Skocz do zawartości

Upgrade subwoofera - dual czy jeden lepszy ?


Faziu.switch

Recommended Posts

Hej !🙂

 

Przyszedłem po poradę, ostatnio zmodernizowałem swoj zestaw na następujący:

 

Amplituner: Denon X1400H

Front:

2x Jamo Studio 803

2x Jamo Studio ATM (Atmos upfiring)

Center:

1x Jamo Studio 83 CEN

Surround:

2x Jamo Studio 803

 

Subwoofer: Klipsch R100 SW

 

Pokój około 30m.

 

Wykorzystanie to głównie gry Xbox i filmy.

Muzyka gra większość dnia jednak jest tylko tłem.

 

Dlatego zależy mi na jak największej „przestrzeni” efekcie surround, efekcie atmos itd.

 

Moje pytanie odnosi się do subwoofera, myślę że jest najsłabszym ogniwem - zejście około 30hz

 

Widzę dwie możliwości:

 

-Dołożyć drugi taki sam sub, co zwiększy przestrzeń jednak zejście będzie takie same.

 

- Kupić lepszy jeden sub jednak TYLKO z możliwością autokalibracji poprzez mikrofon dołączony do zestawu.

 

I tu rodzi się problem bo szukam i nie mogę znaleźć, widziałem jedynie serię Velodyne EQ MAX jednak nigdzie nie mogę kupić bo jest niedostępna.

(Jest dostępny duży za mnóstwo kasy, jednak szukam czegoś do 3200zł +-)

 

Czy znacie jeszcze jakieś suby z autokalibracją w podobnym budżecie i dostępne jako „kup teraz” ?

 

A może macie jakiś lepszy pomysł ?

 

Pozdrawiam i zapraszam wszystkich do dyskusji, szczególnie proszę o doradzenie użytkownika Q21 - bardzo lubie twoje wypowiedzi :)

Chciałbym też skorzystać z oferty sklepu 👌

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Faziu.switch napisał:

Widzę dwie możliwości:

A ja widzę trzecią możliwość. Próbowałeś przestawić suba w inne miejsce? Zrób eksperyment. Postaw go na miejscu w którym siedzisz... Tak po chamsku na sofie. Włącz go i na czworaka przejdź się po całym pokoju z uchem przy podłodze. W miejscu gdzie usłyszysz najlepszy bas postaw ten sub i sprawdź ponownie odczucia. To mało profesjonalny sposób, ale w sumie najprostszy i często po prostu się sprawdza.

12 minut temu, Faziu.switch napisał:

2x Jamo Studio ATM (Atmos upfiring)

12 minut temu, Faziu.switch napisał:

Dlatego zależy mi na jak największej „przestrzeni” efekcie surround, efekcie atmos itd.

Jak Ci zależy to może skusisz się na głośniki w sufice? Bo z tymi odbiciami to tak średnio działa. Pewnie coś słyszysz, ale wiele tracisz względem fizycznego Atmosa nad głową.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Faziu.switch napisał:

Kupić lepszy jeden sub jednak TYLKO z możliwością autokalibracji poprzez mikrofon dołączony do zestawu.

Twój amplituner ma Audyssey MultEQ XT, czyli on już ma wbudowaną kalibrację subwoofera. To nie jest XT32 ale również nie ma tragedii. Jak już to drugi subwoofer ale najpierw spróbuj zrobić to co napisał @Butler no i jak chcesz efekty to zrezygnuj z tych nakładek atmosowych i zamontuj normalne głośniki w suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że za przestrzeń bardziej odpowiedzialne będą kolumny, a subwoofer choć ma w kinie ogromne znaczenie daje masę, dociążenie, ma zabierać dech w piersiach(oczywiście w przenośni). Jeśli miałbym sam rozważyć jeden lepszy, czy dwa nieco słabsze subwoofery to jednak postawiłby na dwa i dokupił jeszcze jednego Klipsch R-100SW, który moim zdaniem jest najlepszym elementem twojego zestawu. Pomyśl nad ewentualną zmianą kolumn frontowych i centralki na coś nieco wyższej klasy i nie muszą to być jakieś mega drogie kolumny np. Heco Aurora 700, Q Acoustics 3050i, czy droższe, ale dające więcej przestrzeni Focal Chora 826. Zadzwoń do nas postaramy ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim systemie najsłabszym ogniwem nie jest subwoofer tylko kolumny.

