Skocz do zawartości

Problem z systemem 5.1


Jacek82

Recommended Posts

Panowie potrzebuję pomocy, jestem od 2 lat szczęśliwym (do wczoraj) posiadaczem systemu nagłośnienia składającego się z dwóch monitorów, a także centralnego marki FOCAL, do tego SUB REL T9i oraz dwa bezprzewodowe surround Yamaha musicCast. Wszystko spięte pod ampli Yamaha RX-V685.  Wczoraj coś się przestawiło/uszkodziło przestał mi prawidłowo działać cały system 5.1, a mianowicie dialogi nie idą przez central tylko przez monitory. Oczywiście robiłem testy z poziomu tunera i central odpowiada, również w systemie audio gra razem ze wszystkimi głośnikami równo, tylko pytanie czemu przestało działać kino w systemie 5.1?? Zaznaczam, że reset ustawień amplitunera wykonywałem, nie przyniosło to żadnego efektu.

Proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa:

- guzik straight on spowoduje że Twój amplituner będzie grał sygnał oryginalni dostarczany z źrodła.

mogłeś włączyć, stereo, albo coś innego

- druga opcja to przełączyłeś coś ale właśnie na źródle. Skąd jest u Ciebie sygnał? Bo jesli z TV to może miałeś właśnie odwrotnie. Że miałeś włączony tryb ulepszania dzwieku lub jakiś DSP. A stereo jest prawidłowe.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, S4Home napisał:

Pierwsza sprawa:

- guzik straight on spowoduje że Twój amplituner będzie grał sygnał oryginalni dostarczany z źrodła.

mogłeś włączyć, stereo, albo coś innego

- druga opcja to przełączyłeś coś ale właśnie na źródle. Skąd jest u Ciebie sygnał? Bo jesli z TV to może miałeś właśnie odwrotnie. Że miałeś włączony tryb ulepszania dzwieku lub jakiś DSP. A stereo jest prawidłowe.

Piotr

 

Niestety straight nie działa. Dalej dialogi idą z monitorów, a w centralnym jedynie taki dziwny cichy podźwięk/pogłos. Reset robiłem, po tym wszystkim musiałem na nowo wszystko poustawiać oraz zrobić aktualizację i to nic nie zmieniło.

Proszę o inne sugestie.

Jacek 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek82 napisał:

Niestety straight nie działa. Dalej dialogi idą z monitorów, a w centralnym jedynie taki dziwny cichy podźwięk/pogłos.

nic dziwnego, że nie działa. Jak źródło jest stereo i dasz straight to dostaniesz stereo! Nie bez powodu zaprosiłem do lektury instrukcji obsługi, tam naprawdę jest sporo opisane. Jak czegoś nie będziesz rozumiał to wtedy pisz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaje serwis, skoro reset nie pomaga, i tak jest na każdym źródle to chyba jedyne wyjście...

Jeszcze co mi przychodzi do głowy to odpięcie głośników i ponowne podpięcie, Jeśli by system amplitunera nie wykrywał centralnego to wtedy naturalne jest że przekieruje sygnał na fronty.

Albo w ogóle reset do ustawień fabrycznych bez podpiętych głośników i konfiguracja od nowa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Iron napisał:

No to zostaje serwis, skoro reset nie pomaga, i tak jest na każdym źródle to chyba jedyne wyjście...

Jeszcze co mi przychodzi do głowy to odpięcie głośników i ponowne podpięcie, Jeśli by system amplitunera nie wykrywał centralnego to wtedy naturalne jest że przekieruje sygnał na fronty.

Albo w ogóle reset do ustawień fabrycznych bez podpiętych głośników i konfiguracja od nowa

Nie jest tak do końca, że go nie wykrywa, skoro w audio działa razem ze wszystkimi, a druga sprawa jak wchodzę w opcje, a w nich speaker następnie "test tone" to centralny wykrywa.

