Skocz do zawartości

Kef r3 - piano black czy orzech?


mateolo2

Recommended Posts

14 minut temu, lukluk71 napisał:

To cieszy, że ile opinii tylu ludzi i każdemu coś się podoba... Ja też miałem APC3, kumpel ma APC6 i z tych wszystkich dla mnie najlepiej zagrały R3 później APC6, na końcu daleko APC3, generalnie APC3 daleko na końcu za wszystkimi które ostatnio wypożyczałem. W życiu bym nie porównywał APC3 do R3 to zupełnie inne granie, przy bezpośrednim porównaniu, R3 w moim pomieszczeniu zjadły APC3 - choćby stereofonia i sceną, w R3 to klasa wyżej.  Ale kto co woli.  Dla mnie jedyne jakie monitory mi się spodobały, po wypożyczeniu to Monitor Audio Gold 100 - ale też nie do końca, bo konsekwencji po kilku podejściach do nich, nie zamieniłem R3 na MAG100. 

 

Dziwne że wokale w R3 średnio u Ciebie zagrały, bo akurat wokale to w R3 mocna cecha R3 i mało kolumn które miałem okazję słuchać tak zajebiście pokazują wokal jak w R3 i to nie tylko moje zdanie. Chyba nawet Kraft o tym pisał w swoim teście, na zagranicznych forach, też dużo posiadaczy R3 o tym piszę. 

No a u mnie tak zachwalane przez Ciebie R3, które miały wbić w fotel tego nie zrobiły. :) A za to dreszczyk i gęsia skórka była na APC3. :)
Spodziewałem się nie wiadomo jakiej petardy, ale może oczekiwania były zbyt duże. W każdym razie wybrałem APC3 względem R3. :)
Dodatkowo to co piszesz o scenie czy stereofonii absolutnie R3 tu nie górowały względem APC3. Tu tylko pod kątem niskich rejestrów. Stad w muzyce dynamicznej, jakiś pop czy elektronika dawały większy punch.
Ale stereofonia czy scena na pewno nie była lepsza w R3.

I nie piszę, że wokale zagrały średnio na R3. Po prostu na APC3 po RP lepiej. :) R3 było dla mnie bardziej techniczne, a APC3 miało więcej "duszy", "muzykalności" i bardziej wciągały.

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zolt napisał:

No a u mnie tak zachwalane przez Ciebie R3, które miały wbić w fotel tego nie zrobiły. :) A za to dreszczyk i gęsia skórka była na APC3. :)
Spodziewałem się nie wiadomo jakiej petardy, ale może oczekiwania były zbyt duże. W każdym razie wybrałem APC3 względem R3. :)
Dodatkowo to co piszesz o scenie czy stereofonii absolutnie R3 tu nie górowały względem APC3. Tu tylko pod kątem niskich rejestrów. Stad w muzyce dynamicznej, jakiś pop czy elektronika dawały większy punch.
Ale stereofonia czy scena na pewno nie była lepsza w R3.

I nie piszę, że wokale zagrały średnio na R3. Po prostu na APC3 po RP lepiej. :) R3 było dla mnie bardziej techniczne, a APC3 miało więcej "duszy", "muzykalności" i bardziej wciągały.

No to mamy zupełnie inne odczucia, bo mnie R3 wciągają i może dlatego też mamy inne zestawy u siebie. Ale APC to nie moje granie. Na tyle nie moje, że szybko oddałem, i nawet nie wspominałem o nich w poście gdzie opisywałem moje wrażenia z wypożyczeń. 

 

Co do sceny, ciężko pobić UniQa w R3 u mnie, tak jak wspomniałem, APC3 totalnie jakby przy R3 były pozbawione stereofonii. Ale to może kwestia ustawień, R3 potrafię ustawić tak że totalnie znikają w pokoju i może też było tak ciężko żeby coś lepszego znaleźć co dla mnie lepiej zagra. 

