Skocz do zawartości

Mniejsze kolumny podstawkowe plus subwoofer - czy to ma sens?


mar77a

Recommended Posts

1 minutę temu, Rafał S napisał:

przy podobnej konstrukcji i technologii, większe paczki zagrają większym dźwiękiem nie tylko na basie, ale również na średnicy.

dodałbym jeszcze lepszą dynamikę. 

 

53 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Tutaj potrzeba również ustawić zgranie fazowe,  szybkość opadania filtru, głośność a i w samych monitorach trzeba zrobić korekty.

Jednym zdaniem, dołożenie suba czy dwóch do stereo wcale takie proste nie jest. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kaczadupa napisał:

dodałbym jeszcze lepszą dynamikę. 

 

Jednym zdaniem, dołożenie suba czy dwóch do stereo wcale takie proste nie jest. 

Dołożenie jest proste nawet 5 szt. Ale już żeby to zagrało to ustawienie i kalibracja wymaga wiedzy, narzędzi i nakładów pracy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał S napisał:

Mniejsza kolumna i mniejszy midwoofer to też zwykle węższa scena i mniejsze źródła pozorne. 

Czy porównywałeś może bezpośrednio, jak grają te same monitory z subem i bez? Bo sub to nie tylko większa ilości basu i zejście. Jego rola jest bardziej złożona. Może dodać muzyce właśnie rozmachu i wrażenia przestrzenności, o której wspominasz.

16 minut temu, Rafał S napisał:

 Mniejsza kolumna i mniejszy midwoofer to też zwykle węższa scena i mniejsze źródła pozorne

Sprawa dyskusyjna. Dla jednych te mniejsze, a więc bardziej precyzyjne źródła pozorne będą właśnie celem. Będą je woleli od napompowanych i rozmazanych.

15 minut temu, kaczadupa napisał:

dodałbym jeszcze lepszą dynamikę. 

Ale jaką? Makro czy mikro, bo w mikro, w szybkości oddawania impulsów, mniejszy przetwornik może być lepszy. Choćby z powodu mniejszej masy ma łatwiej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kaczadupa napisał:

Słuchajcie a nie lepiej i prościej wykorzystać takie monitory jak Kef R3 Meta i odpuścić suby w stereo? 

Może tak, może nie. Zależy od konkretnego przypadku. Sub daje np. większą elastyczność pod względem szukania optymalnego miejsca ustawienia z punktu widzenia akustyki. Może mieć też pewne zalety konstrukcyjne przydatne w danej sytuacji, np. zejście połączone z dobrym impulsem, czyli mniejszym dudnieniem. Kolumny z BR też zejdą, ale z gorszą kontrolą, co nasili problemy akustyczne pomieszczenia. Jeszcze możliwość dostrojenia dźwięku do pomieszczenia i upodobań. Trochę tych zalet jest.

Na moim przykładzie. Monitory za 4000 zł plus subwoofer za 2000 zł. Czy za zsumowane 6000 zł kupiłbym lepsze kolumny, które bardziej wpasowałby się w mój gust i pomieszczenie? Niekoniecznie (choć tego nie wykluczam). Właściwie to nawet w większych pieniądzach i bez wspomagania subem nie widzę dla moich kolumn konkurencji;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Sprawa dyskusyjna. Dla jednych te mniejsze, a więc bardziej precyzyjne źródła pozorne będą właśnie celem. Będą je woleli od napompowanych i rozmazanych.

Słuchałem u Rafała sporych monitorów i malutkich. Nie miałem wrażenia rozmazania (absolutnie) czy sztucznego/nienaturalnego napompowania źródeł pozornych przez te większe. Fakt, że większe grały z Normą a mniejsze pamiętam w połączeniu z Regą. 

To naprawdę sprawa mocno dyskusyjna bo nic się w Rafała systemie nie rozmazywało, wyjątkowa swoboda, powietrze. Żadnego nadymania i spadku rozdzielczości.

19 minut temu, Kraft napisał:

Na moim przykładzie. Monitory za 4000 zł plus subwoofer za 2000

Już sam jeden sub w stereo to nie jest ograniczenie w stosunku do przywołanych Kef R3?

Nie wiem, pytam się Ciebie Jarku jako osobę, która przećwiczyła na sobie ten temat.

