Skocz do zawartości

Monitory - kolumny podłogowe. Charakter danej linii.


Songs for Pilots

Recommended Posts

Moi drodzy,

Mam do Was jako osób z nieproporcjonalnie większym doświadczeniem pytanie – czy mniejsze kolumny głośnikowe (tzw. monitory) oddają generalnie charakter zestrojenia kolumn przez producenta?

Tzn. czy brzmienie KEF R3 jakoś koresponduje z KEF R7/11? Moje doświadczenie to Evoke 20 i 30 – i tutaj mogę powiedzieć, że charakter kolumn jest jakoś zachowany – mając oczywiście na uwadze fakt, że lepiej płynie w kolumnach głośnikowych podłogowych bas i a rozdzielone głośniki średniotonowe i niskonowe raczej pomogą a nie przeszkodzą.

Pytam pod kątem testowania w domu – po proste duże kolumny to naprawdę sporo roboty dla mnie. A małe podstawkowe to już dużo łatwiej jednak.

Także pamiętam, że monitory linii 700 z Bowers & Wilkins też oddają w gruncie rzeczy charakter tej linii.
Ale wolę się Was dopytać.

Z drugiej strony obok moich rozterek co dobrać do B&W 703S2 i Marantza n40/CD60 jako drugi zestaw kolumn (tutaj podziękowania dla @Piotr Sonido i reszty za uspołecznienie wiedzy), też myślę aby wstawić podstawkowe do pokoju gdzie pracuje (i niestety muzyki słucham na Harman Kardon Citation 300 – nieźle jak na coś takiego, ale skończyło to się tym, że często odechciewa mi się słuchać muzyki – gdy miałem Evoke 20 w domu – wprost przeciwnie).

Na mojej liście są KEF R3, może jakieś mniejsze Amphiony czy Monitor Audio. Były także Canton Reference monitory, choć podobieństwo do B&W trochę mnie zniechęciło, ale mniejsza metaliczność zachęciła.

Jedynie muszę dokupić dodatkowy wzmacniacz (sprzedałem koledze za 1000 zł HK980, może niepotrzebnie).

Budżet na monitory... Byłoby spoko, gdybym jednak zamknął się w 7 tys. Ale 5 tys. i dwa dołożyć do wzmacniacza też jest opcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jakie dokładnie masz tam pomieszczenie? 

KEF R3 grają w podobnym stylu do R7/R11, jak najbardziej :) Nie ma jednak co nastawiać się na to, że podstawki dadzą obraz grania podłogówek w danym pomieszczeniu. Zmieni się obrazowanie, scena, przez ilość basu będziesz inaczej odbierał resztę częstotliwości. 

Ciekawą opcją w podobnym stylu brzmieniowym są również Buchardty, S300 MkII, P300 oraz S400. Do nich możesz dołożyć coś pokroju Cambridge CXA81 i będzie bardzo dobrze :) Jest to jednak oczywiście całkiem granie niż Bowersy, które są stosunkowo jasne. KEFy są przyciemnione, podobnie Buchardty, ale jednocześnie bardzo muzykalne, z tłustym, ale dynamicznym dołem (pod warunkiem że wzmacniacz tutaj nic nie rozleje). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Tak. To generalnie odpwiedź na Twoje pytanie. Bardzo często monitory danej serii odwzorowują dzwięk kolumn podłogowych tej samej serii. Tu trzeba zwrócić uwagę aby faktycznie brać pod uwage ta samą serię.

W głównej mierze jest to spowodowane zastosowaniem tych samych przetworników, układów w zwrotnicy i jakieś specjalnych założen budowy obudowy.

W KEF R seria gra podobnie, W Dynaudio też, Monitor Audio także trzyma swój styl.

Ale to nie znaczy że możesz posłuchać podłogowe i w ciemno brac monitory albo na odwrót.

KEFy, Monitor Audio, Amphion, Dali, ELAC to monitory które powinieneś posłuchac przed wyborem.

Piotrek

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2023 o 02:00, Q21 napisał:

Cześć, jakie dokładnie masz tam pomieszczenie? 

