Skocz do zawartości

KEF Q950 - za słabe do bardzo głośnego słuchania?


toki

Recommended Posts

Mam w salonie od roku Magnata MR 780 + KEF Q950.

Generalnie podoba mi się to połączenie, większość rzeczy brzmi dobrze a nawet bardzo dobrze jak na moje ucho, na niektórych kawałkach za bardzo basowo to gra/trochę dudni, ale może być to kwestia ustawień/układu w salonie z którymi nie wygram. Mam tylko jeden dylemat związany z tym zestawem - sporadycznie zdarza mi się słuchać muzyki głośno/bardzo głośno i tutaj wydaje mi się, że Q950 przestaje wyrabiać. W okolicach -5db - 0db potencjometru magnata ( w zależności od głośności utworu) w głośniejszych/mocniejszych sekcjach utworu górny UNI-Q Kefów wydaje mi się jakby dochodził do limitu - mocno się już membrana wychyla i pojawia się jakby zniekształcenie dźwięku/piśnięcie. Generalnie niskotonowiec w UNI-Q wizualnie dużo bardziej pracuje niż głośnik niskotonowy 2 piętra niżej. Ten typ tak ma? Membrana w UNI-Q powinna aż tak pracować przy wyższych głośnościach?

W Internecie nie znalazłem podobnych wątków/obaw, ani informacji jako by komuś udało się doprowadzić te kolumny do skraju wytrzymałości. Teoretycznie magnat powinien być od nich sporo słabszy.

Stąd też moje pytania:

- może po prostu są za słabe co do wielkości salonu (ok 35m2, półotwarty na kuchnię i schody - ok 60m2) i głośnego słuchania?

- może po prostu mi się wydaje i mają jeszcze zapas? (wolałem nie sprawdzać)

- czy da się je jakoś "odciążyć" przy głośniejszym słuchaniu - np. dołożenie suba do muzyki, który przejmie część niskich tonów

- wymienić na mocniejsze?

 

może znajdzie się ktoś, kto je eksploatował dość mocno i będzie miał większe doświadczenie

Edytowano przez toki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • toki changed the title to KEF Q950 - za słabe do bardzo głośnego słuchania?

Jeśli w tak dużym pomieszczeniu chcesz zrobić dyskotekę, to z tym sprzętem będziesz miał problem.

Wprawdzie te Kefy nie mają jakiejś super skuteczności (88 dB), ale na pewno dużo słabszym zawodnikiem jest Magant.

Jak sam piszesz, potencjometr masz prawie na maksa.

A wówczas Magant ma teoretycznie jakąś tam moc "szczytową" 180 W, ale przy bardzo dużych zniekształceniach właśnie. I dlatego uważaj aby nie zniszczyć głośników !

Standardowo osiąga 100 W przy 4 Ohmach. I przy skuteczności kolumn 88 dB nie ma siły, dyskoteki w takim metrażu nie zrobisz.

 Moc wyjściowa 20 Hz - 20 kHz, THD <1,0%, 4 Ohm, 2 x 100 W 20 Hz - 20 kHz, THD <1,0%, 8 Ohm, 2 x 75 W

Moc szczytowa .....1 kHz, 4 Ohm 2 x 180 W

Magnat do wora, wór do jeziora i coś mocniejszego zrobi balllll :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dochodzisz do momentu w którym słyszysz zniekształcenia to oczko lub dwa potencjometr spowrotem, szkoda kolumn by katować je przesterami.

Problemem tu jest mała moc wzmacniacza ( tzn. Nie jest jakiś słaby ale za słaby aby napędzić tak duże pomieszczenie)

A jak będziesz słuchał na granicy jego możliwości to ugotujesz w końcu cewki w głośnikach.

Co do głośnika uniq to jest on w stanie znieść duża moc pomimo tego że nie ma dużych wychyleń pod warunkiem że nie będzie to właśnie przester wzmacniacza.

Co do woofera to masz w tej kolumnie tylko po 1 sztuce umieszczony w środku,  górny i dolny woofer to tak naprawdę membrany pasywne, są filmiki na YT jak to wygląda.

Także jak chcesz słuchać bardzo głośno to wzmacniacz do zmiany na zdecydowanie mocniejszy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Kef Q950 mają membrany bierne, nie są to głośniki o dużej efektywności, mają spadki impendacji, mówiąc wprost potrzebują "prądu" abyś miał możliwość więcej wycisnąć nie tylko jakości ale też mocy. Potrzebna jest integra która dużo w pompuje w te głośniki. 

