Skocz do zawartości

Emotiva B1+ - głośniki bardzo NIEaudiofilskie


slaw0001

Recommended Posts

Można powiedzieć, że audiofilowi nie wypada pochylać się nad sprzętem tej klasy. Tracić czas na odsłuchiwanie, nie mówiąc już o dzieleniu się wrażeniami z tychże. Ok, czyli to coś dla mnie. 😀🤘

Jako że posiadałem bezrobotny wzmacniacz NAD C356 i Dac-a Pro-Ject Pre Box S2 Digita to postanowiłem je zatrudnić w swoim biurze, aby pracowały razem ze mną. Początkowo próbowałem uzupełnić „zastawę” o jakieś kolumny vintage, ale w zakładanym budżecie do 1tys., to moim zdaniem za duże ryzyko. Ryzyko, że trafi się na badziew lub coś nie w naszym guście. Przy okazji, będąc w salonie po zakupu „patefonu” dla znajomych, poprosiłem o odsłuch najtańszych kolumn jakie mają. I tak padło na Emotivę B1+ za dokładnie jedyne 1tys (powystawowe). Te mała kolumienki zagrały na tyle obiecująco, że postanowiłem sprawdzić jak będą brzmiały u mnie w biurze.  

Tym razem obędzie się bez namacalności, naturalności, neutralności, suchości oraz o wyższości sceny w głąb nad sceną wypchniętą w przód(?).  Większość tych pojęć jest dla mnie nienamacalna, mglista i nienaturalna. Skupię się na wrażeniach, emocjach i reakcjach.  

Biuro ma ok 18m2 (3,5x4,9). Po zabawie z różnymi ustawieniami, póki co stanęły w powiedzmy bliskim polu, czyli w nieidealnym trójkącie równobocznym 1,5m. „Nowatorskim” pomysłem jest ich ustawienie na „statywach” z pianki, będącymi jednocześnie pułapkami basowymi.  Dookoła poustawiałem również piankowe absorbery, aby pozbyć się problemów pierwszych odbić. Ich skuteczności i niezbędności jeszcze sobie nie udowodniłem, ale póki co lepiej się z tym czuję.  

To wszystko brzmi naprawdę zaskakująco. Jeżeli ktoś myśli, że to trochę większe głośniki komputerowe to jest absolutnie w „mylnym błędzie”. Dźwięk jest wystarczająco, a nawet więcej niż dobry, aby czerpać z niego satysfakcję pełnymi garściami i to bez względu na repertuar. Największym zaskoczeniem była dla mnie symfonika. Moje ulubione Requiem Mozarta słuchane naprawdę głośno, zabrzmiało czysto, wystarczająco rozdzielczo i dynamicznie, aby wzbudzić prawdziwe emocje. Cztery pory roku Vivaldiego były pełne energii i animuszu, a instrumenty się nie zlewały i nie drażniły, nie kłuły w uszy a dawały prawdziwą przyjemność w ich słuchaniu. Coś mocniejszego? Bardzo proszę. Highway to Hell AC/DC jeszcze z Bonem Scottem na wokalu. Wow! Może to kwestia pomieszczenia, może nastawienia, ale mam wrażenie, że na domowym, X razy droższym systemie, nie mam tyle wigoru, radości z tej dość trudnej do odtworzenia muzy. Małe składy czy te jazzowe czy bluesowe raczej nie stanowią problemów dla większości zestawów. W tym przypadku też, ale aby było naprawdę dobrze, trzeba naprawdę dobrze dać głośno. I jest to zasadniczo podstawa dobrego brzmienia tych kolumn. Powinno być głośno, ale oczywiście w granicach komfortu słuchającego. Eric Clapton z płyty Unplugged. Który to już raz, ale jak tu odmówić mistrzowi! Sade z płyty Promise. Tu już trochę zabrakło zwiewności i lekkości i takiej powiedzmy intymności, ale nie wymagajmy takowej w pracy! Wciąż poprawnie i dalej angażująco. Elektronika. Daft Punk i ich Random Access Memories. Bez zastrzeżeń. A no właśnie! Nic jeszcze nie pisałem o Świętym Gralu każdego „szanującego” się audiofila. Tektonicznym, schodzącym nisko do poziomu piwnic, Wielkim Basie. Szczęśliwie nie trzeba go szukać, aż tak nisko. Jest. Jest go wystarczająco dużo, aby wszystkie instrumenty pracujące w niskich rejestrach odpowiednio wybrzmiały nie zlewając się w bułę. Jest kontur, jest detal, jest proporcjonalność do reszty pasma, jest adekwatność.  

Nie są to na pewno kolumny, stworzone do czarowania wokalami jak mi się już zdarzyło słyszeć na np.PMC Twenty 5.21. Nie wysuwają ich na pierwszy plan, grają poprawnie, ale bez polotu. Pozostają w szyku z resztą instrumentów, skupiając się na całym przekazie. 

