Skocz do zawartości

Indiana line


Grzegorz_S

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Jest to mój pierwszy post na forum plus dodatkowo jestem kompletnym laikiem w temacie audio więc proszę o wyrozumiałość i pomoc w mojej rozkmince. Otóż w tym miesiącu zmieniłem TV w swoim salonie. Tv przywieźli Ci panowie z Media Expert, podłączyli , skonfigurowali, postawili na moim stoliku RTV (poprzedni wisiał na ścianie), zapłaciłem i opuścili mój dom. Usiadłem na kanapie, wziąłem pilota do ręki włączyłem go i powiedziałam WOW - teraz to dopiero czuję się jak w kinie! 85 cali na prawdę robi wrażenie, powiedziałbym że jest nawet ciut za duży jak do mojego salonu. Zaczęłem wertować kanały tv, prima itp i stwierdziłem, że czegoś mi jednak brakuje żeby w pełni poczuć się jak w kinie. Tym czymś jest dźwięk. Zero basu, każdy dźwięk wydobywający się z odbiornika jest płaski bez emocji. W głowie narodził się pomysł soundbara, który ożywi trochę przekaz płynący z TV. Czym dłużej czytałem i analizowałem rynek tym większą obawę mam czy faktycznie ten soundbar sprosta moim oczekiwaniom. Specjaliści mówią jednoznacznie - żaden soundbar nie zastąpi kina domowego więc zacząłem rozkminiac co tu po kosztach można zorganizować. Celuje w standard 5.1. Na początek zestaw kolumn plus amplituner. Amplituner na początek będę chciał jakąś używkę nie za drogą aby zobaczyć czy to aby na pewno jest to co chce mieć u siebie w salonie. Głośniki budżet do 2k. Niestety ogranicza mnie nie tylko budżet 😜 ale i wielkość telewizora. Nic obok niego nie postawię, kolumny podłogowe odpadają ponieważ TV zajmuje całą przestrzeń, w gre wchodzą tylko kolumny podstawkowe. Załączam zdjęcie aby pokazać jak wygląda widok na TV z pozycji kanapy.  W oko wpadł mi taki zestaw kolumn na allegro: https://allegro.pl/oferta/indiana-line-nota-260-240-740-xl-10937337745

Wydaje mi się że cena jest atrakcyjna bo jakbym kupował każdą z części osobno zapłaciłbym o wiele więcej.

I teraz pytanie - Czy one zagrają dobrze w moim salonie? Czy jednak są za słabe? Zdjęcie salonu również dołączam. Niby 30 metrów z jadalnią, jak dojdzie do tego kuchnia to wychodzi ponad 40 m otwartej przestrzeni. Subwoofer to temat na później, wiadomo z racji funduszy. Dzięki za opinie. PozdrawiamIMG_20230711_183418.jpg.f6e7e5a74ef21f63b732f550583c6ff2.jpg

Screenshot_2023-07-21-23-32-11-441_com.android.chrome.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim planem pomieszczenia to tylko soundbar. Szkoda kasy na klasyczne kolumny. Tu nie ma nawet gdzie ustawić niewielkich monitorów (szczególnie z przodu). Sam TV jest dość nisko osadzony na stojaku, więc trzeba dać go na ścianę żeby kupić jakąś lepszą grajbelkę lub szukać czegoś płaskiego pokroju Sonos Arc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale go tam upchnąłeś :)

W pierwszej kolejności spytam z grubej rury, akurat mam remont u siebie więc mi "lekko" to przychodzi. Po co Ci ten kominek? Używasz go? Bo gdybyś jakimś cudem się pozbył tego przybytku to kino można by fajnie zrobić.

