Skocz do zawartości

R2R DAC VS DELTA SIGMA


Recommended Posts

R2r, ale nie jest to takie dla mnie oczywiste. I raczej nie znajdziesz na tym forum odpowiedzi na to pytanie.

Przyznaję, że bardziej słyszalne i rewolucyjne było zastosowanie konwerterów usb z zegarami. Podobnie jak Daniel z najlepszeodtwarzacze grałem na matrixie xsabre z m2tech evo2 i bez konwertera ten dac nie był rewolucyjny z zegarem już tak.

Teraz gram na Holo Spring z konwerterem matrix spdif2.

Tak, holo na r2r było nieco lepsze od matrixa deltasigma, ale różnice nie były wielkie. Ale przy zastosowaniu zegarów i połączeń lvds dzieje się magia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dla mnie najważniejsze w tym linku/tekście jest to, że autor 10 lat był niezadowolony, a „teraz” jest zadowolony. Uff, to dobrze.

1 godzinę temu, Wito76 napisał:

No więc który przetwornik to faworyt? Analog na Opa czy na lampach?

U mnie 9038 pro/dwie kości. 
Subwoofer - wyjście na wzmacniaczach operacyjnych.

Kolumny - analogówka lampowa jak na zdjęciu. 6 typów lamp. 
Nie wiem czy to dobrze.

Jestem zadowolony, ponieważ brzmienie jest prawie, prawie jak na Live. Żywe, organiczne, naturalne, pieruńsko szczegółowe i detaliczne. Barwa brzmienia w każdym utworze jest inna. Siedzę w bańce dźwięków, trudno jest mi wrócić do codzienności. Jestem spełniony.

023D9C6A-E1B1-47EC-B05C-BA58CF9F39A2.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Daniel był zadowolony bo nie znał technologii r2r. Albo inaczej, znał ją ze starych odtwarzaczy cd natomiast chyba nie był jej świadom. Jak dobrze poszperasz na blogu to znajdziesz wcześniejsze jego poszukiwania i min zachwyty na temat lvds.

 Jeśli nie spróbujesz czegoś lepszego jesteś zadowolony z tego co masz.

Z mojego doświadczenia. Odwiedzałem wielu znajomych z systemami, których nie dało się słuchać ale byli oni z nich zadowoleni. Wniosek, czasem lepiej żyć w nieświadomości :) jest to tańsze i daje więcej czasu na słuchanie muzyki, a nie tracenie go na testy czy porównania.

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, audiowit napisał:

Pan Daniel był zadowolony bo nie znał technologii r2r. Albo inaczej, znał ją ze starych odtwarzaczy cd natomiast chyba nie był jej świadom. Jak dobrze poszperasz na blogu to znajdziesz wcześniejsze jego poszukiwania i min zachwyty na temat lvds.

 Jeśli nie spróbujesz czegoś lepszego jesteś zadowolony z tego co masz.

Z mojego doświadczenia. Odwiedzałem wielu znajomych z systemami, których nie dało się słuchać ale byli oni z nich zadowoleni. Wniosek, czasem lepiej żyć w nieświadomości :) jest to tańsze i daje więcej czasu na słuchanie muzyki, a nie tracenie go na testy czy porównania.

 

Posiadam odtwarzacz compact disc, który posiada możliwość odtwarzania z dwóch DAC-acków R2R 16 I 24. , DODATKWOWO delta sigma w wzmacniaczu. Każdy gra inaczej  różnice są zadziwiająco duże 

 

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.07.2023 o 09:59, audiowit napisał:

R2r, ale nie jest to takie dla mnie oczywiste. I raczej nie znajdziesz na tym forum odpowiedzi na to pytanie.

Przyznaję, że bardziej słyszalne i rewolucyjne było zastosowanie konwerterów usb z zegarami. Podobnie jak Daniel z najlepszeodtwarzacze grałem na matrixie xsabre z m2tech evo2 i bez konwertera ten dac nie był rewolucyjny z zegarem już tak.

