Skocz do zawartości

Źródło czy kolumny? Co ważniejsze?


Recommended Posts

12 minut temu, RLC2 napisał:

Dobre dobre czego jeszcze się dowiemy

Eeee, a nie jest tak tutaj? Bardzo dużo wpisów o tym że źródło nie robi różnicy, dużo wpisów że każdy dac gra tak samo, zasilacze liniowe też nie wpływają na dźwięk itd. 

Ja rozumiem, że nie każdego stać na te drozsze audio-zabawki, ale żeby od razu pisać że to czy tamto nie ma prawa grać? Mnie też nie stać na te drogie sprzety, ale nie pisze ze one są "BE". A tu sporo ludzi tak właśnie postępuje. Jak czytam "zera, jedynki, Amirm, ASR, bitperfect itp." to się zastanawiam czy oni używają do sluchania muzyki oczu czy uszu?

A do słuchania muzyki w dobrej jakości nie potrzeba milionów 💰

Trzeba chcieć eksperymentowac, zmieniać, dobierać i mieć "uszy otwarte na zmiany". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kiki2010 napisał:

Trochę trzeba, z Klipschow to ty setu na SS nie zrobisz choćbyś się ze.......ł.😃

SS to nie są raczej miliony co?

Fajne paczki nowe można mieć za.... 20 tys., używane poniżej 10. I na bazie tego tworzyć fajny system. 

Tak w nawiązaniu do tytułu tego tematu, na kolumny przeznaczyłbym 30-40% środków, nie wiecej. Kolumny wg mnie są jednak wazniejsze niż źródło. Wolałbym mieć "zapas" w glosnikach niż w źródle 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mikelas76 napisał:

A do słuchania muzyki w dobrej jakości nie potrzeba milionów 💰

Tutaj się zgodzę

7 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Trzeba chcieć eksperymentowac, zmieniać, dobierać i mieć "uszy otwarte na zmiany". 

Na eksperymenty potrzeba czasu i nie wszyscy go mają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Ja rozumiem, że nie każdego stać na te drozsze audio-zabawki,

Tak, i dlatego wiele osób ma tanie/stosunkowo tanie źródło, ale znacznie droższe kolumny. Ciekawe dlaczego? Zabrakło kasy? Nawet guru Amir ma tylko Toppinga, jeśli dobrze pamiętam. Ciekawe, czy on też nie eksperymentował, zmieniał, testował. Kolumny ma warte około 100 tysięcy zł. Wzmacniacze chyba niewiele mniej.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę się jedynie wypowiedzieć odnośnie różnic brzmieniowych źródeł w postaci streamerów i CD na podstawie swoich jak i mojego syna wrażeń odsłuchowych. Sprzętu nie mam za "myliony" a ze zwyczajnej audio ciekawości testowałem u siebie kilka streamerów z różnych półek cenowych : TAGA TWA-10B, BS, Silent Angel M1T, NAD C658, Lumin U1 Mini i ostatnio Audiolaba 7000N - każdy z nich był tylko źródłem, podłączony do tego samego Dac-a na takich samych ustawieniach. Po przesłuchaniu wybranego repertuaru z kilku gatunków muzyki razem z synem który zajmuje się realizacją dźwięku w małym studiu nagraniowym stwierdziliśmy że w porównaniu z posiadanym przeze mnie streamerem Denona nie usłyszeliśmy jakiejkolwiek różnicy w brzmieniu - no może poza Luminem, tylko że owa różnica była tak znikoma i marginalna że zupełnie nie warta 10 tysi. Natomiast różnicę odczuliśmy w przypadku CD - porównywaliśmy Denon DCD-720Ne, Rotel CD11 Tribute i Rotel RCD_1572 MKII. W tym przypadku również wszystkie CD były źródłem, ten sam Dac i te same ustawienia. W przypadku Denona i Rotela CD11 różnic nie było wcale natomiast w porównaniu ltych dwóch z 1572 MKII ...no to był przeskok na zupełnie inny poziom - brzmienie dostało konkretnego doładowania i świeżości ( co poskutkowało pozostawieniem go u siebie 😁 ). Podsumowując - dużą różnicę w moim przypadku narząd słuchu wyłapał tylko w przypadku CD natomiast w przypadku streamerów jedynie Lumin marginalnie coś dołożył ale to zdecydowanie za mało ...no ale to moje odczucia słuchowe a równie dobrze mogę się nie znać lub mieć drewniane uszy 👂😁🤘

