Skocz do zawartości

Zestaw stereo dla początkującego


toter86

Recommended Posts

Witam,

jestem na forum nowy tak więc witam wszystkich. Jestem bardzo początkujący w kwestii audio i obecnie posiadam słabe głośniki Edifier, które posiadam już 6 lat więc modelu nie pamiętam ale kosztowały ok. 600zł, które są podpięte pod laptopa. Przymierzam się do zakupu pierwszego zestawu "stereo". Muzyki słucham z laptopa (rock, metal, trance, dance) czyli misz masz. Dodatkowo zależy mi na podłączeniu zestawu pod TV (seriale, filmy). Obecnie posiadam skromy budżet 2500zł nie spodziewam się nie wiadomo jak dobrego sprzętu ale czegoś dobrego na początek w założonym budżecie. Oczywiście zanim postanowiłem napisać post i poprosić o pomoc poczytałem na forach. Niestety wypowiedzi i opinii jest cała masa. Tak więc przedstawię co chodzi mi po głowie i proszę o pomoc w doradzeniu.

1. Mini wieża: Yamaha MCR-B370D + Nota 260

2. Yamaha A-S201 + Indiana Line Nota 250 X / Indiana Line Tesi 261 (zapoznałem się z recenzją na Audiofanatyk i obawiam się "słyszalny delikatny szum z kolumn i słuchawek podczas pracy, niezależny od obciążenia i głośności" czy jak dla początkującego to będzie drażniące czy nawet tego nie usłyszę)

3. Opcja ostateczna według moich wniosków Yamaha A-S501 + dozbierać i kupić Indiana Line Nota 250 X / Indiana Line Tesi 261

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, toter86 napisał:

dziękuje za odpowiedź, W takim razie mam pytanie czy urządzenie Topping mx5 może być jednocześnie podpięte pod TV i laptopa a korzystać  w zależności albo z jednego albo drugiego ?

Ma 3 wejścia cyfrowe: Coaxial, USB PC i optyczne tak więc na bogato. Do optycznego podłączasz TV (pamiętaj, żeby w menu, w ustawieniach telewizora uaktywnić wyjście optyczne) a do USB podłączysz kablem takim jak od drukarki swój laptop. Coaxial zostanie na ewentualnie jakiś streamer lub wyjście cyfrowe z jakiego DVD czy BluRay.  Podzwoń po sklepach i ponegocjuj, ta cena na pewno nie jest sztywna, to samo kolumny, salony audio dają zawsze rabaty.

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za propozycję zestawu. Jutro będę dzwonić do sklepu i postaram się po negocjować z ceną. Starałem się poczytać na temat sprzętu Topping mx5 ale nie ma jeszcze informacji. Więcej jest o poprzedniku Topping DX3. Na kilku forach piszą, że jak skalę głośności przekroczy się powyżej 70% to urządzenia się wyłącza. Oczywiście w bloku nie mam zamiaru robić dyskoteki a jedynie polepszyć jakość dźwięku więc nie powinno mieć to większego znaczenia. Zapewne jest jakiegoś rodzaju zabezpieczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie powinniśmy tego pisać ale Topping MX5 brzmi lepiej niż niejeden dwukrotnie droższy sprzęt :) Naprawdę składając niedrogi zestaw, powinien być to produkt obowiązkowy - kwestia doboru kolumn. Zgadzam się z S4home - jeśli możliwie budżetowo to Magnat Supreme 202, następnie Aurora 300 a jeśli "high end-owo" ;) to Kef Q350.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie takie łatwe. Większość nowych tanich wzmacniaczy w klasie D to albo układy oparte o Infenion Merus albo rozwiązania Texas Instruments. Z MX5 chodzi bardziej o to, że to dobrze brzmiący wzmacniacz głośnikowy ( i podobno usprawnili coś w merusie aby brzmiał jeszcze lepiej ) i słuchawkowy i dobry dac i ma pilota i jest dobrze wykonany i ma wyświetlacz i sam się wybudza ze źródła i ma wejścia analogowe zbalansowane jak i zwykłe. Do mnie jedna sztuka już leci więc na dniach będę wiedział więcej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2022 o 07:21, S4Home napisał:

Akurat NAD 338 można pokonać brzmieniowo dośc łatwo.

Tu płacisz za to że to model renomowanej firmy : NAD

Że ma na wyposażeniu całkiem ok DAC oraz że ma chromecasta.

Akurat Topping MX5 to na prawdę dobre urządzenie.

Chyba że gdzieś jeszcze znajdziesz SMSL Q5 PRO

Piotr

Jest coś takiego na rynku jak Argon Audio, który produkuje wzmacniacz dla NAD, tyle że wersja NAD jest droższa o tysiąc zł od wersji Argon. Różnią się tym, że NAD ma chromecast. Tak wyczytałem na tym forum. 

