Skocz do zawartości

Elac Vela BS403 plus NAD M10 V2 - alternatywy?


tomasz1w

Recommended Posts

W końcu znajdę trochę czasu, żeby przytargać z garażu i podłączyć kupionego jakiś czas temu suba B&W ASW 610. W weekend dam Wam znać, jakie wrażenia. Jak się ten Bowers sklei z Elacami (i jednocześnie żona nie będzie za bardzo marudziła na nowy mebel), to zostanie. Jak nie, to pewnie pójdę w Vela 407 (bez suba). Bo 408 to już i dużo drożej i chyba będą za wielkie do 27m2. Gdybym zmienił 403 na 407, to do nich rozważam używanego Rotela RA 1592 plus Bluesound Node podpięty do DAC'a Rotela. Myślałem jeszcze o końcówce Rotela RB 1582 plus Bluesound Node X w trybie pre, ale chyba jednak pierwsza opcja byłaby lepsza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomasz1w napisał:

rozważam używanego Rotela RA 1592 plus Bluesound Node podpięty do DAC'a Rotela. Myślałem jeszcze o końcówce Rotela RB 1582 plus Bluesound Node X w trybie pre, ale chyba jednak pierwsza opcja byłaby lepsza?

Pytanie do @Top Hi-Fi & Video Design jak się zgrywa to drugie połączenie. :)

Ja jakoś sceptycznie pochodzę do pre w sprzętach, których główną funkcją jest co innego. Kiedyś próbowałem korzystać z (podobno niezłego) przedwzmacniacza w swoim Gustardzie R26 w połączeniu z wypożyczoną końcówką mocy w klasie D i szału nie było. Nie przebiło to mojej ówczesnej integry, choć ta końcówka była z wyższej półki. Poza tym, może naiwnie, ale ufam, że projektant kompletnego wzmacniacza potrafi zapewnić lepsze zgranie niż ja przypadkowym połączeniem dwu urządzeń.

O Bluesound Node X wszyscy piszą, że z podstawowym Nodem wygrywa głównie za sprawą lepszego DAC-a. Ale czy lepszego niż w Rotelu? Node X korzysta z kości ESS 9028Q2M Sabre. Pierwszy Rotel 1592 był na AKM, a mkII - na Texas Instruments. Czyli różne brzmienia i prawdopodobnie rzecz gustu.

Bluesound Node podpięty do DAC-a Rotela wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. W razie czego można w dalszej przyszłości dokupić zewnętrzny przetwornik wyższej jakości niż ten z Node'a i Rotela.

Powodzenia i z chęcią przeczytam o ewentualnych porównaniach. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No 407 graja mocno basowo. Jak na swoje przetworniki to wyjątkowo mocno.

Dlatego, jak mi nie podejdzie brzmienie 403 z subem Bowersa, to celuję w 407 i zamykam temat kolumn na lata (hmm;)

 

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

W sensie leżał taki spakowany w garazu? :) Też tak miewam hehehehe

Tak, sub wciąż stoi w oryginalnym kartonie między słoikami na regale w garażu. Oczywiście dam znać co i jak, będzie test na Sylwestra bez pardonu dla sąsiadów:) Choć już szczerze mówiąc, najbardziej zależy mi na uzupełnieniu dołu poniżej 40-50Hz przy niskich/średnich poziomach głośności. Ale skoro będzie okazja, to spróbuję też jakie są możliwości sprzętu w zakresie max SPL;)

Plusem Powernode'a jest to, że mogę w aplikacji ustawić dolną częstotliwość dla głównych kolumn, poniżej której Elaci nie dostaną żadnego sygnału, tzn. wzmacniacz nie będzie się wysilał w tym zakresie a i midwoofery Elaców będą bardziej odciążone i jest szansa, że odwdzięczą się lepszą średnicą. Na początek spróbuję pewnie ustawić na 40, 45 i 50 Hz i takie opcje będę testował. 

 

7 godzin temu, Rafał S napisał:

Ja jakoś sceptycznie pochodzę do pre w sprzętach, których główną funkcją jest co innego. Kiedyś próbowałem korzystać z (podobno niezłego) przedwzmacniacza w swoim Gustardzie R26 w połączeniu z wypożyczoną końcówką mocy w klasie D i szału nie było. Nie przebiło to mojej ówczesnej integry, choć ta końcówka była z wyższej półki. Poza tym, może naiwnie, ale ufam, że projektant kompletnego wzmacniacza potrafi zapewnić lepsze zgranie niż ja przypadkowym połączeniem dwu urządzeń.