16 godzin temu, Faziu.switch napisał:

Dlatego zależy mi na jak największej „przestrzeni” efekcie surround, efekcie atmos itd.

Wymieniając subwoofer czy dokładając drugi nie spowodujesz że tu będzie lepiej.

Jesli pytasz o suba to moim zdaniem lepiej jest dokupić drugi do już istniejącego. A jeśli brzmienie systemu Ci nie lezy to wymiana kolumn Cie czeka. albo ich ustawienia.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, S4Home napisał:

W twoim systemie najsłabszym ogniwem nie jest subwoofer tylko kolumny.

Wymieniając subwoofer czy dokładając drugi nie spowodujesz że tu będzie lepiej.

Jesli pytasz o suba to moim zdaniem lepiej jest dokupić drugi do już istniejącego. A jeśli brzmienie systemu Ci nie lezy to wymiana kolumn Cie czeka. albo ich ustawienia.

Piotr

 

14 godzin temu, Q21 napisał:

Myślę, że za przestrzeń bardziej odpowiedzialne będą kolumny, a subwoofer choć ma w kinie ogromne znaczenie daje masę, dociążenie, ma zabierać dech w piersiach(oczywiście w przenośni). Jeśli miałbym sam rozważyć jeden lepszy, czy dwa nieco słabsze subwoofery to jednak postawiłby na dwa i dokupił jeszcze jednego Klipsch R-100SW, który moim zdaniem jest najlepszym elementem twojego zestawu. Pomyśl nad ewentualną zmianą kolumn frontowych i centralki na coś nieco wyższej klasy i nie muszą to być jakieś mega drogie kolumny np. Heco Aurora 700, Q Acoustics 3050i, czy droższe, ale dające więcej przestrzeni Focal Chora 826. Zadzwoń do nas postaramy ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

To może inaczej, jaki byś polecił subwoofer który dobrze gra na niskiej głośności ? Może tu leży mój problem..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku subwoofera to ty jesteś szefem i decydujesz o jego głośności w stosunku do reszty systemu. Ciągle uważam, że twój problem leży w kolumnach a nie do końca w subwooferze, aczkolwiek model R-100SW na takiej przestrzeni nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba, że postawisz takie dwa. Jeśli chcesz efektownie grający i lepszy subwoofer to masz wyższy model R-115SW, to bardzo duża konstrukcja, która robi wrażenie i nisko schodzi, ale musisz mieć na niego trochę miejsca i uprzedzić domowników😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

W wypadku subwoofera to ty jesteś szefem i decydujesz o jego głośności w stosunku do reszty systemu. Ciągle uważam, że twój problem leży w kolumnach a nie do końca w subwooferze, aczkolwiek model R-100SW na takiej przestrzeni nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba, że postawisz takie dwa. Jeśli chcesz efektownie grający i lepszy subwoofer to masz wyższy model R-115SW, to bardzo duża konstrukcja, która robi wrażenie i nisko schodzi, ale musisz mieć na niego trochę miejsca i uprzedzić domowników😉

O super :)

widzę w Waszej ofercie taką sztuke.

 

Czy nie bedzie za duzy do tych Jamo ?

Czy na niższych poziomach głośności bedzie fajny efekt ?

(Zazwyczaj uzytkuje glosniki w nocy jak wszyscy spia dlatego chcialbym taki miekki rozlewajacy sie bas)

 

nie spodziewalem sie ze ten R100sw jest za maly na takie pomieszczenie, czasami mocno huknie.

