Skocz do zawartości

Elac Vela BS403 plus NAD M10 V2 - alternatywy?


tomasz1w

Recommended Posts

Cześć.

Aktualny system jak w sygnaturze poniżej.

Przechodząc do meritum - kupiłem 2 tygodnie temu Cariny BS 243.4 i jestem z nich bardzo zadowolony. Jednakże lepsze jest wrogiem dobrego i w tym tygodniu dotrą do mnie Vela BS403. Słuchałem i Carin i Vela w Topie, zasilanych Bluesound Powernode, jednak Vele wywarły na mnie lepsze wrażenie. Ostatecznie, trochę "asekuracyjnie", myśląc że Powernode wyciągnie z BS403 tylko część ich potencjału, kupiłem Cariny.

I tutaj pytanie - odnośnie zasilania do Elac Vela BS403. Czy NAD M10 V2 będzie dla nich odpowiednim partnerem? Szukam prostego sytemu, tzn. jeden klocek plus kolumny. Tidal, Spotify i pliki z dysku. Myślałem jeszcze o Hegel H190, ale ten ma na pokładzie tylko Spotify Connect (nie ma Tidala). 

Jakieś inne propozycje do 10-15K? 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cariny i Vele to jednak trochę inne granie. Vele na pewno mają rytmiczny, sprężysty, miękki basik i potrafią zaczarować fajnym efektem rozproszenia na wysokich tonach. To może się podobać. Wg mnie sporym problemem jest w nich bezosobowa, schowana w tyle średnica. Zwróć na to uwagę. Łączenie ich z komputerami jak Hegel czy NAD wydaje mi się ryzykownym pomysłem, ale z tej dwójki wybrałbym jednak w ciemno M10. Ale to Twoje uszy muszą finalnie zdecydować.

H190 opisałem kiedyś tutaj - https://forum.audio.com.pl/topic/87707-hegel-h190/

M10 V2 zna @kaczadupa i może dorzuci tu jeszcze coś od siebie.

Ogólnie to... czemu ograniczasz się do elektroniki tylko z Topów?

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dorzucę tylko, że jak ktoś miał przez ostatnie lata Naima czarusia na średnicy tj. Naita xs2 to moim zdaniem będzie się męczył z NADem m10v2, który stawia bardziej na wierność chociaż na szczęście środek jest dobrze wypełniony. Ale czarów z naita XS.tu nie znajdziemy ani trochę, ani uderzenia (kopa) na wyższym basie jakie daje naim nait. 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lpomis napisał:

Cariny i Vele to jednak trochę inne granie. Vele na pewno mają rytmiczny, sprężysty, miękki basik i potrafią zaczarować fajnym efektem rozproszenia na wysokich tonach. To może się podobać. Wg mnie sporym problemem jest w nich bezosobowa, schowana w tyle średnica.

One już są kupione, ale z tą średnicą to się zobaczy, jakkolwiek trochę mnie zmartwiłeś. Czyli trzeba było brać Spendory A7? Taki teges;)

5 minut temu, lpomis napisał:

Łączenie ich z komputerami jak Hegel czy NAD wydaje mi się ryzykownym pomysłem. Ale to Twoje uszy muszą finalnie wybrać.

Co Twoje uszy by wybrały do BS403?

5 minut temu, lpomis napisał:

Ogólnie to... czemu ograniczasz się do elektroniki tylko do Topów?

Nie ograniczam się do Top HiFi. Dlatego zapytałem o alternatywę do NAD M10 V2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto zainteresować się Cambridgem Evo 150. Świetnie działający streaming, bardzo dobry dźwięk. Wyciągną z Elaców bardzo dużo. Warto też sprawdzić Naima Uniti, jest on z kolei cieplejszy, ale też świetnie brzmiący. Kolejną opcją może być Roksan Atessa Streaming Amplifier. Trochę jest do wyboru, zawsze też możesz wziąć klasyczny wzmacniacz i niewielki streamer, który ukryjesz za nim - chociażby WiiM Pro z tańszych opcji. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kaczadupa napisał:

Ja dorzucę tylko, że jak ktoś miał przez ostatnie lata Naima czarusia na średnicy tj. Naita xs2 to moim zdaniem będzie się męczył z NADem m10v2, który stawia bardziej na wierność chociaż na szczęście środek jest dobrze wypełniony. Ale czarów z naita XS.tu nie znajdziemy ani trochę, ani uderzenia (kopa) na wyższym basie jakie daje naim nait. 

