Skocz do zawartości

Wzmacniacz -> 8.000+ do małego salonu


Hokan

Recommended Posts

2 godziny temu, Mariusz Kopacki napisał:

Taki jest koszt reakcji jak tak od @lysy na porade @Krafta.

Na poradę czyt. głupotę trzeba reagować. Poza tym, wystarczy spojrzeć na pierwszy post czego oczekuje autor tematu:

Dnia 28.06.2023 o 21:01, Hokan napisał:

Tak jak w temacie wątku, proszę o pomoc w wyborze wzmacniacza do istniejącego zestawu stereo, o którym więcej poniżej.

Autor pyta o wzmacniacz i dostał ode mnie odpowiedź. Nawet mu nie narzucałem swoich propozycji.

Edytowano przez lysy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lysy napisał:

Na poradę czyt. głupotę trzeba reagować.

Na glupote wyrazona reakcja na porade nawyrazniej reagowac rowniez warto.

 

Swoja droga twoja pierwsza tu wypowiedz odnosi sie do wypowiedzi innych komentujacych, nie do pytania autora watku.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To forum jak każde inne o tematyce audio powinno łączyć nas wszystkich melomanów, audiofilii, bo każdy ma własne doświadczenia.

Nawet jeśli ktoś słyszy kable, bezpieczniki, podstawki, czy stoliki i nie neguje akustyki, wibroakustyki i chce się tym podzielić, to jedni skorzystają i spróbują,  ale zawsze są ci drudzy, którym wciąż w główce uwiera , że inni z tego czerpią radość. 

Dzbanów nigdy nie brakowało, pamiętacie swoje dzieciństwo?

W każdej piaskownicy zawsze znalazł się jakiś zawadiaka i sypał dzieciom piasek na głowę, czy psuł babki z piasku.

Z niektórych niestety to jeszcze nie wyszło i jest jak jest.

A mogłoby być naprawdę fajnie, niestety nie da się,  jak widać.

Oczywiście za chwilę odezwą się ci właśnie,  którym zajefajność i radość innych będzie uwierać. 

Odliczam tik tak, tik tak....

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lysy napisał:

Przeczytaj powoli i spokojnie dwa razy mój poprzedni post. Czytamy ze zrozumieniem.

Alez prosze bardzo. Stwierdzasz, iz

"Autor pyta o wzmacniacz i dostał ode mnie odpowiedź."

tymczasem twoja wypowiedz, ktorej rzecz tyczy, zawiera komentarze do wpisow wczesniej radzacych.

Czyzbym sie tu mylil?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

No masz, i w tej oto piaskownicy nie brakuje zawadiak, ktorych tak bardzo uwiera zajefajnosc i radosc tych, ktorzy lacza przyjemnosc sluchania z zainteresowaniem nauka w tle, w uznanych przez siebie proporcjach. Ach te dzbany, pojecia nie maja, ale uwiera i juz.

Nie musiałem długo czekać, a odwoływanie się do nauki jest typowe. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nauka niczego nie udowadnia, tylko opisuje pewne zjawiska.

Dotyczy to każdej dziedziny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.06.2023 o 21:01, Hokan napisał:

Jako, że jest to mój pierwszy post na forum, serdecznie witam szacowne towarzystwo i z góry proszę o wyrozumiałość, jeśli moje pytania lub wątpliwości mogą się wydawać zabawne.

Tak jak w temacie wątku, proszę o pomoc w wyborze wzmacniacza do istniejącego zestawu stereo, o którym więcej poniżej.

Najpierw jednak kilka słów o sobie, żebyście wiedzieli z jakim ancymonem macie do czynienia, przynajmniej w kwestii audio. Otóż, pomimo 50-ki na karku, dopiero od 5 lat posiadam zestaw, który dla mnie jest pierwszym poważnym kompletem audio/kina domowego. Przedtem, z różnych powodów i innych życiowych priorytetów, muzyki słuchałem albo na magnetofonie z wbudowanym odtwarzaczem CD albo później na słuchawkach z komputera/telefonu.

Jak widzicie, materiał na audiofila ze mnie żaden, do tego zazdroszczę wszystkim tym, którzy potrafią konkretnie opisać czego im w danym systemie brakuje lub jest za dużo. Ja słucham i albo mi się bardzo podoba, albo mniej tudzież wcale, kropka!

Ciągle gotowi na wyzwanie? To spamuję dalej w takim razie!

Zanim postanowiłem napisać tego posta, poszperałem troszkę po forach, coś tam sobie wstępnie wynotowałem i dopiero teraz chciałbym to z Wami przegadać.

5 lat temu, kiedy kompletowałem mój obecny zestaw, priorytetem było kino domowe, choć już wtedy wiedziałem, że będę w przyszłości budował system stereo. Wtedy też sprzedawca podpowiedział mi, żebym przy ówczesnym budżecie wybrał frontowe kolumny z myślą o stereo i tak też zrobiłem.

