surroundy tam gdzie być powinny, a z górnych powstanie 4-kanałowy atmos. Najpierw chcę się jednak przekonać na własne uszy jak to nam wyjdzie

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Michał Wolski napisał:

Co do surroundów to może niektórzy mnie będą chcieli tutaj zlinczować, ale robię 2 głośniki sufitowe za głową.

Aj tam od razu zlinczować. Będziesz raczej zadowolony, przynajmniej jesteś świadom co możesz w przyszłości naprawić jak będą Cię wkurzać szczekające psy na dachach budynków czy lewitujące samochody rodem z Łowcy Androidów zamiast poruszających się wokół Ciebie w ruchu ulicznym tak jak być powinno w filmie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał Wolski napisał:

Tutaj kwestia rozwiązana, bo  dosłownie godzinę temu zdecydowaliśmy w ogóle nie robić kominka :)

Bardzo dobra decyzja, miałem ten sam dylemat podczas budowy kilka lat temu i do tej pory cieszę się, że w ostatniej chwili zdecydowaliśmy, żeby go nie robić.

9 godzin temu, Michał Wolski napisał:

Co do surroundów to może niektórzy mnie będą chcieli tutaj zlinczować, ale robię 2 głośniki sufitowe za głową.

Jak wszystko uruchomisz i posłuchasz to sam będziesz chciał się zlinczować 🙂 To akurat nie dogmat dla purystów, szybko wyjdzie, że coś tu nie gra. Więc słusznie, że przygotowujesz coś w odwodzie.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...