Więc to tym bardziej dziwne dla mnie.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Iron napisał:

No to zostaje serwis, skoro reset nie pomaga, i tak jest na każdym źródle to chyba jedyne wyjście...

Jeszcze co mi przychodzi do głowy to odpięcie głośników i ponowne podpięcie, Jeśli by system amplitunera nie wykrywał centralnego to wtedy naturalne jest że przekieruje sygnał na fronty.

Albo w ogóle reset do ustawień fabrycznych bez podpiętych głośników i konfiguracja od nowa

żaden reset, jak dla mnie to @Jacek82 nie do końca ogarnia ustawienia sprzętu. Pisałem mu już dwa razy by zapoznał się z instrukcją obsługi i zadał tutaj pytania jak czegoś nie rozumie ale mam obawy przypuszczać, że może mieć problemy z czytaniem i chyba dlatego instrukcji unika bo jak dotąd nie odpisał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lolekdrugi napisał:

żaden reset, jak dla mnie to @Jacek82 nie do końca ogarnia ustawienia sprzętu. Pisałem mu już dwa razy by zapoznał się z instrukcją obsługi i zadał tutaj pytania jak czegoś nie rozumie ale mam obawy przypuszczać, że może mieć problemy z czytaniem i chyba dlatego instrukcji unika bo jak dotąd nie odpisał.

No i jesteś w błędzie, sprzęt użytkuję już ok 2 lat, konfigurowałem sam zgodnie z instrukcją, wczoraj również ją przeglądałem, jak konfigurowałem od nowa, niczego tam się nie doczytałem, co miałoby mi pomóc usunąć usterkę.. To Ty chyba masz jakieś większe problemy z czytaniem, ponieważ gdyby było inaczej, doczytałbyś się, że wykonywałem pełny reset ustawień i po tym wszystkim powinno działać, skoro robiłem dokładnie tak samo jak w dwóch wcześniejszych przypadkach konfiguracji urządzenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jacek82 napisał:

No i jesteś w błędzie, sprzęt użytkuję już ok 2 lat, konfigurowałem sam zgodnie z instrukcją, wczoraj również ją przeglądałem, jak konfigurowałem od nowa, niczego tam się nie doczytałem, co miałoby mi pomóc usunąć usterkę..

zwracam zatem honor i ślę przeprosiny.

6 minut temu, Jacek82 napisał:

oczytałbyś się, że wykonywałem pełny reset ustawień i po tym wszystkim powinno działać,

owszem przeczytałem ale wykonanie resetu amplitunera nie ma według mnie tutaj nic do rzeczy. Spróbuje to opisać bardziej dokładnie a Ty postaraj się dla mnie w miarę możliwości odpowiedzieć na to.

Masz system 5.1 i amplituner firmy yamaha który ma dodatkowe tryby dźwiękowe niestety nie potrafię zlokalizować informacji co dokładnie jest źródłem sygnału, proszę opisz dokładniej skąd próbujesz co odtworzyć.

U Yamahy jest o tyle trudniej, że możesz być w trybie straight ale mieć dźwięk ustawiony na inny i to się da zrobić. Widać to po tych piktogramach na wyświetlaczu. Zatem kolejne pytanie jest, co wyświetla amplituner w sytuacji gdy Ty oczekiwałbyś aby działał centralny? Czy mógłbyś dołączyć tutaj zdjęcie wyświetlacza w takiej sytuacji?

 

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chwile

14 godzin temu, Jacek82 napisał:

Niestety straight nie działa.

 

23 godziny temu, S4Home napisał:

druga opcja to przełączyłeś coś ale właśnie na źródle. Skąd jest u Ciebie sygnał? Bo jesli z TV to może miałeś właśnie odwrotnie. Że miałeś włączony tryb ulepszania dzwieku lub jakiś DSP. A stereo jest prawidłowe.

To sprawdziłeś?

6 godzin temu, J4Z napisał:

Rozumiem że jesteś pewny tego co piszesz? Powiedz mi jak, a to zrobię. Może uda mi się coś zaobserwować i pomoc autorowi. 