-

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już koledzy napisali, problemem nie są Q950 a wzmacniacz. Przerabiałem podobny do twojego problem, gdzie membrany w KEFach latały jak szalone, aż w końcu... spalił się wzmacniacz. Na papierze mocniejszy od twojego.  Nowy, bardziej wydajny prądowo, przy podobnych poziomach głośności ledwo ruszał tymi membranami a grało to niebo lepiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli już czujesz że coś jest nie tak w dzwieku to oznacza że to jest limit.

Magnat z KEFem gra basowo. Do tego dołu może być sporo.

Samo dudnienie mógł byś wyeliminować akustyką pomieszczenia. absorberami albo zmianą ustawienia położenia kolumn. 

Ale co do samej głośności no to wymiana elektroniki na coś szybszego. mocniejszego bardziej trzymającego bas w ryzach.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karmelowy napisał:

Nowy, bardziej wydajny prądowo, przy podobnych poziomach głośności ledwo ruszał tymi membranami a grało to niebo lepiej. 

To chyba wbrew regułom fizyki. Tak samo głośno, a membrany wychylają się mniej??? 

4 minuty temu, toki napisał:

Ok, 3-4m - w miarę trójkąt równoboczny z odległością pomiędzy kolumnami

A gałki we wzmacniaczu masz na zero, czy któreś pasmo podbite? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wiedzę - nie pomyślałem nawet, że w tym zestawieniu to magnat może niedomagać (wizualnie i dźwiękowo wziąłem się za podejrzewanie kolumn). Przetestuje to jeszcze z Yamahą r-s700, którą mam pod ręką, czego jeszcze nie zrobiłem ze względu na brak cyfrowych wejść.

a generalnie czas zacząć szukać czegoś mocniejszego :)

6 minut temu, Kraft napisał:

A gałki we wzmacniaczu masz na zero, czy któreś pasmo podbite? 

Na zero, czasem testuję z basem delikatnie na minus w utworach gdzie gra to zbyt basowo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, toki napisał:

Ok, 3-4m - w miarę trójkąt równoboczny z odległością pomiędzy kolumnami

Raczej nic nie wskazuje na to, że Twój wzmacniacz się nie wyrabia. Dynaudio podaje np. w instrukcji, że dla odsłuchu z 3 m wystarczy 20 W (do wysterowania kolumn o czułości 87 dB, a twoje są nawet nieco sprawniejsze - mają 88 dB czułości). Przy odsłuchu z 5 m jest to 60 W. Spokojnie mieścisz się zatem w widełkach.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widełki widełkami, wysterowanie wysterowaniem , a ciśnienie akustyczne ciśnieniem akustycznym :D 

Jak słychać przestery , a jeszcze nie jest tak głośno jakby się chciało, to żadne tabelki nie pomogą , tylko inny wzmacniacz. 3 ohm i 88db też nie pomaga . 

Bardzo typowy przypadek możliwości ubicia głośników wysokotonowych , 

Edytowano przez mkk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kraft napisał:

To chyba wbrew regułom fizyki. Tak samo głośno, a membrany wychylają się mniej??? 

W innym temacie wrzuciłem filmik jak to wyglądało z Cyrusem One. KEFy znalazły już innego właściciela i teraz żałuję że nie udumentowałem pracy membran z mocniejszym wzmacniaczem.

Znajomy miał Q950 z Audiolabem. Po zmianie wzmacniacza na Roksana K3 myślał że coś jest nie tak, bo Roksan ledwo ruszał membranami, podczas kiedy Audiolab chciał je powyrywać z zawieszeń przy głośniejszym graniu. 

Tak, wiem, to zupełnie nieintuicyjne. Rzuciłem luźne pytanie o to zjawisko we wspomnianym temacie, ale nie dostałem konkretnego wyjaśnienia. 

Btw @toki - mogę ci śmiało polecić tego K3 do twoich kolumn. Zapomnisz o potrzebie posiadania suba. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność wzmacniacza to nie tylko moc ( niektóre osoby tak myślą ) ale też inne składowe, które odpowiadają m.in. za kontrolę basu. Dlatego wrażenie, że jak szarpie membranami i jest dużo basu, to jego jakość jest mizerna. Znowu, gdy membrana ledwie się rusza i wydaje się mniej basu ( choć wcale nie jest ) to jakość basu jest zdecydowanie lepsza. 

