Skocz do zawartości

Upgrade monitorów (to samo ale lepiej i więcej)


ferszcik

Recommended Posts

Cześć wszystkim, 

Rozglądam się za nowymi kolumnami. Od jakiegoś czasu posiadam Monitor Audio Silver 100 7G. Jestem zadowolonych z ich brzmienia, ale przydałoby się trochę więcej. Czas zrobić krok naprzód.

Kolumny będą grać grać z Lyngdorfem TDAI-1120. I tutaj nie ma żadnej mowy o zmianie. Powierzchnia pomieszczenia 21m2. Szukam wyłącznie monitorów (na razie, jak nie będzie innej opcji to pomyślę o podłogówkach ale to jest mała przestrzeń do nagłośnienia).

Jakiego dźwięku szukam: lubię scenę wysuniętą do przodu, na słuchacza, normalna stereofonia raczej nie szukam grania koncertowego, i najważniejszy czynnik to bas. Jego ilość w Silverach jest dla mnie praktycznie idealna, ale chciałbym więcej jakości, więcej kontroli, więcej "punchu".

Kolejna kwestia, budżet. I tutaj pytanie jaki jest potrzebny żeby zrobić krok naprzód. Dwukrotność? Trzykrotność wartości Silverów? Załóżmy na początek dwukrotność.

Na koniec dodam tylko, że również mi zależy na wyglądzie, sprzęt stoi w salonie a nie dedykowanym pokoju odsłuchowym i niektóre monitory typu brzydki drewniany klocek z odpustowego drewna nie wpasują się w wystrój (mimo ich wybornych wartości sonicznych)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, apodemus napisał:

Załóżmy na początek dwukrotność.

Za dwa razy więcej masz MA Gold 100. Teoretycznie powinien to być pierwszy kandydat do sprawdzenia. Ale...

1) Moim zdaniem przyrost jakości dźwięku z Goldów będzie raczej w granicach 20% - pytanie, czy to warte takiej dopłaty. Ewentualne zmiany na plus to trochę szlachetniejsza góra, ładniejszy (i wciąż mocny) bas i nieznacznie ciekawsza średnica.

2) Goldy są trudniejsze do wysterowania (4 omy, 86 dB), a TDAI-1120 nie jest jakimś mocarzem, więc może się wręcz okazać, że zagrałoby to gorzej od Silverów. Tym bardziej, że wprawdzie Goldy mają przetworniki wyższej jakości, ale jednak midwoofer jest mniejszy.

Droższe paczki o podobnej charakterystyce? Silvery są specyficzne. Ciężko będzie znaleźć monitory, które mają jednocześnie tak wyraziste soprany i duży bas. Forumowicze łączą TDAI-1120 np. z Kef R3 - też kawał dołu, ale już inne brzmienie.

Pytanie: czy zależy Ci na tak dobitnej górze pasma, jak z Silverów? Czy ma być raczej szybko i twardo, czy też zaakceptujesz, a może nawet przyjmiesz z radością większą miękkość średnicy kosztem spowolnienia?

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rafał S napisał:

 

2) Goldy są trudniejsze do wysterowania (4 omy, 86 dB), a TDAI-1120 nie jest jakimś mocarzem, więc może się wręcz okazać, że zagrałoby to gorzej od Silverów. Tym bardziej, że wprawdzie Goldy mają przetworniki wyższej jakości, ale jednak midwoofer jest mniejszy.

Że 120 W przy 4 Ohm w warunkach domowych i prądzie w szczycie 30A ma nie dać rady?

Ludzie dajcie już spokój z tymi mocami, niemocami. 

Ogarnie Goldy z palcem w tylnej krypcie. 

KEFy R3 schodzą do 3.2 Ohma, a Lyngdorf daje radę z nimi jak ta lala bez zająkniecia. Jest to polaczenie wręcz bardzo dobrze oceniane. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, zolt napisał:

Ogarnie Goldy

Ok, masz go więc Ci wierzę. Ale podtrzymuję to co napisałem, że w porównaniu z Silverami może wcale nie być takiego efektu wow, jakiego oczekiwalibyśmy za większe pieniądze. U mnie go nie było, ale oczywiście miałem inny wzmacniacz. Do sprawdzenia. Niemniej, @mateolo2 nie był porażony połączeniem 1120 z Goldami. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kraft napisał:

A jak u Ciebie z akustyką i ustawieniem kolumn?  