No właśnie, też mam podobne przeczucie. Zwłaszcza, że Gustard R26 to już konkretny sprzęt. Niektórzy wprawdzie chwalą bezpośrednie połączenie z końcówką CA CXN v2 albo jeszcze bardziej CA 851N. Choć faktycznie, jeśli już końcówka, to raczej pre do niej i do pre streamer podłączony do DAC'a. Ale to już mocno podnosi koszty + kabelki dodatkowo zrobią swoje. Choć fakt, jak kiedyś miałem pre i końcówkę to grało to najlepiej. Żaden kosmos cenowy to był, sprzęty z półki Creek, Arcam, ale pre plus końcówka to było to, pamiętam. 

 

7 godzin temu, Rafał S napisał:

Pierwszy Rotel 1592 był na AKM, a mkII - na Texas Instruments. Czyli różne brzmienia i prawdopodobnie rzecz gustu.

No raczej, ze względu na cenę, celowałbym w 1592. Jakie są Twoim zdaniem podstawowe różnice między AKM w 1592 mk1 a Texas Instruments w mk2?

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, tomasz1w napisał:

Jakie są Twoim zdaniem podstawowe różnice między AKM w 1592 mk1

Przepraszam, jeśli wprowadziłem Cię w błąd, przypisując sobie wiedzę ponad stan rzeczywisty. :) Nigdy nie porównywałem, Rotela 1592 słuchałem kiedyś krótko w Topie przy okazji czegoś innego. Ale miałem w domu 2 daki Gustarda na AKM i jeden na Sabre. Różnica dość znaczna. Oba na AKM, mimo sporej ilości sopranów, miały w sobie ciepło, miękkość i taką zawiesistość. Rozmawiałem z drugim Rafałem (@lysy), który porównywał daka na AKM w swoim Rotelu 1572 z tym w cedeku i też podkreślał większą miękkość AKM ze wzmacniacza. Podsumowując: AKM-y może nie imponują wyczynową separacją, ale dają przyjemność ze słuchania jak diabli i uważam się za fana tych kości. Oczywiście konkretna implementacja może wiele zmienić, ale i tak głosuję na pierwszą wersję 1592. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Rafał S napisał:

Pytanie do @Top Hi-Fi & Video Design jak się zgrywa to drugie połączenie. :)

Ja jakoś sceptycznie pochodzę do pre w sprzętach, których główną funkcją jest co innego. Kiedyś próbowałem korzystać z (podobno niezłego) przedwzmacniacza w swoim Gustardzie R26 w połączeniu z wypożyczoną końcówką mocy w klasie D i szału nie było. Nie przebiło to mojej ówczesnej integry, choć ta końcówka była z wyższej półki. Poza tym, może naiwnie, ale ufam, że projektant kompletnego wzmacniacza potrafi zapewnić lepsze zgranie niż ja przypadkowym połączeniem dwu urządzeń.

O Bluesound Node X wszyscy piszą, że z podstawowym Nodem wygrywa głównie za sprawą lepszego DAC-a. Ale czy lepszego niż w Rotelu? Node X korzysta z kości ESS 9028Q2M Sabre. Pierwszy Rotel 1592 był na AKM, a mkII - na Texas Instruments. Czyli różne brzmienia i prawdopodobnie rzecz gustu.

Bluesound Node podpięty do DAC-a Rotela wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem. W razie czego można w dalszej przyszłości dokupić zewnętrzny przetwornik wyższej jakości niż ten z Node'a i Rotela.

Powodzenia i z chęcią przeczytam o ewentualnych porównaniach. :)

Pisząc wprost, to pre w tym Node jest nienajgorsze ale ustępuje znacząco Rotelowi RC1572MK2. Ok, jest droższy ale to podstawowy model od Rotela mimo wszystko. Najlepiej byłoby kupić PRE+POWER+NODE i wtedy problem masz rozwiązany :)

https://www.tophifi.pl/stereo/przedwzmacniacze/rotel-rc-1572mkii.html

W przypadku jakości dźwięku dotyczącego PRE:

-Rotel jest bardziej analogowy, otwarty, reprezentuje znacznie lepsze prowadzenie dźwięku.