Zgoda, ale jak pamiętasz miałem podobne odczucia odnośnie dołu w XS2, jak Twoje wrażenia z XS3, tzn. moim zdaniem jest za bardzo podbity i gubiący kontury. Osobiście za dużo tego "dobrobytu" było. I to przy niektórych utworach mnie trochę "męczyło". Z tego, co pamiętam z grubsza podobnie to odebrałeś jeżeli chodzi o Atom'a? Dlatego na razie "teoretycznie" celuję raczej w M10 V2, niż w Atoma. Mam świadomość, że to porównywalny poziom, choć sygnatura brzmienia inna i w obu przypadkach będą jakieś kompromisy, M10 V2 w niektórych aspektach nie da mi tego, co Atom. Ale i vice versa. A u mnie jest taki mix gatunków, że najlepiej byłoby mieć oba, w zależności od tego co odpalę z Tidala/Spotify/dysku;)

16 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

To drugi system czy tamten oddasz?

Ten sam system. Obecnego nie oddam, bo go kupiłem;) 

16 godzin temu, tomasz1w napisał:

Co Twoje uszy by wybrały do BS403?

Sorry, nie doczytałem sentencji "...z tej dwójki wybrałbym jednak w ciemno M10".

15 godzin temu, Q21 napisał:

Na pewno warto zainteresować się Cambridgem Evo 150.

Dzięki za propozycję. Wizualnie i na papierze podoba mi się. Ale martwią mnie opisywane tu i ówdzie kwestie jakościowe. Ja wiem, że niezadowolony użytkownik będzie wylewał na różnych forach swoje frustracje kilkukrotnie, ale coś za dużo tego moim zdaniem. Płacić ponad 10K i martwić się czy wyświetlacz będzie działał? 

15 godzin temu, Q21 napisał:

Kolejną opcją może być Roksan Atessa Streaming Amplifier.

Nie przemawia do mnie, za duży i trzeba instalować 2 apki do obsługi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evo od Cambridge nie widzę jakoś z Velami. A Attessa to straszny muł. Jeśli znasz Naimy i ich bolączki to w Atoma nie ma co się pakować - mimo, że skrzyneczka bardzo ładna. Chyba faktycznie pozostaje Nadzik M10 V2. To się może udać. Nie wiem czy będziesz korzystał z wejść analogowych, ale jeśli tak, to sprawdź je dokładnie. W wielu testach spotkać można narzekania na sporą degradację jakości brzmienia.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lpomis napisał:

Evo od Cambridge nie widzę jakoś z Velami. A Attessa to straszny muł. Jeśli znasz Naimy i ich bolączki to w Atoma nie ma co się pakować - mimo, że skrzyneczka bardzo ładna. Chyba faktycznie pozostaje Nadzik M10 V2. To się może udać. Nie wiem czy będziesz korzystał z wejść analogowych, ale jeśli tak, to sprawdź je dokładnie. W wielu testach spotkać można narzekania na sporą degradację jakości brzmienia.

Dzięki, właśnie nie chcę żadnego "muła". Z wejść analogowych nie będę korzystał, tylko Spotify, Tidal, zewnętrzny dysk. Plus HDMI do TV. Nic więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

Nie przemawia do mnie, za duży i trzeba instalować 2 apki do obsługi?

Trzeba zainstalować dwie, jedna jest tylko do wstępnej konfiguracji, potem kompletnie jej nie używasz chyba, że potrzebna jest aktualizacja softu. Druga aplikacja to już BluOS do kontrolowania muzyki.

Ale jak nie chcesz "muła" jak już zostało to powiedziane to odradzam Attessę, miałem i już nie mam. Nie jest to zły wzmacniacz ale gra mocno, koncertowo, basowo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

Z wejść analogowych nie będę korzystał, tylko Spotify, Tidal, zewnętrzny dysk. Plus HDMI do TV. Nic więcej.

Słusznie. Qutest nie wniósł żadnej poprawy w przypadku M10v2. 

2 godziny temu, lpomis napisał:

Jeśli znasz Naimy i ich bolączki to w Atoma nie ma co się pakować - mimo, że skrzyneczka bardzo ładna. C

Słusznie, przejście z naita XS2 na Uniti Atom jest złym pomysłem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomasz1w napisał:

Dzięki, właśnie nie chcę żadnego "muła". Z wejść analogowych nie będę korzystał, tylko Spotify, Tidal, zewnętrzny dysk. Plus HDMI do TV. Nic więcej.