Wszystkie kolumny testowałem po ponownym robieniu RoomPerfect. Więc dalej będę się trzymał przy tym że mało co potrafiło tak zagrać na wokalach jak to robią R3 które dla mnie w tej kwestii nawet zmiażdżyły MaGold100 i Elac Vela 403.

 

 

Btw. Dla mnie Gato lepiej zagrały od APC3. 

 

 

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lukluk71 napisał:

No to mamy zupełnie inne odczucia, bo mnie R3 wciągają i może dlatego też mamy inne zestawy u siebie. Ale APC to nie moje granie. Na tyle nie moje, że szybko oddałem, i nawet nie wspominałem o nich w poście gdzie opisywałem moje wrażenia z wypożyczeń. 

 

Co do sceny, ciężko pobić UniQa w R3 u mnie, tak jak wspomniałem, APC3 totalnie jakby przy R3 były pozbawione stereofonii. Ale to może kwestia ustawień, R3 potrafię ustawić tak że totalnie znikają w pokoju i może też było tak ciężko żeby coś lepszego znaleźć co dla mnie lepiej zagra. 

Wszystkie kolumny testowałem po ponownym robieniu RoomPerfect. Więc dalej będę się trzymał przy tym że mało co potrafiło tak zagrać na wokalach jak to robią R3 które dla mnie w tej kwestii nawet zmiażdżyły MaGold100 i Elac Vela 403.

 

 

Btw. Dla mnie Gato lepiej zagrały od APC3. 

 

 

No jak widać mamy i dlatego przestałem raczej zwracać już większą uwagę na to, jak próbujesz przekonać każdego na forum, że R3 to "najlepsze kolumny na świecie". :P
A u mnie jak widać, pobić UniQ nie było ciężko, bo R3 przestrzeni większej po prostu nie miały. :P :D 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Panowie zapytam z innej beczki. Czym napędzić R3. Mam na myśli wzmacniacz o funkcjonalności Rotela 1572 lub Denona PMA1700 z wbudowanym DACiem i wyjściem słuchawkowym. Ma to grać na 22 metrach. Muza bardzo różna od AC/DC prze Floydów i Dire Straits po Cohena i Kari Bremnes. Zależy mi na fajnej stereofonii. Bas ma uderzyć w klatę jeśli jest to w nagraniu a wysokie nie mogą kłuć w uszy. Ogólnie szukam lekko ocieplonego grania , które będzie sprawiało fun. Przesłuchałem już 10 modeli kolumn( wszystkie podłogówki) i nie trafiłem na takie które wywołały by efekt łoł. Odsłuchy odbywały się w salonach.

Może warto spróbować monitorów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zolt napisał:

No jak widać mamy i dlatego przestałem raczej zwracać już większą uwagę na to, jak próbujesz przekonać każdego na forum, że R3 to "najlepsze kolumny na świecie". :P
A u mnie jak widać, pobić UniQ nie było ciężko, bo R3 przestrzeni większej po prostu nie miały. :P :D 

Ale gdzie ja napisałem że R3 są najlepsze kolumny na świecie i każdego próbuje do tego przekonać? Po prostu opisuje swoje wrażenia i doświadczenia, z ostatniej przygody z poszukiwań zastępstwa dla R3, gdzie między innymi brałem APC pod uwagę i najszybciej odpadły z tego co miałem na wypożyczeniu. Chyba jakiś niepotrzebny tryb dziwnej rywalizacji Ci się włączył.  Sam zaczynam wątpić w to że miałeś bezpośrednie porównanie z APC3 vs R3 bo pisanie że APC3 - może bym w to uwierzył, jakbym nie przeczytał części o tym że APC3 mają lepszy wokal od R3 bo różnica była kolosalna na korzyść R3 i to właśnie wokal przeważył mocno u mnie że APC3 z automatu skreślilem. Dwie cechy: bas i wokal, scena, "moc" to dwa kroki do przodu w R3 w stosunku do APC3. W R3 wokal czuje się na ubraniu, jakby ktoś "szeptał-spiewał" do ucha, jest tak mocno detalicznie że słyszy się bardzo głęboko głos, jakby się było bezpośrednio na scenie przed wokalistami, ciężko to opisać. Ale dla mnie jest wybitnie.Dopiero mógłbym powiedzieć że APC6 mają podejście do R3. Ale APC to nie na mój gust. Ale rozumiem że dla kogoś KEF też może nie podejść.

