Skocz do zawartości

Lenco L-75 i inne przygody w krainie analogu


Recommended Posts

Dawno nic się tu nie działo, więc czas odświeżyć wątek :) Tym bardziej, że mam Wam do pokazania ciekawego Brauna PS500, którego ostatnio skończyłem składać.

Braun-ps500-gramofon-scaled.jpg

Jakiś czas temu robiłem w tym gramofonie taki podstawowy serwis. Teraz właściciel postanowił wrócić do tematu i dopracować sprzęt już po całości i na grubo. Zrobioną mamy pełną renowację napędu idlerowo paskowego (taki jak np. w Thorens TD124). Wszystkie stare smary usunięte, elementy napędu wypolerowane, złożone i wyregulowane.

Braun-ps500-gramofon-idler-scaled.jpg

Na tylną ściankę trafiły gniazda RCA Furutech. Wymieniony został też fabryczny kabel zasilający. Nowe kabel to KaCsa w ekranowaniu. Zawsze to dodatkowe zabezpieczenie przed zakłóceniami z zasilania.

Na ramię trafiła wkładka VM540ML (zastępując VM95E), więc powinno to zagrać dosyć energicznie i żwawo z ciepłym Audio Notem, który będzie towarzyszył Braunowi :) 

Gramofon-gniazda-RCA-Furutech-ft903-scal

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Troszkę się zmienia w moim analogowym warsztacie. Pierwsza rzecz to dorzucenie głośników wysokotonowych AMT do moich odgród. Póki co głośniki zamontowane prowizorycznie, zwrotnica pomierzona i złożona prowizorycznie, a gra to... chyba nieźle. Może @tomek4446 będzie miał okazję się przekonać w sobotę :) Może w najbliższym czasie uda mi się zabrać z konkretne pomiary, tylko muszę wyciąć nowe odgrody. Na wszystko brakuje czasu oczywiście, więc idzie to tempem ślimaczym. 

open-baffle-AMT-scaled.jpg

Znudziła mi się lampówka na EL34 w moim odtwarzaczu, więc składam coś bardziej kompaktowego i oklepanego na lampach ECC88. Szkoda żeby takie fajne lampy leżały w pudełku i się marnowały (PCC88 Philips). Zawsze lubiłem ich brzmienie i bardzo mi pasowała ich detaliczność i "nielampowość". Zresztą po ponad dwóch latach słuchania Denona na EL34/6CA7 dochodzę do wniosku, że jednak lepiej się tu sprawdzają lampy typu ECC88, ECC83 i inne małe triody. 

lampizacja-CD-ECC88-PCC88-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gramy! Właśnie takiej detaliczności w dźwięku mi brakowało. Dead Can Dance  słucha  się z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem. Można analizować wszystkie wokale pojawiające się w tle, dzwonki i inne "przeszkadzało". Z drugiej strony po co to robić? Lepiej po prostu zamknąć oczy i słuchać tych bajecznych dźwięków.

 

Wzmocnienie takiego układu (SRPP na ECC88) jest dużo większe niż na EL34, więc nie trzeba tak mocno kręcić gałką głośności. Choć gra tak, że aż się prosi żeby dać do pieca i trochę podkręcić volume ;)

PCC88-Philips-scaled.jpg

A jak grać głośno, to coś konkretnego - Pani Maria nadaje się do tego jak mało kto.

Ae-Maria-Peszek-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fandiscopolo to świetny album. Zresztą jak wszystko od DCD :)

Sprawdź sobie Dziwne Dźwięki Mikołaja Bugajaka (czyli Noona). To jedna z moich referencyjnych płyt. Idealnie nadaje się do sprawdziana tego jak system sobie radzi z dolnymi rejestrami. Jest tu sporo zróżnicowanego, momentami naprawdę konkretnego, basu. Nagranie zostało zrealizowana w dużym stopniu w domenie analogowej, więc pasuje do tego wątku jak ulał ;)

 

IMG_20231015_135239-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy  sprawdzilem.Na yt niestety.Nie zainteresowal mnie Mikolaj B.

Skoro chwalimy sie plytami  😉   to tez wrzuce fotke.Album nagrany w 1957 roku,zapewne analogowo.

Znakomita Muzyka,konkretny bas tez jest.Chyba ze mam inne pojecie konkretnego basu,wtedy go nie ma na tej plycie.

 

IMG_20231015_204023.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender bardzo różne. Czasami na bogato Furutecha, czasami niezawodnego Neutrika NF2D, a czasami CMC. Te ostatnie rzadziej, bo średnio znoszą próbę czasu (wycierają się).

Z tanich gniazda fajne są te:

https://allegro.pl/oferta/gniazdo-rca-auden-a3-miedziany-pin-cute-teflon-7303590683

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2023 o 22:19, 1Ender napisał:

Auden - Nie mają dobrego styku na masie i zanika mi sygnał. 