Nie jest tragicznie, nie jest rewelacyjnie. Stoją 25cm od tylnej ściany, 240cm od siebie. Jedna kolumna 120cm od bocznej ściany, druga ma półotwartą przestrzeń. Resztą zajmuje się RoomPerfect :)

15 minut temu, Rafał S napisał:

Za dwa razy więcej masz MA Gold 100. Teoretycznie powinien to być pierwszy kandydat do sprawdzenia. Ale...

1) Moim zdaniem przyrost jakości dźwięku z Goldów będzie raczej w granicach 20% - pytanie, czy to warte takiej dopłaty. Ewentualne zmiany na plus to trochę szlachetniejsza góra, ładniejszy (i wciąż mocny) bas i nieznacznie ciekawsza średnica.

2) Goldy są trudniejsze do wysterowania (4 omy, 86 dB), a TDAI-1120 nie jest jakimś mocarzem, więc może się wręcz okazać, że zagrałoby to gorzej od Silverów. Tym bardziej, że wprawdzie Goldy mają przetworniki wyższej jakości, ale jednak midwoofer jest mniejszy.

Droższe paczki o podobnej charakterystyce? Silvery są specyficzne. Ciężko będzie znaleźć monitory, które mają jednocześnie tak wyraziste soprany i duży bas. Forumowicze łączą TDAI-1120 np. z Kef R3 - też kawał dołu, ale już inne brzmienie.

Pytanie: czy zależy Ci na tak dobitnej górze pasma, jak z Silverów? Czy ma być raczej szybko i twardo, czy też zaakceptujesz, a może nawet przyjmiesz z radością większą miękkość średnicy kosztem spowolnienia?

 

Gold 100 chodziły mi po głowie. Jednak przeczytałem obszerny temat na tym forum o pojedynku KEF R3 i Gold 100 to przeskok z R3 na Goldy nie był tego warty. Wiadomo to opinia tylko jednego użytkownika ale dało to trochę do myślenia. Ja raczej szukam zmiany, która faktycznie będzie mocno odczuwalna. O ile to możliwe w rozsądnym budżecie.

Nie zależy mi na tak dobitnej górze, mogę na niej stracić kosztem uzyskania lepszej kontroli i szlachetności basu. Za to nie mogę pozwolić na wycofanie sceny i utracie jej wyrazistości, niestety nie jestem w stanie słuchać kolumn w których wokale grają "za nimi"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, apodemus napisał:

 Ja raczej szukam zmiany, która faktycznie będzie mocno odczuwalna. O ile to możliwe w rozsądnym budżecie.

Nie zależy mi na tak dobitnej górze, mogę na niej stracić kosztem uzyskania lepszej kontroli i szlachetności basu. Za to nie mogę pozwolić na wycofanie sceny i utracie jej wyrazistości, niestety nie jestem w stanie słuchać kolumn w których wokale grają "za nimi"

Za jakieś 10-11k mógłbyś kupić starszą edycję Dynaudio Special 40 (w kolorze szarym lub czerwonym). Za jakieś 12-12.5k - nową wersję (więcej kolorów). Świetny drive basu, szczegółowa góra, wokale jak marzenie. Scena w głąb! Oczywiście, przejście z MA na Dynaudio to spory krok stylistyczny (dużo gęstsza średnica!), ale S40 nie są typowymi Dyniami, ze względu na podkreślenie sopranów i wyższego / średniego basu w porównaniu z np. Contour 20. No i nie są trudne, jak na Dynie. :)

Nie mam pojęcia, jak by to zagrało z Twoim piecem, ale posłuchałbym. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, DiBatonio napisał:

Że co proszę?

Masz pojecie co to jest za prąd 30A, chyba nie. W jakim szczycie i gdzie ten szczyt?

I ty mówisz dajcie spokój z mocami i  niemocami?