Kolejne magiczne słowo to scena! Szczęśliwe nie jest za szeroka. Kończy się na szerokości rozstawu kolumn i to jest OK. Ja preferuję jak muzyka nie wychodzi poza kolumny. Jak jest za szeroko, to oczyma wyobraźni widzę za perkusją siedzącego Barbapapę z 2 metrowymi rękoma ogarniającego 4 metrową perkusję. Ja wiem. Powinienem o tym z kim porozmawiać. No, ale ten typ tak ma ;). Muzyka dochodzi do mnie raczej zza kolumn i dzięki temu nikt nie próbuje siadać mi na kolana, ani nie śpiewa prosto w twarz i za to jestem im wdzięczny. 

Dodatkowo. Stereofonia na tak, detaliczność na tak, krótkie wybrzmienia na górze na tak. Generalnie jestem na tak.  

Podsumowując. Za te pieniądze to żal nie kupić. Szukasz czegoś taniego na początek, albo coś do drugiego zestawu to polecam! Jeżeli nie masz ambicji usłyszeć tego co nie słychać, budzić agentów dołu, doprowadzić twojego psa do szału to mogą to być kolumny dla Ciebie. To są kolumny dla stoika, pogodzonego z niedoskonałościami tego świat i jednocześnie cieszącego się z tego co posiada.  

Hmm, swoją drogą to nawet ciekawe, jak nasze cechy charakterologiczne wpływają na nasze audio wybory? Temat na nowy, “ognisty” wątek. 😁 

Dodam tylko, że kolumny już nie wróciły do salonu. Aż chce się chodzić do pracy. 😂  

Bosze! Tyle tekstu i wszystko za darmo!  🤦‍♂️

Dla amatorów Amirma: https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/emotiva-airmotiv-b1-review-bookshelf-speaker.22366/

IMG20230207082337.jpg

IMG20230207082353.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zaskoczenie? Jest wiele profesjonalnych monitorów opartych na tych samych rozwiązaniach, więc dlaczego miałyby nie grać? A jak jeszcze ustawisz na prawidłowej wysokości...

Też o nich myślałem. Zdecydowałem się jednak na bardziej tradycyjne używki w tych samych pieniądzach (może dlatego, że generalnie nie podoba mi się sprzęt w czarnym kolorze). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, slaw0001 napisał:

Hmm, swoją drogą to nawet ciekawe, jak nasze cechy charakterologiczne wpływają na nasze audio wybory? Temat na nowy, “ognisty” wątek. 😁

W Twoim tekście jest dość tematów na kilka wątków, ale ten faktycznie wyjątkowo obiecujący. Dzięki, wprowadziłeś mnie w dobry nastrój. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, slaw0001 napisał:

dzięki! Myślisz, że ma szansę? 😜

no chłopie, toć to lepsze niż komenty na FB,

boję się tylko, że ten test spowoduje najazd sekty emotivian na forum i zewsząd będziemy słyszeć jak to miażdży, deklasuje i do tego powtarzanie jak mantrę, że to najlepszy stosunek cena /jakość...

sorry, ale nie umiem w emotki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MarcKrawczyk napisał:

no chłopie, toć to lepsze niż komenty na FB,

boję się tylko, że ten test spowoduje najazd sekty emotivian na forum i zewsząd będziemy słyszeć jak to miażdży, deklasuje i do tego powtarzanie jak mantrę, że to najlepszy stosunek cena /jakość...

sorry, ale nie umiem w emotki...

Spoko! Dogadałem z nimi, że Gato maja nie ruszać 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, slaw0001 napisał:

. 😀🤘

 

Biuro ma ok 18m2 (3,5x4,9). Po zabawie z różnymi ustawieniami, póki co stanęły w powiedzmy bliskim polu, czyli w nieidealnym trójkącie równobocznym 1,5m. „Nowatorskim” pomysłem jest ich ustawienie na „statywach” z pianki, będącymi jednocześnie pułapkami basowymi.  Dookoła poustawiałem również piankowe absorbery, aby pozbyć się problemów pierwszych odbić. Ich skuteczności i niezbędności jeszcze sobie nie udowodniłem, ale póki co lepiej się z tym.

 😁 

😂  

  🤦‍♂️

 

IMG20230207082337.jpg

IMG20230207082353.jpg

Nie umiem wstawiać ikonek. Chciałem taka z ludzikiem łapiącym się za czoło.

Myślę, że te zdjęcia przejdą do historii :)

I nie chodzi o taśmę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audiowit napisał:

Nie umiem wstawiać ikonek. Chciałem taka z ludzikiem łapiącym się za czoło.

Myślę, że te zdjęcia przejdą do historii :)

I nie chodzi o taśmę.

