Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 od zera, ~10k, 15m2


Mjecisuaf

Recommended Posts

Witam,

Niedawno wjechał TV 85 cali, teraz pora na jakieś porządniejsze audio, dlatego kieruję się z prośbą o pomoc tutaj.

 

Więc tak:

- budżet ~10k zł

- składam od zera, więc potrzebuję zestaw 5.1 + amplituner

- pokój 15m2, ale otwarty na resztę mieszkania łącznie 44m2

- podłączenie do TV przez HDMI ARC

- 80% filmy, 20% muzyka - czasem chciałbym posłuchać w stereo (a może 2.1?), głównie jakość YouTube, czasem flac, różne gatunki muzyki

- lubię brzmienie przestrzenne, lekko podbity, miękki i niemęczący bas, lekko podkreśloną górę i niewycofaną średnicę

- słuchanie raczej cicho/średnio

 

Patrząc po innych tematach to wydaje mi się, że mam w miarę dobre warunki do rozmieszczenia kolumn, w załączeniu zdjęcia i mój plan ustawienia. Na głośniki przy TV mam 0,5m miejsca od ściany, żeby móc normalnie dostać się na balkon, kwiatki wyjeżdżają. Miejsce dla subwoofera się zobaczy, obecny gra najlepiej z prawej strony stolika. Satelity z tyłu będą musiały być troszkę wyżej ze względu na spore głośniki do kompa (być może zamienię na te od TV, wtedy bez problemu), ale chyba bez tragedii. Amplituner na dolnej półce, centralny na górnej.

 

Jeszcze nie byłem na żadnych odsłuchach, ale oczywiście się wybiorę, tylko chciałbym mieć jakiś punkt zaczepienia. Tutaj wymyśliłem sobie taki sprzęt wyjściowy:

Indiana Line Tesi 561 + 241 + 761
SVS SB-1000
Yamaha RX-V6A

 

Po głowie chodzi mi jeszcze zestaw Pylon Audio Pearl 25 + Center + Sat. A może lepiej same podstawki? Proszę o propozycje co jeszcze warto byłoby posłuchać i z jakim amplitunerem/subwooferem.

1690832207255.jpg

1690832207260.jpg

1690832207265.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, moim zdaniem spokojnie możesz iść w same podstawki. Pod Twoje wymagania moim zdaniem bardzo dobrze mogą wpasować się Heco Aurora 300 z centralnym i subwooferem z tej samej serii, choć do muzyki lepiej dobrać np. SVS SB-1000, bo jest to subwoofer o konstrukcji zamkniętej. - https://www.q21.pl/heco-aurora-300-4-szt-center-30.html + https://www.q21.pl/svs-sb-1000.html

Dobrą opcją są też Monitor Audio z linii Bronze - https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-100-orzech.html + https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-c150-orzech.html + https://www.q21.pl/monitor-audio-bronze-fx-6g.html

Bardziej rozrywkowe granie, moim zdaniem lepsze jakościowo, zwłaszcza z amplitunerem kina domowego. Yamaha jest bardzo fajną opcją do Auror 300, zwłaszcza że mamy ją obecnie w nowej, jeszcze niższej cenie, ale pod Monitor Audio spojrzałbym w stronę Onkyo TX-NR6100. 

W razie czego zapraszamy do kontaktu celem odsłuchów. Przy zakupie kompletu na pewno znajdzie się też miły rabat. 

Na miejscu posiadamy salkę kinową z systemem 5.1.4, będziesz mógł w niej porównać brzmienie amplitunerów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie Tesi, które sobie wypatrzyłeś to bardzo fajne rozwiązanie i sam bym je zaproponował gdybyś mnie uprzedził. Dynamiczne, lekko ocieplone, przestrzenne. Pomysł z Bronze`ami jest również bardzo fajny aczkolwiek tutaj musiałbyś doliczyć koszt standów. Uchwyty wyjdą taniej (jakieś 600 - 700 zł vs 180 zł). W serii Bronze znajduje się również model 200, który możesz rozważyć, ale nie wiem na ile możesz naciągnąć budżet. To również niewielkie podłogówki, które idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Na pewno w zakresie głębi i sceny ta seria da Ci dużo więcej niż Indiana Line`y. Nie jestem pewny czy FX`y z tyłu się zmieszczą, ale jeśli tak to jest bardzo dobre rozwiązanie. W przeciwnym wypadku możesz celować w coś płaskiego typu Heco Ambient 11F lub mniejszego typu Dali Fazon Mikro (można skierować w stronę widza). Z podstawek - Dali Oberon 3 będą dobrym konkurentem dla serii Bronze i zdecydowanie warto je ze sobą porównać. Co do Yamahy nie mam zastrzeżeń. Jej największą zaletą jest aktualnie cena więc jak najbardziej warto. Alternatywę dla niej stanowi Denon AVR-X2800H, który zagra dużo cieplej i nie ma pre-outa na dodatkową końcówkę mocy a jak zawsze podkreślam - warto tę opcję posiadać. Nigdy nie wiesz czy nie zechcesz rozwijać tego systemu w przyszłości i taka dodatkowa końcówka może Ci się bardzo przydać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że pokój ma 15 m^2 to nie znaczy, że trzeba dawać jakieś głośniki na ścianie, czy na podstawce. Z tego co widać jest miejsce na fajne kolumny podłogowe i takie należy kupić a nie wieszać, czy stawiać jakieś małe karakany. Nawet dla wyglądu to lepiej się reprezentuje jak stoi kolumna niż coś na ścianie lub podstawce. Totalnie nie rozumiem rekomendowania podstawkowych głośników. A do wydania jest 10 tys. złotych, więc jest w miarę w czym wybierać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, emigrant napisał:

To, że pokój ma 15 m^2 to nie znaczy, że trzeba dawać jakieś głośniki na ścianie, czy na podstawce. Z tego co widać jest miejsce na fajne kolumny podłogowe i takie należy kupić a nie wieszać, czy stawiać jakieś małe karakany. Nawet dla wyglądu to lepiej się reprezentuje jak stoi kolumna niż coś na ścianie lub podstawce. Totalnie nie rozumiem rekomendowania podstawkowych głośników. A do wydania jest 10 tys. złotych, więc jest w miarę w czym wybierać.

Wprawdzie jak jest dobry sub to podstawki w zupełności wystarczą, ale muszę się zgodzić - kupno porządnego standu do podstawki podbija jej cenę, a podłogowa stoi i tyle :D jedna rzecz mniej do myślenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim albo małe podłogówki na front jak wspomniane Bronze 200 albo Acoustic Energy AE 109 albo monitory.

nie ma kompletnie żadnego sensu montowania większych podłogówek .

Wbrew pozorom nawet monitory moga sięlepiej sprawdzić.

Yamaha 6A tak. A do tego wtedy set 4x Aurora 300 / ELAC B6.2 + B5.2 do tego Sub HT1205 od RELA no i wiadomo centralki które tam są w zestawie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, wolałbym jednak te podłogówki, są trochę węższe i płytsze więc mimo wszystko lepiej by mi tam pasowały, dlatego w pierwszej kolejności je sprawdzę, być może skorzystałbym z opcji wypożyczenia, żeby zobaczyć jak to zagra w moich warunkach.

No to mam już 3 zestawy do sprawdzenia: 
Monitor Audio Bronze 200 + Onkyo TX-NR6100
Acoustic Energy AE 109
Indiana Line Tesi 561 +
Yamaha RX-V6A

Jaki amplituner do AE 109?

Edytowano przez Mjecisuaf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nikt nie wspomniał to może ja. Jest dyskusja o frontach a nikt nie zwrócił uwagi na surroundy. One wiszą zdecydowanie za blisko, grają praktycznie do ucha. Tak nie może być. 70 cm od miejsca odsłuchu? Zdecydowanie za mało. Wiem bo miałem tak kiedyś ustawione na próbę. Surrpundy 30 cm wyżej i lewy maksymalnie w lewo aż w kąt pomieszczenia do zasłonki. Prawy tak samo symetrycznie do góry i w bok. Zadbaj aby miały przynajmniej ten metr odległości od uszu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zrobić, zresztą i tak będę testował różne rozmieszczenia zanim na stałe zamontuję. Skoro przy rozmieszczeniu jesteśmy - te Monitor Audio Bronze FX 6G montuje się na ścianie tylnej czy bocznych? W sumie mogę tak i tak, tyle że jedna boczna jest 0,5m dalej. 

 

Czy byłby sens późniejszej rozbudowy zestawu opartego na Monitor Audio o Atmosa dokładając Bronze 6G AMS?

Edytowano przez Mjecisuaf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mjecisuaf napisał:

No to mam już 3 zestawy do sprawdzenia: 
Monitor Audio Bronze 200 + Onkyo TX-NR6100
Acoustic Energy AE 109
Indiana Line Tesi 561 +
Yamaha RX-V6A

Jaki amplituner do AE 109?

Wypadkową dla tych wszystkich amplitunerów nie będzie Denon X2800H? Ja bym trochę budżet podwyższył i dołożył do X3800H, albo jego odpowiedników w innych markach. Onkyo 6100, Yamaha V6A, Denon X2800H to taki trochę wybór amplitunero-podobny. Niby ma wszystko, ale... zawsze to będzie "ale". Skądś ta niska cena musiała się wziąć - wydaje mi się, że tory audio te amplitunery mają bardzo słabe. Dobry amplituner, dobre kolumny i dobry centralny(najważniejszy w KD imho) - to chyba 3 najważniejsze rzeczy. Subwoofer też bardzo ważny w KD, ale ja bym na razie tak mocno się nie skupiał na nim. Resztę dobrać w późniejszym terminie jak zabraknie kasy. Widzę, że jakiś subwoofer stoi. Tylne też jakieś są. Ja bym to tak podszedł do tematu. 

