Skocz do zawartości

Subwoofery w rogach – teoria vs. praktyka :-)


tomw

Recommended Posts

Jako ze właśnie wziąlem się za walkę z basem w moim kinie, pomyślałem sobie ze jako pierwszy sprawdzę temat który ciągle przewija się na forach, mianowicie ze NIE WOLNO wstawiać subow w róg 🙂

NA WSTEPIE wspomnę o oczywistej oczywistości, mianowicie ze pomieszczenie ma ogromny wpływ na bas i to jak suby grają 🙂 Tak więc to co u mnie się dzieje, nie koniecznie będzie dziać się u Ciebie 🙂 Acz jeśli masz pomieszczenie podobne do mojego, czyli w kształcie prostokąta z prostopadłymi ścianami (u mnie jest to 5,1x3,8x2,1m) i tradycyjna konstrukcja (solidne ściany z gęstego materiału jak beton czy cegła itp., na to stelaż aluminiowy, wata szklana jako wygłuszenie i płyty karton-gips) to jest duża szansa ze to samo z subami w rogach będzie działo się i u Ciebie 🙂 Jakiś czas temu wrzuciłem na rożne fora zdjęcie przedniej ściany mojego kina, z dwoma subami SVS SB3000 wstawionymi w rogi i otrzymałem wiele opinii i w sumie skarceń, ze tak się absolutnie nie robi i ze rogi to najgorsze miejsce na suby 🙂 Sugestia było przesuniecie w tradycyjne 1/4 i 3/4 przedniej ściany, które to ustawienie ponoć gwarantuje najlepsze efekty 🙂 Na nic się zdały moje zapewnienia ze owszem próbowałem, nie tylko takiego ale i paru rożnych ustawień i ze na moje ucho, suby w rogach w moim pomieszczeniu graja najlepiej 🙂 Ja część z Was wie, bardzo ufam swoim uszom przy ocenie tego jak kino gra, w końcu owych używamy do delektowania się dźwiękiem w filmach 🙂 Mikrofon i pomiary są absolutnie przydatne do identyfikowania i rozwiązywania problemów, ale jeśli mamy na tyle rozeznania i doświadczenia aby wiedzieć czym jest „dobry dźwięk”, to moim zdaniem ucho ma decydujący głos czy finalnie jest dobrze czy źle 🙂

No więc co się okazało ? Zamieszczam poniżej pomiary porównujące jakie w przypadku mojego pomieszczenia są różnice pomiędzy ustawieniem 1/4+3/4 a w L i P rogu, używając 2 subow SVS PB2000PRO 🙂 Generalnie moje stare uszy się nie myliły, suby w rogach graja ciut lepiej jeśli odcinamy je przy tradycyjnych THXowych 80Hz, lub znacznie lepiej jeśli ktoś odcina wyżej, jako ze powyżej 90Hz ustawienie 1/4+3/4 daje ogromne dziury 🙂 Ogólnie pomiar wyszedł typowy dla małego czy średniego pomieszczenia – duże podbicie przy 32Hz i ogromna dziura przy około 70Hz. W sumie skok 63dB pomiędzy, niemożliwy do skorygowania elektronicznie 🙂

Następnym krokiem będzie korekcja tych problemów używając metody Todda Welti, czyli 4 subow rozstawionych po rogach, z moja małą modyfikacja i dużą myślę pozytywna niespodzianka 🙂 Jestem po pierwszych pomiarach i na razie bez używania DSP czy zabawy z opóźnieniami/głośnością zbieram nieco szczękę z podłogi 🙂 Ale to już dłuższy temat na osobny watek, być może nawet znajdę czas aby nagrać film 🙂

PS. Nie wiem czemu pogłos był mierzony od 50Hz mimo ze pomiar był od 10Hz, może ktoś znający lepiej REWa podpowie ?

