Skocz do zawartości

Wymiana amplitunera na wzmacniacz


Jakub Kosiński

Recommended Posts

Witam. Posiadam zestaw stereo Heco Aurora 1000 i Yamaha rn803, zastanawiam się nad zmianą na wzmacniacz. Chciałbym sprzedać amolituner i kupić używany wzmacniacz.

Ogólnie zestaw dobrze gra ale czegoś mi brakuje, na początku słuchałem bez Ypao, po włączeniu dźwięk dużo lepszy. 

Jaki wzmacniacz będzie lepszy od Yamaha rn803? 

Zdjęcia salonu wypoczynek i ściana z kolumnami, z tyłu jest jeszcze jadalnia

IMG_20220914_195947.thumb.jpg.ac9daeae2fd0a7a8a329f2018167ac84.jpg

IMG_20220914_200014.jpg

IMG_20220914_200059.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, wyciągnij amplituner z tej "nory" i postaw na szafce. Będzie Ci za to wdzięczny.

Po drugie, jeśli Ci "czegoś brakuje",  to w tym wypadku zacząłbym od wymiany kolumn.

Wymianiając ten akurat ampli na czysty wzmacniacz możesz poprawić niuanse, barwę , charakter brezmienia, ale nie uzyskasz tego brakujacego czegoś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczął bym jednak od amplitunera.

Faktycznie amplituner na górę szafki. Ale wracając do tematu.

Już w watkach widać że do Aurora 700 wymiana 803 na CXA80 na przykład przynosi znaczne poprawy.

Model 1000 jest bardziej wymagający.

Wybaczcie ale wymiana na Oberon 7 , KEF Q 750 czy Fyne 501 kompletnie nic tu nie da. To ta sama klasa. kolumn. Owszem komuś moga się bardziej pdoobać ale wymiana bez sensu.

Tu trzeba jeszcze zadbać o akustyke.

Dywan przed kolumnami to konieczność no.

A co do wzmacniacza to wymienił bym na wspomnianego CXA80/81, uzywany 851A, Roksan K3, Yamaha AS 1000/1100/2000, Primare, Denon 1510. Zalezy od kwoty.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby przede wszystkim zdefiniować czego ci brakuje w dźwięku. Można oczywiście do tematu podejść z dwóch stron i wymienić kolumny, albo amplituner a najlepiej i jedno i drugie. Tak czy inaczej amplituner z czasem wymienisz na pewno na wzmacniacz, który zawsze wyciągnie z kolumn więcej jakości jak i sam zaoferuje lepszą barwę. Jeśli względnie podobał ci się charakter brzmienia Yamahy to idź w kierunku wspomnianego Cambridga, ale jeśli szukasz innej barwy to najlepszym rozwiązaniem byłby odsłuch, na który cię zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jakub Kosiński napisał:

Ogólnie zestaw dobrze gra ale czegoś mi brakuje, na początku słuchałem bez Ypao, po włączeniu dźwięk dużo lepszy. 

Wskazuje na problemy z akustyką pomieszczenia. Można zaadaptować akustycznie pomieszczenia, porobić pomiary i dołożyć ustroje jakie są potrzebne. Jak takiej opcji nie ma to ze wzmacniaczy polecam Lyngdorf TDIA-1120 lub Arcam SA-30 oba wyposażone w korekcję akustyki Dirac Live. Inna opcją jest poszukanie kolumn, które lepiej będą pasować do akustyki pomieszczenia, np. mniej podbite niskie tony, jak przeszkadzają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rms.pl napisał:

Inna opcją jest poszukanie kolumn, które lepiej będą pasować do akustyki pomieszczenia, np. mniej podbite niskie tony, jak przeszkadzają.

Albo wzmacniacza, który będzie je dobrze kontrolować ( niskie tony ).

17 godzin temu, Jakub Kosiński napisał:

Jaki wzmacniacz będzie lepszy od Yamaha rn803? 

Jaki budżet?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z wyżej wymienionych wskazówek jest cenna, ale:

-Akustyka nie wydaje się sprzyjająca. Tylna ściana jest ze sztucznej cegły, na podłodze jest dużo gresu, -dobrze że mamy dość dużą objętość kanap.

-Wymiana na lepszy wzmacniacz przyniesie na pewno poprawę, ale pod warunkiem jak poprawimy punkt pierwszy. W tym przypadku zakup wzmacniacza, z pokroju NAD C388  czy też Rotel RA1572 mk2 mógłby zadowolić te głośniki

-Wymiana głośników na inne (ale po co z tej samej półki?) - w rozumieniu na lepsze, to będzie wydatek co najmniej 10000 zł za parę, a do takiej kolumny należałoby zatroszczyć się o naprawdę dobrą amplifikację, a nawet jeśli już byłoby to wszystko złożone "do kupy" to i tak nie wyciśniesz wszystkiego co można byłoby osiągnąć, przez ograniczenia z punktu 1.

Hmm...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka na pewno do poprawy. Wspomniałem o tym.

Zgadzam się z Wami w punktach :)

Chyba nowa osoba pisze :)

Dokładnie tak.

Poza tym sprawdzanie wzmacniacza będzie u Ciebie tańsze, łatwiejsze i szybsze. Sprawdzaj go w domu.

Jak po kilku podmiankach nie sprawdzi się to wtedy wrocimy do kolumn.

