Skocz do zawartości

Drugi subwoofer do filmów


Darek Zuk

Recommended Posts

Dnia 23.06.2023 o 06:28, Chyba Miro 84 napisał:

16hz to wystarczająco nisko ;)

Czy 12 calowy głośnik będzie w stanie wytworzyć takie ciśnienie? Pytałem o to w poprzednim poście. Czy potrzeba będzie 15? (Chodzi mi o ciśnienie odczuwalne)

Jeśli chodzi o okleinę to w moich stronach będzie z tym ciężko. Musiałbym uderzyć chyba do Wrocławia 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zależy od modelu glosnika i obudowy. Z doswiadczenia wiem że z małą skutecznością. 

Rozumiem że jeśli chodzi o obudowę to musi być bass reflex? Najbardziej chodzi mi właśnie o odczuwanie niskich tonów gdyż kolumny dopełniają resztę. Jeśli mam wydać pieniądze to właśnie na ten aspekt. Wiem już teraz też że budżet który ustaliłem na początku jest nierealny i wolę poczekać i kupić coś co przyniesie mi pożądany efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Darek Zuk napisał:

Rozumiem że jeśli chodzi o obudowę to musi być bass reflex?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, na jaką czestotliwosc jest strojony taki br. Poniżej strojenia efektywność spada mocno. Br nie mozna stroić dowolnie nisko, gdyż jest one powiazane z możliwościami przetwornika. 

Ja jestem zwolennikiem układów bez br, łagodniejszy spadek plus niskie odcięcie (jesli mamy DSP to...  bajka). 

 

 

Ale wtedy potrzeba naprawde dobrych przetworników wraz z wzmacniaczem a to oznacza z reguły głębszy drenaż portfela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Odpowiedzmy sobie na pytanie, na jaką czestotliwosc jest strojony taki br. Poniżej strojenia efektywność spada mocno. Br nie mozna stroić dowolnie nisko, gdyż jest one powiazane z możliwościami przetwornika. 

Ja jestem zwolennikiem układów bez br, łagodniejszy spadek plus niskie odcięcie (jesli mamy DSP to...  bajka). 

 

 

Ale wtedy potrzeba naprawde dobrych przetworników wraz z wzmacniaczem a to oznacza z reguły głębszy drenaż portfela.

Czyli jak nie br to mówisz o obodowach typu labiryntowego ? Tylko w nich skuteczność jest kiepska oraz zajmują one zdecydowanie więcej miejsca. Zapewne przez swoją budowę ich zakupu wiąże się też z wydaniem większej gotówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, mówimy o subach o konstrukcjach zamkniętych, np. Seria SB firmy SVS. Z reguły skrzynki są mniejsze niż ich odpowiedniki z portem BR, ale można w dużym uogólnieniu napisać że wydolność niższej serii PB (z portami BR) jest równa wyższej serii SB. Dla przykładu PB2000 vs SB3000. Mam dwa SB3000.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Nie, mówimy o subach o konstrukcjach zamkniętych, np. Seria SB firmy SVS. Z reguły skrzynki są mniejsze niż ich odpowiedniki z portem BR, ale można w dużym uogólnieniu napisać że wydolność niższej serii PB (z portami BR) jest równa wyższej serii SB. Dla przykładu PB2000 vs SB3000. Mam dwa SB3000.

To w takim razie dlaczego mój tel skoro jest też konstrukcją zamkniętą nie potrafi osiągnąć tego "uczucia basu"? Rozumiem że 10 cali to trochę mało przy 12 tudzież 15 ale powinna być choć namiastka tego .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Darek Zuk napisał:

To w takim razie dlaczego mój tel skoro jest też konstrukcją zamkniętą nie potrafi osiągnąć tego "uczucia basu"?

Bo brakuje mu tyćka mocy kolego :)

18 minut temu, Darek Zuk napisał:

Rozumiem że 10 cali to trochę mało przy 12 tudzież 15 ale powinna być choć namiastka tego .