 

Czy sa odczuwalne roznice pomiedzy r115sw a tym nowym SPL 150 ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pamiętać, że dużo zależy od ścieżki dźwiękowej a R-115SW to naprawdę duży subwoofer i jakością zdecydowanie przewyższa kolumny Jamo. Nie wiem czy przy tym modelu ktokolwiek pośpi. Model SPL-150 jest niemalże kopią R-115SW, ale nie porównywałem ich bezpośrednio ze sobą, dlatego nie powiem ci czy różnią się w znaczący sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Faziu.switch napisał:

Czy nie bedzie za duzy do tych Jamo ?

W subach nie ma pojęcia czegoś takiego że za duży. Najwyżej będzie pracował na niewielkim procencie swoich możliwości, ale z łatwością osiągnie niskie rejestry z którym słabsze konstrukcje mogą mieć problem.

1 godzinę temu, Faziu.switch napisał:

Czy na niższych poziomach głośności bedzie fajny efekt ?

(Zazwyczaj uzytkuje glosniki w nocy jak wszyscy spia dlatego chcialbym taki miekki rozlewajacy sie bas)

Tu już wiele do powiedzenia będzie miał amplituner. Nie jestem pewien czy Twój X1400 ma DRC, czyli automatyczną kompresję dynamiki która pozwala na bezstresowe nocne seanse.

Zanim cokolwiek kupisz spróbuj znaleźć optymalne ustawienie suba. Nawet najlepsza konstrukcja może "nie zagrać" jak nie przywiążesz do tego uwagi.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Butler napisał:

Twój X1400 ma DRC, czyli automatyczną kompresję dynamiki która pozwala na bezstresowe nocne seanse.

jak ma audyssey multq XT to ma DRC.

 

@Faziu.switch Ty wiesz, że @Q21 i @S4Home to handlowcy i oni praktycznie zawsze zaproponują Ci wymianę sprzętu? Zobacz na ich opis - "branża". Ale po Twoich wpisach widzę, że Ty tutaj nie przyszedłeś po poradę tylko przyzwolenie na wydanie gotówki. Twoja sprawa zatem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Musisz pamiętać, że dużo zależy od ścieżki dźwiękowej a R-115SW to naprawdę duży subwoofer i jakością zdecydowanie przewyższa kolumny Jamo. Nie wiem czy przy tym modelu ktokolwiek pośpi. Model SPL-150 jest niemalże kopią R-115SW, ale nie porównywałem ich bezpośrednio ze sobą, dlatego nie powiem ci czy różnią się w znaczący sposób.

Do piątku dojdzie ? ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Faziu.switch napisał:

Czy sa odczuwalne roznice pomiedzy r115sw a tym nowym SPL 150 ?

Nie ma żadnych

Ale

23 godziny temu, Faziu.switch napisał:

To może inaczej, jaki byś polecił subwoofer który dobrze gra na niskiej głośności ? Może tu leży mój problem..

Ani 115 ani SPL 150 nie graja dobrze cicho.

16 godzin temu, lolekdrugi napisał:

jak ma audyssey multq XT to ma DRC.

 

@Faziu.switch Ty wiesz, że @Q21 i @S4Home to handlowcy i oni praktycznie zawsze zaproponują Ci wymianę sprzętu? Zobacz na ich opis - "branża". Ale po Twoich wpisach widzę, że Ty tutaj nie przyszedłeś po poradę tylko przyzwolenie na wydanie gotówki. Twoja sprawa zatem.

Proszę mnie nie wrzucać do tego samego koszyka.

Dnia 17.05.2022 o 07:45, S4Home napisał:

Wymieniając subwoofer czy dokładając drugi nie spowodujesz że tu będzie lepiej.

 

Dnia 17.05.2022 o 07:45, S4Home napisał:

A jeśli brzmienie systemu Ci nie lezy to wymiana kolumn Cie czeka. albo ich ustawienia.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, S4Home napisał:

Nie ma żadnych

Ale

Ani 115 ani SPL 150 nie graja dobrze cicho.

Proszę mnie nie wrzucać do tego samego koszyka.