Branża z forum wypożycza elektronikę.

Piotr

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Akustyka na pewno do poprawy. Wspomniałem o tym.

Zgadzam się z Wami w punktach :)

Chyba nowa osoba pisze :)

Dokładnie tak.

Poza tym sprawdzanie wzmacniacza będzie u Ciebie tańsze, łatwiejsze i szybsze. Sprawdzaj go w domu.

Jak po kilku podmiankach nie sprawdzi się to wtedy wrocimy do kolumn.

Branża z forum wypożycza elektronikę.

Piotr

 

 

U nas nic się nie zmieniło :)

Jak widać, czasem możemy znaleźć wspólny mianownik w dyskusji i dzięki temu skutecznie kogoś wyprowadzić na właściwe tory :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zbynio napisał:

Polecam od siebie do auror Cxa80, miałem ten zestaw prawie dwa lata, to bardzo dobre połączenie, Piotr ma rację, a i denon też mógłby być niazly. 

Też polecam CA. To sprawdzone udane połączenie.

14 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

U nas nic się nie zmieniło :)

Jak widać, czasem możemy znaleźć wspólny mianownik w dyskusji i dzięki temu skutecznie kogoś wyprowadzić na właściwe tory :)

Zgadzam się i jestem za.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.09.2022 o 05:41, Józef Herczek napisał:

Dokładnie, zacznij od kolumn. Odsłuchaj sobie Fyne Audio F501, Oberony 7 czy Kef Q750. Dobrze się zgrywają z tą Yamahą. Z tej trójki dla mnie najlepiej F501. Podaj metraż, budżet, czego słuchasz. Pewnie dostaniesz jeszcze kilka propozycji. 

Co do Fyne Audio to celowal bym w 501SP a najlepiej F502SP

Edytowano przez Himling
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamieniłem wzmacniacz Yamaha AS-501 na Pier Audio MS-680 SE, a kolumny Klipsh na Fyne Audio F502 SP i … całkiem inny dźwięk. Yamaha jednak gra skrajami pasm, mocno, energetycznie. Dobra dla rocka, mocnego uderzenia. Ale dla jazzu, pop, muzyki poważnej gdzieś gubi środek. Jedynie te mocniejsze i droższe Yamahy jak AS-2000 grają bardziej przyjemnie. Pamiętaj, że większa część muzyki i głos to pasmo średnie. Bas fajnie robi za rytm i podkład, ale to średnie pasma dają przyjemność słuchania. Także wysokie tony zbyt dużo ich męczy.

Edytowano przez hlary
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od pół roku Yamahę 803 z Dali Ikon 6. Na początku byłem bardzo zadowolony z brzmienia  ale po jakimś czasie przyszedł niedosyt ,że czegoś w tym dźwięku brak. Ciągle kombinuję z ustawieniem kolumn bo stereofonia kuleje tzn.wszystko dzieje się między kolumnami dźwięk nie wychodzi poza linię kolumn. Ďźwięk był zbyt rozjaśniony i mało było w nim emocji , ale tutaj pomogły mi kable zrobione na zamówienie. Nie chcę tutaj wywoływać kolejnej dyskusji o kablach   ale subiektywnie kabelki naprawdę zrobiły w moim przypadku fajną robotę. Zrobiło się cieplej   muzyka nabrała emocji i przekaz stał się wciągający.  Choć jest dużo lepiej to myślę że zmiana całego systemu to kwestia czasu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.09.2022 o 20:51, Himling napisał:

Co do Fyne Audio to celowal bym w 501SP a najlepiej F502SP

Owszem, ale to już spory przeskok cenowy

Dnia 17.09.2022 o 12:48, Slawko69 napisał:

Ja mam od pół roku Yamahę 803 z Dali Ikon 6. Na początku byłem bardzo zadowolony z brzmienia  ale po jakimś czasie przyszedł niedosyt ,że czegoś w tym dźwięku brak. Ciągle kombinuję z ustawieniem kolumn bo stereofonia kuleje tzn.wszystko dzieje się między kolumnami dźwięk nie wychodzi poza linię kolumn. Ďźwięk był zbyt rozjaśniony i mało było w nim emocji , ale tutaj pomogły mi kable zrobione na zamówienie. Nie chcę tutaj wywoływać kolejnej dyskusji o kablach   ale subiektywnie kabelki naprawdę zrobiły w moim przypadku fajną robotę. Zrobiło się cieplej   muzyka nabrała emocji i przekaz stał się wciągający.  Choć jest dużo lepiej to myślę że zmiana całego systemu to kwestia czasu.

Kable zrobiły zapewne poprawę ale powiem Ci że moim zdaniem to Ci prędzej czy pożniej nadal zaczie przeszkadzać.

803 + Ikony to jest bardzo jasny dźwięk. YPAO tego nie wyrówna. Kable tez nie. To zabiegi mające na celu przeczekanie wymiany.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację. Wychodzi mój brak doświadczenia i kompletowanie systemu " na raty". To że będę musiał dokonać zmian to pewne. Zastanawiam się tylko czy wymienić wszystko czy zostawić kolumny i dokupić wzmacniacz i odtwarzacz sieciowy. Czy raczej do Yamahy dobrać kolumny. Ale muszę trochę odłożyć grosików aby zacząć jakieś realne kroki w tym temacie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...