Ta? 🤦‍♂️

Dzięki! Nie liczyłem, że zaszczycisz ten wątek. No teraz to już inny kaliber 😎.

"Wiesz co robi to zdjęcie? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To zdjęcie pokazuję skalę moich możliwości. Ty wiesz, co ja robię tym zdjęciem ? Ja otwieram oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówię – to moje, przeze mnie wykonane i to nie jest moje ostatnie słowo”

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kraft napisał:

Niech najeżdżają. Przyda się przeciwwaga i świeże spojrzenie. Może ktoś przekłuje ten balonik.

ale czy chcesz, aby w ten sposób?

z komentarzy emotivovców:

Michał G. T2+ to w oczywisty sposób najlepszy wybór do PT2/A2 W tym sporcie uzyskanie synergii jest najtrudniejsze, w tym przypadku sprawę załatwił producent obu części zestawu, czyli Emotiva. T2+ są naturalnym dopełnieniem elektroniki Emotiva i szukanie na siłę rozwiązań gdzie indziej, podczas gdy klucz do sukcesu ma się praktycznie w rękach jest stratą czasu. A2/PT2+T2+=SUKCES  W bonusie mamy 60 dni czasu na podjęcie decyzji z pełnym prawem zwrotu. Nie ma nad czym myśleć 

Bartosz W. W cenie Emotivy nie znajdziesz lepszego i bardziej uniwersalnego sprzętu. Posunę się do stwierdzenia, że to najtańszy sprzęt jaki słyszałem, na którym już da się słuchać muzyki klasycznej - stereofonia, przestrzeń, holografia. A jak dołożysz dobre okablowanie, to jak wielu innych zadowolonych, zaliczysz opad szczęki.

Tomasz R. Najsłabsze z serię BasX są rewelacyjne, natomias XPA to inny wymiar. Znajdują się w pierwszej piątce najlepszych końcówek na świecie. Procesory kina w pierwszej trójce na Świecie a wbrew opini o stereo procesory Emo jak RMC1 odwracają stereotypy. Natomiast w swej historii miel zacne klocki Hi End, które zmuchaly znane marki wszystkim. Dziś produkują bardzo dobre klocki, mam nadzieję że powrócą do walki z najlepszymi wypuszczając Refererencyjny Preamp Stereo w czystym Analog Balance następcy XSP1G2.  I znowu będzie łał

 

19 minut temu, slaw0001 napisał:

Spoko! Dogadałem z nimi, że Gato maja nie ruszać 👍

a wiesz, że niektórzy twierdzą:

Piotr Ł. Jest hype na takie świeżynki w świecie audio jak gato czy emotiva. 10/11 lat temu jak zaczynałem się audio interesować wylansowano hegla i chyba roksana. Każdy lekarz i korpo z forsa mieli hegla na stoliku. Potem był wysyp tych hegli na olksie i alle i nikt nie chciał tego brać. Dziś tylko gato/ emotiva, emotiva/ gato, nic innego nie widzę na tych ołtarzach audiowizualnych jakie tu ludzie prezentują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, slaw0001 napisał:

Ta? 🤦‍♂️

Dzięki! Nie liczyłem, że zaszczycisz ten wątek. No teraz to już inny kaliber 😎.

"Wiesz co robi to zdjęcie? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To zdjęcie pokazuję skalę moich możliwości. Ty wiesz, co ja robię tym zdjęciem ? Ja otwieram oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówię – to moje, przeze mnie wykonane i to nie jest moje ostatnie słowo”

Sław, doceniam :). 

chodzi o adaptację akustyczną :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MarcKrawczyk napisał:

ale czy chcesz, aby w ten sposób?

z komentarzy emotivovców:

Michał G. T2+ to w oczywisty sposób najlepszy wybór do PT2/A2 W tym sporcie uzyskanie synergii jest najtrudniejsze, w tym przypadku sprawę załatwił producent obu części zestawu, czyli Emotiva. T2+ są naturalnym dopełnieniem elektroniki Emotiva i szukanie na siłę rozwiązań gdzie indziej, podczas gdy klucz do sukcesu ma się praktycznie w rękach jest stratą czasu. A2/PT2+T2+=SUKCES  W bonusie mamy 60 dni czasu na podjęcie decyzji z pełnym prawem zwrotu. Nie ma nad czym myśleć 

Bartosz W. W cenie Emotivy nie znajdziesz lepszego i bardziej uniwersalnego sprzętu. Posunę się do stwierdzenia, że to najtańszy sprzęt jaki słyszałem, na którym już da się słuchać muzyki klasycznej - stereofonia, przestrzeń, holografia. A jak dołożysz dobre okablowanie, to jak wielu innych zadowolonych, zaliczysz opad szczęki.

