Skocz do zawartości

Wybór zestawu kina domowego - nietypowe wymiary pomieszczenia


Cybulek

Recommended Posts

Hej,

Wiem, że tematów o wyborze głośników i wzmacniacza jest milion, przelecialem się przez forum i w sumie nie znalazłem podobnego przypadku ze względu na kubaturę pomieszczenia i brak miejsca na kolumny. Założenia - kino domowe + muzyka, cicho w tle zazwyczaj przez BT.

Rozwiązanie do salonu, open space połączony z kuchnią, łącznie 59m2, wysoki strop - 8m w kalenicy, otwarta antresola nad kanapą - przestrzał na górę.

Screenshot-20220424-110639.jpg

Na ściannie w prawym górnym rogu tv 85 cali, więc nie ma miejsca na stojące kolumny. Będzie na szynach z możliwością przesunięcia w lewo żeby nachodził na przeszklenie - będzie wtedy centralnie na środku kanapy.

Przednie glosniki - trzeba coś podwiesić, z jednej strony w rogu, z 2-giej jakoś na środku przeszklenia? Mocowanie nie wiem jak, na wysokości 3m - okno ma 6m, dzielone na pół na wysokości 3m, odsuwany HS. Chyba że na ścianie będzie ok, ale wtedy take semi stereo wyjdzie...

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie - TV 85" ma 195 cm, mamy do zagospodarowania ścianę 253 - zostaje po 25 na stronę. Można by zrobić prawa kolumnę do ściany a lewa do tv, przesuwana z nim (wykonanie czegokolwiek z metalu nie stanowi problemu, moja firma zajmuje się takimi rzeczami). Tylko wtedy nie będzie dobrego stereo na co dzień względem kanapy...

Do tego jakiś subwoofer, który zadziała przy takiej kubaturze, tylne, centralny i wzmacniacz.

Woofer musi być wolnostojący? Czy jak zamknięty, może być w zabudowie?

Budżet - chętnie coś z używki, może być "kombinowany" zestaw - wykańczamy dom i już się zorientowałem, że tu 5K, tam 7K i się robi 200 niewiadomo kiedy😆 Więc 8K za całość, używane super. 5 jeszcze fajniej😁

Z góry dziękuję za podpowiedź 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że w takim pomieszczeniu będziesz miał małe kolumny to jeszcze nie problem. Bo to systemu kinowego jest to ok.

Ale musisz w takim pomieszczeniu mieć 2 wydajne subwoofery. Nie będą one małe. Odradzam jeden.

Czy może być w zabudowie? może ale to nie jest taki budżet.

Ogólnie niestety 8K będzie tu problematyczne gdyż amplituner + 2x sub już wyjdzie więcej.

Może być uzywany?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinacja :) Dizajnersko super sobie mieszkanko zaprojektowałeś, ale po kątem kina domowego czy w ogóle audio... Słabo. Zupełnie nie przemyślany projekt pod tym względem, ale pewnie już to wiesz :D 

Skoro masz zaplecze techniczne, a TV kombinujesz by przesuwać na szynach, to powieś na tej szynie także lewy głośnik. Niech wysuwa się na drugiej poziomej szynie mocowanej do konstrukcji mocowania TV - żeby nie był przyklejony do samego TV. Ewentualnie jeden wiszący ruchomy wieszak na TV, drugi niezależny na ten lewy głośnik i przesuwane oba na jednej szynie - to chyba nawet lepsza opcja. Pamiętaj, głośnik (wysokotonowy w konstrukcji) na wysokości odsłuchu ~1,2m od podłogi.

Jakiś subwoofer... Jakiś? Masz 59m2 z wysoką kalenicą. Skoro nie jesteś w stanie porządnych kolumn dać na front, to sub (albo suby) muszą ogarnąć bas. Czy wolnostojący sub może być w zabudowie? Jak dla mnie tak, ale byś musiał być pewnym że to dla niego dobre miejsce. Czyli najpierw odsłuch, później zabawa z montażem.