Budżet na wzmacniacz: 8.000 zł (z możliwością dołożenia jeśli będzie warto)

Obecny zestaw

Amplituner -> Yamaha RX-V685

Kolumny -> B&W 707 S2

Odtwarzacz CD -> Yamaha CD-S700

Gramofon -> Rega Planar 3 z wkładką Elys 2

 

Kiedy kompletowałem powyższy zestaw, nie miałem jeszcze gramofonu, natomiast poświęciłem kilka godzin na odsłuch różnych kolumn (B&W, Elac, KEF, Indian) w połączeniu z amplitunerem Yamahy i zawsze, nawet wtedy, kiedy nie wiedziałem, które kolumny są aktualnie podłączone, najbardziej podobały mi się 707 S2 stąd one właśnie wylądowały w mojej kawalerce.

Zestaw, który mam obecnie, ciągle gra dla mnie Ok, ale…ciągle z tyłu głowy mam zdanie, które jak mantra przewija się na różnych forach a brzmi ono mniej więcej „Nawet bardzo dobry amplituner nie zagra tak dobrze w stereo jak średniej klasy wzmacniacz”. Wierzę na słowo, ale wyobrazić sobie tego bez odsłuchu nie potrafię. Nie bijcie, ale serio aż taka jest różnica? Z czego to wynika?

Tak czy siak, chcę się przekonać czy ja to w ogóle usłyszę, ale jestem Wam winny jeszcze dwie ważne informacje.

Ulubiona muzyka: 80% - ciężkie granie (death metal, black metal itp.), 15% - rock, punk, ale również Agnes Obel, Raz Dwa Trzy, U2, 5% - muzyka filmowa i klasyczna

Nośniki – 90% winyle, 5% - CD, pozostałe 5% to streaming z Apple Music, głównie do testu nieznanych wykonawców lub albumów przed zakupem nośnika fizycznego. Jestem starej daty i dla mnie nośnik fizyczny to nie tylko sentyment, to doświadczenie i małe misterium, książka w ręku, kot na kolanach i winylowy placek z ulubioną muzyką.

Jak widzicie, moja muza to są różne światy, więc zakładam, że to nie pomaga w wyborze. Do tego układ mojego „apartamentu” wygląda tak…

image.png.e97f78124054d79dd1a1f0187bd76d11.png

…więc pole manewru mam żadne, kocie miasteczko jest nie do ruszenia (moje Maine Coony kochają Cannibal Corpse i Marduka).

Z tego co wyczytałem, to żeby móc używać kolumn zamiennie pomiędzy wzmacniaczem (muzyka) i amplitunerem (filmy), to jeśli dobrze pamiętam to fronty powinny być podpięte do wzmacniacza, a ten jakimś mądrym wyjściem z amplitunerem, który będzie „wiedział” żeby użyć frontów kiedy np. odpalę film. Wybaczcie jeśli coś pomieszałem i jest dokładnie odwrotnie. Nie pamiętam jak się to wyjście nazywa, więc byłbym wdzięczny za wskazówki.

Jeśli jeszcze nie zasnęliście, to czas na kilka moich wstępnych typów:

- Rotel RA-1572 MK II lub jego droższy brat RA-1592 MK II (nie wiem jednak czy większa moc ma sens w moim przypadku)

- Peachtree Nova 150

-  NAD C 3050 LE – jest wyraźnie droższy, ale jaki…śliczny 🙂 A tak serio, to na papierze powinien dobrze do mnie gadać

- Yamaha S1100 – był na liście, ale teraz go trudno kupić, a S1200 to już jednak zbyt duża różnica w cenie

W przyszłości ze wzmacniaczem chciałbym mieć B&W 705 S3, ale to melodia dalszej przyszłości. Mi po prostu leży to jak grają Bowersy, mimo że sporo osób się dziwi, że przy takiej muzyce mnie nie męczą. Przemawia do mnie to, że nawet ja słyszę „więcej” instrumentów w porównaniu z innymi, są jakby bardziej selektywne, mniej się wszystko zlewa co w death metalu ma dla mnie znaczenie, a przy Agnes Obel mam ciary, ciągle.

Jest spora szansa, że mógłbym z moimi kolumnami i gramofonem posłuchać i porównać w.w. wzmacniacze, ale chciałbym rozszerzyć tę listę jeśli pojawia się inne propozycje od Was drodzy użytkownicy. Nie mogę za bardzo jeździć po Polsce ze sprzętem, więc opcją byłoby wypożyczenie, bo widziałem, że niektóre sklepy oferują takie rozwiązanie.

Z góry dziękuję za opinie i porady!

