Skocz do zawartości

Ocena integralności systemu i propozycje upgrade'u


Tomaszek

Recommended Posts

Hej wszystkim. Proszę o ocenę integralności systemu czy coś nie odstaje za bardzo w górę lub co gorsza w dół od reszty. Aktualnie w większości słucham muzyki w stereo, ale filmy w 5.1 też są dość często na tapecie. Ale do rzeczy:

Amplituner: Onkyo TX-RZ830

Wzmacniacz: Denon PMA-1500AE (pracuje jako końcówka mocy dla Onkyo)

Odtwarzacz CD: Denon DCD-1500AE

Głośniki frontowe: Magnat 757 (+ kable Melodika MDC 2250 i MDC 2150 połączenie bi-wiring)

Centralny: Magnat C73

Głośniki surround: Heco Music Style 200f

IC: RCA Melodika MDC 1110 oraz Wtyk RCA Neutrik Rean NYS352BG

 

Proszę tez o propozycję upgrade'u systemu stereo. Czego mi brakuje? Nie wiem :D Gdy słuchałem z RZ830 też nie wiedziałem że czegoś to brak, jednak instalacja dodatkowego wzmacniacza stereo pokazała jak wiele traciłem w czasie słuchania muzyki. Jeśli chodzi o moje typy, to zastanawiałem się nad:

-Monitor Audio Silver 300 6G

-B&W 603 S2 (gdzieś słyszałem, że są bardzo detaliczne i może to jednak trochę męczyć przy dłuższym odsłuchu)

Co do wzmacniacza do stereo:

- Atoll IN100

-Marantz PM8006

Po drodze przeszedłem przez NAD c356BEE (miałem wrażenie pewnej krzykliwości wzmacniacza) oraz MA Silver RS8 (super to grało, jednak ilość basu przy dłuższym odsłuchu trochę męczyła).

Jakieś inne propozycję? 

Dzięki za podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymiana na Silvery to na 500tki

Jak wymiana na Bowersy to serii 7, chodź nie uważam żeby 757 były od nich gorsze.

PM 8006 nie wniesie poprawy względem o 1500AE

Atoll IN 100 będzie inaczej nie wiem czy lepiej.

Powiem Ci że cieżka sytuacja bo masz dobry system. Ja bym nie ruszał.

może pobawil się w akustykę?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź do nas na odsłuch i porównaj Atolla z Marantzem sam zobaczysz czy warto, czy może coś jednak innego. To samo z kolumnami, ale ich wybór zostawiłbym dopiero po wybraniu wzmacniacza, pod którym grałyby te kolumny. Dla mnie jeszcze pomyślałbym nad ewentualną wymianą kabli, które delikatnie mówiąc nie pozwalają rozwinąć skrzydeł sprzętowi😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.11.2022 o 17:08, Q21 napisał:

Podjedź do nas na odsłuch i porównaj Atolla z Marantzem sam zobaczysz czy warto, czy może coś jednak innego. To samo z kolumnami, ale ich wybór zostawiłbym dopiero po wybraniu wzmacniacza, pod którym grałyby te kolumny. Dla mnie jeszcze pomyślałbym nad ewentualną wymianą kabli, które delikatnie mówiąc nie pozwalają rozwinąć skrzydeł sprzętowi😉

Kable - tutaj faktycznie może być coś do na rzeczy. Tylko bardziej w kwestii IC czy głośnikowych? Od których zacząć?

Sporo jeżdżę po PL i pewnie będę niedługo w okolicy. Odezwę się wcześniej.

Dnia 2.11.2022 o 08:42, Piotr Sonido napisał:

może pobawil się w akustykę?

No właśnie... akustyka... :) na pewno jest sporo do poprawy, jednak muszę znajdować równowagę pomiędzy akustyką/funkcjonalnością/estetyką. :) Ale dzięki za podpowiedź, postaram się zorientować co mogę zrobić.

Nie mam ciśnienia ze zmianą, aktualny zestaw daje mi sporo radości w czasie odsłuchu. Zastanawiam się jednak jaki powinienem wykonać kolejny ruch, jeśli chciałbym pójść do przodu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienić Melodike.