Wielkość przetwornika to jedno. Dochodzi to tego jego jakość, strojenie, obudowa, wzmocnienie, filtry DSP. Przykład... KEF KC62 ma dwa przetworniki 6,5" (165mm) i wzmacniacz "D" 2x500W

Pomiary mówią że to maleństwo 246 x 256 x 248 mm daje radę realnie w zakresie 17 Hz do 150 kHz ± 4 dB, a pomiędzy 23 Hz a 100 Hz  ± 2 dB. Może SPL nie jest wybitne, ale na tą wielkość skrzyneczki to i tak imponujące wyniki.

QnzhN8sFcGsFE7e3PpMmNS-1200-80.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Darek Zuk napisał:

A miało być tak pięknie w klasie AB. Wracając do tematu jaki subwoofer da mi to "uczucie basu"? Poczekam i uzbieram kasę na coś lepszego tylko potrzebuję jakieś typy. Jakby budżet był w granicach 3.5 tysiąca jest to realne?

Klipsch 150, REL HT1205, wspomniane tu w wątku SVS, Wyższe modele Magnata jak CS 12

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lista już jest. Choć tylko magnat omega jest w kolorze białym. W oko również wpadł mi Wharfedale SW-15 w kolorze białym. Czy jego ewentualnie też rozważać? Dziś w chwili wolnego próbowałem znów ustawienia mojego rela pod kątem uzyskania "uczucia basu". Wybrałem kilka ścieżek typowo pod właśnie ten efekt i miałem wrażenie że nawet gdzieś ta namiastka jest ale...Czas pozbierać kasę i spróbować posłuchać propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Wharfedale ma bardzo fajny, ładny ciepły dzwiek w kinie. Ale jest cichy.

Moim zdaniem do mniejszych pomieszczeń.

 

 

To mnie zaskoczyłeś. Przy 15 calach nie sądziłem że sub może być cichy. W danych ma napisane 124 db. Jeśli chodzi o metraż to mam koło 40 m więc chyba raczej nie mam mniejszego pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Darek Zuk napisał:

To mnie zaskoczyłeś. Przy 15 calach nie sądziłem że sub może być cichy. W danych ma napisane 124 db. Jeśli chodzi o metraż to mam koło 40 m więc chyba raczej nie mam mniejszego pomieszczenia.

Nie masz. Przetestuj go. Może coś poprawili w tych najnowszych edycjach. Ale zawsze było tak że Wharfedale bardzo ładnie schodziły. Taki sub gra u znajomego właśnie ale w 15m? coś koło tego. Natomiast no nie był to glośny sub.

Warto sprawdzic. Ile masz do salonu Denona?

Mniejszy a jednak lepsze cisnienie wygenerował nam HT 1205

 

Edytowano przez Piotr Sonido
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Nie masz. Przetestuj go. Może coś poprawili w tych najnowszych edycjach. Ale zawsze było tak że Wharfedale bardzo ładnie schodziły. Taki sub gra u znajomego właśnie ale w 15m? coś koło tego. Natomiast no nie był to glośny sub.

Warto sprawdzic. Ile masz do salonu Denona?

Mniejszy a jednak lepsze cisnienie wygenerował nam HT 1205

 

Dopisuje go do listy w takim razie. Jeśli chodzi o salon Denona to mam najbliższy we Wrocławiu. Czemu pytasz? Jeśli chodzi o rela ht 1205 to też z miłą chęcią bym go posłuchał 

 

2 godziny temu, Q21 napisał:

Zapraszamy do kontaktu, może uda się zorganizować odsłuch :) 

Z miłą chęcią wpadłbym do was i posłuchał tych kilku subów u was ale mieszkam koło Zgozelca...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Darek Zuk napisał:

Dopisuje go do listy w takim razie. Jeśli chodzi o salon Denona to mam najbliższy we Wrocławiu. Czemu pytasz? Jeśli chodzi o rela ht 1205 to też z miłą chęcią bym go posłuchał 

No bo on będzie do odsłuchu w salonie Denona pewnie najszybciej. Wharfedale nie jest w każdym salonie. To nie jet łatwa marka do handlu. A przy najmniej nie wszystkie modele.

