Skocz do zawartości

Zastosowanie paneli akustycznych w konkretnym przypadku


JackTylerDurden

Recommended Posts

  • JackTylerDurden changed the title to Zastosowanie paneli akustycznych w konkretnym przypadku
3 minuty temu, J4Z napisał:

Polecę trochę z offtopiciem, ale jak masz miejsce i możliwość zachowania odpowiednich proporcji trójkąta (ty - kolumny) to pomyśl nad odsunieciem kanapy i powieszniem dyfuzora. 

Śmiało zapraszam ze wszystkimi uwagami jestem zielony. Rozumiem, że dyfuzor to właśnie taki panel pochłaniający ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JackTylerDurden napisał:

Rozumiem dzięki za wytłumaczenie. Pozwolę się jeszcze zapytać, czy jeżeli konstrukcja kolumny posiada bas refleks z przodu albo z dołu tak jak (polk r700), to posiadanie takich absorberów za kolumnami jest zawsze na plus i ma sens?

Umiejscowienie BR nie ma znaczenia. Nie jest przeszkodą w stosowaniu ustrojów akustycznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JackTylerDurden

na pierwszym zdjęciu odległość ucho-dyfuzor 1 metr. Wiem, ponieważ zmierzyłem. Działanie mam nadzieję, że jest. Ale bez WOW. 

na drugim panele pochłaniające szerokopasmowo mniej niż 1 metr. Znacznie bliżej, ale nie mierzyłem, bo to z neta zdjęcie.

375381C7-9660-4835-AB28-D05C50C85098.jpeg

43346C85-815A-49E1-95CC-6B5C4E20226E.jpeg

Na tym panele rozpraszające. Niedługo przekonam się, czy działają.

3E0DD36F-41CC-4DB3-988B-6A639C44D19B.jpeg

I czy …usłyszę ich wpływ.

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J4Z wysokość oparcia/plecy to około 40cm. Świadomy wybór takiej sofy. Uszy prawie po środku dyfuzorów. 80tki kwadraty. Po odsłuchu firanka zasuwana. 
To salon.

Na czas odsłuchu podwieszam/linki/sufit kolejne dwie 80tki. To w sumie około 3.20 mtr bieżącego za plecami. 
Żałuję, że nie mieszkam w Polsce. Chętnie bym Cię zaprosił. Wydajesz się fajnym gościem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Napisano (edytowany)

Cześć chciałbym odgrzebać temat i ponownie spróbować ulepszyć mój pokój pod względem akustycznym. W tej chwili wizualnie akceptowalne zmiany jakie mogę zrobić to:

  • pochłaniacze na ściane za kanapą 2x 120cm x 60cm x 10cm
  • mata kwarcowa od EuroFloors pod cienki dywan lezący na wysokości kanpy i szafki rtv
  • panele lameli z podkładem filcowym 7cm (jak na wizualizacji)

W tym pokoju gra pylon diamond 28 ale również chciałbym zamienić kolumny na głośniki podstawkowe z wolnostojącym mikro subem.

Mam pytanie do specjalistów czy te zmiany mają jakiś sens? Czy może powinienem skupić się na czymś innym by uzyskać lepszą jakość dźwięku. Mam wrażenie, że dźwięk jest rozproszony, niezwarty, jest dużo pogłosu i daleko mu do tego co słyszałem w dedykowanym pokoju odsłuchowym w salonie audio.

 

image.png.63a19f8ff63cfeeabe0c3fed6ac064e2.png

Edytowano przez JackTylerDurden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
13 minut temu, sonique napisał:

Czy problemem jest tylko pogłos i słaba czytelność tonów wysokich? Moim zdaniem prawdopodobnie masz też znacznie podbity bas w kolumnie prawej. Jest tak?

Mogę przyznać, że pogłos może również być skutkiem podbitego basu z tego rogu. Na bank jest lepiej niż jak przesiadłem się z bp9040 od definitive technology (typowo kinowo basowa kolumna) na pylona ale i tak mam wrażenie, że jest taki muł w pokoju. Stad też mój pomysł co by przerzucić się na na 2.1 na jakis mniejszych podstawkach.

A jeszcze jedno jak siedzę na kanapie (czyli w miejscu odsłuchowym) to tweetery mamy powyżej uszu. jeżeli chodzi o trójkąt odsłuchowy szerokości kolumn są bardzo przybliżone od odległości miejsca odsłuchowego.