I czy każdy sub w cenie 2kzł oferuje jakość wyższą jak to co otrzymujemy z R3? Nie słuchałem suba za 2kzł i nie słuchałem za powiedzmy 12kzł, może poza ceną droższe nie mają nic więcej do zaoferowania? A może sub za 2kzł nijak się ma do jakości niskich tonów z R3?

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym kierunkiem mogą być Chario Delphinus ale te wcześniejsze na normalnych podstawkach. Nie żebym je narzucał bo posiadam, tylko dają naprawdę fajny, "spójny" bas. U mnie w 18m2 radzą sobie b.dobrze a ci, którzy mnie odwiedzają zawsze pytają gdzie mam subwoofer. Jedno co mogę im zarzucić to że nie są tak neutralne jakbym sobie tego życzył ale może to kwestia wzmacniacza bo nawet z lampą te kolumny świetnie brzmiały. Ale to musi być dobra lampa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kaczadupa napisał:

Słuchałem u Rafała sporych monitorów i malutkich.

A czego dokładnie?

 

21 minut temu, kaczadupa napisał:

Już sam jeden sub w stereo to nie jest ograniczenie w stosunku do przywołanych Kef R3?

R3 u mnie grały zbyt basowo i ciemno. Przytłaczały. Brakowało im rześkości. LS50 grają dla mnie lepiej. A z subem jeszcze zyskują. Wybrałem LS50 + sub zamiast R3.

10 minut temu, Marek Jankowski napisał:

 U mnie w 18m2 radzą sobie b.dobrze a ci, którzy mnie odwiedzają zawsze pytają gdzie mam subwoofer. 

Tylko sub to nie tylko dużo dołu. Liczy się też jego jakość (nie mówię, że u Ciebie jest zła). Obecnie z suba mam mniej basu niż z podłogówek, które sprzedałem. Za to jest on lepszej jakości i nie dudni. Wymieniłem podłogówki za 8000 zł na monitory + suba za łącznie 6000 zł. I uważam, że zrobiłem dobrze;).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Tylko sub to nie tylko dużo dołu. Liczy się też jego jakość (nie mówię, że u Ciebie jest zła). Obecnie z suba mam mniej basu niż z podłogówek, które sprzedałem. Za to jest on lepszej jakości i nie dudni. Wymieniłem podłogówki za 8000 zł na monitory + suba za łącznie 6000 zł. I uważam, że zrobiłem dobrze;).

To prawda z tym basem w Chario . Nie zawsze może się podobać i jest to też jego chyba bolączką. U mnie sporo czasu minęło zanim go ujarzmiłem. Powymieniałem też elementy zwrotnicy ale to już historia na inny temat. Jest nawet na tym forum wątek o modyfikacjach typu wstawienie maty bitumicznej itp.

Człowiek im więcej ciekawszych (niestety droższych) konstrukcji usłyszy tym bardziej zdaje sobie sprawę, że pewnych barier w kolumnach nie przeskoczy jak chociażby jakość samych przetworników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marek Jankowski napisał:

U mnie sporo czasu minęło zanim go ujarzmiłem. Powymieniałem też elementy zwrotnicy ale to już historia na inny temat. Jest nawet na tym forum wątek o modyfikacjach typu wstawienie maty bitumicznej itp.

No sorry, ale to jest zdecydowanie historia na ten temat. Piszesz...

 

25 minut temu, Marek Jankowski napisał:

Dobrym kierunkiem mogą być Chario Delphinus [...] dają naprawdę fajny, "spójny" bas. U mnie w 18m2 radzą sobie b.dobrze a ci, którzy mnie odwiedzają zawsze pytają gdzie mam subwoofer.

... a nie wspominasz, że są nieseryjne, poważnie zmodyfikowane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Sprawa dyskusyjna. Dla jednych te mniejsze, a więc bardziej precyzyjne źródła pozorne będą właśnie celem. Będą je woleli od napompowanych i rozmazanych.

To argument typu: "A ja to lubię jak u mnie w domu jest czysto." ;) Umówmy się, że prawie każdy woli precyzyjne od rozmazanych (o ile nie ma to jakichś negatywnych skutków ubocznych). :) Pogrubiony fragment w cytacie powyżej to moim zdaniem bzdura. To, czy źródła są większe, czy mniejsze, zależy (przy podobnej konstrukcji i technologii) głownie od rozmiaru kolumn i przetworników. Natomiast precyzja zależy już od ich jakości. Jeśli porównujesz dobry mały monitor z kiepskim dużym, to tak, ten mniejszy zagra z większą precyzją. Ale nie ma w audio takiej zasady, że mniejsze jest zawsze lepsze, choć zwykle za większe tej samej jakości trzeba więcej zapłacić. No, ale za suba też trzeba zapłacić.