-NODE X jest bardziej ograniczony, ale ma cieplejszą barwę. Brakuje nie co finezji i kontroli w całym przekazie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomasz1w napisał:

Dlatego, jak mi nie podejdzie brzmienie 403 z subem Bowersa, to celuję w 407 i zamykam temat kolumn na lata (hmm;)

W Niemczech rewelacyjne ceny na nie teraz.

13 godzin temu, tomasz1w napisał:

Tak, sub wciąż stoi w oryginalnym kartonie między słoikami na regale w garażu.

Myślałem że tylko ja tak robie.

Kiedyś wzmak leżał u mnie rok w kartonie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpakowany, podłączony, wrzucam równolegle z innym forum:)

20231229_191047 — kopia.jpg

Na razie na szybko tak zrobiłem:

1) Status: ON

2) Volume (Line): ok. 35-40%

3) Volume (Speaker): 0

4) Low-Pass Filter: IN

5) Low-Pass Freq: 50Hz (jednocześnie w Powernode ustawiłem Crossover na 50Hz, czyli Elaci są cięte poniżej 50Hz)

6) Bass Extension: C

7) EQ: A

8) Phase: 0

20231229_171029.jpg

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/elac-vela-fs407.html - 11 390 zł

https://hidden-audio.de/product/elac-vela-fs407-standlautsprecher-stueckpreis-heimkino-1012187/?varid=1008880 - po kursie €=4,40zł i z rabatem 3% za przedpłatę daje to 10 235 zł

Ale zgoda, obie oferty są dobre, a Elaci miały jednak trochę dalej do Polski.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomasz1w napisał:

Rozpakowany, podłączony, wrzucam równolegle z innym forum:)

20231229_191047 — kopia.jpg

Na razie na szybko tak zrobiłem:

1) Status: ON

2) Volume (Line): ok. 35-40%

3) Volume (Speaker): 0

4) Low-Pass Filter: IN

5) Low-Pass Freq: 50Hz (jednocześnie w Powernode ustawiłem Crossover na 50Hz, czyli Elaci są cięte poniżej 50Hz)

6) Bass Extension: C

7) EQ: A

😎 Phase: 0

20231229_171029.jpg

I jak i jak?

11 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

a u nas to nie ? :)

11 tys. za 407...

a jakie w Niemczech są :)?

 

W sumie u Was teraz też. Jest taniej tysiąc ale to już nie jest taka różnica żeby wariować.

Dobrze że obniżyliście.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dziwię że nikt nie polecił Roksana Caspiana m2

To chyba jeden z najbardziej wyciągających średnicę naprzód i to jeszcze jak! Wokale chyba najlepsze jakie mogłem usłyszeć.

Moim zdaniem i nie tylko to zjada te Cambridge Evo 150 który gra gorzej od cxa 81+cxn V2. A pomiędzy tymi wzmacniaczami roksan to po prostu inna liga jest. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2023 o 23:26, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Wyprzedaliśmy się już do zera, zostały pojedyncze model 403 i wchodzimy z hukiem w wersję "2" :)

 

No to trzeba będzie poczekac bo jak już nie macie to teraz będzie nasilony import w dobrych cenach "1". Potem 2czki.

Dnia 31.12.2023 o 09:29, Carmion napisał:

Ja się dziwię że nikt nie polecił Roksana Caspiana m2

To chyba jeden z najbardziej wyciągających średnicę naprzód i to jeszcze jak! Wokale chyba najlepsze jakie mogłem usłyszeć.

Moim zdaniem i nie tylko to zjada te Cambridge Evo 150 który gra gorzej od cxa 81+cxn V2. A pomiędzy tymi wzmacniaczami roksan to po prostu inna liga jest. 

Gra inaczej. EVO gra równiej. To jedyny wzmacniacz Cambridge w klasie D oparty o dobre układy wzmacniające. Kwestia gustu. Osobiscie znacznie wolę brzmienie Caspiana M2. I to wzmak który długo u mnie grał.

 

Kwestia kolumn. Na pzykład wspomniane ELACi nie potrzebują wypychania średnicy przez wzmacniacz. A EVO dostarcza im potrzebną moc i czystość przekazu. Znowu. Kwestia gustu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...