Ciężka sprawa te home audio, szczególnie porównując do słuchawek. Kasa włożona nieporównywalnie większa, a i tak jak chce czegoś posłuchać w skupieniu to lece do biurka i słucham na słuchawkach. : ) pomóżcie mi

Edytowano przez JackTylerDurden
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze pozwol tej prawej kolumnie troche pooddychac. Jak kolega wyzej wspomnial, moze ona sie tam troche dusi. Jesli mozesz to przesun wszystko w lewo . Oczywiscie by lewa nie zaslaniala wyjscia. I moze troche do przodu.

Zanim cos zaczniesz kleic czy przykrecac, czy kupowac rozne absorbery , pobaw sie ustawieniem. 

D28 to dobra kolumna, nie zmieniaj jej chyba ze naprawde tam nie pasuje. Ja mam D25 i kazdemu je polecam. Sa mniejsze od D28.

U mnie graja bardzo blisko bocznych scian, jakies 60 cm od rogu scian i bardzo przyjemnie to brzmi.

Z drugiej strony dobre podstawkowe tez nie beda zle. Nawet mozesz takie spotkac ktore same w sobie maja calkiem fajny bas. Np. MA gold100 5g.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JackTylerDurden napisał:

pogłos może również być skutkiem podbitego basu z tego rogu.

Myślę, że to dwa niezależne problemy. Twój kierunek zmian prawidłowy i na pewno usłyszysz różnicę ale pewnie można lepiej. Ruchomy absorber ustawiany na czas odsłuchu po prawej eliminujący wpływ szyby pozytywnie wpłynąłby na tę aranżację.

W sprawie poprawy basu to dobrym kierunkiem będzie DSP z DiracLive.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam obu za odpowiedz. Co do diamondow wizualizacja nie oddaje tego jak realnie te kolumny stoją. Są one wysunięte w głąb, w miarę możliwości wizualnych i użytkowych. Głośniki stoją maksymalnie rozsunięte co by stworzyć trójkąt równoboczny. Plus w rogu za głośnikiem kotłuje się gruba zasłona która też służy za "pochłaniacz". Nie mniej mam wrażenie, że ta kolumna jest za duża na mój pokój również pod względem wizualnym stąd też ten pomysł na 2.1. Oczywiście lubię pylona i rozważam również d18 albo jaspery18. W tym zabiegu bardziej chciałbym przesunąć źródło niskich tonów jak najdalej od tej wielkiej szyby. Która w sumie to jest jedną wielką pasywną membraną basową. Co do ruchomego absorbera niestety pod względem użytkowym to odpada. Myślałem o Diracu, a nawet ostatnio urodził się pomysł co by pójść w yapo od yamahy bo bardzo podoba mi się nowy r-n1000. Jednakże cały czas mam w głowie słowa sprzedawcy z salonu audio, który powiedział, że to sztuczna ingerencja i lepiej załatwić to odpowiednio dobranym głośnikiem lub zmianą akustyki pokoju. Więc się miotam i próbuje coś tu ogarnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pamiętam że te D28 są 40 cm głębokie?

Jak proponowałem może je trochę od ściany odsun tylnej. Bardziej do siebie.

Jeśli ten trójkąt  trochę zwiększysz lub zmniejszysz, nie powinno się to zbytnio na odbiorze odbić.

Pobaw się ustawieniami.

Jeśli to nie pomoże, to może jednak te kolumny będzie dobrze zmienić. 

Może jednak na stające ale płytsze?

Skoro Pylony ci odpowiadają to mogę polecić te D25.

Jakie ty masz tam wymiary ? Bo nie widziałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, JackTylerDurden napisał:

Jednakże cały czas mam w głowie słowa sprzedawcy z salonu audio, który powiedział, że to sztuczna ingerencja i lepiej załatwić to odpowiednio dobranym głośnikiem lub zmianą akustyki pokoju. Więc się miotam i próbuje coś tu ogarnąć.

Jakie głośniki byś nie wstawił, to Twoje pomieszczenie ma określone mody własne pomieszczenia wynikające z jego wymiarów,  ale pewno też materiału z jakiego są ściany. 

Tu masz kalkulator z którego się dowiesz jakie to częstotliwości i ich wielokrotność.