 

Piotr

Zmienilem ustawienia, wszystkie odcielem przy 90zh - wiecej zycia.

teraz subwoofer z zakresem 18-125 zrobil sie jeszcze bardziej kuszacy :)

2 minuty temu, Faziu.switch napisał:

Zmienilem ustawienia, wszystkie odcielem przy 90zh - wiecej zycia.

teraz subwoofer z zakresem 18-125 zrobil sie jeszcze bardziej kuszacy :)

Teraz doczytalem, a sa jakies ktore graja dobrze cicho w tym budzecie ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, S4Home napisał:

Proszę mnie nie wrzucać do tego samego koszyka.

niby dlaczego?  W którym miejscu zaproponowaliście najpierw weryfikację ustawień, konfiguracji itp itd. Tylko od razu - wymiana kolumn - bach.

Gość ma tylko 30m2, to jest mała przestrzeń, przyjmując średnią wysokość pomieszczenia daje nam to kubaturę 78m3.

Oba SPL150 oraz 115 mają te same parametry czyli zakres jak i moc, dla niego wystarczająca w zupełności. Tak jak i model Klipsch R100 SW który ma 112dB co w jego wypadku jest wystarczające. Drugi sub jak najbardziej można dołożyć by poprawić akustykę chociaż nie wiemy jak ma to obecnie rozstawione, jak to ustawiał nic, bo nikt nie zapytał tylko "branża" się rzuciła jak na padlinę bo znalazł się klient który chce kupić i nie słucha tego, że może nie trzeba nic kupować więc "gotujemy tę żabę póki nie skacze".

 

8 minut temu, Faziu.switch napisał:

Zmienilem ustawienia, wszystkie odcielem przy 90zh - wiecej zycia.

pisałem Ci wcześniej, przestań szukać nowego sprzętu, najpierw się skup na weryfikacji tego co masz i sprawdzeniu czy to Twój pokój nie robi problemów (najprawdopodobniej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

niby dlaczego?  W którym miejscu zaproponowaliście najpierw weryfikację ustawień, konfiguracji itp itd. Tylko od razu - wymiana kolumn - bach.

A dlatego bo tak się nie stało.

Zwracałem Ci juz uwagę że czytać umiesz tylko wybiórczo

Dnia 17.05.2022 o 07:45, S4Home napisał:

Wymieniając subwoofer czy dokładając drugi nie spowodujesz że tu będzie lepiej.

 

Dnia 17.05.2022 o 07:45, S4Home napisał:

A jeśli brzmienie systemu Ci nie lezy to wymiana kolumn Cie czeka. albo ich ustawienia.

Wrzucasz mnie do tego samego koszyka kiedy to ja jako jedyna branża tutaj często odradzam klientom niepotrzebne zakupy. Doradzam także produkty dobre mimo że mają mniejsza marzę.

Dlatego raz jeszcze proszę mnie nie wrzucać do tego samego koszyka.

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

Oba SPL150 oraz 115 mają te same parametry czyli zakres jak i moc, dla niego wystarczająca w zupełności. Tak jak i model Klipsch R100 SW który ma 112dB co w jego wypadku jest wystarczające. Drugi sub jak najbardziej można dołożyć by poprawić akustykę chociaż nie wiemy jak ma to obecnie rozstawione, jak to ustawiał nic, bo nikt nie zapytał tylko "branża" się rzuciła jak na padlinę bo znalazł się klient który chce kupić i nie słucha tego, że może nie trzeba nic kupować więc "gotujemy tę żabę póki nie skacze".

Po raz kolejny nie czytasz.

Dnia 16.05.2022 o 15:24, Faziu.switch napisał:

Dlatego zależy mi na jak największej „przestrzeni” efekcie surround, efekcie atmos itd.

 

Moje pytanie odnosi się do subwoofera, myślę że jest najsłabszym ogniwem - zejście około 30hz

Odpisałem. To co chce uzyskać kolega nie ma związku z subwooferem.

