Skocz do zawartości

jaki amplituner


Józef67

Recommended Posts

Dnia 25.05.2023 o 17:23, tomek72 napisał:

Chociaż to podstawowy model to o ile trzyma charakter Onkyo powinien z TAGA się "zgrać" i będziesz miał nowy, a jak dołożysz suba aktywnego to będzie z pewnością o niebo lepiej niż obecnie 👍. Daj znać jak wrażenia 🙂

siema

Rozpakowałem mojego Denona AVR-X1700H DAB, połączyłem wszystkie kabelki i duże rozczarowanie. W ustawieniach "domyślnych" nie umywa się nawet do mojego radia kuchennego Blaupunkt MS40BT. Po dwóch godzinach mieszania w ustawieniach jest lepiej, ale do mojego Panasonica z kodekiem DD Pro Logic II to nadal przepaść. Nie słyszę przestrzeni, dynamika nie powala, bas też trzeba mocno podkręcać. 
Przede mną pewno wiele dni "pracy" nad sprzętem.

pozdro :) 

nowy denon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Józef67 napisał:

siema

Rozpakowałem mojego Denona AVR-X1700H DAB, połączyłem wszystkie kabelki i duże rozczarowanie. W ustawieniach "domyślnych" nie umywa się nawet do mojego radia kuchennego Blaupunkt MS40BT. Po dwóch godzinach mieszania w ustawieniach jest lepiej, ale do mojego Panasonica z kodekiem DD Pro Logic II to nadal przepaść. Nie słyszę przestrzeni, dynamika nie powala, bas też trzeba mocno podkręcać. 
Przede mną pewno wiele dni "pracy" nad sprzętem.

pozdro :) 

nowy denon.jpg

Czytając Pana opisy wnioskuję, że ma tu miejsce przyzwyczajenie do podbarwionego dźwięku. Denon w ustawieniach direct gra dość równo i prawdziwie. Może to być dźwięk mało efektowny ale na dłuższą metę jest efektywny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Czytając Pana opisy wnioskuję, że ma tu miejsce przyzwyczajenie do podbarwionego dźwięku. Denon w ustawieniach direct gra dość równo i prawdziwie. Może to być dźwięk mało efektowny ale na dłuższą metę jest efektywny. 

Powtarzam posta z małą zmianą 😏.
Na początek odpuść tego "Pana" ... pochodzę ze wsi :P . Co do meritum to nie bardzo wiem co to dźwięk efektywny.
Panasonic SC-BTT406 z plastikowymi głośniczkami o wysokości 13 cm raczej nie koloryzował dźwięku. Zmiana na (tylko) TAGA 506 dała dźwięk przestrzenny i dość dynamiczny. Dziś z Denonem nie mogę (może chwilowo) tego osiągnąć.
Ponadto z USB Denona nie można odtworzyć plików video. 
Do tego nie umiem odtworzyć dźwięku z TV.
Zaraz siadam do lapka z instrukcją (304 str) i będę się męczył, mam nadzieję, że nie popełniłem błędu "stryjka" kupując tego ampla..
Jakby ktoś chciał coś podpowiedzieć to jestem otwarty na pomoc.
pozdro :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Józef67 napisał:

Ponadto z USB Denona nie można odtworzyć plików video. 

Na tą chwilę żaden ampituner kina tego nie potrafi. Dla mnie to też żenujące, że muzykę się da, a wideo nie.

15 minut temu, Józef67 napisał:

Do tego nie umiem odtworzyć dźwięku z TV.

TV z HDMI ARC podłączasz do wyjścia HDMI out w amplitunerze. W telewizorze musisz skonfigurować takie połączenie i będzie działać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

TV z HDMI ARC podłączasz do wyjścia HDMI out w amplitunerze. W telewizorze musisz skonfigurować takie połączenie i będzie działać.