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Aprox napisał:

Z mojej strony mogę się jedynie wypowiedzieć odnośnie różnic brzmieniowych źródeł w postaci streamerów i CD na podstawie swoich jak i mojego syna wrażeń odsłuchowych. Sprzętu nie mam za "myliony" a ze zwyczajnej audio ciekawości testowałem u siebie kilka streamerów z różnych półek cenowych : TAGA TWA-10B, BS, Silent Angel M1T, NAD C658, Lumin U1 Mini i ostatnio Audiolaba 7000N - każdy z nich był tylko źródłem, podłączony do tego samego Dac-a na takich samych ustawieniach. Po przesłuchaniu wybranego repertuaru z kilku gatunków muzyki razem z synem który zajmuje się realizacją dźwięku w małym studiu nagraniowym stwierdziliśmy że w porównaniu z posiadanym przeze mnie streamerem Denona nie usłyszeliśmy jakiejkolwiek różnicy w brzmieniu - no może poza Luminem, tylko że owa różnica była tak znikoma i marginalna że zupełnie nie warta 10 tysi. Natomiast różnicę odczuliśmy w przypadku CD - porównywaliśmy Denon DCD-720Ne, Rotel CD11 Tribute i Rotel RCD_1572 MKII. W tym przypadku również wszystkie CD były źródłem, ten sam Dac i te same ustawienia. W przypadku Denona i Rotela CD11 różnic nie było wcale natomiast w porównaniu ltych dwóch z 1572 MKII ...no to był przeskok na zupełnie inny poziom - brzmienie dostało konkretnego doładowania i świeżości ( co poskutkowało pozostawieniem go u siebie 😁 ). Podsumowując - dużą różnicę w moim przypadku narząd słuchu wyłapał tylko w przypadku CD natomiast w przypadku streamerów jedynie Lumin marginalnie coś dołożył ale to zdecydowanie za mało ...no ale to moje odczucia słuchowe a równie dobrze mogę się nie znać lub mieć drewniane uszy 👂😁🤘

Hm to ciekawe i dziwne zarazem.

W moim przypadku jak wspomnialem troche wyzej cxc v2 transport zagral rownie dobrze jak Gato cdd1 i Primare CD35. 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, J4Z napisał:

BMN już niefajne?

Fajne, ja mam jednak trochę inne niż te że strony, cena idzie więc w gore....

Przeciez wiem nie nie mam najlepszych kolumn na świecie 😆

2 godziny temu, RLC2 napisał:

Na eksperymenty potrzeba czasu i nie wszyscy go mają.

Ja eksperymentuje od lat. To taka wieczna droga do celu 😉

2 godziny temu, Adi777 napisał:

ale znacznie droższe kolumny.

Przeciez też tak napisałem że jednak kolumny ważniejsze 🙄

2 godziny temu, Adi777 napisał:

guru Amir ma tylko Toppinga

Jesli on jest twoim guru 🥴, to twoja sprawa. Ja podziękuję za toppinga.

2 godziny temu, Aprox napisał:

porównywaliśmy Denon DCD-720Ne

Tez go miałem i porownywalem do obecnego Pioneer pd30ae po modzie. Został Pionek jako bardziej neutralny, naturalny.

Ja słyszałem roznice pomiędzy transportami streamingu. Na grupie FB Denafripsa duzo ludzi kończy z luminem u2 mini, twierdząc że gra im to najlepiej z pontusami, venusami czy terminatorami. Dla mnie to już za drogo, dlatego zatrzymałem się na SA m1t. Ale to nie jest ten temat. 

2 godziny temu, Aprox napisał:

Podsumowując - dużą różnicę w moim przypadku narząd słuchu wyłapał tylko w przypadku CD

Wiesz CD też tu gra jako transport jeśli masz zenetrznego daca. Podaje te same "zera i jedynki" co streamery, tak więc..... 

2 godziny temu, kiki2010 napisał:

Pamiętam dobrze swój przypadek, drogie kolumny wyrwały mnie z kapci. Drogie źródło już nie.