Polecę Ci Arcama SA30. Ma wszystko, co potrzebujesz a i wejścia analogowe są spoko. Do tego korekcja DL. W mojej ocenie z Nadem przegrywa jedynie "ocznie", a jako miłośnikowi Elac-ów na pewno na wyglądzie Ci też zależy;) Z mojego wątku wiesz, że Arcam gra u mnie obecnie z Carinami i ze względu na problemy z basem nie mogę do końca rzetelnie opisać brzmienia, ale te problemy wynikają raczej z akustyki. Natomiast funkcjonalnie wzmacniacz bez zarzutu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomasz1w napisał:

Dzięki za propozycję. Wizualnie i na papierze podoba mi się. Ale martwią mnie opisywane tu i ówdzie kwestie jakościowe. Ja wiem, że niezadowolony użytkownik będzie wylewał na różnych forach swoje frustracje kilkukrotnie, ale coś za dużo tego moim zdaniem. Płacić ponad 10K i martwić się czy wyświetlacz będzie działał? 

To było na początku. Wiadomo papier już informację trzyma. Poszły aktualizację i jest ok.

19 godzin temu, tomasz1w napisał:

Nie przemawia do mnie, za duży i trzeba instalować 2 apki do obsługi?

Ale tylko na start. Później już korzystasz z jednej. To jednorazowa akcja :D

Jest łagodny do Vela.

Nie wiem czy nie  za łagodny.

Arcam SA30 będzie też cieplejszy ale ejdnak bardziej zaangażowany.

Ja Vela słuchałem z CA EVO i było na prawde fajnie. Sprawdził bym to połączenie.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Plan na razie jest taki, żeby pożyczyć standy Elac LS80 i sprawdzić co Vela BS403 będą wtedy w stanie pokazać. Czyli, jak postawi je się trochę wyżej i szerzej, na lepszej podstawie, da im więcej powietrza wokół, odsunie od ściany dodatkowe 15-20 cm. Coś czuję, że to może sporo poprawić. To jest opcja "ekonomiczna", a później będę ewentualnie próbował lepszego wzmocnienia, jak wspomniany NAD V10 M2. 

 

elac all.jpg

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Odświeżam temat. Zasilanie Elaców BS403 wciąż mam bez zmian, tzn. Bluesound Powernode. Naprawdę daje radę, ale pomyślałem, że zanim nie będziemy musieli zrezygnować z mięsa i nabiału, silników spalinowych i wzmacniaczy w klasie AB, to chciałbym jeszcze co nieco z tego skorzystać;) Klasa D to przyszłość (choć już teraz to "normalna" teraźniejszość). I nie mam nic przeciwko temu, ale na moje trochę starsze lata, chciałbym po prostu jeszcze raz spróbować tzw. klasycznego wzmacniacza/końcówki w klasie AB. 

I takie pomysły kotłują mi się w głowie do Elac BS403:

1) Copland CSA70 + jako źródło Node N130 do DAC'a Coplanda (taniej) albo Node X po analogu. 

2) Końcówka Rotel RB1582 MKII (ewentualnie straszy/tańszy RB 1582) plus Node X (w trybie PRE) - nie wiem, czy to dobry pomysł i czy pre Node'a nie wykastruje potencjału Rotela, choć zdarzają się skrajne opinie, że np. sygnał z pre streamera brzmi lepiej, niż przepuszczony przed przedwzmacniacz średniej klasy. Biorąc pod uwagę możliwości i parametry tego Rotela, wydaje mi się to atrakcyjne rozwiązanie. Poza tym Node X ma jednak lepszy DAC, niż Node, więc sygnał do końcówki powinien być lepszej jakości.

3) Rega Elicit MK5 + jako źródło Node N130 do DAC'a Regi.

4) Końcówka Quad Artera Stereo plus Node X (w trybie PRE).

5) Końcówka Roksan M2 plus Node X (w trybie PRE).

6) Końcówka Exposure 3510 plus Node X (w trybie PRE).

6) Rotel S14 - 3 w 1, ale to chyba słabsze będzie niż ww. propozycje? Taniej (i pewnie nie gorzej) będzie podłączyć Node N130 do DAC'a Rotela A14 MkII.

Aha, myślałem jeszcze, żeby jako źródło, zamiast Node'a, dać Pioneer'a N70AE?

Będę wdzięczny za Wasze opinie/inne pomysły.

 

 

 

 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc 

Jak widze masz  w planie cos z klasy AB ale pozwole sobie zasugerowac 2 modele, mysle ze warto.