We wrocławiu na pewno tez znajdziesz w salonie HT 1205. Wiec jedna wycieczka tylko umów to wcześniej i sobie je odsłuchasz.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

No bo on będzie do odsłuchu w salonie Denona pewnie najszybciej. Wharfedale nie jest w każdym salonie. To nie jet łatwa marka do handlu. A przy najmniej nie wszystkie modele.

We wrocławiu na pewno tez znajdziesz w salonie HT 1205. Wiec jedna wycieczka tylko umów to wcześniej i sobie je odsłuchasz.

 

 

Myślisz że będą go tam mieli? Salon nie wygląda na super duży. Okaże się że mają kilka subów i tyle. Wątpię też żeby ściągali go skądś tylko na odsłuch. Ale oczywiście spróbuję i może okaże się że miałem błędne podejście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.06.2023 o 05:32, Darek Zuk napisał:

Jeśli chodzi o ustawienie ich jak to wygląda? Masz je ustawione tak jak jest napisane wyżej czy mozeyna jednej ścianie? 

Tak na szybko narysowałem. Widok z góry. Brązowa to sofa. Prostokąty to głośniki. Na czarno to subwoofer. Z przodu ekran duży z płyty MDF zakrzywiony. Dzięki ekranowi niskie tony dostały troszkę smaczku. Ogólnie to ustawien robiłem dziesiątki rożnych. Znalazłem kiedyś jakąś stronę online ktora pomogła obliczyć mi w jaki sposób ustawić kino domowe. Pomogło zdecydowanie. Niestety to było bardzo dawno więc strony nie odnajdę.

 

 

sub.jpg

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.06.2023 o 10:57, Darek Zuk napisał:

Myślisz że będą go tam mieli? Salon nie wygląda na super duży. Okaże się że mają kilka subów i tyle. Wątpię też żeby ściągali go skądś tylko na odsłuch. Ale oczywiście spróbuję i może okaże się że miałem błędne podejście.

Jeśli sklep dystrybutora nie ściągnie go na odsłuch no to już nóz w kieszeni się otwiera :/

Dnia 29.06.2023 o 20:23, Darek Zuk napisał:

jamo d6 sub

tego nei znam. I jest biały?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Jeśli sklep dystrybutora nie ściągnie go na odsłuch no to już nóz w kieszeni się otwiera :/

tego nei znam. I jest biały?

 

Z miłą chęcią sprawdzę w takim razie sprawdzę jak zachowa się dystrybutor. 

Jeśli chodzi o kolor biały to z tego co proponowali wszyscy jeśli dobrze pamiętam jest tylko magnat i wharfedale w kolorze białym.

Jamo d6 jest tylko w kolorze srebrnym. Może faktycznie oddam suba po kupnie do oklejenia i tyle. Jeśli będzie on używany że śladami użytkowania to nawet lepiej bo nie będę musiał oglądać rys lub innego rodzaju uszkodzeń. Jeśli chodzi o rel 1205 to jest duża różnica w MK1 i MK2 jeśli chodzi o granie? Wizualnie i parametry mają inne ale czy przeskok jest duży?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.07.2023 o 06:32, Darek Zuk napisał:

Jeśli chodzi o kolor biały to z tego co proponowali wszyscy jeśli dobrze pamiętam jest tylko magnat i wharfedale w kolorze białym.

A no tu tak.

Dnia 4.07.2023 o 06:32, Darek Zuk napisał:

Jeśli chodzi o rel 1205 to jest duża różnica w MK1 i MK2 jeśli chodzi o granie? Wizualnie i parametry mają inne ale czy przeskok jest duży?

Wzmacniacz jest wydajniejszy. Jest różnica. Zależnie od kwoty. MK1 mozna kupić dużo taniej to wtedy dokładanie nie ma sensu. Jeśli to kilka stówek jak w katalogowych to wtedy warto.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...