 

Oczywiście, że wiem. No co dzień mam do czynienia z prądami dużo wyższymi niż 30A. ;)

Także odpuść sobie i lepiej się doedukuj i sam sprawdź jaka wydajnością prądowa dysponuje ten wzmacniacz i dlaczego ani Goldy ani R3 nie są dla niego żadnym problemem. Tak przy okazji może parę wzorów ze szkoły podstawowej odświeżysz. ;)

Sugerowanie, że Goldy mogą być dla tego wzmacniacza problematyczne jest całkowicie nieuzasadnione.

52 minuty temu, Rafał S napisał:

Ok, masz go więc Ci wierzę. Ale podtrzymuję to co napisałem, że w porównaniu z Silverami może wcale nie być takiego efektu wow, jakiego oczekiwalibyśmy za większe pieniądze. U mnie go nie było, ale oczywiście miałem inny wzmacniacz. Do sprawdzenia. Niemniej, @mateolo2 nie był porażony połączeniem 1120 z Goldami. :)

To akurat prawda odnośnie przeskoku jakościowego. Z tym nie dyskutuje. :)

Natomiast samo wysterowanie będzie bezproblemowe. Nie udało mi się R3 wyprowadzić z równowagi, a przebieg impedancji mają trudniejszy dla wzmacniacza. 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, zolt napisał:

Oczywiście, że wiem. No co dzień mam do czynienia z prądami dużo wyższymi niż 30A

Czyżby?

Zatem co to ta wydajność prądowa wzmacniacza?

Ten wzmacniacz oddaje 30A, czy "pobiera" takie natężenie pradu, a jeśli tak to jaki ma pobór mocy z gniazda 220 V.

Chyba wiesz, że zabezpieczenia nadmiarowo prądowe w budownictwie mieszkalnym to 16A, jak zatem ma się to 30A wzmacniacza ?

Wyjaśnisz?

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Ciekawie wyglądają te monitory. :) Jak grają (równowaga tonalna, wokale, wielkość sceny, szybkość)?

Bardzo dobra równowaga tonalna, scena i wokale bardziej namacalne niż w Silverach, góra taka jakby mniej "zapiaszczona", czysto ale nie kłująco. Co do basu - jest go sporo ale nie wychodzi przed szereg, co do szybkości to pewności nie mam czy w Silverach nie jest szybszy. Tutaj pewnie dużą rolę odgrywać będzie wzmak.    

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, apodemus napisał:

No właśnie. LS50, R3 czy inne tego konstrukcje to trochę inne granie.

Moim zdaniem nie unikniesz pewnej zmiany charakteru brzmienia. Rzecz w tym, żeby był to bardziej krok w górę niż w bok. Dlatego celowałbym w monitory sporo droższe od tego, co masz. Nie wierzę w jednoznaczne przebicie Silverów w podobnej cenie. Posłuchałbym tych Dynaudio S40. Bas powinien być o klasę lepszy. Soprany również. Średnic też lepsza, ale zupełnie inna - tu może być zaskoczenie zarówno na plus, jak i minus. W najgorszym razie wyrobisz sobie zdanie, co do bardziej gęstego grania.

Proponuję, żeby już nie powtarzać nazwy LS50 - nie wywołujmy Krafta z lasu. Tylko czekać, aż tu przybiegnie i oznajmi nam triumfalnie, że największe uderzenie na basie mają właśnie jego Mety z 13-centymetrowy wooferem.... ;)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, apodemus napisał:

Ja chcę go więcej, mocniej z lepszą kontrolą.

 

Potrzeby zapewne dotyczące  99% z Nas wszystkich tutaj.

Doskonale Ciebie rozumiem.

Do sklepu, olxa czy allegro zawsze zdążysz.

Więcej, mocniej i kontrola. 
Trzy konkretne sprawy. Chciałbyś uograde monitorów, prawda? A kto produkuje te monitory, jak myślisz? Może roztropnie by było o tych trzech „sprawach” z nimi porozmawiać.

Trzymam kciuki, by Twoje potrzeby zostały zaspokojone.

I proszę, podziel się z Nami.

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2023 o 12:54, DiBatonio napisał:

Czyżby?

Zatem co to ta wydajność prądowa wzmacniacza?

Ten wzmacniacz oddaje 30A, czy "pobiera" takie natężenie pradu, a jeśli tak to jaki ma pobór mocy z gniazda 220 V.