No właśnie jest dramat. Pewnie jeszcze z rok sądzac po kryzysie na rynku nieruchomości w Warszawie przyjdzie mi mieszkać w mniejszym mieszkaniu (48m2, dość średnio pod audio zrobiony salon i malutki drugi pokój który służy za sypialnie z szafami Ikea Pax i biurko). Ok. 12m2 mniejsze pomieszczenie. Korzystam tutaj z HK Citation 300 i już nie daję rady po kilku miesiącach (jestem tutaj od grudnia zeszłego roku). Zresztą salon to też niezły ewenement.


 

PRACOWNIA TYMCZASOWA

Sytuacja tutaj jest dramatyczna. Niestety siedzę przodem do napisu biurko i właściwie jedyne co mogę zrobić to ustawić kolumny za sobą (miałbym ok. 1,5 m do każdej). Wiem, że słabo słychać dźwięk za sobą – ale lepiej dobry za sobą niż zły za sobą. Może zrobię zdjęcie jakieś to wyjaśni bardziej.

Ochota.png.9944f9b6480cc918358d3decaa1647aa.png

SALON

Salon to też zabawba rzecz. Oczywiście mógłbym ustawić kolumny po dłuższej osi, ale niestety te szare klocki do cała ściana książek.
Tutaj zdjęcie i mój rzeczony Marantz 40n/CD60 i B&W703 S2. 

BLI00268.JPG.3dc91f4161c83e3c67a3b9171f839cf2.JPG

 

 

Dnia 10.05.2023 o 02:00, Q21 napisał:

Ciekawą opcją w podobnym stylu brzmieniowym są również Buchardty, S300 MkII, P300 oraz S400. Do nich możesz dołożyć coś pokroju Cambridge CXA81 i będzie bardzo dobrze :) Jest to jednak oczywiście całkiem granie niż Bowersy, które są stosunkowo jasne. KEFy są przyciemnione, podobnie Buchardty, ale jednocześnie bardzo muzykalne, z tłustym, ale dynamicznym dołem (pod warunkiem że wzmacniacz tutaj nic nie rozleje). 

Tak, już mam Buchardty na liście. Ale to musiałbym pożyczyć od Was pewnie. Czy kubatura SYPIALNI/BIURKA czyni bezsensownym kupowanie podłogówek?
Z drugiej stromy KEF R3 nawet z przeceny końcówki serii i do tego KEF Stand S3 to 3200 zł – to już niewielka różnica do KEF R7. W przyszłości chciałbym ten
zestaw przenieść do podobnej wielkości pewnie pracowni, może ciut większej – jednak już z przeznaczeniem tylko na biurko i odsłuch i pewnie ścianę książek
i CD (one dobrze się sprawdzają?). Pierwszy mój plan (zakładał, że pozostanę przy B&W 703 S2 w salonie) zakładał Dynaudio Contour 20 w sypialni.

 

20 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Hej, Tak. To generalnie odpwiedź na Twoje pytanie. Bardzo często monitory danej serii odwzorowują dzwięk kolumn podłogowych tej samej serii. Tu trzeba zwrócić uwagę aby faktycznie brać pod uwage ta samą serię.

W głównej mierze jest to spowodowane zastosowaniem tych samych przetworników, układów w zwrotnicy i jakieś specjalnych założen budowy obudowy.

Kolejny raz dzięki za zwięzłą i rzeczową pomoc!

 

20 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

W KEF R seria gra podobnie, W Dynaudio też, Monitor Audio także trzyma swój styl.

W B&W700 i Dynaudio Evoke się już wpakowałem, więc mogę jeszcze od biedy KEF sprawdzić.
A jak Monitor Audio w stosunku do tej trójki?

 

20 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

KEFy, Monitor Audio, Amphion, Dali, ELAC to monitory które powinieneś posłuchac przed wyborem.

W właśnie, jak Dali w tym wszystkim – jaki model to monitorowy odpowiednik serii 700/Evoke/KEF R?
Ewentualnie jaka podłogówka.

Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tylko masz odpowiednio duże biurko, to polecam Ci poniższe rozwiązanie - kolumny na standach ustawionych na blacie. KEF LS50 Meta kupisz za 4000 zł. Nic lepszego w pasywnych kolumnach raczej nie znajdziesz (ewentualnie coś równie dobrego, ale trochę innego). A jak chcesz Dali, to Menuety.  Słucham ich na zmianę z KEF-ami. I również spisują się na biurku rewelacyjnie.

ko2.png.8f95f4b9674365a69b96049c67c2d0bc.pngko1.png.f1b30d0ecda50af7c8f2a9f7aa9493a1.png

  

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

@Songs for Pilots Rozważałeś w pracowni odsłuch w bliskim polu (z biurka)?

Oczywiście jakieś brzydkie Evy czy Adamy oglądałem. Tylko one były dość duże i zajęłyby mi całe biurko. Jaka tam jest rekomendowana odległość minimalna od ich przodu do uszu słuchacza?

 

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Ustawienie od tyłu sensu zbytnio nie ma. Poszedłbym właśnie w odsłuch na monitorach bliskiego pola, chociaż niektóre kolumny też do tego się dobrze nadają. Masz możliwość ustawienia kolumn na biurku?

Teoretycznie małych jakiś mam. Teraz Citation 300 i tak słucham bokiem, więc pomyślałem, że od tyłu i tak będzie lepiej bo lepszy dźwięk. No ale tak, pewnie jakieś KEF LSX II to się zmieszczą (tylko czy to w ogóle dobrze gra?) – LS50 musiałbym sprawdzić. Tylko czy to nie są zwykłe głośniki a nie bliskiego pola?

1 godzinę temu, Kraft napisał:

eśli tylko masz odpowiednio duże biurko, to polecam Ci poniższe rozwiązanie - kolumny na standach ustawionych na blacie. KEF LS50 Meta kupisz za 4000 zł. Nic lepszego w pasywnych kolumnach raczej nie znajdziesz (ewentualnie coś równie dobrego, ale trochę innego). A jak chcesz Dali, to Menuety.  Słucham ich na zmianę z KEF-ami. I również spisują się na biurku rewelacyjnie.

ko2.png.8f95f4b9674365a69b96049c67c2d0bc.png

Rozumiem, że to są LS50 a nie LSX tak? To biurko kojarzę, jest z IKEA chyba. Muszę pomierzyć zaraz. Ale czy to nie za blisko do kolumn? One są kolumnami bliskiego pola?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Songs for Pilots napisał:

KEF LSXII będzie lepsze w ogóle?

Idź do jakiego sklepu i posłuchaj. 

Ludzie jeszcze chwalą głośniki iLoud. Nie słuchałem, ale mogą się okazać dobrym rozwiązaniem.

 

31 minut temu, Songs for Pilots napisał:

To biurko kojarzę, jest z IKEA chyba. Muszę pomierzyć zaraz. 

150 x 75 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Songs for Pilots napisał:

Taka jest specyfikacja Citation 300:

Signal-to-noise ratio >80dB
Supported audio formats HE-AAC, LC-AAC, MP3, Vorbis, WAV (LPCM), FLAC, Opus
Output power 100W RMS
Transducer 2 x 20mm tweeter, 2 x 89mm woofer

KEF LSXII będzie lepsze w ogóle?

 

Specyfikacja jest jednym z mniej istotnych elementów w audio. Na pewno jest to granie całkiem inne, KEFy są znacznie równiejsze, podczas gdy Citation są ciemniejsze, bardziej basowe i naładowane dźwiękiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu są LS50, ale obecnie podmieniłem je już na LS50 Meta. 

Grają z Yamahą A-S301. 