@Józef67 ważne, żeby sprawdzić które złącze w HDMI obsługuje eARC/ARC. Nie jest to oczywiste. ZTCP w moim LG to HDMI2. W innych markach/modelach pewnie jest inaczej. Jak już wszystko podłączysz to ważna jest poprawna kalibracja. Nie jest to takie oczywiste jak się wydaje. U mnie była zdecydowana różnica na + po tym jak poprawiłem szybka (3 miejsca) kalibracje po przeczytaniu poradnika w sieci. Podążałem za tymi wątkami/instrukcjami z tego co pamiętam:

 

https://www.avsforum.com/threads/official-audyssey-thread-faq-in-post-51779.795421/page-2589#post-21782993

https://www.avsforum.com/threads/official-audyssey-thread-faq-in-post-51779.795421/page-286#post-14456895

Dodatkowo zaopatrzyłem się w aplikację na telefon/tablet. Kosztuje te ~100 PLN ale trochę ułatwia zabawę z kalibracja + pozwala na kilka rzeczy których nie zrobisz z poziomu amplituera. U mnie skończyło się na 2 presetach: 

1) cały zakres z korekcją Audyssey - rzadko używam, mam wrażenie, że kolumny z nim grają dość nudno (de gustibus etc...) 

2) korekcja w zakresie do 300 Hz - pozwoliło na okiełznanie basu, góra nie ruszana. Używam na codzień do filmów i muzyki (z subem. Mimo pierwotnych założeń tak mi się bardziej podoba). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Butler napisał:

TV z HDMI ARC podłączasz do wyjścia HDMI out w amplitunerze. W telewizorze musisz skonfigurować takie połączenie i będzie działać.

Trochę ogarnąłem sprawę, dźwięk jest już w miarę soczysty ale jeszcze nie tak dynamiczny jak w Panasonicu z kodekiem DD Pro Logic II. Dźwięk z TV przesyłam kablem optycznym, niestety nie udało mi się to z HDMI. Mój TV to LG 49SM8200PLA.
Jutro kolejne próby, w każdym razie przeskoczyłem etap wahania co do zwrotu ampla.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Józef67 napisał:

Trochę ogarnąłem sprawę, dźwięk jest już w miarę soczysty ale jeszcze nie tak dynamiczny jak w Panasonicu z kodekiem DD Pro Logic II. Dźwięk z TV przesyłam kablem optycznym, niestety nie udało mi się to z HDMI. Mój TV to LG 49SM8200PLA.
Jutro kolejne próby, w każdym razie przeskoczyłem etap wahania co do zwrotu ampla.

Aż dziw mnie bierze,  że Panasonik ma bardziej dynamiczny dźwięk od Denona. Przecież to urzedzenie mega budżetowe, które gra V. 

Józku czy można wiedzieć na jakich wzmacniaczach, amplitunerach wcześniej słuchałeś bądź z jakimi urządzeniami do muzyki czy filmów miałeś doczynienia?

Myślę, że z tym demonem odkryjesz po trochu dźwięk na nowo czy to w filmie czy w muzyce tylko wymaga to czasu. 

Broń się przed zwrotem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Aż dziw mnie bierze,  że Panasonik ma bardziej dynamiczny dźwięk od Denona. Przecież to urzedzenie mega budżetowe, które gra V. 

Jeśli chodzi o sprzęt to nie kupowałem niczego szczególnego. Do "kuchni" i pokoju dziennego mini wieże Philips lub Blaupunkt MS40BT, ta druga gra bardzo dobrze. W oglądania filmów mam tego BR/DVD Panasonic. Gdy zmieniłem plastikowe głośniczki na Taga 506 to z kodekiem DD Pro Logic II grał naprawdę dobrze. Kupiony Denon to pierwszy mój amplituner. Głupio brzmi ale gdy przełączyłem się z  "podkolorowanego" dźwięku Panasonica (z podkręconymi basami i sopranami) na Denona z ustawieniami domyślnymi to czułem się jakby ktoś mi zamienił kolorowy TV na czarno-biały.
Ale podkręciłem co dałem radę jest nieźle. Wierzę, że technologicznie to przeskok o dwie półki. Przymierzałem się do Pioneera VSX-S520 bo slim i napędza pasywnego suba (Piotr to wyśmiał), później do Sony STR-DH790 bo też niezbyt wysoka kobyła. Gdyby mi ktoś miesiąc temu powiedział, że kupię Denona AVR-X1700H DAB to bym powiedział, że zwoje mu się przegrzały, ale gdy cena spadła z 3000/3200 na 2500/2600 to zmieniłem zdanie.
Nie, nie zwrócę, wgryzam się, będzie dobrze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Q21 napisał:

Czyli się udało :) To dobrze, niech służy. 