Chyba wiesz, że zabezpieczenia nadmiarowo prądowe w budownictwie mieszkalnym to 16A, jak zatem ma się to 30A wzmacniacza ?

Wyjaśnisz?

Nie 220V, bo obecnie standardem jest 230V i według normy PN-EN 50160+A3:2019 i dla Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej chyba w zasadzie wszystkich dystrybutorów energii w Polsce (a na pewno Energa i PGE) dla jednostek wytwórczych przyłączonych i przyłączanych jest to +-5% dla 10-minutowych wartości średnich napięcia skutecznego. Ogólnie całkowicie mylisz fakty. To nie jest prąd poboru z sieci, tylko prąd wyjściowy. I nie ciągły. Tu określany jako szczytowy, określany czasami jako chwilowy, dynamiczny. Różnie się to przewija. Oczywiście wiadomo, że jest to też w pewnym sensie zabieg marketingowy i jest "specyficznie liczona", ale wielu producentów to podaje, właśnie prąd dynamiczny, "w impulsie". Na wyjściu masz w ogóle dużo niższe napięcia. Tego nie liczy się typowym prawem Ohma (a do tego próbujesz nawiązywać), bo to inna kwestia i wpływ na to generalnie ma cała budowa wzmacniacza i elementy takie jak baterie kondensatora, tranzystory, diody prostownicze. Pojemność, impedancja kondensatorów, rezystancja wszelkich elementów i tak dalej, i tak dalej. Ogólnie budowa wzmacniacza, bo te są po prostu różne dla różnych pieców. Są piece, co mają wydajność prądową dużo większą, nawet sam Tact Millenium ma 60A w szczycie, więc nawet dwa razy więcej niż TDAI-1120. Generalnie są tak mocne piece, które mają wydajność prądowym niczym spawarki w zasadzie. Generalnie można przyjąć, że wydajność prądowa wzmacniacza na poziomie 15A jest ok. Tak poza tym są spawarki, które też podłączasz pod 230V, a masz prądy spawania na poziomie 200A. Wiadomo, że to też inna zasada działania, prąd zwarcia i tak dalej, ale Twój argument i oburzenie, że jak to spawarka podpięta pod 230V może dawać prąd spawania na poziomie 200A, przecież zabezpieczenia w budownictwie! Zwyczajna kwestia analogii do powyższego.


W każdym razie żadne Kefy R3 z zejściem do 3.2 Ohma czy tym bardziej Goldy nie są dla TDAI-1120 żadnym wyzwaniem. Bo to jest tu kluczowe. Poradzi sobie z większością kolumn domowych.
 

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zolt  nie musisz mi tu wypisywać o polskich normach dotyczących dystrybucji prądu. 

 

1 godzinę temu, zolt napisał:

Oczywiście wiadomo, że jest to też w pewnym sensie zabieg marketingowy i jest "specyficznie liczona",

Tego bym się trzymał "zabieg marketingowy".

 

1 godzinę temu, zolt napisał:

Tego nie liczy się typowym prawem Ohma (a do tego próbujesz nawiązywać), bo to inna kwestia i wpływ na to generalnie ma cała budowa wzmacniacza i elementy takie jak baterie kondensatora, tranzystory, diody prostownicze

 Rozumiem, że w tym wypadku nie obowiązują prawa fizyki, niekoniecznie prawo Ohma ma zastosowanie, ale moc elektryczną urządzenia jest bardzo łatwo policzyć .

Zatem wytłumacz mi proszę jak urządzenie o konsumpcji prądu z gniazdka rzędu 50W, może tak mocarnie chwilowo wygenerować w szczycie 30A w stopniu wyjściowym wzmacniacza? To są jakieś inne ampery niż te wynikające z praw fizyki natężenia prądu?  

Druga sprawa, naprawdę nie musisz mi tłumaczyć z jakich elementów składa się wzmacniacz, bo te wymienione przez Ciebie posiada każdy wzmacniacz i każde urządzenie audio.

Zatem co Lyngdorf wsadził do wzmacniacza, który potrafi w piku wygenerować sygnał rzędu 30A z zapotrzebowania energii urządzenia na poziomie ułamka tego co oddaje?