 

Cześć,

generalnie dobór wzmacniacza do kolumn uzależniony jest przede wszystkim od tego jakie brzmienie finalnie chcemy osiągnąć. To, że zależy Ci na selektywnym i dociążonym brzmieniu jest naturalne w przypadku repertuaru, który preferujesz, zwłaszcza że wiele dobrych kawałków rockowych ma już swoje lata i wiąże się ze słabymi realizacjami. Różnice pomiędzy amplitunerem i wzmacniaczem zostały już dobrze wyjaśnione w poprzednich postach dlatego nie będę się powtarzał, skupię się raczej na samych propozycjach. W Twoim przypadku rozpatrzyłbym na pewno Atoll`a IN 200 Signature, Pier Audio MS-680 czy wspomnianego już Vincenta, ale biorąc pod uwagę założenia budżetowe raczej mówić będziemy o modelu SV-228. Każdy z tych modeli zapewni bardzo dużą wydajność prądową a co za tym idzie bardzo fajną dynamikę już od niskich poziomów głośności. Atoll i Vincent zagrają cieplej różnicując niższe rejestry natomiast Pier otworzy nieco górę i skróci bas. To co wyróżnia Piera to świetna scena i bardzo dobrze poukładane plany pozorne. Bez odsłuchu na pewno się nie obędzie dlatego zachęcam do kontaktu i wypożyczenia sprzętu wysyłkowo. Tego typu rozwiązanie umożliwi Ci zweryfikowanie swoich oczekiwań przy uwzględnieniu odpowiedzi akustycznej pomieszczenia co przy takim zakupie jest nieocenione. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DiBatonio napisał:

Nie musiałem długo czekać, a odwoływanie się do nauki jest typowe. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nauka niczego nie udowadnia, tylko opisuje pewne zjawiska.

Dotyczy to każdej dziedziny.

Znasz powiedzenie o pliszce i o ogonku?

4 minuty temu, DiBatonio napisał:

To jaki w końcu ten wzmacniacz?

 

Cos ci sie pomylnelo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mariusz Kopacki napisał:

To, ze zanim udzieliles porady wpierw pokomentowales porady innych, lezy akurat w obszarze meritum zagadnienia o dzwiecznej nazwie "rozkrecanie gownoburzy". Jasne i zrozumiale.

Nazywaj to jak chcesz.

Możesz być pewny, że na takie wpisy będę reagował ( jeśli akurat będę miał czas i je przeczytam ).

P.S. Ile zdążyłeś rozwalić tematów odkąd jesteś na Forum? Przypadek, na pewno nie!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DiBatonio napisał:

A co? O odtwarzacz chodzi?

Hmmmm tytuł wątku nic o tym nie mówi. 

O co ci chodzi, to juz ty wiesz, nie ja. Byc moze.

Acz niezrozumialym pozostaje dla mnie, czemu owo pytanie trafilo do mnie.

2 minuty temu, lysy napisał:

Nazywaj to jak chcesz.

Możesz być pewny, że na takie wpisy będę reagował ( jeśli akurat będę miał czas i je przeczytam ).

P.S. Ile zdążyłeś rozwalić tematów odkąd jesteś na Forum? Przypadek, na pewno nie!!!

Trzy wykrzykniki to chyba wciaz nie dosc.

Zatem mamy jasnosc, ze "gownoburze" bedziesz inicjowal, jak bedziesz akurat mial czas itp itd.

18 minut temu, DiBatonio napisał:

Znam, ale związku nie widzę.  Ty pewno tak, ale już nas przyzwyczaiłeś do tego.

Znasz, ale zwiazku nie widzisz, mowi sie: trudno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hokan

Szczerze mowiac umyka mi w Twoim opisie koncept "kina domowego", gdy jest klasyczne stereo.

Dobierz sobie kilka mocno rozniacych sie brzmieniem wzmacniaczy do wypozyczenia, wedle krazacych opinii, i samodzielnie wyrob sobie na ten temat zdanie. Sugerujac sie przy tym opiniami i metodyka ktorejs ze "zwasnionych" stron, albo i nie, wedle uznania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

@Hokan

Szczerze mowiac umyka mi w Twoim opisie koncept "kina domowego", gdy jest klasyczne stereo.

Dobierz sobie kilka mocno rozniacych sie brzmieniem wzmacniaczy do wypozyczenia, wedle krazacych opinii, i samodzielnie wyrob sobie na ten temat zdanie. Sugerujac sie przy tym opiniami i metodyka ktorejs ze "zwasnionych" stron, albo i nie, wedle uznania.

No wreszcie. 

Jestem za tym, by obrał sobie metodę z wyrównaniem poziomu głośności za pomocą aplikacji lub taniego sonometr. 

Będzie to doświadczenie bezcenne, a i kilku tutaj w końcu będzie zaspokojonych i dadzą innym żyć. 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...