 

Mimo wszytko, kolegę mateolo2(nie tylko)  zaciekawiły te przekonania o tym że R3 są "najlepsze na świecie" ;) i sam kupił, widać teraz zadowolenie. Ale on też KEFowy najwidoczniej jest. 

 

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład jestem tutaj po stronie @lukluk71 - tez miałem gato, tez słyszałem apc3, a teraz mam r3 - dla mnie to klasa wyżej względem AP, a jeśli chodzi o gato - to podobna klasa, ale brzmienie jest potężniejsze i bardziej „dojrzałe”. Tez mnie dziwi opinia o wysokich tonach i wokalach. Bo właśnie w apc 3 te wokale były piękne, ale takie skromne, delikatne, lekko schowane. A w R3 to niemalże czuje jakby wokalista pluł mi swoją ślina w twarz, która slysze przez jego mikrofon :) Chociaż o Gato FM-8 złego słowa nie powiem - to kolumny absolutnie wybitne, zwłaszcza w swoich rozmiarach. R3 to kolosy. 

Edytowano przez mateolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lukluk71 napisał:

Ale gdzie ja napisałem że R3 są najlepsze kolumny na świecie i każdego próbuje do tego przekonać? Po prostu opisuje swoje wrażenia i doświadczenia, z ostatniej przygody z poszukiwań zastępstwa dla R3, gdzie między innymi brałem APC pod uwagę i najszybciej odpadły z tego co miałem na wypożyczeniu. Chyba jakiś niepotrzebny tryb dziwnej rywalizacji Ci się włączył.  Sam zaczynam wątpić w to że miałeś bezpośrednie porównanie z APC3 vs R3 bo pisanie że APC3, może bym w to uwierzył, jakbym nie przeczytał części o tym że APC3 mają lepszy wokal od R3. 

 

Mimo wszytko, kolegę mateolo2(nie tylko)  zaciekawiły te przekonania o tym że R3 są "najlepsze na świecie" ;) i sam kupił, widać teraz zadowolenie. Ale on też KEFowy najwidoczniej jest. 

 

Dlatego napisałem to w cudzysłowie. Odbieraj należycie to, co piszę.
Chwalisz wszędzie R3, które jadą po kolei wszelkie kolumny i do tego się odnoszę. I oczywiście nie ma tu nic złego. Taki jest Twój gust. Ale zadałeś pytanie, by wskazać kolumny w kwocie 5k zł, które grają tak dobrze, jak R3. Podałem Ci ja, podał Kraft. A Ty wchodzisz i twierdzisz oczywiście, że R3 to miażdży i te i tamte nie mają ani stereofonii, ani wokalu, ani głębi, ani niczego. :) A ja Ci mówię, że mają, bo porównywałem łeb w łeb. W tym samym momencie miałem R3 i APC3 u siebie i też mam Lyngdorfa. I zostały u mnie APC3. Jakby R3 były miazgą, rozwaliłby mi system i w ogóle zgniotły to przecież bym wybrał R3. A R3 nawet nie miały lepszej przestrzeni i stereofonii o której piszesz. Tu właśnie wybitnie zaskoczyły APC3. 🤣 Pierwsze odpalenie Dire Straits i mówię wow, jak szeroko i przestrzennie. To była właśnie pierwsza myśl i pierwsze co mi się w zasadzie rzuciło po odpaleniu pierwszego utworu. Więc ja nie rozumiem narzekania tu na przestrzeń Audio Physiców.

A jeżeli nie wierzysz, to mogę Ci podesłać foty z datą i sam zobaczysz, że APC3 i R3 były tego samego dnia fotografowane po zmianie jeżeli Ty tu zaczynasz insynuować, że ja nie miałem R3 u siebie. Mam nawet fotę jak z tyłu za mną oba pudła z kolumnami jadą ze mną do mieszkania. Śmieszne szczerze mówiąc, ale tego już dalej nie będę komentować... :) bo jakbym był bezczelny to bym mógł napisać to, że Ty nigdy APC3 nie miałeś, skoro piszesz, że one nie mają przestrzeni.