Tak jak pisałem, sprawują się w tym ustawieniu świetnie. A mam porównanie, bo odsłuchiwałem na biurku jeszcze pięć innych monitorów. Odległością absolutnie się nie przejmuj. To w końcu głośnik koaksialny. Jest niewrażliwy na zmianę kąta odsłuchu. Dosunięcie do ściany też mu nie zaszkodziło, a tego się obawiałem. Nie mówię, że u Ciebie na 100% zagrają tak samo dobrze, ale od nich bym zaczął poszukiwania. To niemal pewniak. Tylko pamiętaj o tych standach. Są bardzo ważne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Songs for Pilots napisał:

Ale u Ciebie to są KEF LS 50 czy LS50 Wireless II? Jeśli te pierwsze, to jaki wzmacniacz je napędza?
Nie czujesz, że jesteś za blisko głośników?

I czy miałeś okazję porównać do KEF LSXII? Są jednak malutkie.

 

Te które są na zdjęciu to są Kef LS50 META(kolumny pasywne ,bardzo dobrze może je napędzić mały Powernode od Bluesounda,co bardzo chwali l Darko w swoim filmiku).

LSX 2 czy LS 50 Wireless to już kolumny aktywne,których nie musisz niczym napędzać,tylko zagwarantować im dostęp do internetu.

Ja mam dwie pary LSX jeszcze pierwszej generacji,i bardzo sobie je chwalę, sprawdzają mi się nawet w pokoju 18m2.

 

Edytowano przez Tomasz Kluczynski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Na zdjęciu są LS50, ale obecnie podmieniłem je już na LS50 Meta. 

Grają z Yamahą A-S301. 

Tak jak pisałem, sprawują się w tym ustawieniu świetnie. A mam porównanie, bo odsłuchiwałem na biurku jeszcze pięć innych monitorów. Odległością absolutnie się nie przejmuj. To w końcu głośnik koaksialny. Jest niewrażliwy na zmianę kąta odsłuchu. Dosunięcie do ściany też mu nie zaszkodziło, a tego się obawiałem. Nie mówię, że u Ciebie na 100% zagrają tak samo dobrze, ale od nich bym zaczął poszukiwania. To niemal pewniak. Tylko pamiętaj o tych standach. Są bardzo ważne. 

Dzięki wielkie za wsparcie w poszukiwaniach. Jakaś uraza mi mi głośnikach biurkowych Logitecha i Bose została, stąd dopytuję.
A nie wolałeś LS50 Wireless II (one mają Meta czy nie?) zamiast zestawu A-S301/LS50 Meta?

Aha – i gdzie takie standy można ewentualnie nabyć?

11 minut temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Ja mam dwie pary LSX jeszcze pierwszej generacji,i bardzo sobie je chwalę, sprawdzają mi się nawet w pokoju 18m2.

No u mnie to będzie 12m2 i bałbym się LSX trochę.

A przy okazji – muzycznie gust pokrywa mi się bardzo z Darko, może trochę jednak więcej jazzu i współczesnej słucham – byłem czasem wydawcą na naszą część Europy rzeczy które muzycznie chwali.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Songs for Pilots napisał:

A nie wolałeś LS50 Wireless II (one mają Meta czy nie?) zamiast zestawu A-S301/LS50 Meta?

Zestaw dużo tańszy (choć pewnie też gorszy). Ale zadecydowały raczej względy historyczne - po prostu wzmacniacz już miałem;). No i do Yamahy mogę podpiąć też inne monitory (co regularnie czynię).

Tu np. mają takie standy:

https://muzyczny.pl/223772_KM-26773-000-56-Z-Stand-zestaw-statywlw-stoowych-pod-monitory-.html?gclid=EAIaIQobChMIz5iv5NPt_gIVSOmyCh3HswVOEAQYAiABEgK0z_D_BwE

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę jutro w Q21 to może sprawdzę (LS WII). LSX można pewnie zamówić sobie z jakiegoś Euro/Media tylko żeby potestować. Wobec korporacji nie ma oporów tak zrobić, ale małe lokalne sklepy to wiem, że nie lubią jak ktoś zamówi, ubrudzi i odeśle z powrotem hehe.

W tym małym pokoju to miałem Evoke 20 na moment i w zasadzie bas dawał radę, nawet jak kolumny stały bokiem do mnie. Po prostu było o niebo lepiej niż HK Citation 300, gdzie niby coś tam powkładali w środek – ale cały czas ma się wrażenie, że dźwięk jest z jednego miejsca. Coś okropnego.