Ja wlasnie przygladam sie Technicsowi SU G700 mk2. Technics w informacjach nie podaje ze on jest w D czyli gdzies pomiedzy 🤔

70 watt 8 oHm i 140 przy 4 oHm

Miesci sie w przedziale cenowym.

Nie potrzebujesz, po jego zakupie nigdy wiecej zadnych zewnetrznych przetwornikow. Jesli oczywiscie , ci sie spodoba.

Calkiem cyfrowy wzmacniacz, ktory nawet analogowe sygnaly zamienia na cyfrowy sygnal. Dopiero na krotko przed wyjsciem na kolumny , znow na analogowy sygnal.

Nie sluchalem go jeszcze, ale z netu same pozytywne opinie ma.

No i ten wyglad, szczegolnie w czerni. 

image.png.5f4aafa4a2bcbbc6f59d426e9413007a.png

Drugi to Gato Audio DIA 250 s . Klasa D.

250 watt w 8 oHm i 500 przy 4 oHm

Tez w przedziale cenowym sie miesci.

Bardzo przjemny dzwiek i naturalnie brzmiacy, tego akurat mam sam w domu.

image.png.85571bcb2e44a5766b01f60656a0adf2.png

Do tego mozna streaming modul chyba nawet dokupic .

To takie moje sugestie, z ktorych oczywiscie nie musisz skorzystac ale mysle ze napewno by  nie zaszkodzilo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomasz1w jeśli zdecydowałbyś się na jakąś „końcówkę”, to daj proszę znać. Wyślę na długi test moje pre. Nie używam. Kurzy się nawet w szafie. Świetne lampy 2A3 plus nos telefunkeny. Ciepły, ale i kryształowo czysty dźwięk. 

3878C102-23F7-4FC5-A75C-2A5B71EF9999.jpeg

BD76DD87-E67A-492A-8152-525D0839DCAE.jpeg

I obowiązkowo 😊 krótki albo długi opis Twoich obserwacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Node X zdecydowanie jest jedną z opcji na źródło, ale nie wiem, czy zagra lepiej niż pre we wzmacniaczach w cenach wskazanych końcówek. Ale na dobrą sprawę zabrakło mi najważniejszego - co chciałbyś najbardziej zmienić? Stricte podbicie jakości, a może lekka zmiana barwy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Q21 napisał:

Node X zdecydowanie jest jedną z opcji na źródło, ale nie wiem, czy zagra lepiej niż pre we wzmacniaczach w cenach wskazanych końcówek. Ale na dobrą sprawę zabrakło mi najważniejszego - co chciałbyś najbardziej zmienić? Stricte podbicie jakości, a może lekka zmiana barwy? 

Oczywiście, że chciałbym podbić jakość i wyciągnąć z Elaców jak najwięcej. Zwłaszcza, jak chcę wydać 2 albo 3 razy tyle na elektronikę😉 A przy okazji trochę wypchnąć, podkreślić średnicę, zaznaczam trochę. Zwiększyć różnicowanie dynamiki zarówno w skali mikro jak i makro. Tak, żeby przy cichym słuchaniu dźwięk nie zdychał a przy glośnym mocne wejście orkiestry wywołało konkretne wrażenie. Poprawić/powiększyć scenę. Co najmniej zachować obecną jakość basu i góry oraz przejrzystość i że tak powiem świeżość dźwięku. Ma nie być rozgotowanej kluchy, ale nutka ciepełka nie zaszkodzi - może dlatego, trochę stereotypowo i może trochę błędnie myślę o klasie AB. Trochę też sentymentalnie, o czym napisałem wcześniej.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ograniczaj sie do klasy AB.

Sprawdz tez ta D.

Porownywalem klase D do, z tej samej stajni, AB czyli Gato DIA 250 do AMP 150  i nie uslyszalem roznic.

Sprawdz I bedziesz o jedno doswiadczenie bogatszy. Jesli oczywiscie masz gdzie.

Naprawde bardzo przyjemny dźwięk.

Przy zwiekszaniu glosnosci, nie robi sie głośniej tylko jakby przybywa dzwieku - takie uczucie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Artur Brol napisał:

Sprawdz I bedziesz o jedno doswiadczenie bogatszy

Arturze, na jak wysoko oceniasz tą szansę?
By wymiana „wzmocnienia” na inny/nowy i na długi okres zachowała „dobroć” tych cech brzmienia,  z których nasz kolega Tomasz jest dzisiaj zadowolony plus poprawiła/dodała to czego dzisiaj jest mniej. 





 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...