Teraz gram na Holo Spring z konwerterem matrix spdif2.

Tak, holo na r2r było nieco lepsze od matrixa deltasigma, ale różnice nie były wielkie. Ale przy zastosowaniu zegarów i połączeń lvds dzieje się magia.

 

Ogólnie to na polskim forum ciężko co kolwiek znaleźć na ten temat. W większości sprzedawane są teraz delta sigma.

Gdybym nie usłyszał na własne uszy jaka wielka jest różnica dźwięku to bym nie uwierzył. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie delty są tańsze w produkcji. Ale r2r od jakiegoś czasu staniały po opracowaniu metody nadruku rezystorów. Nie są to już kosmiczne pieniądze.

Dużą popularność zdobyły kości sabre, które lubię. Najnowsze czyli np 9038 starają się brzmieniem naśladować brzmienie r2r co niestety słychać. Są ciemne. Oczywiście to duże uogólnienie ale coś w tym jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, audiowit napisał:

Ogólnie delty są tańsze w produkcji. Ale r2r od jakiegoś czasu staniały po opracowaniu metody nadruku rezystorów. Nie są to już kosmiczne pieniądze.

Dużą popularność zdobyły kości sabre, które lubię. Najnowsze czyli np 9038 starają się brzmieniem naśladować brzmienie r2r co niestety słychać. Są ciemne. Oczywiście to duże uogólnienie ale coś w tym jest.

Wiem o czym piszesz jeżeli chodzi o to naśladowanie i ciemny dźwięk. 

Ogólne myślę, że można mówić o dźwięku delta sigma. Wszystkie delta sigma mają coś wspólnego w dźwięku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, soberowy napisał:

Z tego co się orientuję 9038 nie jest najnowszą kością od Sabre, od roku najwyższym i najnowszym modelem jest 9039. 

PCM1704, TDA1541A, AD1862, D20400 itp nadal produkują ?

Być może. Tylko jakie ma to znaczenie, nie licząc poprawienie mnie. Na 9039 niczego nie słuchałem.

5 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Wiem o czym piszesz jeżeli chodzi o to naśladowanie i ciemny dźwięk. 

Ogólne myślę, że można mówić o dźwięku delta sigma. Wszystkie delta sigma mają coś wspólnego w dźwięku. 

Myślę, że największym problemem jest jednak jiter w dźwięku że źródeł cyfrowych. Zdecydowaną poprawę zyskuje się stosując lepsze zegary. Nawet delta siema zyskuje na naturalności przy lepszym zsynchronizowaniu źródła z przetwornikiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, audiowit napisał:

 

Myślę, że największym problemem jest jednak jiter w dźwięku że źródeł cyfrowych. Zdecydowaną poprawę zyskuje się stosując lepsze zegary. Nawet delta siema zyskuje na naturalności przy lepszym zsynchronizowaniu źródła z przetwornikiem.

O jakiej różnicy w domenie czasu piszemy? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Myślę, że największym problemem jest jednak jiter w dźwięku że źródeł cyfrowych. Zdecydowaną poprawę zyskuje się stosując lepsze zegary.

Jitter pozostaje problemem glownie w audiofilskich umyslach.

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Nawet delta siema zyskuje na naturalności przy lepszym zsynchronizowaniu źródła z przetwornikiem.

Lock i sync z zegarem zrodla, gdy to zrodlo narzuca zegar, to typowa technika ktora ma zapewnic brak zniekszalcen typu trzaski. Slyszales kiedykolwiek DACa ktory stracil synchronizacje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik kilku DAC, CD z kośćmi R2R.

Jak dla mnie najlepiej brzmiąca kość to PCM63K, potem AD1865, PCM1704 oraz TDA1514A - choć ta kość jest bardzo wrażliwa na pozostałe elementy toru audio.