(Mam wrażenie, że ustawiłeś swoje LS50 Meta na piedestale i oceniasz wszystko przez pryzmat podobieństwa do nich. Każde większe uważasz automatycznie za zbyt duże, każde mniejsze - za zbyt małe itd.)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem u siebie swego czasu eksperymenty z subem. Hegel H190 w zestawie z Dali Menuet i JMR Lucia + połączenie z REL T/5x. Po kilku dniach walki się poddałem. Udało mi się znaleźć odpowiednie miejsce dla RELa i jakoś znośnie go ustawić na pokrętłach. Niestety charakter samego basu zupełnie mi nie odpowiadał. Wszechogarniająca miękkość, lekkie rozmycie przekazu - to nie dla mnie. Podczas oglądania filmów jakoś to się jeszcze sprawdzało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafał S napisał:

(Mam wrażenie, że ustawiłeś swoje LS50 Meta na piedestale i oceniasz wszystko przez pryzmat podobieństwa do nich. Każde większe uważasz automatycznie za zbyt duże, każde mniejsze - zbyt małe itd.)

Wcale nie. Miałem u siebie lepsze od nich podłogówki. Tylko były trzy razy droższe. Nie zdecydowałem się. Nie uważam też, że mniejsze muszą być automatycznie za małe. Menuety stawiam na równi z LS-ami (no prawie). Zresztą o coś mniejszego od LS-ów trudno;) 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lpomis napisał:

Robiłem u siebie swego czasu eksperymenty z subem. Hegel H190 w zestawie z Dali Menuet i JMR Lucia + połączenie z REL T/5x. Po kilku dniach walki się poddałem. Udało mi się znaleźć odpowiednie miejsce dla RELa i jakoś znośnie go ustawić na pokrętłach. Niestety charakter samego basu zupełnie mi nie odpowiadał. Wszechogarniająca miękkość, lekkie rozmycie przekazu - to nie dla mnie. Podczas oglądania filmów jakoś to się jeszcze sprawdzało.

Fajnie przeczytać. Miałem u siebie rele t5i później t7i następnie t9i później 2x t9i. Miałem dokładnie te same odczucia. Ani to uderzenia nie miało a i instrumenty basowe zamiast grać jak instrumenty to mruczały jak z kiepskiego rapu. Walczyłem z tym dwa tygodnie. Za to w filmach całkiem fajnie.

Gdzie za cenę 2x rel t9i można już dołożyć do przyzwoitych kolumn.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Ani to uderzenia nie miało a i instrumenty basowe zamiast grać jak instrumenty to mruczały jak z kiepskiego rapu

Otóż to. Zapomniałem wspomnieć właśnie o całkowitym braku uderzenia. Mruczący bas i zejście oczywiście były, ale to wszystko jakby rozpływało się po pokoju, zero kopa, zwarcia i energii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Dedal75 napisał:

Nie mieliście referencyjnego pomieszczenia to Wam nie grało , innym gra 😊🤷🏿‍♂️

Co to jest referencyjne pomieszczenie?

Czy każdy pokój może takim pomieszczeniem się stać?

Czy jest jakaś reguła co do kształtu takiego pomieszczenia?

Czy wystarczy postawić w nim to co ludzie zazwyczaj w pokojach mają czy coś extra a może z innych materiałów?

Takie pomieszczenie samo w sobie jest referencyjne czy dopiero po zainstalowaniu sprzętu?

Czy to jest coś stałego Czy dla każdego coś innego będzie pomieszczeniem referencyjnym?

😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie Wyczułeś kontekstu 🤨 .🤷🏿‍♂️ 

Kilka dni temu leżałem w szpitalu z pewnym gościem  , pokazał mi zdjęcia KD gdzie miał surroundy powieszone nad frontami. I co miałem mu powiedzieć że to nie referencyjne ustawienie😉

Powiedziałem że super i na tym temat się skończył. 

Więc plastikowy monitor i sub 👌 co mi do tego , jak komuś gra 👍 

A Ty Artur ,cytujac klasyka ,masz pewnie dla niektórych " chujnie z grzybnią " 

Ale Ci się podoba , więc ...Pzdr 😊 

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...