Tomasz R. Najsłabsze z serię BasX są rewelacyjne, natomias XPA to inny wymiar. Znajdują się w pierwszej piątce najlepszych końcówek na świecie. Procesory kina w pierwszej trójce na Świecie a wbrew opini o stereo procesory Emo jak RMC1 odwracają stereotypy. Natomiast w swej historii miel zacne klocki Hi End, które zmuchaly znane marki wszystkim. Dziś produkują bardzo dobre klocki, mam nadzieję że powrócą do walki z najlepszymi wypuszczając Refererencyjny Preamp Stereo w czystym Analog Balance następcy XSP1G2.  I znowu będzie łał

 

a wiesz, że niektórzy twierdzą:

Piotr Ł. Jest hype na takie świeżynki w świecie audio jak gato czy emotiva. 10/11 lat temu jak zaczynałem się audio interesować wylansowano hegla i chyba roksana. Każdy lekarz i korpo z forsa mieli hegla na stoliku. Potem był wysyp tych hegli na olksie i alle i nikt nie chciał tego brać. Dziś tylko gato/ emotiva, emotiva/ gato, nic innego nie widzę na tych ołtarzach audiowizualnych jakie tu ludzie prezentują.

Marcin. Sorry, ale co konkretnie masz do zarzucenia Emotive? Że psuje rynek? Za tania, za czarna? Słuchanie z nich daje absolutnie frajde i relaks. Czego chcieć więcej w takim pomieszczeniu?

1 minutę temu, audiowit napisał:

Sław, doceniam :). 

chodzi o adaptację akustyczną :).

No ja się domyślam. Warunki NieDomowe pozwalaja na "odrobinę" szaleństwa. 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, slaw0001 napisał:

...Że psuje rynek? Za tania...

Już nie taka tania. Podnieśli ceny. B1+ kosztuje obecnie 1950 zł/para. Wcześniej było 1350 zł/para. Spora różnica (procentowo, bo bezwzględnie, to w kategoriach audiofilskich przysłowiowy pryszcz).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Niestety Emotiva póki co milczy w temacie gwarancji, znaczy się musze bardziej. W cieniu SuperRecenzji o SuperMonitorach i MegaSuperInnychKolumnach ja będę dale ciągnął moją BiedaRecenzję.

W weekend sprowadziłem monitorki do domu, sprawdzić czy by nim nie zastąpić moich flagowców. W planach były odsłuchy, pomiary Dirac-iem, REW-em itp. Niestety z planu uratowały się tylko badania organoleptyczne czyli słuchanie. Generalnie potwierdzało się to wszystko co wcześniej pisałem. B1 nie sprawiają problemów. Można słuchać muzyki z duża przyjemnością. Wszystko jest proporcjonalne i nic wyraźnie nie odstaje. Każde pasmo jest wystarczająco obecne a mając na uwadze ich gabaryty szczególnie zadziwia bass, całkiem nisko baraszkujący o naprawdę przyzwoitej jakości. Znaczy się po co inwestować w droższe kolumny? No właśnie, po podpięciu z powrotem AP C8, z nieukrywaną ulgą, odczułem na czym ta różnica polega. Wszystkiego jest więcej. Detali, powietrza, jakości, po prostu jeszcze więcej przyjemności. Flagowce wracają na swoje miejsce, B1 też. Czas na podsumowanie.

Intencją tej recenzji było pokazanie, że w „każdych pieniądzach” można znaleźć kolumny, które mogą dać wystarczająco dużo frajdy i nie wydając fortuny można się otrzeć się o HiEnd. Uczestnicząc w zlotach forumowiczy miałem okazje posłuchać sprzętów za niebotyczne pieniądze, ale żaden set na tyle mnie nie przytłoczył swoją jakością, aby po powrocie do domu czy też pracy nie móc cieszyć się muzyką generowaną przez moje wielokrotnie tańsze zestawy. Czego też Państwu z całego serca życzę.

„Pisałem To ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam Emotiva sto lat!”

„Koniec i bomba. A kto czytał ten trąba. W. G.”

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.02.2023 o 18:50, Kraft napisał:

Już nie taka tania. Podnieśli ceny. B1+ kosztuje obecnie 1950 zł/para. Wcześniej było 1350 zł/para. Spora różnica (procentowo, bo bezwzględnie, to w kategoriach audiofilskich przysłowiowy pryszcz).

Wciąż można znaleźć okazje

https://www.mdbaudio.pl/emotiva-airmotiv-b1-n.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2023 o 22:01, slaw0001 napisał:

Znaczy się po co inwestować w droższe kolumny? No właśnie, po podpięciu z powrotem AP C8, z nieukrywaną ulgą, odczułem na czym ta różnica polega. Wszystkiego jest więcej. Detali, powietrza, jakości, po prostu jeszcze więcej przyjemności.

A no właśnie.

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...