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.01.2023 o 17:59, toki napisał:

w głośniejszych/mocniejszych sekcjach utworu górny UNI-Q Kefów wydaje mi się jakby dochodził do limitu - mocno się już membrana wychyla i pojawia się jakby zniekształcenie dźwięku/piśnięcie. Generalnie niskotonowiec w UNI-Q wizualnie dużo bardziej pracuje niż głośnik niskotonowy 2 piętra niżej. Ten typ tak ma? Membrana w UNI-Q powinna aż tak pracować przy wyższych głośnościach?

 

Może ktoś jeszcze tutaj opisze podobny przypadek, czy również jedna membrana "szaleje" względem basowej.

 

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynaudio tak podaje. Bo papier to przyjmuje. A potem okzuje się że każde dynaudio grają lepiej z mocniejszymi wzmacniaczami.

12 godzin temu, Karmelowy napisał:

Znajomy miał Q950 z Audiolabem. Po zmianie wzmacniacza na Roksana K3 myślał że coś jest nie tak, bo Roksan ledwo ruszał membranami, podczas kiedy Audiolab chciał je powyrywać z zawieszeń przy głośniejszym graniu. 

Bo przy audiolabie szły już spore niekształcenia dlatego membrany grały. A przy Roksanie zniekształcenia były niskie i wzmacniacz trzymał wszystko w ryzach.

8 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

 

Może ktoś jeszcze tutaj opisze podobny przypadek, czy również jedna membrana "szaleje" względem basowej.

 

 

obraz.png.0751236442bc3f21a92077089e2b397a.png

Z tego nie widac czy one pracują w jednej komorze czy nie.

Ale jesli 3 dolne sa odizolowane od góry to tak. Jest to mozliwe.

Dolna się mniej rusza bo porusza także 2 pasywne.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glosnik UNIQ jest w osobnej komorze, kanał na YT "hxos plus" rozebrał te kolumny i tam ewidentnie widać że woofer wraz z dwiema membranami pasywnymi ma swoją komorę.

Autor tematu śmiało może słuchać tych kolumn z tym magnatem natomiast nie ma możliwości o głośnym słuchaniu bo po prostu jak będzie grał na granicy wytrzymałości tego wzmacniacza (sinusoida zacznie się ścinać) to będzie gotował te cewki - szkoda głośników, głośniej już nie będzie natomiast całe ciepło odłoży się na karkasach cewek.

Do tych kolumn coś wydajnego prądowego to np. Pma 1600ne, Musical fidelity - będzie głośno i z basem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że impedancja wzmacniacza oraz głośników w jakimś poziomie głośności się po porstu do końca się zgrywa. Na papierze to jedno ale w praktyce często wszystko wychodzi.
Ja obwiniałbym tutaj wzmaka, który najwyraźniej sobie nie radzi. Poza tym Magnat ma spore zniekształcenia ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesiecy temu był podobny temat tylko nie pamiętam z jakimi kolumnami. Chyba aurory 700. W każdym razie kolega nie mógł robić dyskotek bo mu było za cicho z magnatem. Zmienił na 356bee i był bardzo zadowolony. Nie wiem czy nie w wątku o magnacie ale on ma milion stron więc nie znajdę 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega sąsiad, miał taki sam przypadek.  Wzmak manat 780  i kolumny aurora1000.  Pomieszczenie  to salon koło 35 m, płus otwarcie na kuchnie koło 16m.

Muzyka  którą preferuje to  rapsy i popik radiowy. Też dochodził do granicy przesterów i dyskoteki nie było i na dodatek nie było gęstego, mięsistego basu.

Zwalał brak mocy na kolumny bo wzmacniacz mu pasował brzmieniowo i według papierów daje radę.   Miał zamiar jak najszybciej  wystawić kolumny na olx.

Przyszedłem ze swoim wzmakiem i problem jakby ... zniknął.

Kolumny zagrały zdecydowanie głośniej i pojawił się bardziej gęsty basik (wzbudzający się co prawda, ale kolega uznał to za atut)

Skończyło się na poszukiwaniu mocnej integry, kolumny zostają.

 

Jak to mówił Jerzy Urban  " tak było,.......nie zmyślam"🙃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...