Bo tak jest, mając takie pieniądze wpakowałbym większość w nowe paczki. Dla mnie osobiście dac jest dużo ważniejszy niż transport. Jednak kolumny ważniejsze bez dwóch zdań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Mikelas76 napisał:

Wiesz CD też tu gra jako transport jeśli masz zenetrznego daca. Podaje te same "zera i jedynki" co streamery, tak więc.....

To też napisałem że wszystkie CD jak i streamery były użyte jako transporty gdzie owe "zera i jedynki" w przypadku1572 MKII były dla mojego narządu słuchu znacznie przyjemniejsze w odbiorze ...ale tak jak napisałem wcześniej - może ja jak i mój syn mamy drewniane uszy 

Edytowano przez Aprox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Jarku musisz posluchac jak u mnie brzmi dobre nagranie z youtuba po optyku z TV. Ja zmieniłem zdanie w tym temacie bo się bardzo zaskoczyłem 🤭

No to rzeczywiście masz niewielkie wymagania co do jakości brzmienia.

3 godziny temu, Mikelas76 napisał:

Tez go miałem i porownywalem do obecnego Pioneer pd30ae po modzie. Został Pionek jako bardziej neutralny, naturalny.

To jaki w końcu jest neutralny czy naturalny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, KrólKiczu napisał:

Czy jest już odpowiedź co jest najważniejsze w torze audio? 

Odpowiedź jest dostępna na forum od dłuższego czasu, ale przypomnę:

 

1. Audio to dojrzała technologia i rzeczywisty postęp w tej dziedzinie jest obecnie niewielki.

2. Głównymi wyznacznikami jakości dźwięku w nagraniu są akustyka pomieszczenia i zastosowane mikrofony a nie technologia zapisu i obróbki sygnału (taśma analogowa czy zapis cyfrowy, rozdzielczością 16-bitową czy wyższa).

3. Głównymi wyznacznikami jakości dźwięku w konkretnym pokoju odsłuchowym są głośniki - nie elektronika, nie kable, ani nic innego. Kolumny głośnikowe są najważniejsze dla jakości dźwięku. Żadne z nich nie brzmią dokładnie tak samo. Głośniki są jedynym sektorem audio, w którym znaczna poprawa jest nadal możliwa i spodziewana. 

4. Kable nie mają wpływu na jakość dźwięku systemu. Geometria kabla na ma wpływu na sygnały o częstotliwościach audio. 

5. Wzmacniacze są doskonałe od ponad kilku dekad, oferując niewiele okazji do przełomowych osiągnięć technicznych. Istnieją znaczne różnice w ich topologii i specyfikacjach, ale dźwięk wszystkich prawidłowo zaprojektowanych jednostek jest w zasadzie taki sam. Największą różnorodność stanowią zasilacze, od ledwo wystarczających do absurdalnie przeprojektowanych. To może mieć lub nie wpływ na jakość dźwięku, w zależności od charakterystyki impedancji i wydajności głośnika. Jeśli wzmacniacz nie ma poważnych błędów projektowych lub nie jest całkowicie niedopasowany do konkretnego głośnika, dźwięk, który słyszymy, jest brzmieniem głośnika, a nie wzmacniacza. 

6. Standard 16 bitów/44,1 kHz przetrwał próbę czasu i w odsłuchu dorównuje dzisiejszymi standardom hi-res.

7. Obecni audiofile bardziej ufają bajarzom i mistycznym guru niż wiarygodnym źródłom informacji naukowej. Do lat 70-tych największy posłuch w audiofilskim środowisku mieli inżynierowie. Później, szczególnie od lat 80-tych, ich miejsce zajęli właściciele "złotych uszu" i recenzenci czasopism audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lysy napisał:

to jaki w końcu jest neutralny czy naturalny

Mi osobiscie naturalnosc kojarzy sie nautralnoscia. Moze zle to okreslam, nie wiem. Jest tak jak bym chcial, nie ma przewalenia w zadna ze stron, nie jest za gesto ani za jasno.  To wlasnie dac ksztaltuje mi brzmienie. Na denonie 720 bylo mulowato z przenieisieniem srodka ciezkosci w dol, brak przestrzeni i glebi. Jakos tak 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lysy napisał:

No to rzeczywiście masz niewielkie wymagania co do jakości brzmienia

Akurat mam wieksze, po prostu zaskoczylo mnie kilka koncertow z youtuba. Nie t.wierdze ze optyk i youtube to jakies dobre zrodło, ale sa tam perelki. Moj streamer laczy sie z daciem po i2s, to raczej dobre polaczenie

3 minuty temu, J4Z napisał:

Naturalność to nie jest neutralność

Ok, daj definicje, twoja definicje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lysy napisał:

No to rzeczywiście masz niewielkie wymagania co do jakości brzmienia.