Znam te gniazda i nie widzę opcji , by nie uzyskać styku na masie. Ta blaszka musi mieć styk z korpusem wtyku. Chyba , że akurat udało Ci się tak ją ustawić , iż ma idealną wolną przestrzeń po całym obwodzie , czyli jakieś 0,01 mm. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Sporo pracy i mało czasu na pisanie. Staram się jednak od czasu do czasu wrzucić tu coś ciekawego co przechodzi mi przez ręce. Robię teraz kilka plint gramofonowych. Jedna z nich oczywiście do Lenco L75. Właściciel gramofonu (pozdrawiam Pana Mariusza, który pewnie to czyta) zażyczył sobie obudowy na wzór tej wykonanej przez DASacoustic. Nasza plinta będzie miała troszkę inne proporcje i będzie zdecydowanie cięższa, ale fornir lakierowany na wysoki połysk, zaokrąglenia i ogólny wygląd będą podobne. Mamy tu więc koncepcję klasycznego massloadera. Przy czym jego rozmiary będą raczej z tych akceptowalnych i pasujących na większość stolików audio. Na koniec dojdzie kilka smaczków (tabliczka znamionowa, nóżki według mojego patentu), ale to już biżuteria.

Lenco-plinth.jpg

Rysunki zrobione, formatki wycięte, a fornir (palisander Rio) czeka już na półce. Za chwilę będzie można zacząć się bawić w stolarni :)

Lenco-L75-plinta-szkic.png

A tak pacjent prezentuje się w tym momencie (nieźle jak na swoje 53 lata, które skończy w grudniu) ;) 

Pod L75 widać kawałek L78, który fabrycznie miał zrobioną obudowę z małymi zaokrągleniami. Wygląda to całkiem fajnie. Szkoda tylko, że obudowa sama w sobie nie jest już takiej jakości jak w starszych wersjach. Plastik trzeszczy już od samego patrzenia :D 

Lenco-L75-L78.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie było chętnych do zgadywania... Może następnym razem trzeba będzie ustalić jakieś nagdrody na zachętę ;)

Odpowiedź na zagadkę znajduje się na poniższych zdjęciach - Dual 491 💪

IMG_20231214_161856-scaled.jpg

IMG_20231214_161923-scaled.jpg

Plastikowo-paździerzową obudowę zastąpimy czymś nieco lepszym. Całość będzie lakierowana na czarny połysk. Zapowiada się całkiem przyjemny dla oka gramofon :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wszystkim, którzy tu zaglądają życzę radosnych i wesołych świąt! Niech będzie to czas miło spędzony z najbliższymi i najważniejszymi dla nas osobami.

To też dobra okazja żeby troszkę zwolnić i pozwolić sobie na zanurzenie się w swoich ulubionych dźwiękach. Tak więc tego - ogarniamy barszcz, a w międzyczasie grzejemy już sprzęt ;)

IMG_20231220_162408-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzięki uprzejmości jednego z forumowych kolegów, mogłem przetestować w swoim odtwarzaczu różne ciekawe lampy ECC88. Do tej pory grałem głównie na Philipsach PCC88 i 6N23P-EW (częściej na tych pierwszych niż drugich). Teraz miałem okazję sprawdzić jak w moim systemie spisze się kilka legendarnych lamp. Do dyspozycji miałem:

- Siemens E88CC Gold Pin,

- Telefunken ECC88,

- Brimar ECC88/6DJ8,

- Mullard ECC88/6DJ8,

- Amperex Bugle Boy ECC88/6DJ8 O-getter. 

 

ecc88-scaled.jpg

 

Na stałe pozostał u mnie Amperexy. Te lampy są niesamowite i czarują dźwięk tak jak lubię. Mają w sobie wszystkie czego szukałem - przyjemną średnicę (taką "smooth"), fajnie zarysowaną, detaliczną górę i basik taki, że nóżka sama chodzi :) Philipsy i 6N23P lądują w szufladzie i idą w odstawkę. 

 

ecc88-Amperex-BB-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mała zajawka jednego z projektów, nad którym teraz pracuję - solidna plinta do Lenco L75. Powoli już zbliżam się do finału, ale jeszcze zostało troszkę pracy. Jeszcze trochę lakierowania, szlifowania, lakierowania, szlifowania... i będzie dobrze :) Staram się kręcić jakieś krótkie filmiki z przebiegu prac, więc mam nadzieję, że uda mi się to później zgrabnie skleić i stworzyć filmik pokazujący jak u mnie powstają takie rzeczy :D 

 

 

Lenco-L75-Audio-Autonomy-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

W tym tygodniu udało mi się złożyć wszystko w całość i uruchomić gramofon nad którym ostatnio sporo pracowałem. W zasadzie te godziny pracy zeszły nie nad samym gramofonem, ale nad obudową. Wszystko od początku do końca zostało wykonane przeze mnie własnoręcznie - zaprojektowanie formatek i ich wycięcie, sklejenie i szlifowanie całej konstrukcji, fornirowanie i na koniec to z czym najdłużej walczyłem - lakierowanie. Cenię sobie niezależność i autonomię (stąd nazwa całego przedsięwzięcia jakim jest Audio Autonomy) dlatego cieszę się, że dziś już mogę  realizować takie projekty w pełni samodzielnie :)

 

1000004646-scaled.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...