Skocz do zawartości

Pomoc do audiofilii w zrobieniu statystyki


mateolo2

Recommended Posts

Hej Koledzy i Koleżanki :) 

Robie statystykę jak głośno audiofile słuchają muzyki. A jako ze wszyscy mamy w tych czasach smartfony to również dostęp do fajnych aplikacji pomiarowych - np dbMeter - ich skala błędu to około -/+ 5db względem profesjonalnych urządzeń pomiarowych. ale biorę to pod uwagę. Wiec jakbyś ktoś chciał poświecić chwile i położyć telefonik w swoim miejscu odsłuchowym i zmierzyć ile MAKSYMALNIE dB kiedy:

1. Slucha sobie cicho dla relaksu

2. Normalnie (czyli tak jak zazwyczaj)

3. Kiedy poleci jakis kawałek ze chce się go rozkręcić głośno. Czyli tutaj taki max

P.s. Zdaje sobie z poprawki na bledy pomiarów w zależności od wysokości miejsca odsluchowego, odległości od kolumny itd. Prosiłbym o nie pisanie komentarzy na ten temat. Tylko po prostu odpowiedzi z tymi trzema punktami. 
 

Będę bardzo wdzięczny! Dzieki!!!

 

 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mateolo2 napisał:

Hej Koledzy i Koleżanki :) 

Robie statystykę jak głośno audiofile słuchają muzyki. A jako ze wszyscy mamy w tych czasach smartfony to również dostęp do fajnych aplikacji pomiarowych - np dbMeter - ich skala błędu to około -/+ 5db względem profesjonalnych urządzeń pomiarowych. ale biorę to pod uwagę. Wiec jakbyś ktoś chciał poświecić chwile i położyć telefonik w swoim miejscu odsłuchowym i zmierzyć ile MAKSYMALNIE dB kiedy:

1. Slucha sobie cicho dla relaksu

2. Normalnie (czyli tak jak zazwyczaj)

3. Kiedy poleci jakis kawałek ze chce się go rozkręcić głośno. Czyli tutaj taki max

P.s. Zdaje sobie z poprawki na bledy pomiarów w zależności od wysokości miejsca odsluchowego, odległości od kolumny itd. Prosiłbym o nie pisanie komentarzy na ten temat. Tylko po prostu odpowiedzi z tymi trzema punktami. 
 

Będę bardzo wdzięczny! Dzieki!!!

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie cicho to ok. 45 dbSPL co po puszczeniu sygnału testowego 1kHz daje 48 dBSPL na aplikacji pomiarowej, a przyglądając się oscyloskopem na umownych 8R jest ok. 730 mV amplitudy napięcia. Jest to całe 30 mW mocy. Tej mocy z muzyki będzie jeszcze mniej. Nawet tej policzonej dla sygnału sinusoidalnego będzie mniej, bo kolumna dla tej czestotliwości ma 28R co daje ok. 0,01 W ;) DZIESIĘĆ MILIWATÓW. 

Mimo to małżonka z drugiego pokoju często krzyczy  "przycisz bo filmu nie można obejrzeć" 🤣

795196973_a3(Medium).thumb.jpg.6f6e34fc7fa4a3e3a3e10d698a76fd72.jpg

810105559_a2(Medium).thumb.jpg.888285293d6998257363607226ef5d8e.jpg

 

 

 

Tony testowe, gdyby ktoś był zainteresowany sprawdzić system można zapuszczać z tej zalinkowanej płyty. Pomocny jest też program na androida Spekdroid do analizy.

https://tidal.com/browse/album/29581889

 
Edit: Poprawiłem. Ze względu na błąd pomiarowy. Oscyloskop zafiksował się na częstotliwości switchowania końcówki mocy w D klasie. Poprawiłem pomiar na sygnale 1kHz. Różnica drobna ale widoczna ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.04.2022 o 18:24, mateolo2 napisał:

Wiec jakbyś ktoś chciał poświecić chwile i położyć telefonik w swoim miejscu odsłuchowym i zmierzyć ile MAKSYMALNIE dB kiedy:

1. Slucha sobie cicho dla relaksu

2. Normalnie (czyli tak jak zazwyczaj)

3. Kiedy poleci jakis kawałek ze chce się go rozkręcić głośno. Czyli tutaj taki max

Z mojej strony mogę podać bez wskazywania zakresu dB.

1. Słucha cicho (do kotleta) - czyli nie słucha wogóle! Jest to "tlo" dla różnych czynności i z reguły głośność poniżej standartowej rozmowy w mieszkaniu.

2. Normalnie tak jak zazwyczaj. Tutaj to juz wogóle trudno określić ponieważ wyznacznikiem dla mnie jest Zawsze wokal. W zależności od tego jak został nagrany - dopasowuje poziom głośności. Wiec musiałbym słuchać wielu utworów , mierzyć i "wyciągać" z tego średnia. Bezsensu ;)

3. Tutaj również nie podam dB (zbędne to jest), bo zazwyczaj w takich momentach to max. Który jeszcze nie uszkadza sprzetu 😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pod nieobecność współlokatorów próbuję trochę głośniej. Umownie średniogłośno dzisiaj słucham. Po jednym utworze czuję już dyskomfort. Raz, że zaczynam się martwić co na to sąsiedzi, dwa moje receptory wołają "przycisz - boli". 

Na apce telefonicznej muzyka kreśli przebieg ok. wartości 70 dBSPL w miejscu odsłuchu. Dla tych samych ustawień wzmocnienia, z tego samego źródła puszczam ton sinusoidalny o częstotliwości 1kHz. Skala miernika głośności skacze do 75dBSPL.

Ile to jest mocy? Sprawdzam oscyloskopem na zaciskach głośnikowych. Amplituda napięcia to ok. 6,3V. Liczymy dla impedancji kolumn dla tej częstotliwości czyli 28R. Wychodzi 0,7 W. Nawet gdybyśmy policzyli dla minimum moich kolumn = 8R to wartość mocy wynosiłaby tylko 2,5 W.

Podłączone kolumny mają średnią efektywność 84 dBSPL/1W/1m. Gdybym podłączył drugie o efektywności ok. 90 dBSPL byłby Sajgon u sąsiadów ;) 

Pozdrawiam.

 

q5 (Medium).jpg

q4 (Medium).jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...