Edytowano przez emigrant
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mjecisuaf napisał:

Da się zrobić, zresztą i tak będę testował różne rozmieszczenia zanim na stałe zamontuję. Skoro przy rozmieszczeniu jesteśmy - te Monitor Audio Bronze FX 6G montuje się na ścianie tylnej czy bocznych? W sumie mogę tak i tak, tyle że jedna boczna jest 0,5m dalej. 

Ja mam FX 6g na tylnej i jest dla mnie super(rogówka przy samej ścianie). Z tym że rozstaw pomiędzy nimi mam 3.0m. Pewnie Piotrek Sonido coś doradzi z akceptowalnym dystansem pomiędzy nimi ;) 

Pomyśl też nad: Yamaha v6a/MA200/FX 6g. Z mojej strony mogę zdecydowanie polecić i sprawdza mi się zestaw wzorowo dla podobnych wytycznych jak twoje.

Edytowano przez Łukasz P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łukasz P. napisał:

Ja mam FX 6g na tylnej i jest dla mnie super(rogówka przy samej ścianie). Z tym że rozstaw pomiędzy nimi mam 3.0m. Pewnie Piotrek Sonido coś doradzi z akceptowalnym dystansem pomiędzy nimi ;) 

Pomyśl też nad: Yamaha v6a/MA200/FX 6g. Z mojej strony mogę zdecydowanie polecić i sprawdza mi się zestaw wzorowo dla podobnych wytycznych jak twoje.

Mógłbyś podesłać zdjęcie jak te fx u Ciebie wyglądają?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Łukasz P. napisał:

Podstawę głośnika siedząc na kanapie mam obecnie powyżej uszu.

W tych warunkach wydaje się to optymalnie jak dałeś na fotce. Surroundy można dawać trochę wyżej by zachować minimum metr odstępu do najbliższego ucha, ale pod warunkiem że nie będzie Atmosa w suficie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2023 o 19:13, Mjecisuaf napisał:

Jaki amplituner do AE 109?

Według mnie Denon sprawdzi się lepiej. To bardzo otwarte kolumny z krótkim dołem więc Denon go trochę uzupełni. Pomyśl raczej o AE120. Budżet ten sam co Bronze 200 a zawsze to dodatkowy przetwornik. Co do samych AMS`ów to zdania są podzielone. Osobiście wolałbym te środki przeznaczyć na coś innego lub kable mieć na wierzchu, ale dać prawdziwe atmosy na sufit.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.08.2023 o 19:13, Mjecisuaf napisał:

Jaki amplituner do AE 109?

Denon

Dnia 1.08.2023 o 19:41, Mjecisuaf napisał:

Skoro przy rozmieszczeniu jesteśmy - te Monitor Audio Bronze FX 6G montuje się na ścianie tylnej czy bocznych? W sumie mogę tak i tak, tyle że jedna boczna jest 0,5m dalej. 

Jak masz opcje to na bocznych

Dnia 1.08.2023 o 21:05, Łukasz P. napisał:

Pomyśl też nad: Yamaha v6a/MA200/FX 6g. Z mojej strony mogę zdecydowanie polecić i sprawdza mi się zestaw wzorowo dla podobnych wytycznych jak twoje.

Dobra opcja.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Byłem, słuchałem i zamówiłem - dziękuję Q21. Wybór padł na Pylon Audio Pearl 25 + Center + Sat, amplituner Onkyo TX-NR6100, subwoofer SVS SB-1000 Pro.

Dziś sprzęt dojechał, na szybko podłączyłem i ustawiłem, póki co w konfiguracji 3.1, z tyłami muszę jeszcze trochę pokombinować, ale już jestem bardzo zadowolony z efektu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Wracam lekko z tematem - zachciało mi się dorzucić atmosa. Póki co przykleiłem do sufitu jakieś zalegające plastikowe pierdziawki i w sumie byłoby ok, ale nie pasują brzmieniem do reszty.

Zestaw to Pylon Audio Pearl 25 + Center + Sat, amplituner Onkyo TX-NR6100, subwoofer SVS SB-1000 Pro.

Głośniki instalacyjne odpadają, mogę dać coś na uchwycie lub przymocować bezpośrednio do sufitu. Zastanawiałem się czy nie dokupić Pearl Sat i zamontować na uchwytach, chociaż wolałbym coś trochę dyskretniejszego niż wiszące klocki :) Im taniej tym lepiej, byle sensownie zagrało z resztą. Może Heco Ambient 11F albo Minx 12?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...