U mnie testy odbywały się po RP i tu APC3 miały lepszy wokal, lepszą barwę, delikatniejszą, cieplejszą, barwniejszą, mniej techniczną i one spowodowały, a nie R3 to, że w utworze, który uwielbiam, miałem ciarki. Na R3 po prostu zostało odsłuchane i tyle. Bez większej emocji. A tak jak pisałem, na R3 lepiej szła jakaś elektronika czy popowe granie, ale głównie ze względu na większy punch na basie.
Być może testy "suche" być RP dałyby inne wnioski.

Jednak zaznaczam po raz kolejny, że ja mam SVSa i u mnie nie ma problemu z dociążeniem kolumn.
 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Slawko69 napisał:

A ja Panowie zapytam z innej beczki. Czym napędzić R3. Mam na myśli wzmacniacz o funkcjonalności Rotela 1572 lub Denona PMA1700 z wbudowanym DACiem i wyjściem słuchawkowym. Ma to grać na 22 metrach. Muza bardzo różna od AC/DC prze Floydów i Dire Straits po Cohena i Kari Bremnes. Zależy mi na fajnej stereofonii. Bas ma uderzyć w klatę jeśli jest to w nagraniu a wysokie nie mogą kłuć w uszy. Ogólnie szukam lekko ocieplonego grania , które będzie sprawiało fun. Przesłuchałem już 10 modeli kolumn( wszystkie podłogówki) i nie trafiłem na takie które wywołały by efekt łoł. Odsłuchy odbywały się w salonach.

Może warto spróbować monitorów?

NAD C658 + C268 (IMHO) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię, tu jest dużo zmiennych, bo wpływa tu mocno RP na to, co się potem pojawia.
Na "sucho" APC3 miały faktycznie cofnięty wokal względem R3, ale po korekcji RP, to barwa APC3 na wokalach była lepsza i wokal nie był schowany względem R3, a tu właśnie pasma się ładnie wyrównały. I tu właśnie barwa, delikatność i mniejsza "techniczność" - obstawiam, że być może zastosowane materiały, wpłynęły na to, że wokal bardziej mi podpasował z APC3, niż z R3.
Ja tu swoja opinię piszę z pozycji użytkownika Lyngdorfa, który używa korekcji akustyki RoomPerfect. Dlatego to zaznaczam po raz kolejny, bo to ma duże znaczenie.

Ostatecznie na APC3 miałem więcej emocji, na R3 więcej wykopu na dole.
A jako, że mam SVSa i Lyngdorfa, to sobie "wykop" skonfigurowałem odpowiednim odcięciem APC3 i SVSa i mam emocje z APC3 i wykop z SVSa.
 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mateolo2 napisał:

Ja na przykład jestem tutaj po stronie @lukluk71 A w R3 to niemalże czuje jakby wokalista pluł mi swoją ślina w twarz, która slysze przez jego mikrofon 

I uważasz, że tj. ładny wokal?

Miałem podobny styl wokali w moich B&W 685 i było to okropne, choć z początku wydawało się fajne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zoltjeszcze raz przeczytaj. Ja opisuje swoje wrażenia z wielogodzinnych odsłuchów i długiej drogi którą przeszedłem wypożyczając różne zestawy, i czasami bywało tak że wypożyczałem kilka razy coś. To są moje wrażenia, R3 to monitory które w zakresie do 10,000 zł najbardziej mi siadły i to są moje odczucia. Zgadasz się lub nie, to raczej mniej mnie to obchodzi bo ja pod siebie dobierałem sprzęt ;) jeśli Ci coś innego odpowiada to ok - nie będę się wspierał z Twoim gustem... Ja dalej podtrzymuje zdanie że wątpię w to że słuchałeś R3 po tym jak napisałaś że wokal lepszy jest w APC3. NIE MA SZANS! i 

Bo jest tak jak to opisał nasz kolega.