Wracając co realiów tu i teraz... Przeszkadza nam fotel co jest przed TV, to chyba oczywiste. Ale wiesz co ja bym chyba zrobił tutaj? Jeśli z tego kominka korzystasz nieczęsto to kupił bym mocny uchywt na wysięgniku i TV powiesił tak by częściowo przykrył ten kominek. Na upartego składał bym go na tym uchwycie do pozycji jak teraz. Kolumny przednie pod TV symetrycznie lewo/prawo. Coś jak ten https://vetouson.pl/92cm-Dlugi-uchwyt-do-telewizora-wieszak-TV-90-86-85-75-70-65-58-55-50-4360kg-VX-409-p365/?ref=Google+Merchant+Center&gclid=Cj0KCQjw2eilBhCCARIsAG0Pf8v3RnGP1vBbvXkfpjTZ0uklfnUrKE1gh5c98tEje1GT4HJauquLWwEaAsWMEALw_wcB

Kino to o tyle upierdliwa sprawa, że efekt jest bardziej spektalularny im bardziej równomiernie rozstawisz kolumny. Zestawiajac je blisko siebie tak ja teraz jest TV, mocno tracisz na potencjale przestrzeni którą mógł byś uzyskać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek jest tylko dla wyglądu 😃 i jest nie do ruszenia. W domu dopiero mieszkam niecały rok więc jakiekolwiek remonty odpadają.  Tv zawiśnie na ścianie i nie mam wyjścia wieszak musi być taki jak zasugerowales. Na każdy inny ciężko będzie TV zawiesić. 10 cm z jednej i z drugiej strony, żadna z osób go wieszających nie będzie w stanie zobaczyć czy zaczepy są już na szynie. Wszystko musiałoby być robione na czuja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz_S napisał:

Kominek jest tylko dla wyglądu 😃 i jest nie do ruszenia.

Haha, norma. A jak fajnie by było bez niego... ;) Nie mam pojęcia skąd ta moda.

Jeśli zaakceptujesz uchwyt który wyciagnie TV z tej wnęki i zasłoni częściowo kominek, to rozważ jakieś głośniki naścienne ktore sa plytsze. Obawiam się że podstawkowe będą trochę Ci wadzić.

2 godziny temu, Grzegorz_S napisał:

żadna z osób go wieszających nie będzie w stanie zobaczyć czy zaczepy są już na szynie. Wszystko musiałoby być robione na czuja

Są sposoby na znalezienie szyn pod gipsem, nawet mocny magnes wystarczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Grzegorz_S napisał:

Kominek jest tylko dla wyglądu 😃 i jest nie do ruszenia.

Nie no, wyglad rzeczywiście powala na kolana. Widziałem ładniejsze piekarniki w zabudowie kuchennej. A toto nie dość jak sam stwierdziłeś nie będzie używane to wyglada jak drzwi od pieca krematoryjnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lpomis napisał:

Z takim planem pomieszczenia to tylko soundbar. Szkoda kasy na klasyczne kolumny. Tu nie ma nawet gdzie ustawić niewielkich monitorów (szczególnie z przodu). Sam TV jest dość nisko osadzony na stojaku, więc trzeba dać go na ścianę żeby kupić jakąś lepszą grajbelkę lub szukać czegoś płaskiego pokroju Sonos Arc.

A wyzszych stojaków nie produkują?

Którym można by ten oryginalny zastąpić ?

Obyło by się bez wiercenia.

A te głośniki które stawia się pod telewizorem już niepamiętam na rynku? Tylko trzeba by uważać na wagę telewizora.

Kiedyś takiego od Cambridge słuchałem TV2 lub 5. W każdym razie dźwięk był świetny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tv jest tak zaprojektowany, żeby wszedł pod niego flagowy model soundbara samsunga (aktualnie q990b). Szczerze mówiąc nie widzę tu innej opcji - po prostu nie ma miejsca... No i ogólnie do takich przypadków dedykowane są soundbary. Każdy soundbar powyżej 2 tys zagra 5 razy lepiej niż głośniki z telewizora. Oczywiście, że kino zagra lepiej, ale nie masz miejsca i tyle. Polecam sony ht a5000 z którymś z dwóch dedykowanych subwooferów i ewentualnie później tyły do tego zestawu jeśli znajdziesz na nie miejsce. Albo wspomniany wyżej q990b tylko tam już musisz mieć miejsce na satelitki, bo są w zestawie, a nie jak u sony opcjonalne.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Grzegorz_S napisał:

  😜  PozdrawiamIMG_20230711_183418.jpg.f6e7e5a74ef21f63b732f550583c6ff2.jpg

 

I jak ty to dobry człowieku ustawisz w  tym salonie ...? 