Klasyka. Jak ktoś słyszy zasilacze i kable, to jest audiofilskim autorytetem obdarzonym wrażliwością i transparentnym sprzętem. Jak ten sam ktoś napiszę, że YouTube brzmi dla niego dobrze, to już dostaje lekceważące "masz niewielkie wymagania" (w domyśle: "chyba głuchy jesteś":).

Łaska pańska na pstrym koniu jeżdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, J4Z napisał:

Naturalność – wbrew pozorom nie jest to neutralność a brzmienie wychodzące od niego w kierunku specyficznego podkoloryzowania. Naturalne jest to takie brzmienie, które wydaje się nam bardzo realne, zwłaszcza w odwzorowaniu barwy dźwięku instrumentów lub wokali. Słuchawki grające naturalnie są najczęściej właśnie modelem w odpowiedni i przyjemny sposób podkoloryzowanym, bardzo szybko angażującym swojego słuchacza.

Neutralność – stan, w którym dany zakres tonalny nie wykazuje cech podkoloryzowania. Słuchawki neutralne nie muszą grać przyjemnie i muzykalnie, najczęściej robią to wiernie i poziom finalnych wrażeń akustycznych może zależeć od jakości sprzętu towarzyszącego oraz nagrań i ich realizacji.

Definicja jest jedna. Nie ma mojej czy Twojej. Ty poprostu byłeś w błędzie. 

Skąd pochodzą te definicje? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kraft napisał:

Wzmacniacze są doskonałe od ponad kilku dekad, oferując niewiele okazji do przełomowych osiągnięć technicznych. Istnieją znaczne różnice w ich topologii i specyfikacjach, ale dźwięk wszystkich prawidłowo zaprojektowanych jednostek jest w zasadzie taki sam

Ja nie slyszalem jakiejs olbrzymiej ilosci wzmacniaczy u siebie w systemie. Ale z tych ktore pamietam tj. dayens menuetto, dayens extasy z koncowka rotela 1070b, lector xt70, lector zax70, primare i22 i obecny praemp WBA z koncowka atc p1 oraz z roltel 1070b, ciezko mi stwierdzic ze gra to wszystko w zasadzie tak samo. Mam odmienne zdanie.

 

26 minut temu, Kraft napisał:

Głównymi wyznacznikami jakości dźwięku w nagraniu są akustyka pomieszczenia

Tu sie podpisuje rekoma i nogami :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Ja nie slyszalem jakiejs olbrzymiej ilosci wzmacniaczy u siebie w systemie. Ale z tych ktore pamietam tj. dayens menuetto, dayens extasy z koncowka rotela 1070b, lector xt70, lector zax70, primare i22 i obecny praemp WBA z koncowka atc p1 oraz z roltel 1070b, ciezko mi stwierdzic ze gra to wszystko w zasadzie tak samo. Mam odmienne zdanie.

 

Tu sie podpisuje rekoma i nogami :)

Moze bardziej chodzi o to ze wzmacniacze graja roznie - sprawdzilem starego Naima Unity, cambridge CXA81, NAD 368 i Gato Audio DIA 250s - ale te roznice sa bardzo niewielkie i chyba od nabywcy zalezy ktory kupi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Klasyka. Jak ktoś słyszy zasilacze i kable, to jest audiofilskim autorytetem obdarzonym wrażliwością i transparentnym sprzętem. Jak ten sam ktoś napiszę, że YouTube brzmi dla niego dobrze, to już dostaje lekceważące "masz niewielkie wymagania" (w domyśle: "chyba głuchy jesteś":).

Nigdy nie użyłem tutaj słowa, że mam transparentny sprzęt ( czekam aż znajdziesz mój taki wpis na Forum )?

Czytaj uważnie co napisał @Mikelas76 a później się czepiaj:

23 minuty temu, Mikelas76 napisał:

Akurat mam wieksze, po prostu zaskoczylo mnie kilka koncertow z youtuba. Nie t.wierdze ze optyk i youtube to jakies dobre zrodło, ale sa tam perelki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...