8K za całość? Ło panie... Masz TV 85". Ile za niego dałeś? 8-10K? Tyle to wydasz na JEDEN sub który będzie w stanie akceptowalnie napędzić ten metraż. Albo dwa mniejsze np. SVS PB2000. Sam amplituner to bez 5K nawet nie masz co w nówkach szukać. A ceny na runku wtórnym nieprzestarzałych technologicznie też są absurdalne, ludzie niejednokrotnie wołają więcej niż wydali w salonie 4-5 lat temu.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi - tak, wiem, że ciężko cokolwiek sensownego wymyślić w tej przestrzeni.

A czy surround w ogóle ma sens, jeśli kanapa jest przy samej ścianie, na której będą tylne głośniki? Patrząc na optymalne rozmieszczenie całość może w ogóle nie zadziałać?

Jakby z tego zrezygnować i dać po prostu dwie kolumny pod ścianą i mieć spoko stereo, bez przesuwanego TV? Wydawanie 20K na audio nie jest dla mnie...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Cybulek napisał:

Wydawanie 20K na audio nie jest dla mnie...

wybacz za brutalność ale czy wydawanie 10k na TV jest?
Cały problem tutaj polega na wielkości Twojego pomieszczenia. Prawa fizyki dotyczące akustyki są bolesne w tym zakresie. Ja nie sugeruję Ci kupna amplitunera z najwyższej półki ale ze względu na obecne wariactwo na rynku ceny sprzętu są jakie są. Dwa lata temu za nowy amplituner z niskiej półki płaciłeś około 2.5kpln, obecnie się płaci 4k :(

Surround w Twoim wypadku może być trochę problematyczny ale da się to ogarnąć stosując dipole - trochę inny tych kolumn.

Zatem tutaj te pieniądze nie są wydawane na super hiper audio tylko na coś pod kątem Twojej powierzchni która ma duże znaczenie. Ja jedynie powiem, że zamiast tak drogich subwooferów, można się skupić na tańszych i raczej szedł bym w stronę wrzucenia tam nawet czterech sztuk słabszych modeli bo przestrzeń jest spora. Te subwoofery następnie jak najbardziej możesz wykorzystać przy stereo gdzie poprawią najniższy zakres odtwarzanych częstotliwości tak aby to grało a nie dudniło czy buczało.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Butler napisał:

Ale kombinacja :) Dizajnersko super sobie mieszkanko zaprojektowałeś, ale po kątem kina domowego czy w ogóle audio... Słabo. Zupełnie nie przemyślany projekt pod tym względem, ale pewnie już to wiesz :D 

Bardzo częsta sytuacja ostatnio.

13 godzin temu, Cybulek napisał:

A czy surround w ogóle ma sens, jeśli kanapa jest przy samej ścianie, na której będą tylne głośniki? Patrząc na optymalne rozmieszczenie całość może w ogóle nie zadziałać?

Bi pole i nawet ich bliskośc nie będzie problemem.

10 godzin temu, Cybulek napisał:

Luzik, nie ma brutalności w Twojej wypowiedzi, chociaż TV 82" 5700 więc nie ma tragedii. 

Chyba po prostu pójdę do kogoś kto się zna przegadać temat i z konkretami do Was powrócę 🙂

Zapraszam do nas. Tak będzie łatwiej pogadać. Czy telefonicznie czy osobiście. A potem z wnioskami wrócisz na forum i podzielisz się co ustaliliśmy.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2022 o 09:49, Cybulek napisał:

Dzięki za sugestie, Aurorę odsłucham. Cambridge niestety nie ma HDMI więc pod tv odpada. 

 

A co sądzicie o Onkyo TX-8270?

Zawsze masz wejście optyczne więc spokojnie podłączysz pod TV, a brzmienie będzie zdecydowanie lepsze niż na amplitunerze. 

Zapraszam na odsłuch porównawczy w naszym salonie oraz po wycenę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...