9 godzin temu, Tomaszek napisał:

No właśnie... akustyka... :) na pewno jest sporo do poprawy, jednak muszę znajdować równowagę pomiędzy akustyką/funkcjonalnością/estetyką. :) Ale dzięki za podpowiedź, postaram się zorientować co mogę zrobić.

Nie mam ciśnienia ze zmianą, aktualny zestaw daje mi sporo radości w czasie odsłuchu. Zastanawiam się jednak jaki powinienem wykonać kolejny ruch, jeśli chciałbym pójść do przodu...

No to akustyka. Bo wymieniając na inny wspomniany tutaj sprzet pojdziesz na bok. To będzie ta sama klasa. Może akurat bedzie Ci to chwilowo grac lepiej ale wiesz. To będzie to samo.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Sonido Cześć , jutro będę robił test ośmiu par kabli głośnikowych. Tym razem nie chodzi o ich walory soniczne, a o wyeliminowanie przydźwięku w kolumnach do zera. Wczoraj zrobiłem już wstęp do eksperymentu i odkryłem , że są różnice w natężeniu brumienia w zależności jaki wepnę kabel głośnikowy. Co możesz polecić z kabli głośnikowych ekranowanych ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Głośnikowe.

Chord, QED, Oechlbach. Sporo salonów wypożycza kable. Więc zanim znowu zrobi się tu wojna o kable to po prostu wypożycz i zobaczysz, usłyszysz czy warto.

Piotr

Kopałem właśnie trochę za tymi kablami i trafiłem na takie typy:

- Chord ClearWay X

- Kimber 4pr (produkują je tak długo, że może faktycznie są warte zainteresowania :) )

QED silver anniversary XT

Zastanawiam się tylko, czy przekrój tego Chord i Kimber nie będzie zbyt mały - nieco ponad 2 mm2.

Co do IC:

- Chord ClearWay RCA

- Monkey Clarity RCA

- Chord C-Line RCA

- Oehlbach NF214

 

Wypożyczenie to super opcja, można wszystko porównać jednak w dość krótkim czasie. Preferuje jednak zakup powiedzmy 2 lub 3 i porównanie w domu przez 2-3 miesiące. Zwycięzca zostaje, a pozostali szukają sobie nowego systemu :) Jeśli nie ma wskazania na któreś konkretnie, to może powinienem coś odrzucić na starcie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2022 o 10:21, tomek4446 napisał:

@Piotr Sonido Cześć , jutro będę robił test ośmiu par kabli głośnikowych. Tym razem nie chodzi o ich walory soniczne, a o wyeliminowanie przydźwięku w kolumnach do zera. Wczoraj zrobiłem już wstęp do eksperymentu i odkryłem , że są różnice w natężeniu brumienia w zależności jaki wepnę kabel głośnikowy. Co możesz polecić z kabli głośnikowych ekranowanych ?

A jakie wjeżdżają na testy?

Osobiście lubię nieznany nikomu kabel Oehlbach XXL. Dobrze ekranowany jest tańszy Chord Clearway.

Kwestia ceny w której chcesz się obracać.

Dnia 5.11.2022 o 12:01, Tomaszek napisał:

Kopałem właśnie trochę za tymi kablami i trafiłem na takie typy:

- Chord ClearWay X

- Kimber 4pr (produkują je tak długo, że może faktycznie są warte zainteresowania :) )

QED silver anniversary XT

Zastanawiam się tylko, czy przekrój tego Chord i Kimber nie będzie zbyt mały - nieco ponad 2 mm2.

Co do IC:

- Chord ClearWay RCA

- Monkey Clarity RCA

- Chord C-Line RCA

- Oehlbach NF214

 

Wypożyczenie to super opcja, można wszystko porównać jednak w dość krótkim czasie. Preferuje jednak zakup powiedzmy 2 lub 3 i porównanie w domu przez 2-3 miesiące. Zwycięzca zostaje, a pozostali szukają sobie nowego systemu :) Jeśli nie ma wskazania na któreś konkretnie, to może powinienem coś odrzucić na starcie? 

No i tak zrób.

Z IC stawiam na Oehlbach

Kimbera 4PR miałem keidyś prywatnie. Bardzo fajny kabel ale nie izolowany. Także jak wspomniał Tomek powyżej. Lepiej żeby nie był wśród innych kabli. Ale bardzo udany.