Dzięki.

Denon się "obronił" gdy "nauczyłem" go jakie ustawienie muzyki lubię. :) :P  To dobry sprzęt.

Pozostała mi korekcja z mikrofonem, ale dość się tego boję a po drugie nie pali się.
Być może jeszcze głośniki przednie górne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Józef67 napisał:

Dzięki.

Denon się "obronił" gdy "nauczyłem" go jakie ustawienie muzyki lubię. :) :P  To dobry sprzęt.

Pozostała mi korekcja z mikrofonem, ale dość się tego boję a po drugie nie pali się.
Być może jeszcze głośniki przednie górne.

Z ciekawości zapytam jak to u Ciebie wygląda. Napisz proszę jak bardzo trzeba było podkręcić Denona żebyście się polubili :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Heheh jako osoba dzisiaj czytająca tą stronę ciekawie wyszło :)

Znaczy że weekend był zajęty :)

 

Dzięki dużym obniżkom cen (dziś cena za tego ampla to tylko 2388 a bez Dab 2213) kupiłem coś o czym nawet nie myślałem. Przyznam że znaczącą motywacją było ciśnienie na dobry wybór sprzętu z Twojej strony. 
Weekend ? Piotrze nie mam 20 lat, nie rzucam się na sprzęt gadem i nie siedzę nad nim do 5 nad ranem. ( miałem takie akcje ale 40 lat temu :P  Mimo wszystko mam dużo czasu i spokojnie rozkminiam temat. 

3 godziny temu, S4Home napisał:

Z ciekawości zapytam jak to u Ciebie wygląda. Napisz proszę jak bardzo trzeba było podkręcić Denona żebyście się polubili :)

Nic nadzwyczajnego, "tradycyjne ustawienie".

Gdy go odpaliłem byłem rozczarowany. Ale rzut okiem na charakterystykę pasma audio i wszystko jasne.
Na razie boję się robić kalibracji więc dokładnie ustaliłem odległość kolumn, zrobiłem ręczną korektę EQ ... tradycyjna kołyska.
Basy +3dB choć to niemiarodajne przy aktywnym subie, sopran +6dB ... niestety wiek osłabia percepcję tego pasma i można włączyć apple music i posłuchać Lindsey Srirling, Balckomre's Night, J. M. Jarre i co się lubi ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Józef67, no całe szczęście że się udało dopasować sposób grania Denon-a do Twoich preferencji. Cytując mnie w tym poście wyrwałeś z kontekstu moją wypowiedź z dyskusji w której fragmencie pytałeś o Onkyo TX-SR494 , ja wtedy pisałem o Onkyo i TAGA 506, a teraz wygląda jakbym napisał o Denonie.

Nieważne, najważniejsze jednak że dopasowałeś dźwięk do Twoich potrzeb. Pozwolę sobie tylko zauważyć, że jak napisałeś

Dnia 7.07.2023 o 00:08, Józef67 napisał:

W ustawieniach "domyślnych" nie umywa się nawet do mojego radia kuchennego Blaupunkt MS40BT. Po dwóch godzinach mieszania w ustawieniach jest lepiej, ale do mojego Panasonica z kodekiem DD Pro Logic II to nadal przepaść.

bo w tym momencie należałoby porównać te sprzęty bez kodeków i korekcji - wtedy można powiedzieć jak różnią się dźwiękiem i który wypada lepiej, ale to tak na marginesie. Po to są w tych sprzętach korektory, kalibracje i inne "polepszacze" żeby każdy mógł dopasować dźwięk pod swój gust. Nie każdy jest zwolennikiem wiernego przekazu, woli po prostu mieć to i owo podkręcone. Bo przecież przepuszczając sygnał stereo przez dekoder/koder DPL II czy DTS virtual X generujesz dodatkowe kanały i wpływasz na barwę/dynamikę/przestrzenność oryginału. Ale jak pisałem każdy słucha jak lubi.

Koniecznie zrób kalibrację z mikrofonem to dopasuje dźwięk do pomieszczenia. A gdy oglądasz filmy w DD czy DTS korzystaj z właściwych dekoderów, oglądanie filmu z ścieżką w DD na dekoderze DTS lub odwrotnie nie odda wiernie charakterystyki ścieżki.