Ale sam się na niego nakręcił (lub za namową inne branży - nie wiem) więc wyjaśniając R100 a 115SW to dwa różne światy. Znowu patrzysz na suche papierowe dane albo Amirowe testy. Kiedy obcował byś z obydwoma subami stwierdził byś kolosalną różnice po krótkim odsłuchu.

Twoim celem jest sianie zamętu na forum. Bycie w opozycji, dokładnie jak w rządzie.

Fajnie gdybyś przed pisaniem o czymś miał praktykę a nie tylko teorie o tym.

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

pisałem Ci wcześniej, przestań szukać nowego sprzętu, najpierw się skup na weryfikacji tego co masz i sprawdzeniu czy to Twój pokój nie robi problemów (najprawdopodobniej).

Zatem lolek sugeruje zmianę mieszkania pewnie. Gruby naciagacz.

xD

Żartobliwie napisane.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, S4Home napisał:

Wrzucasz mnie do tego samego koszyka kiedy to ja jako jedyna branża tutaj często odradzam klientom niepotrzebne zakupy. Doradzam także produkty dobre mimo że mają mniejsza marzę.

Dlatego raz jeszcze proszę mnie nie wrzucać do tego samego koszyka.

przykro mi ale ja w przeciwieństwie do was, na tym nie zarabiam.

 

15 minut temu, S4Home napisał:

Ale sam się na niego nakręcił (lub za namową inne branży - nie wiem) więc wyjaśniając R100 a 115SW to dwa różne światy. Znowu patrzysz na suche papierowe dane albo Amirowe testy. Kiedy obcował byś z obydwoma subami stwierdził byś kolosalną różnice po krótkim odsłuchu.

mi zwracacie uwagę, że nie czytam ze zrozumienie a co sami robicie? Gdzie napisałem, że to są te same subwoofery?

 

16 minut temu, S4Home napisał:

Twoim celem jest sianie zamętu na forum. Bycie w opozycji, dokładnie jak w rządzie.

no tak, bo przecież jak nie wierzę w "grające kable" to jestem w opozycji 😂

17 minut temu, S4Home napisał:

Zatem lolek sugeruje zmianę mieszkania pewnie. Gruby naciagacz.

W którym miejscu proponuje zmianę mieszkania co? Dostał dokładne informacje wcześniej, nie ustosunkował się do żadnej wiadomości tylko jak ślepa kura brnie w wymianę której nikt poza branżą mu nie proponuje.

Mało tego, sam zauważył, że po drobnej zmianie ustawień coś się poprawiło dla niego. Obstawiam zatem, że to problem bardziej z ustawieniami i nowe kolumny/subwoofer itp nie poprawi mu tego tak bardzo.

Ale Wy "branża" zamiast poprosić o układ pomieszczenia, gdzie co rozstawione, z czego wykonana podłoga, co jest na ścianach itp itd, proponujecie... a jakże... wymianę.

W waszym pierwszym wpisie zasugerowaliście dokupienie albo drugiego suba albo wymianę kolumn bez dodatkowych pytań.

Skoro próbujecie się pozycjonować jako znawcy, to wypadałoby pokazać właśnie taki profesjonalizm i podejść do tego właśnie w taki sposób.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2022 o 10:34, lolekdrugi napisał:

W którym miejscu proponuje zmianę mieszkania co?

Nie chcę tu być adwokatem diabła ale dlaczego pominąłeś to co dalej @S4Home napisał?

 

Dnia 18.05.2022 o 10:12, S4Home napisał:

Zatem lolek sugeruje zmianę mieszkania pewnie. Gruby naciagacz.

xD

Żartobliwie napisane.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, eMBe napisał:

Pomyślmy. Bo to było "żartobliwie napisane"?

nie jeden raz już wskazywałem fakty które negują powielane przez nich mity, czasami przegapiam po prostu pewne rzeczy. Co do tego konkretnego wpisu to jasne jest, że ich uwaga była co najmniej "uszczypliwa" bo doskonale powinni sobie zdawać sprawę, że najwięcej roboty robi właśnie akustyka pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...