 

" tez słyszałem apc3, a teraz mam r3 - dla mnie to klasa wyżej względem AP, a jeśli chodzi o gato - to podobna klasa, ale brzmienie jest potężniejsze i bardziej „dojrzałe”. Tez mnie dziwi opinia o wysokich tonach i wokalach. Bo właśnie w apc 3 te wokale były piękne, ale takie skromne, delikatne, lekko schowane. A w R3 to niemalże czuje jakby wokalista pluł mi swoją ślina w twarz, która slysze przez jego mikrofon "

I to nie jest tylko moja, jego opinia, ale w  R3 wokal to bardzo mocna cecha którą większość posiadaczy potwierdza. Ja między innymi dlatego jestem z R3. Jakby mi wokalem zagrały lepiej APC to bym zostawił APC bo bardzo dużą uwagę na to zwracam. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kaczadupa napisał:

Nie brakuje Wam otwarcia góry, blasku w Kef R3. Nie jest trochę matowo ? 

APC3 mają swoje problemy w zakresie niskotonowym a i na wysokich nie jest za czysto. Całościowo jednak są kozackie, jest w niż życie i powietrze. I radość :)

Mi akurat góry w R3 nie brakowało. :) Nie lubię przeostrzonej góry, ale żeby było jej mało w R3? ;) absolutnie nie.

1 minutę temu, lukluk71 napisał:

Ja dalej podtrzymuje zdanie że wątpię w to że słuchałeś R3 po tym jak napisałaś że wokal lepszy jest w APC3. NIE MA SZANS! i 

 :)

 

No to robimy zakład o 20.000 zł, że miałem R3 u siebie w tym samym momencie, co APC3? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Slawko69 napisał:

Dzięki kolego

 Jestem starym człowiekiem i jakoś nie mogę się przekonać do klasyD. Plusem takiego zestawu może być korekcja DL. Może warto spróbować? Choć mentalnie bardziej mi leży tradycjny wamacniacz

Polecam posłuchać. Ten wzmachol jest na układach Purify, to zupełnie inne granie niż stara klasa D.

Polecam materiał Steve'a Guttenberg'a - 

M23 to taki starszy brat C268 i 298 (też na Purify).

Osobiście mam w domu set: M33+M23+KEF R11 i gra to zajeb....

Edytowano przez FX486
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, zolt napisał:

Mi akurat góry w R3 nie brakowało. :) Nie lubię przeostrzonej góry, ale żeby było jej mało w R3? ;) absolutnie nie.

No to robimy zakład o 20.000 zł, że miałem R3 u siebie w tym samym momencie, co APC3? :)

Ale zakład o gust? Bezsensu. Kto to rozstrzygnie... Moje wrażenia są identyczne jak @mateolo2to mi pasuje, dlatego z R3 jestem i mało co w moim budżecie potrafiło to zmienić. Nie potrzebuję zakładów o  coś, co mi się podoba, a komuś mniej ;)

Myślę że nie ma sensu. Ważne że każdy wybrał świadomie pod siebie i to się liczy. Czekamy w końcu na tą "ostateczną" recenzje od @mateolo2;)

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lysy napisał:

I uważasz, że tj. ładny wokal?

Miałem podobny styl wokali w moich B&W 685 i było to okropne, choć z początku wydawało się fajne.

Myślisz się B&W to zupełnie co innego co KEF. Chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz. To dwie różne szkoły grania. ;)

 

Tak, uważam że R3 wgniata w fotel wokalem, ale nie jest to tak męczące jak zasugerowałeś. Ja nie potrafię tego opisać, ale Kraft kiedyś to opisał w swoim teście. Po prostu wokal jest bardzo namacalny, szczegółowy, detaliczny, ŻYWY, bliski... ale nie jest irytujący i jazgotliwy, ani męczący.