5.1 ...jak sama nazwa wskazuje  5 w dolnej warstwie z czego 3 na przedniej ścianie... żeby uzyskać efekty przestrzenne musi być jakiś rozstaw tych kolumn.Patrz Pdf Dolby.

Ze zdjęcia salonu widać że Tv wciśnięty  w kąt więc?Jaką tam bazę chcesz uzyskać?

@Butler dobrze ci radzi.Konkretny wysięgnik i zasłoń to krematorium. wówczas masz Kino jak ta lala bo baza wówczas jest....

W innym razie zostaje  konkretny soundbar (Ambeo??)  lub jakiś standardowy Samsung  + Sub

A i są jeszcze belki z bezprzewodowymi tyłami ....Niestety nie pamiętam nazwy....Taka namiastka kina 5.1 .Jakoś byś tam to u siebie rozstawił😉

 

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będzie problem z rozstawem.

Ale i tak bym chyba wolał taki system na mini kolumnach niż soundbar.

Ale nie kupuj tego zestawu bez suba bo to będzie przykro grało.

https://allegro.pl/oferta/zestaw-glosnikow-canton-movie-95-5-1-czarny-12055323382?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_pmax&ev_campaign_id=17966335829&gclid=Cj0KCQjwn_OlBhDhARIsAG2y6zPKmKerngs7BdYnYaBius_26e4kt2xAC9AW1Go9NBo3Y-p959ZsWKoaAjC1EALw_wcB

Tu masz tani set 5.1 od razu a dobry.

Z wiekszych na przykład Wharfedale DX i tu też powinieneś się zmieścic w kwocie 2000 zł.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką odległość masz od siebie do TV? Jeśli wygląda to tak, jak na planie, to też prędzej poszedłbym w soundbara. Nie jest to opcja idealna, czy najlepsza, ale przy takim ustawieniu raczej jedyna. Flagowy Samsung będzie tutaj opcją, zwłaszcza że wykorzysta też głośniki z TV. Sonos Beam + Sonos Sub + 2x Sonos One są opcją drogą, ale zdecydowanie jedną z najciekawszych przy ograniczonej przestrzeni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Miejsca jest nie dużo na rozstawienie zestawu ale w tej sytuacji lepszym rozwiązaniem niż soundbar po telewizor mogłby by być głośniki aktywne Audio Pro A28

https://www.tophifi.pl/multiroom/audio-pro/audio-pro-a28.html

potrzebowałbyś wyłącznie kabla głośnikowego oraz jednego prądowego. HDMI do TV i wszystko. W zasobie pełne możliwości strumieniowania dźwięku.

Ale...musiałbyś zamienić szafkę na szerszą i trochę niższą lub też powiesić telewizor aby oba głośniki zmieściły się po lewej i prawej stronie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka soundbarów, które współpracują z bezprzewodowymi głośnikami, które pracują jako surroundy:

- DENON HOME SOUND BAR 550 + Denon Home 150/250/350
- MAGNIFI MAX AX SR - kompletny system 5.1 (a raczej 1 + 2 + 1 ;) )
- Nowe soundbary z Yamahy z serii True X, które dostępne mają być w sierpniu

Z tego co widze sufit nie jest podwieszany (@Grzegorz_S popraw mnie jeśli się mylę). W przeciwnym wypadku wrzuciłbym w sufit jakieś porządne konstrukcje skierowane w stronę miejsca odsłuchowego. Takie rozwiązania sprawdzają się właśnie w totalnie nieustawnych pomieszczeniach jak Twoje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małą poprawka.

W przypadku Denona nie jest to prawdziwe Surround.

"Opcjonalnie Denon Home 150, 250 lub 350 można sparować jako dedykowane głośniki tylne efektowe, tworząc dynamiczny, otaczający dźwięk przestrzenny Denon"

On robi imaitację.

nie puszcza przez swój system Heos prawdziwych dekoderów Dolby czy DTS

W Przypadku Yamahy to moze dzialać bo ich MusicCast to ogarnia.

Magnifi nie wiem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...