Z Twojego postu wynika zatem, że nie warto kupować czegoś za prawie 3 tys., bo można kupić coś za trochę ponad 1000 (Topping) podłączyć do tego np. tablet i po sprawie. To dość wywrotowe jak na sprzedawcę NAD. :) Ale dobrze wiedzieć. 

Miałem ostatnio okazję posłuchać różnych kolumn z różnymi wzmacniaczami i największe różnice słyszałem po stronie kolumn. Wzmacniaczy praktycznie nie odróżniałem. Może gdybym spędził więcej czasu na odsłuchu nauczyłbym się te różnice wychwytywać? Pewnie tak. To doświadczenie mi pokazało, że lepiej mi dołożyć 2 tys. do kolumn niż 2 tys. do wzmacniacza. Pewnie piszę jakieś herezje, ale tak to bylo w moim przypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie lepiej iść w kierunku Toppinga MX5 i dorzucić nieco do lepszych kolumn. Efekt będzie zdecydowanie lepszy niż kupno droższego wzmacniacza z budżetowymi kolumnami.  Mamy u siebie zarówno NADa jak i Toppinga i jeśli miałbyś ochotę to zapraszam na odsłuch. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, elstrout napisał:

Jest coś takiego na rynku jak Argon Audio, który produkuje wzmacniacz dla NAD, tyle że wersja NAD jest droższa o tysiąc zł od wersji Argon. Różnią się tym, że NAD ma chromecast. Tak wyczytałem na tym forum. 

Oj Oj Oj. Byłbym tu ostrożny. Bo tak nie jest!

Czy Argon produkuje wzmacniacz dla Firmy NAD czy fabryka w której Robi NAD robi tez drugi pod inną nazwą.

https://www.audiostereo.pl/topic/156196-argon-audio/

18 godzin temu, elstrout napisał:

Tak wyczytałem na tym forum. 

Gdzie to ktoś pisał?

18 godzin temu, elstrout napisał:

Z Twojego postu wynika zatem, że nie warto kupować czegoś za prawie 3 tys., bo można kupić coś za trochę ponad 1000 (Topping) podłączyć do tego np. tablet i po sprawie. To dość wywrotowe jak na sprzedawcę NAD. :) Ale dobrze wiedzieć. 

Tablet jako kontrola a nie źródło. Chomecast ok.

18 godzin temu, elstrout napisał:

Miałem ostatnio okazję posłuchać różnych kolumn z różnymi wzmacniaczami i największe różnice słyszałem po stronie kolumn. Wzmacniaczy praktycznie nie odróżniałem. Może gdybym spędził więcej czasu na odsłuchu nauczyłbym się te różnice wychwytywać? Pewnie tak. To doświadczenie mi pokazało, że lepiej mi dołożyć 2 tys. do kolumn niż 2 tys. do wzmacniacza. Pewnie piszę jakieś herezje, ale tak to bylo w moim przypadku.

To sa Twoje odczucia.

Twoj system.

Ja bym jednak do Toppinga kolumn za 5K-7K nie podłączał. Ale w niższym budzecie to ma absolutnie sens.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Ja bym jednak do Toppinga kolumn za 5K-7K nie podłączał. Ale w niższym budzecie to ma absolutnie sens.

Jakby coś to w innym temacie powinny znaleźć się opisy. Wychodzi dosyć śmiesznie bo okazuje się,że całkiem nietypowe kolumny będą tam podłączane. Zobaczymy co wyjdzie ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Oj Oj Oj. Byłbym tu ostrożny. Bo tak nie jest!

Czy Argon produkuje wzmacniacz dla Firmy NAD czy fabryka w której Robi NAD robi tez drugi pod inną nazwą.

https://www.audiostereo.pl/topic/156196-argon-audio/

Gdzie to ktoś pisał?

Tablet jako kontrola a nie źródło. Chomecast ok.

To sa Twoje odczucia.

Twoj system.

Ja bym jednak do Toppinga kolumn za 5K-7K nie podłączał. Ale w niższym budzecie to ma absolutnie sens.

Piotr

 

Dzięki, myślałem właśnie o kolumnach do 5 tys.

51 minut temu, Tomasz S. napisał:

Jakby coś to w innym temacie powinny znaleźć się opisy. Wychodzi dosyć śmiesznie bo okazuje się,że całkiem nietypowe kolumny będą tam podłączane. Zobaczymy co wyjdzie ;)

 

Dzięki za podesłanie tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz śledzić ten temat sprawdzać jakie kolumny były podpinane do tej jednostki i jakie wrażenia.

Powiem ci natomiast z doświadczenia że po kilku dniach od słów na nieco lepszych kolumnach gdy czuję że tego typu urządzenie naprawdę mnie zadowala. Bo przecież to nie jest pierwszy wzmacniacz tego typu. Podłączam stary używany wydajny wzmacniacz tranzystorowy z lat 90 i powiem ci że jednak jest lepiej.

Więc jeśli tylko masz taką możliwość koniecznie sprawdź takie oba zestawienia. 

Te wzmacniacze są super bo kupujesz nowy jest mały i funkcjonalny. 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...