Z pewnością to przeciwieństwo B&W których sam unikam jak ognia, choć rozumiem ich fenomen i to że niektórych bw mogą mocno wkręcić;)

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kaczadupa napisał:

Porównywałeś może bezpośrednio z M10v2?

Nie :)

Tylko z C658 + M23. 

M23 to dla mnie game changer :)

3 minuty temu, lukluk71 napisał:

Myślisz się B&W to zupełnie co innego co KEF. Chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz. To dwie różne szkoły grania. ;)

Potwierdzam, B&W vs KEF to zupełnie inna bajka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lukluk71 napisał:

Ale zakład o gust? Bezsensu. Kto to rozstrzygnie...

Jaki kuźwa gust? 😐 Czytasz pod którym cytatem piszę swój post? Cytuję Twoje słowa.
Zarzucasz mi, przeczytaj sam wyżej, że nie miałem u siebie R3 i nie wierzysz w to. Więc pytam czy zakładasz się o 20.000 zł o to, że miałem R3 u siebie i porównywałem bezpośrednio z APC3. Bo wypożyczyłem w Rewexie jedne i drugie kolumny i testowałem u siebie.

W dodatku nie czytasz chyba dokładnie, bo piszę o tym, że ocena moja dotyczy brzmienia kolumn po RP.

Ale nadal ponawiam, skoro twierdzisz, że nie miałem u siebie R3,  czy się zakładasz, że miałem, bo mam na to niezbite dowody. ;)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lukluk71 napisał:

Myślisz się B&W to zupełnie co innego co KEF. Chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz. To dwie różne szkoły grania. ;)

Tak, uważam że R3 wgniata w fotel wokalem, ale nie jest to tak męczące jak zasugerowałeś. Ja nie potrafię tego opisać, ale Kraft kiedyś to opisał w swoim teście. Po prostu wokal jest bardzo namacalny, szczegółowy, detaliczny, ŻYWY, bliski ale nie jest irytujący i jazgotliwy, ani męczący. 

Nie wiem o czym myślisz, a ja zapytam czy słuchałeś tego modelu o B&W o którym napisałem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zolt napisał:

Jaki kuźwa gust? 😐 Czytasz pod którym cytatem piszę swój post? Cytuję Twoje słowa.
Zarzucasz mi, przeczytaj sam wyżej, że nie miałem u siebie R3 i nie wierzysz w to. Więc pytam czy zakładasz się o 20.000 zł o to, że miałem R3 u siebie i porównywałem bezpośrednio z APC3. Bo wypożyczyłem w Rewexie jedne i drugie kolumny i testowałem u siebie.

W dodatku nie czytasz chyba dokładnie, bo piszę o tym, że ocena moja dotyczy brzmienia kolumn po RP.

Ale nadal ponawiam, skoro twierdzisz, że nie miałem u siebie R3,  czy się zakładasz, że miałem, bo mam na to niezbite dowody. ;)
 

Jeśli miałeś, to jakiś zły dzień na odsłuchy :) ja mam zupełnie inne odczucia, dla mnie średnica i wokal w APC3 była bardziej wycofana od tej z R3 bardziej "przekłamana"  mniej naturalna, mniej namacalna- co w ciula w R3 mi odpowiada. Tyle, to są moje odczucia. Ja bardzo dużą uwagę zwracam na średnie, wokale, dlatego między innymi nie zostawiłem MA gold 100 i Elaca Vela 403 które góra zagrały lepiej, ale średnicą/wokale (DLA MNIE) nie tak dobrze jak R3. A czy dla kogoś to lepsze gorsze? Nie mnie to oceniać.  ;)  Ostatnio jak rozmawialiśmy to czytałem że nie miałeś R3 a mocno się zastanawiasz nad odsłuchem (pomyliłem Cię z kimś? jesli tak to sorry)  - więc tym też się sugeruje. Skąd to ciśnienie ? Jesteś w wątku KEFa i co chcesz udowodnić, że @mateolo2popełnił błąd kupując R3 bo mógł kupić APC3 zamiast R3 ? ;) nie kumam.

Edytowano przez lukluk71
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...