Możesz sobie wstawić nawet najsławniejsze już na tym forum D25 i nic szczególnego w kontekscie basu i związanych z nim modów pokoju  się nie zmieni.

Wywołaj do odpowiedzi Bartka, a nie kogoś, kto w każdym wątku ma coś do powiedzenia, chociaż nie ma o tym pojęcia i wszędzie poleca swoje D25.

 

 

Przy okazji poczytaj trochę...

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-rodzaje.php

https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/poradniki/4675-jak-ustawic-kolumny-w-pokoju-odsluchowym

Pamiętaj, akustyka jest wredna jak bura s..., tylko nielicznym wydaje się, że nie muszą nic z tym robić,  ale tylko im się wydaje.

Co gorsza najczęściej mają coś do powiedzenia niestety.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz pogłos, jeśli nie umiesz zleć pomiar.

Słuchałem ponad 10 utworów/znanych mi/ z tych kolumn w dość wygłoszonym pokoju. Byłem bardzo rozczarowany, ponieważ lubię w brzmieniu wgląd w nagranie, przyzwoitą analityczność, separację, przyzwoitą lokalizację źródeł pozornych, precyzję na średnim basie i jego energię oraz smacznie podane sybilanty. Tego wtedy nie usłyszałem. 
Ale być może mam za wysokie wymagania, więc potraktuj moją wypowiedź jako niebyłą.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucho w jakiej odległości od tylnej ściany?.

Byla różnica jak wychylałeś sie w czasie odsłuchu do przodu/stawiałes jakieś krzesło przed kanapą?.

Ogólnie cieżki pokoj; niesymetryczny, kolumna wcisnięta w róg, słabo z ustawieniem absorberów.

Przerabiałem podobny do Twojego i odpusciłem póki co.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JackTylerDurden napisał:

Mam wrażenie, że dźwięk jest rozproszony, niezwarty, jest dużo pogłosu

Kakofonia. Przerabiałem to raz w roku przy malowaniu, gdy ściągałem ze ścian elementy mające wpływ na pogłos.

Te panele/wełna możesz zamówić. Przyślą, sprawdzisz. Robią różnicę, to zostawiasz.

Ale z dwoma panelami to daję łeb uciąć, że nie usłyszysz dużej różnicy.

Inne maty, lamele to ja tam nie wiem, ale cienko to wygląda. 
 

Zrób pomiar pogłosu, wrzuć na forum a wtedy będzie o czym rozmawiać. Teraz to wróżenie z fusów.

Tak czy owak powodzenia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JackTylerDurden napisał:

Ucho znajduje się w odległości 30cm od ściany. Przy nachyleniu się do przodu nie odczuwam takiej różnicy jak przy wstaniu z kanapy. Wtedy dźwięk się poprawia. Czy zmiany akustyczne które zaproponowałem mimo tak ciężkiego pokoju nie mają sensu? Szkoda kasy?

Ja nie udzielę ci takowej odpowiedzi, bo w zasadzie jestem  takim samym laikiem jak i Ty... mogę jedynie na własnym przykładzie(mamy podobne pokoje i ustawienie kolumn), napisać że będzie to niełatwe. 

Nawet w tym tyg. raz jeszcze przeniosłem do salonu wszelkie graty(pułapki basowe, absorbery).

- kanapa 1m od tylnej ściany,

- kolumny podobnie... i z 60cm od bocznej(ta wciśnięta w narożnik jak u ciebie).

-  w 3 narożnikach stanęła pułapki basowe.

- W miejscu pierwszych odbić za kolumnami absorbery z wełny i za plecami.

Było lepiej niż normalnie, ale i tak lewa kolumna wzbudzała się mocniej i ten brak symetrii mocno mnie irytował.

Niestety żeby to wyglądało trzeba by jeszcze boczne odbicia ogarnąć, sufit(tak strzelam), a to już jak dla mnie nieakceptowalny poziom ingerencji w pomieszczenie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

Te panele/wełna możesz zamówić. Przyślą, sprawdzisz. Robią różnicę, to zostawiasz.

Ale z dwoma panelami to daję łeb uciąć, że nie usłyszysz dużej różnicy.

Zależy, gdzie te panele powiesi/postawi i o jakich mowa, te10cm zdejmą troche pogłosu.

Poza tym są też tzw.parawany akustyczne, można rozłożyć na czas słuchania po stronie otwartej przestrzeni.

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...