QED XT posrezebrzany trzeba uważać. Albo bardzo spasuje albo nie spasuje. Bo nie jest to neutralny kabel.

Chord clearway jest.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.11.2022 o 10:21, tomek4446 napisał:

@Piotr Sonido Cześć , jutro będę robił test ośmiu par kabli głośnikowych. Tym razem nie chodzi o ich walory soniczne, a o wyeliminowanie przydźwięku w kolumnach do zera. Wczoraj zrobiłem już wstęp do eksperymentu i odkryłem , że są różnice w natężeniu brumienia w zależności jaki wepnę kabel głośnikowy. Co możesz polecić z kabli głośnikowych ekranowanych ?

Są już jakieś wnioski z testów? Chętnie zobaczę jaka jest Twoja opinia z tego przedsięwzięcia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, tomek4446 napisał:

Niestety miałem wypadek w rodzinie i w tej chwili muszę przełożyć test na sobotę. Nie chcę robić tego na szybko.

Mam nadzieję, że to nic poważnego. 
Takie testy to trzeba na spokojnie robić, zdecydowanie nie w biegu.

16 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Kwestia ceny w której chcesz się obracać.

Zakładałem około 400-500PLN na kable 2x2m, nie muszą być z konfekcją, nie muszą być nowe. Pytając jeszcze trochę w temacie sprzedawców ze sprzętem audio do strefy zainteresowań weszły Tellurium Q Ultra Blue i Cardas 101. Pozostaje też Chord ClearWay X i Kimber (chociaż odseparować go od reszty kabli nie ma szans, za dużo sprzętów elektronicznych w jednym miejscu). Znacie może ten kabel Tellurium i Cardas? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

Niestety miałem wypadek w rodzinie i w tej chwili muszę przełożyć test na sobotę. Nie chcę robić tego na szybko.

WSzystko git?

Jasne. Pomału. o nie jest teraz ważne.

7 godzin temu, Tomaszek napisał:

Zakładałem około 400-500PLN na kable 2x2m, nie muszą być z konfekcją, nie muszą być nowe. Pytając jeszcze trochę w temacie sprzedawców ze sprzętem audio do strefy zainteresowań weszły Tellurium Q Ultra Blue i Cardas 101. Pozostaje też Chord ClearWay X i Kimber (chociaż odseparować go od reszty kabli nie ma szans, za dużo sprzętów elektronicznych w jednym miejscu). Znacie może ten kabel Tellurium i Cardas? 

Tak. To masz 3 fajne typy kabli :)

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2022 o 07:13, Piotr Sonido napisał:

Tak. To masz 3 fajne typy kabli :)

 

Na pierwszy ogień poszedł Cardas 101. Zmiana jest kolosalna, jakbym przyniósł kolumny z sąsiedniego pokoju, albo też wreszcie zdjął z nich pokrowce. Góra pasma kompletnie się zmieniła, wyjaśniała, znacznie też mniej zlanego basu. Kable głośnikowe to był zdecydowanie dobry kierunek :D  Zastanawiam się jeszcze nad zmianą kabla do centralnego C73. Czy wyrazistość dialogów w centralnym też jest tak podatna na zmianę okablowania? 

IC ciągle w fazie planów.

W międzyczasie zrobiłem też update DCD-1500AE do 1510AE. Nie spodziewałem się znaczącej różnicy, jednak jest bardzo odczuwalna :) Nie wiem czy to placebo, czy jednak poprawiła się jeszcze szczegółowość i separacja poszczególnych dźwięków. 

 

@Piotr Sonido Ja to Ci wiszę jakieś hektolitry piwa za pomoc :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tomaszek napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad zmianą kabla do centralnego C73. Czy wyrazistość dialogów w centralnym też jest tak podatna na zmianę okablowania? 

Tak jest.

16 godzin temu, Tomaszek napisał:

@Piotr Sonido Ja to Ci wiszę jakieś hektolitry piwa za pomoc :D 

Nic się nie bój. Ważne że jesteś zadowolony.