Mozna miec straight czyli wybór automatycznego sygnału ale mieć włączony któryś z trybów DSP. Wówczas amplituner rozpoznaje Dolby, DTS czy sygnał stereo ale obrabia go pod wybrany DSP.

Z tym że tutaj sprawdził bym coś innego.

Wejdź w opcję w level speakers. Zobacz czy każdy z Twoich kolumn gra.

Czy wybierając ręcznie muzykę na 5.1 gra kolumna centralna? Jesli tak to oznacza że wokale nie lecą na centralny właśnie ze względu na któryś DSP  albo źrodło zmieniło swój sygnał.

Pytam ponownie. Skąd sprawdzasz sygnał?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lolekdrugi napisał:

z

 

U Yamahy jest o tyle trudniej, że możesz być w trybie straight ale mieć dźwięk ustawiony na inny i to się da zrobić. Widać to po tych piktogramach na wyświetlaczu....

 

Jesteś pewien ze na straight można nałozyć DSP? Wydaje mi się, że bardziej zależy to od konfiguracji głośników

wg. instrukcji

(Tłumaczone tłumaczem Google)

When STRAIGHT is pressed and the straight decode mode is enabled, the unit
produces stereo sound from the front speakers for 2-channel sources such as CDs,
and produces unprocessed multichannel sounds for multichannel sources.

Po naciśnięciu przycisku STRAIGHT i włączonym trybie dekodowania prostego, urządzenie wytwarza dźwięk stereo z głośników przednich dla źródeł 2-kanałowych, takich jak płyty CD, i wytwarza nieprzetworzone dźwięki wielokanałowe dla źródeł wielokanałowych.

 

Each time you press the key, the straight decode mode is enabled or disabled

Za każdym razem, gdy naciśniesz klawisz, tryb prostego dekodowania jest włączany lub wyłączany

 

When surround back speakers are used, the unit produces 7.1-channel sound for 5.1-channel sources.
▪ If “Layout” in “Surround” in the “Setup” menu is set to “Front”, Virtual CINEMA FRONT works when
multichannel source is played back. For details, see the following:
– “Setting the layout of the surround speakers” (p.97)
– “Enjoying surround sound with 5 speakers placed in front (Virtual CINEMA FRONT)”

Gdy używane są tylne głośniki surround, urządzenie wytwarza dźwięk 7.1-kanałowy dla źródeł 5.1-kanałowych. ▪ Jeśli „Układ” w „Surround” w menu „Ustawienia” jest ustawiony na „Przód”, Wirtualny FRONT KINO działa, gdy odtwarzane jest źródło wielokanałowe. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz: – „Ustawianie układu głośników dźwięku przestrzennego” (str. 97) – „Ciesz się dźwiękiem przestrzennym z 5 głośnikami umieszczonymi z przodu (Virtual CINEMA FRONT)

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Iron @J4Z ok, udało mi się zweryfikować coś i jest tak. Źródło to stereo, w trybie straight działa 2.1 natomiast w trybie pure direct działa 2.0. Co ciekawe, można włączyć tryb music i wtedy jest 2ch stereo ale idzie jako 2.1

Zwracam również honor, włączenie programów DSP włącza resztę kolumn.

@Jacek82 co jest u Ciebie źródłem sygnału gdzie nie masz sygnału z centralnego?

Bo to jest tak:

 źródło stereo - grają głośniki 2.0 (pure direct)  albo 2.1 (straight chociaż to jeszcze kwestia ustawień) ale można włączyć tryb np DTS:Neural:X i wtedy dostaniesz nawet 5.1.2 ale będzie to robione przez amplituner z sygnału 2.0

źródło wielokanałowe - dla straight powinno grać tyle głośników ile ma źródło chociaż najpewniej testować na pure direct.

 

Co jest zatem u Ciebie źródłem dla którego chcesz mieć działający centralny?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...