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Butler napisał:

Strzelam nie wertując internetów, że te dwa dodatkowe suby będą w przeciwfazie do frontowej pary ;)

Oj, tu jest mocno pokrecone, znaczy bedzie :D Od Todda Welti ukradlem zasade dzialania, czyli suby po rogach 4, ale z moimi modyfikacjami 🙂 Pierwsze to to ze suby nie sa takie same. Drugie to to ze z przodu sa otwarte a z tylu zamkniete, a trzecie ze graja nie w poprzek jak wedle zalozen, a wzdluz dlugiej sciany, czyli tyl gra w przod i odwrotnie 🙂 Zapewne 4 takie same suby by jeszcze skasowaly ta gorke przy 30Hz, bo tylne schodza niewiele nizej, no ale tylne kosztowaly mnie 1600zl, wiec jak zawsze powodem kombinacji jest budzet 🙂 Ale jest o wiele lepiej, w koncu jest plaski bas i Dirac juz z takimi skokami mysle sobie poradzi 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

W tym temacie zapytałem o techniczne zagadnienia w sprawie dzwieku Naszego forumowego speca od akustyki. Ciekawa moim zdaniem rozmowa sie wywiązała

 

Dzieki bardzo, ale dla mnie chyba nieco za techniczne, tym bardziej po PL (to nieco moj drugi jezyk jest) 🙂 Ja na samym poczatku odrzucilem zastosowanie pulapek basowych, nie mam miejsca na nie ani budzetu 🙂 Te porzadne, strojone sa i duze i drogie, wiec od poczatku zalozylem ze sposob Todda Weltiego MUSI dzialac, nie ma wyjscia 🙂 Na szczescie okazalo sie ze dziala, moze nie idealnie ale bardzo dobrze, byc moze dzialal by lepiej jak by nie moje budzetowe kombinacje 🙂 Mysle ze znajde czas w nastepny weekend i odpale Dirac Live. Kolumny maja niewielkie wachania +/-6dB, poglos mam okolo 200ms na calym pasmie +/-10%, suby maja ok wachania tez jak widac, wiec mysle ze Dirac sobie poradzi juz z takim systemem 🙂 Wszyscy tak ochuja i achuja ze mam spore oczekiwania, ale tez i nie ma wiekszych problemow u mnie, wiec mysle ze bedzie cacy 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześnie? Od 4 na nogach - jak co dzień. A tak sobie dumam czy jakiegoś potworka za plecami nie postawić. Z pomiarówki TA widziałem jak się mody rozkładają. Nie ma tragedii, ale siedzę niemal na środku węzła i krzywa w apce SVS jest trochę podniesiona z tego powodu. I tak się zastanawiam czy taki trójkącik coś by pozytywnego wniósł do tego związku.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butler, przecież da ciebie to specjalnie taki Q21 zrobi paczuszkę z kokardką abyś sprawdził :P

Jak byłem w S4 to miałem klienta z Audiostereo który miał dwa suby i dokupił poźniej u mnie jeden i chwilę poźniej jeszcze jeden i na tym został.

Było to lata temu ale chyba opisywał to w swoim wątku. Coś w temacie z 4 subami.

Nie wiem czy łatwo do znalezienia.

nie wiem czy 3 robi taki przeskok jak 4? Albo miedzy 1 a 2

Nie wiem.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Tak się zastanawiam jak by się sprawdziła opcja dwóch subów na froncie na 1/3 i 2/3 szerokości (jak mam), oraz jeden z tyłu bezpośrednio za odsłuchem ;) 

Teoria teoria, ale praktyka praktyka, wiec nie ma to jak po porstu sprawdzic 🙂 Ja Ci nie pomoge z tym, bo bezposrednio za soba mam szafke ze sprzetem 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o suby, to najbardziej mnie ciekawią różnice SBA/DBA vs tradycyjne subwoofery. Macie jakieś doświadczenia z tym związane? Teoretycznie wydaje się, że SBA/DBA powinno zapewnić lepszy, równiejszy bas w całym pomieszczeniu, pewnie też w każdej pozycji odsłuchowej, ale gdy ktoś planuje tylko jeden rząd siedzeń, i kalibrację wszystkiego sprzętu przede wszystkim dla jednego użytkownika?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...