Teraz najważniejsze nie daj się kablowym sceptykom. Najlepiej ich unikać a mieć swoje zdanie.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na połączenie pomiędzy CD i wzmacniaczem wjechał Oehlbach 214 typ 1037. Znów jakby więcej oddzielnych dźwięków w nagraniach. Fajnie ;)

Niestety jest dość krótki i szukam teraz czegoś na połączenie amplitunera ze wzmacniaczem. Sporo pozytywnych komentarzy znalazłem o Neotech NEI-3003III + Amphenol. Warto sprawdzić, czy jednak poszukać czegoś innego? Warto lutować jako kierunkowy? @tomek4446 Ty chyba w kabelki lubisz? Przerabiałeś go może na swoim warsztacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.11.2022 o 00:37, Tomaszek napisał:

Warto lutować jako kierunkowy? @tomek4446 Ty chyba w kabelki lubisz? Przerabiałeś go może na swoim warsztacie?

Przerabiałem , mam kilka Neotechów i nie piszę tego by się chwalić ,tylko w kontekście zastosowania wtyków Amphenola. 

Kable Neotecha cenię za jakość wykonania oraz przyłożenie się do ekranowania. Kable mają strzałeczki więc nie ma problemu z określeniem gdzie jest dolutowany ekran ,a gdzie nie. To tak a'propos kierunkowości.

Wracając do kabelków Neotecha + wtyki Amphenol. Nie jest to dobry pomysł , mam te wtyki , przymierzyłem do :

- 3003 III

- 3001 III

- 3002 III

i za cholerę te wtyki nie wejdą :) 

3003 III ma średnicę zewnętrzną 8 mm ,a wtyk Amphenola 7 mm wewnętrznej ???

Pozostałe modele Neotecha to już żadnych szans. 

Neotech jest sztywnym kablem z racji wielu warstw ekranujących i grubej izolacji , polecam wtyki na kabel 9 mm / mowa wyłącznie o 3003 III / . Trochę luzu daje większe pole manewru. A tak w ogóle, to od dłuższego czasu stosuje wtyki zakręcane od góry , bardzo ułatwia życie :) 

20221126_221539.jpg

20221126_215525.jpg

20221126_215257.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.11.2022 o 22:38, tomek4446 napisał:

Przerabiałem , mam kilka Neotechów i nie piszę tego by się chwalić ,tylko w kontekście zastosowania wtyków Amphenola. 

Neotech jest sztywnym kablem z racji wielu warstw ekranujących i grubej izolacji , polecam wtyki na kabel 9 mm / mowa wyłącznie o 3003 III / . Trochę luzu daje większe pole manewru. A tak w ogóle, to od dłuższego czasu stosuje wtyki zakręcane od góry , bardzo ułatwia życie :) 

Dzięki za podpowiedzi. Niby wiedziałem, że nie będzie lekko, ale w planie była jakaś rzeźba :D Zdjąć wierzchnią warstwę izolacji i dać  termokurczliwą. Tylko po co rzeźbić, skoro można kupić inny wtyk :) Neotech 3003III ma 8,5mm (Amphenol łyka do 7mm) i wziąłem wtyki na 10mm(zakręcane od góry). Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chce to wpiąć pomiędzy Onkyo i Denona. Mam nadzieję, że tragedii nie będzie, bo zanabyłem też Oehlbacha Silver Express i w czasie słuchania coś w ucho czasem ukłuje :)  

 

Trafiłem w międzyczasie na wątek z "kablami DIY, których nie słychać"... Szkoda, że zdjęcia się tam już nie ładują :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomaszek napisał:

 Zdjąć wierzchnią warstwę izolacji i dać  termokurczliwą.

Nie polecam. robiłem takie sztuczki i to się mści. Amphenola zaciskamy blaszkami , jak zaciśniesz na pojedynczych kabelkach to na styku wtyku z kablem będzie żadnej blokady. Łatwo wyrwać przewody z pinów. Przerabiałem też rozwiercanie wtyku , by zwiększyć średnicę wewnętrzną , powiem krótko , gra nie warta świeczki.

13 minut temu, Tomaszek napisał:

i wziąłem wtyki na 10mm(zakręcane od góry).

tak znacznie lepiej , luz możesz zlikwidować właśnie koszulką termokurczliwą.

Pochwal się rezultatem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...