Skocz do zawartości

Porównanie chipów DAC


Dmitrij Miłowanow

Recommended Posts

A czy ktoś może porównał brzmienie topowych DAC AK oraz ESS? I innych producentów też? Podobno są chipy własne, np Shiit. To jest dosyć trudna do realizacji rzecz, ponieważ ustrojstwa nie są identyczne i jest masa innych ważnych czynników, wpływających na odbiór, ale jednak. Dla czego pytam, ponieważ mam dosyć niezły DAC na AKM AK4495S. Jest już dosyć stary, chyba to 2014, albo 2015, nie pamiętam. I trafił mi się na YT taki filmik, gdzie prezentowane był odsłuch tej samej ścieżki audio na różnych DACach, w tym na moim. Wiadomo, że to nie był w pełni miarodajny test, ale słuchałem przecież wszystko na jednym swoim zestawie w tych samych warunkach. Paradoksalnie, mój chip brzmiał najbardziej muzykalnie. W komentarzach też było kilka opinii, które faworyzowały AKM AK4495.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dmitrij Miłowanow napisał:

Paradoksalnie, mój chip brzmiał najbardziej muzykalnie. W komentarzach też było kilka opinii, które faworyzowały AKM AK4495.

Bo one są muzykalne. Też miałem i lubiłem AKM (Gustard A18), byłem bliski wymiany na wyższy model (A22), ale po odsłuchu w domu nie zdecydowałem się dość szybko i było już za późno. Ciepło wspominam tamto brzmienie. :)

Dobrym przykładem są chyba Toppingi i RME, które początkowo były robione na kościach AKM, a potem, z braku AKM - na ESS Sabre. Sam nie miałem okazji porównywać, ale słyszy się opinie, że te wcześniejsze wersje na AKM były właśnie muzykalniejsze.

@Dmitrij Miłowanow  Tu masz porównanie liczbowe i opinię właściciela RME ADI-2:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/rme-adi-2-dac-fs-akm-versus-ess-measurements-dac-preamp-headamp.35377/

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Rafał S napisał:

Bo one są muzykalne. Też miałem i lubiłem AKM (Gustard A18), byłem bliski wymiany na wyższy model (A22), ale po odsłuchu w domu nie zdecydowałem się dość szybko i było już za późno. Ciepło wspominam tamto brzmienie. :)

Dodam że w teście były również współczesne topowe chipy AK oraz ESS, ten mój AKM AK4495 był jedyny nieaktualny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dmitrij Miłowanow napisał:

I chyba najdroższa.

No niekoniecznie. Takie kostki latają w okolicy 50-100zł za topowe modele. Przykładowo es9038q2m to koszt ~70zł przy zakupie 1 sztuki. A im więcej, tym taniej. Transformatory toroidalne potrafią być sporo droższe.

58 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Gdyby brzmienie to byla prosta wypadkowa chipa, to moze mialoby to sens.

Zgadzam się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Gdyby brzmienie to byla prosta wypadkowa chipa, to moze mialoby to sens.

Mimo wszystko, sens jest. Porównanie modeli z top chipami jest możliwe. I gdyby chip DAC nie był istotnym elementem, to nie byłbym wymieniany w reklamie ustrojstwa. Więc moje pytanie jest do ludzi, które mieli okazje porównać. Nic w audio nie jest do końca obiektywne, oprócz mierzalnych danych, a i te czasem są mylące. Jasne że każda wypowiedź będzie subiektywna. Ale ja o taką właśnie proszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dmitrij Miłowanow napisał:

Mimo wszystko, sens jest. Porównanie modeli z top chipami jest możliwe. I gdyby chip DAC nie był istotnym elementem, to nie byłbym wymieniany w reklamie ustrojstwa. Więc moje pytanie jest do ludzi, które mieli okazje porównać. Nic w audio nie jest do końca obiektywne, oprócz mierzalnych danych, a i te czasem są mylące. Jasne że każda wypowiedź będzie subiektywna. Ale ja o taką właśnie proszę.

Sam napisales teraz "porównanie modeli z top chipami". Testy odsluchowe calych urzadzen nie sa miarodajne w kontekscie porownan samych chipow ktore, i owszem, pewne cechy charakterystyczne miec moga, jak "ESS hump", to implementacje w urzadzeniach moga zupelnie ten charakter maskowac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Ale jednak pewne cechy dźwięku charakterystyczne dla chipsetów są zauważalne... 

Bo ja wiem?

W tanich i jakiś słabo dopracowanych  może tak.

AKMy bdb, PCM też, Wolfsony również, a Sabre jak to Sabre w dobrej implementacji, są też "analogowe" i bez maniery, która się im przypisuje. 😉

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...