Sporo użytkowników tak sobie ocenia jakość tej technologii ale niestety większość osób tylko słyszała jak grają tego typu kości w budżetowych konstrukcjach bez dopracowanego układu zasilania, zegara, z kiepskim torem analogowym. Gra to wtedy tak sobie.

Ale jak się już posłucha czegoś zrobione na top typu DAC/CD Accuphase, Audio Note to wtedy przetwornik R2R pokazuje swoje top możliwości. Jak dla mnie dźwięk referencyjny - przyjemny, niemeczący. Tak jakby mocno zbliżony do analogu.

Taki przetwornik chce się słuchać godzinami.

Delta Sigma - niby wszystko jest ok przy analizie poszczególnych pasm ale całościowo dźwięk jest mało wciągający, drażniący, często tak przesadnie detaliczny że po godzinie słuchania mamy dosyć zabawy w audio.

Niestety na niekorzyść R2R przemawia cena. Cenione konstrukcje na kościach R2R to wydatek minimum 4 koła a te najlepsze modele zaczynają się od 8 tys zł aż po 20-30 tyś zł...

Obecnie produkowane dac w technologii R2R to głównie produkcje made in china z mocno udziwnionymi filtrami cyfrowymi -to już jest taka loteria - nie zawsze dodaje to wartości dodanej.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, AudioTube napisał:

Mam pytanie. 
Na ile wpływa sama „kość” przy mega dopracowanym zasilaniu, zegarze, torze analogowym i innych przyprawach?

Wpływa bardzo dużo jak sama nazwa mówi DAC to układ przetwarzający sygnał cyfrowy na analogowy, zatem aby w kolejnych stopniach uzyskać dobry analog to ten sygnał musi mieć "ręce i nogi " u samego źródła.

Nie będziemy mieli dobrego grania przy kiepskim przetworniku i super zasilaniu jak i nie wyciągniemy maksimum z kości dac w kiepskiej aplikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, elektron6 napisał:

Jako użytkownik kilku DAC, CD z kośćmi R2R.

Jak dla mnie najlepiej brzmiąca kość to PCM63K, potem AD1865, PCM1704 oraz TDA1514A - choć ta kość jest bardzo wrażliwa na pozostałe elementy toru audio.

Sporo użytkowników tak sobie ocenia jakość tej technologii ale niestety większość osób tylko słyszała jak grają tego typu kości w budżetowych konstrukcjach bez dopracowanego układu zasilania, zegara, z kiepskim torem analogowym. Gra to wtedy tak sobie.

Ale jak się już posłucha czegoś zrobione na top typu DAC/CD Accuphase, Audio Note to wtedy przetwornik R2R pokazuje swoje top możliwości. Jak dla mnie dźwięk referencyjny - przyjemny, niemeczący. Tak jakby mocno zbliżony do analogu.

Taki przetwornik chce się słuchać godzinami.

Delta Sigma - niby wszystko jest ok przy analizie poszczególnych pasm ale całościowo dźwięk jest mało wciągający, drażniący, często tak przesadnie detaliczny że po godzinie słuchania mamy dosyć zabawy w audio.

Niestety na niekorzyść R2R przemawia cena. Cenione konstrukcje na kościach R2R to wydatek minimum 4 koła a te najlepsze modele zaczynają się od 8 tys zł aż po 20-30 tyś zł...

Obecnie produkowane dac w technologii R2R to głównie produkcje made in china z mocno udziwnionymi filtrami cyfrowymi -to już jest taka loteria - nie zawsze dodaje to wartości dodanej.

Jesli sie nie myle to kosc ma przetworzyc cyferki na analogowy sygnal - tak ? To jakim cudem moze ona byc wrazliwa na pozostale elementy toru z ktorymi nie ma stycznsci jedynie sygnal ktory sie z niej - po przetworzeniu - uwalnia.

Ee  to mam szczescie bo nie wydalem kasy na Audio Note czy Accuphase  a mam dzwiek ktory opisales - przyjemny i niemeczacy.

Tu z krytyka Delta Sigma troche cie ponioslo i to dosc daleko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...