Jak urządzenie może oddać moc, czy chwilowe natężenie prądu o takich wartościach jak podaje producent, skoro tej mocy elektrycznej pobiera rzędu 50W?

Prawo zachowania energii tu nie obowiązuje? przecież cudów nie ma.

Urządzenie  nie może oddać więcej mocy  niż jej dostaje, skąd ją bierze z kosmosu, czy może ma zaimplementowaną przetwornicę?

Nie przyjmuje tego, można jedynie hipotetycznie przyjąć tę "wydajność 30A" z naciskiem na hipotetycznie i jest to pewno wielkość określająca "wytrzymałość" stopnia końcowego w piku. Ja rozumiem, że to wzmacniacz w klasie D, tutaj inaczej wygląda rozklad energii i mocy niż w klasie AB, może się mylę.  Ale cudów  nie ma.

Sprawdź sobie jakie zabezpieczenie (znamionowe w A) na wejściu posiada ten wzmacniacz i jakie musiałby posiadać, by wytrzymać takie obciążenie  nawet w impulsie chwilowym.

Nie kupuję tej bajki Lyngdorfa.

W każdym bądź razie, mogę się zgodzić, że ten Lupyngdorf pewno sobie poradzi z większością kolumn.

 

1 godzinę temu, zolt napisał:

Wiadomo, że to też inna zasada działania, prąd zwarcia i tak dalej, ale Twój argument i oburzenie, że jak to spawarka podpięta pod 230V może dawać prąd spawania na poziomie 200A, przecież zabezpieczenia w budownictwie!

Spawarki 230V inwertorowe spawają łukiem elektrycznym rzędu 160A i więcej to fakt, tylko spójrz na wielkość tego urządzenia.

A w bebechach pewno niewąski tranformator spawalniczy, falownik itp., czy to można porównać do wzmacniacza audio?😁

A pewno też pobór mocy z gniazdka jest również niewąski, pytanie czy wył.nadmiarowompradowy o charakterystyce B 16A wytrzyma.

Czuję, że warsztat  ma raczej w obwodzie zwłoczne zabezpieczenie C16 lub wiecej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to żadnego znaczenia w tym przypadku czy tam jest B15, C16 czy B25. Chodzi o analogię, a Ty wchodzisz w jakieś głupie szczegóły typu nie B16, bo C16. A może C25? "Oddajesz" prądu więcej, niż pobierasz z sieci. Chodziło o zwykłą analogię. Bo to są UKŁADY elektryczne, a nie prosty przebieg napięcie i prąd/trafo/napięcie prąd.

I nie pisz, że "nie kupuje bajki Lyngdorfa", bo to nie bajka Lyngdorfa, tylko parametr podawany przez wielu producentów. Np. Primare dla swojego A30 podaje 40A w szczycie, Naim NAP250 - 28A, Kinki Studio EX-M7 - 18A i tak dalej. Wystarczy pogrzebać. Więc nie pisz o "bajkach Lyngdorfa", bo to sugeruje, jakby taki parametr został wymyślony przez Lyngdorfa i bezpodstawnie podawany.

Nie wdając się już dalej w zbędne dyskusje i opierając się o Twoją retorykę to ja nie mam pojęcia jakim cudem obwód elektryczny zasilany 230V albo niższym mający w swoim układzie kondensatory może strzelić i kopnąć napięciem kilku tysięcy V. To jakaś ściema. Jak to, akumulator w samochodzie dwunasto voltowy przy rozruchu podaje w szczycie 600A? Nie wierzę w bajki twórców akumulatorów.

Pozdro i bez odbioru. ;)

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, zolt napisał:

I nie pisz, że "nie kupuje bajki Lyngdorfa", bo to nie bajka Lyngdorfa, tylko parametr podawany przez wielu producentów. Np. Primare dla swojego A30 podaje 40A w szczycie, Naim NAP250 - 28A, Kinki Studio EX-M7 - 18A i tak dalej. Wystarczy pogrzebać. Więc nie pisz o "bajkach Lyngdorfa", bo to sugeruje, jakby taki parametr został wymyślony przez Lyngdorfa i bezpodstawnie podawany.