Przypomniałem sobie, że miałem też JBL ES30, ale to miał tak złą krzyczącą górę, że nie dawałem rady, choć bas był okay (środek dość umowy raczej). Ja też lubię jak dźwięku jednak jest więcej w przestrzeni, ma wagę – stąd pewnie obawy o kolumny obok monitora.

KEF R3 w związku z zakupem KEF R7 na razie odpuszczę – zresztą w wielu miejscach ludzie twierdzą, że LS 50 są fajniejsze (na ile to prawda nie wiem – na pewno trójdrożny malutki monitor brzmi dobrze).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to w biurze stosujesz monitory aktywne bliskiego pola albo właśnie wspomniane przez kolegów KEFy.

Nie inwestował bym w nic szczególnie lepszego tam. Albo inaczej wcale nie uważam żeby to rozwiązanie było złe. Po prostu jest szyte na miare dla Ciebie.

A w salonie co? Chęć zmiany? Jakiś upgejd czy tam zostaje jak jest?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Nie no to w biurze stosujesz monitory aktywne bliskiego pola albo właśnie wspomniane przez kolegów KEFy.

Nie inwestował bym w nic szczególnie lepszego tam. Albo inaczej wcale nie uważam żeby to rozwiązanie było złe. Po prostu jest szyte na miare dla Ciebie.

A w salonie co? Chęć zmiany? Jakiś upgejd czy tam zostaje jak jest?

 

Salon będzie polem walki – testowanie głośników i wzmacniaczy. Najchętniej miałbym 3 pary kolumn przez jakiś czas i znosił z miasta wzmacniacze, bo te łatwo :)
Tylko jeszcze nie wiem co to dobrać do B&W i KEF innego. Czy Dynaudio Evoke 50 czy coś z sugerowanej wyżej listy. Postaram się też kolumny potestować podłogowe w salonach.

Niestety w Q21 remont i za późno byłem po K7 i nic nie dałem rady przetestować z monitorów. I w sumie na pytanie czy KEF R3 czy LS50 nie dostałem uproszczonej odpowiedzi For Dummies, na którą liczyłem.

Ale też skłaniam się do monitorów do 12m2 karkołomnego pokoju. Ale nie wiem czy lubię dźwięk 40 cm od twarzy jedynie. Kolega ma jakieś Adamy czy Ewy i są ok., ale podskórnie czuję, że lubię jak się dźwięk rozlewa na większej przestrzeni. Ale to może mam jakiś post traumatic stress disorder po Bose Companion (tfu!).

Zakładam, że jak mam R7 i 703 to wiem jak mogą brzmieć monitory B&W 706 i KEF R3. Zawsze to już jakaś wiedza. Plus znam Dynaudio Evoke 20.

Ponoć LS50 są bardziej analityczne i jaśniejsze niż R3, to jedynie z Q21 zapamiętałem.

Więć jeśli chodzi o MONITORY PASYWNE (nie mam już pojęcia czy nie lepiej w aktywne jednak pójść) to będę sprawdzał:
01 – KEF R3
02 – KEF LS50
03 – Buchardt Audio S300 MKII
04 – Buchardt Audio S400 MKII
05 – Amphion Argon1
06 – Amphion Argon3S
07 – Audiovector QR1
09 – Monitor Audio Silver 100 7G
10 – Monitor Audio Gold 100 5G
11 – Dynaudio Contour 20
12 – Sonus Faber, choć nie podobają mi się.
13 – Canton Reference 9K


Z dobrych wiadomości z racji wyglądu odpadają te: 
 

PYTANIA:
1) Czy głośniki Dali brzmią podobnie do Dynaudio? Gdzieś coś takiego czytałem.
2) Jakiej klasy wzmacniacz byłby potrzebny (czytaj za jaką kwotę minimalną), żeby obsłużyć takie głośniki?

@Q21 Czy na taki dłuższy odsłuch monitorów można się umówić?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...