Edytowano przez tomek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek72 napisał:

oglądanie filmu z ścieżką w DD na dekoderze DTS lub odwrotnie nie odda wiernie charakterystyki ścieżki.

Wiadomo, ale jak mówią "nie to ładne co ładne, tylko to co się podoba". Słucham muzyki dla przyjemności a muzyka nie żona cezara nie zawsze "musi być wierna". Może to niepoprawne ale wolę żeby była dynamiczna z lekko podkręconymi basami i sopranami. Sprawdzam na którym kodeku czuję najwięcej przestrzeni i dynamiki i na tym odtwarzam. Aktualnie na Denonie to zwykle DTS virtual:X.

Niezbyt często słucham muzyki z oryginalnych płyt, raczej klipy z You Tuba i wtedy nie bardzo wiem jaki powinien być kodek.
Ale ostatnio zrobiłem subskrypcję na apple music więc idą zmiany. 

Kalibracja ? Pewno zrobię ... ale muszę o tym poczytać.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeczytałem 7 stron Ustawienia/ kalibracja kina domowego.

Czarne chmury, siwy dym, chodzenie z zawiązanymi oczami po polu minowym.
Części nie udało się osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Część uważa że operacja się udała, ale "pacjent zmarł", dźwięk jest nie taki jak lubią, znikła przestrzeń, charakterystyka dźwięku się wypłaszczyła, dynamika padła, sub dudni ...

Chyba, a nawet na pewno jestem na to za cienki ... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józku kino domowe to bardzo ciężki temat jezeli chodzi o kalibracje. Dużo bardziej skomplikowany niż stereo. Kalibracja to tak naprawdę tylko ,,lukier na pączku,, 

Dam Ci kilka rad, które w przyszłości przy budowaniu audio do kina mogą ci ułatwić temat.

W każdej szanującej się książce o budowaniu systemu audio pisze, że w kinie fronty jak i głośnik centralny powinny być takie same. Dodatkowo powinny być umieszczone głośnikami średniotonowymi i wysokotonowymi w taj samej lini na tej samej wysokości by nie zaburzać sceny. 

Sam sprawdzałem te twierdzenia wielokrotnie w pomiarach mikrofonem dla układów dsp korekcji pomieszczenia i potwierdzam, że tak jest. Pomiar i korekcja na wykresie charakterystyki fazowej jak i częstotliwościowej zawsze próbował regulować niedoskonałości w przypadku gdy fronty i centralny były z innych zestawów.  Często z marnym skutkiem.

 

Przy budowaniu zestawu kina za prawidłowe stwierdzenia należy uznać.

 

1. Kolumny przednie frontowe powinny odtwarzać same prawidłowo jak najszerszy zakres pasma.

2. Kolumny frontowe powinny być ustawione jako duże na amplitunerze przy spełnieniu warunku pierwszego.

3. Zastosowana Kolumna centralna powinna być z tej samej serii jak kolumny frontowe. Sama w sobie została stworzona na potrzeba dużych sal kinowych i jest ,,przedłużeniem,, sceny stereofonicznej a nie jak to się błędnie powtarza, że służy do odtwarzania dialogów.

4. Kolumny frontowe jak i centralny powinny znajdować się na tej samej wysokości względem przekazu średnich i wysokich tonów.

5. Głośnik niskotonowy subwoofer powinien odtwarzać pasmo już od 180 - 120 hz by redukować rezonanse. Połączenie powinno się realizować przez złącze lfe.

6. Głośniki efektowe mają mniejsze znaczenie w kontekście punktu 1 i 2 aczkolwiek warto je zachować.

7. Korekcie pomieszczenia dla dsp przeprowadzamy tylko i wyłącznie z miejsca odsłuchowego dla wszystkich pomiarów. Chyba, że instrukcja wskazuje inaczej.

8. Warunki rozstawienia systemu jak i w miarę prawidłowa akustyka jest podstawą każdego dobrze brzmiącego zestawu. Nie będę tu się rozpisywał gdyż możesz znaleźć te informacje wszędzie.

 

Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...