Pogrzebać? 

Czyli nie potrafisz wytłumaczyć pozornie prostej rzeczy.

Zatem jeszcze raz już teraz pomijając te całe 30A, a skupmy się tylko na mocy jaką oddaje ten wzmacniacz na każdy kanał przy np. 8 Ohmach.

Cyfrowy wzmacniacz Lyngdorf 1120 konsumuje 50W mocy z sieci, oddaje 2x60W przy 8 Ohmach, ponad 2x więcej niż pobiera. Dobra, niech będzie bo to klasa D.

A teraz podam Ci przykład mojego wzmacniacza ANALOGOWEGO w klasie AB, konsumuje  400W energii, pewno w szczycie, tyle że oddaje 2x50W do głośników.

Czujesz różnicę,  widzisz zapas mocy  (pobór mocy/oddawanie mocy.) Przy takim zapasie nie będą mu straszne spadki impedancji podpiętych kolumn.

Tutaj jakoś fizyka niczego nie nagina. Jest logiczna i wytłumaczalna na podstawie wzorów jak Ty to raczyłeś wspomnieć z podstawówki.

 

P.S.

Zajrzę sobie do bebechów Lyngdorfa, może transformator nam coś wyjaśni. 

 Na tę chwile nie widzę sensu z Tobą dyskutować, twoja racja jest twojsza, a moja mojsza.

Czyli jest jak ta maksyma "Racja jest jak dupa, każdy ma swoją."

Czytają nas, może coś dla kolegów::

https://audio.com.pl/vademecum/faq/audio-wspolpraca-zespolow-glosnikowych-ze-wzmacniaczami/18369-co-to-znaczy-trudne-obciazenie-co-to-jest-wzmacniacz-wydajny-pradowo-co-to-znaczy-ze-wzmacniacz-nie-napedzi-kolumn6

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zolt napisał:

Nie ma to żadnego znaczenia w tym przypadku czy tam jest B15, C16 czy B25. Chodzi o analogię

Ty się bawisz w analogię, a ja w fakty. Niestety charakterystyka i amperaż bezpiecznika w warsztatach, gdzie używa się urządzeń  zazwyczaj bardziej prądożernych zwłaszcza w rozruchu niż w domach ma ogromne znaczenie.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty nadal nie rozumiesz. :D Faktycznie zajrzyj, prześledź, bo Twoje określenie "pobiera 50W, oddaje 60W", kiedy to jest zasilanie impulsowe, jest jednym słowem "specyficzne". :D Generalnie jeszcze jak będziesz dalej "obliczał", uwzględnij jeszcze chociażby cos Φ i weź też takie kwestie kwestie jak sprawność wzmacniacza w klasie AB na poziomie 50%, może 60% (tzw. zapas mocy :D)  i sprawnością klasy D na poziomie 90% i całą całkowicie odmienną konstrukcję urządzeń, chociażby również konstrukcję modulatora przy wzmacniaczu cyfrowym. Pozdro. Rozbawiłeś mnie dziś, nie powiem. :D

I ja się bawię w fakty oraz pomiary. Ja już dawno sobie parę rzeczy pomierzyłem analizatorem, który mam w domu, a nie jak u Ciebie teoretyzowanie i błąkanie jak we mgle, co widać na podstawie postów wyżej. :D

I teraz na poważnie, bez odbioru, bo już dawno widziałem we wszelakich dyskusjach, że ciężko się z Tobą dyskutuje, bo bywasz apodyktyczny i momentami wręcz agresywny słownie. ;)
A niestety już takim w mojej opinii "gwoździem do trumny" była Twoja prześmiewcza wypowiedz w temacie założonym przez niepełnosprawną osobę "zmacniacz do 3000tys". Smutne. Więc wybacz, ale serio, co chyba da się zauważyć, średnią mam ochotę na dyskusje z Tobą. Wybacz.
Ja się na forach w takie rzeczy wciągać zwyczajnie głębiej nie daję. Więc co Ty tam uważasz, myślisz - mi to wszystko jedno. :) Pozdro.

 

 

340994175_1025773028402188_2614836992349994631_n.jpg

Edytowano przez zolt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...